Skocz do zawartości

belęcińska Ameryka z Pelikanem


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

JaLe ale nic nie zrobisz z z żadnej fotki, puki surowy materiał ma histogram ostry jak szpilka,

 

Clip.jpg

 

po prostu na takim zdjęciu nie ma dynamiki i nie ma z czego jej wyciągnąć

O właśnie ! Słuszna uwaga, ja mam po prostu tragiczne warunki, albo jeszcze gorsze i w takich też próbuję coś zrobić. Ot i cała tajemnica. Przyznam, że jeszcze nigdy nie zrobiłem zdjęcia w zadowalających warunkach i tego mi na prawdę brak :( Mam zawsze jak gdyby taki filtr z LP , który próbuję zwalczyć tym szerokim Ha (podobno powinno być to 6 nm, a nie 40 nm) lub częściej z Lp i chmur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jeżeli robię jakiś błędy to dobrze je pokazać , bo postaram się je poprawić. Co do obróbki to jestem znany z tego , że obrabiam na "ostro" i nie wstydzę się tego. Zresztą jak na miękko to podobno tracę ostrość :ha:

 

Dla mnie to zabawa i robię po swojemu. Coś tam na moich zdjęciach jednak widać, więc kolekcja się powiększa ;):szczerbaty:

 

I oczywiście nie pretenduje nawet do takich wspaniałych astrofotografów jakich sporo nie tylko na tym forum.

 

Po prostu Ktoś musi być słabszy (jak np ja), by być tłem dla tych wielkich. Jam ten maluczki :notworthy:

 

 

Trochę chyba jednak przesadzasz - jakoś sobie przypominam "żebyś był znany z obrabiania na ostro". Zresztą to nie konkurs kucharek, że coś ma być ostrzejsze a coś słodsze.

Podstawowym celem forum jