Skocz do zawartości

Jak usunąć dominantę koloru


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z pojawiającymi się dosyć często zdjęciami, które mają, delikatnie mówiąc, przewalony kolor, postanowiłem napisać krótki tutorial, żeby pomóc w doprowadzeniu naszych zdjęć do oczekiwanych efektów.

 

Metoda moja nie opiera się na subiektywnej ocenie za pomocą oka, która obarczona jest wieloma błędami, a pomiarze "matematycznym".

 

Polecam lekturę i dajcie znać, co jest nieczytelne i niezrozumiałe w moim mini-tutorialu - wtedy poprawię.

 

Pragnę zauważyć, że metoda ta sprawdza się także, a może głównie, przy usuwaniu zabarwień zdjęć dziennych.

 

http://www.jesion.pl/blog/2007/07/18/jak-u...oloru-tutorial/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photoshop to drogi tool. Np. jak dla mnie, nieosiągalny. Czy mógłbyś Mpp skrobnąć podobny tutorial da gimpa? To mógło by być nieżłe rozwiązanie dla osób nie majacych dostępu do profesjonalny płatnych narzędzi.

 

I pytanie zupełnie od czapy. Czy możemy tego typu efekty osiągnąć gwałcąc różne toole i opcje IRISa?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photoshop to drogi tool. Np. jak dla mnie, nieosiągalny. Czy mógłbyś Mpp skrobnąć podobny tutorial da gimpa? To mógło by być nieżłe rozwiązanie dla osób nie majacych dostępu do profesjonalny płatnych narzędzi.

Dołączam się do Hansowej prośby. Od czasu do czasu coś tam dłubię w Gimpie, ale ja jestem mały żuczek w tym programie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do Hansowej prośby. Od czasu do czasu coś tam dłubię w Gimpie, ale ja jestem mały żuczek w tym programie ;)

 

Ściągnę dzisiaj Gimpa i zobaczę, ile on ma wspólnego z Photoshopem. Zakładam, że wersja na Maca jest taka sama, jak na PC - w końcu to Open Source. Napiszę też wersję pod niego, chyba że ktoś mnie uprzedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK! Zrobiem to tak:

 

1. otwieram obrazek w GIMPIE.

2. Wybieram

wer. polska Narzedzia->Kolory->Poziomy

wer. angielsk Tools->Color Tools->Levels

3. Otwiera sie okienko, na dole ktorego jest przycisk [AUTO] (mozna sprobowac, ale wychodzi masakra!), ale obok tego przycisku sa 3 pipetki. Od lewej: dla probki czerni, dla probki szarosci, dla probki bieli.

4. Ja urzywalem tylko bieli i czerni, naciskasz pipetke i wybierasz z obrazka probke.

5. Jak masz wlaczony podglad/prewiev to od razy widzisz efekty. Sprawdzilem dla zdjec emde'a i jesiona z jego bloga. Dzialalo nadspodziewanie dobrze!

6. Naciskasz OK w okienku Levels

 

 

dobrej zabawy

 

ps. minutka roboty dla obrazka emde'a

 

070717_M17_00b_net.jpg

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w GIMPie nie widzę jednej istotnej kwestii. Jak zrobić, żeby można było dokonywać korekcji Levels i jednocześnie mieć podgląd na wartość pomiaru? Kiedy wybieram Poziomy z narzędzi, to znika mi próbkowanie. Bez sensu...

 

Czy ktoś zna metodę, jak spowodować, żeby ta paletka nie znikała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK! Zrobiem to tak:

 

1. otwieram obrazek w GIMPIE.

2. Wybieram

wer. polska Narzedzia->Kolory->Poziomy

wer. angielsk Tools->Color Tools->Levels

3. Otwiera sie okienko, na dole ktorego jest przycisk [AUTO] (mozna sprobowac, ale wychodzi masakra!), ale obok tego przycisku sa 3 pipetki. Od lewej: dla probki czerni, dla probki szarosci, dla probki bieli.

4. Ja urzywalem tylko bieli i czerni, naciskasz pipetke i wybierasz z obrazka probke.

5. Jak masz wlaczony podglad/prewiev to od razy widzisz efekty. Sprawdzilem dla zdjec emde'a i jesiona z jego bloga. Dzialalo nadspodziewanie dobrze!

6. Naciskasz OK w okienku Levels

dobrej zabawy

 

ps. minutka roboty dla obrazka emde'a

 

070717_M17_00b_net.jpg

 

No ale właśnie w tym cały problem, że to nie jest tak jak należy. Tzn. zrobisz to, ale automatyczna pipeta tnie wszystkie kolory do zera, albo do 255. Czyli w skrajne położenia. Oznacza to dla nas, że niebo zrobić się czarną, zerową dziurą. To jest najłatwiejsze, ale rzadko sprawdzi się w praktyce.

 

W mojej metodzie sprawa jest o tyle dobra, że masz "intelektualną" kontrolę nad tym, co chcesz zrobić. I do tego nie usuwasz poniżej najmniejszej wartości, czyli nie powodujesz utraty nic z histogramu.

 

Trzeba znaleźć możliwość podglądu pipety w trakcie robienia Levels w Gimpie. Na razie nie widzę niestety takiej możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny tutorialik Adam! Właśnie z tej metody korzystam i jeszcze z paru innych... :Beer:

Ale protestuje przeciwko moderowaniu mojej M17 w taki sposób - przepalone gwiazdki na czarnym tle! :szczerbaty:

Edytowane przez emde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny tutorialik Adam! Właśnie z tej metody korzystam i jeszcze z paru innych... :Beer:

Ale protestuje przeciwko moderowaniu mojej M17 w taki sposób - przepalone gwiazdki na czarnym tle! :szczerbaty:

Prosze o wybaczenie.... To miało być tak poglądowo i na szybko. Mea culpa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adamie za tutorial, przerobiłem go na przykładzie zdjęcia które uzyłeś w tutorialu.

Działa :) potem przeanalizuję inne swoje zdjęcia i zobaczę co to dało, jak poprawiło zdjęcia.

 

Kurde, z chęcią bym robił więcej takich tutoriali żeby więcej osób skorzystało z ogromnych możliwości Photoshopa. Niestety - robienie tych screenów i przygotowanie tego sensownie zabiera bardzo dużo czasu. Muszę poszukać jakiejś metody. Może twideo tutoriale, co nagrywają ekran? Ale ja mam za dużą tremę, żeby gadać do mikrofonu :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink:

 

 

 

To Ja w Jodłowie zrobię dubbing i będę wam szeptać co robić, a Ty Adam pisz notatki, żebym wiedziała co czytać. :szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty::ha:

 

 

 

Ori

 

No to będzie show :) W takim razie trzeba pomyśleć o video - tutorialach ;)

 

PS. Link już poprawiłem. Faktycznie, coś on się dziwnie zachowywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak trochę wracając do tematu, to tło Wszechświata nie jest czarne,

bo prawdziwy kolor białego to: 255 225 209 (RGB)

w/g tego pana: http://www.pha.jhu.edu/~kgb/cosspec/

 

a idąc tym tropem dalej, to kolor tła powinien być różny w zależności od tego, który fragment nieba fotografujemy i w którym kierunku :szczerbaty: choćby z szacunku dla STW Einsteina i związanego z nią przesuniecia ku czerwieni:

 

300px-Velocity0_70c.jpg

relatywistyczny efekt Dopplera

 

a po za tłem to i gwiazdki mają kolor,

racja, że w Canonie są one zazwyczaj przepalone, a jednak zamiast ustawiać RGB na 255,255,255

poczytajcie tu: http://www.vendian.org/mncharity/dir3/starcolor/

podane tam są tabele wartości kanałów RGB obrazu gwiazd w zależności od typu widmowego

 

 

a że i odbiór kolorów są rzeczą względną, to popatrzcie:

 

PURVES.JPG

kolory na przedniej i górnej ściance tego sześcianu są jednakowe:

obrazek stąd: http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/COLOR.HTM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.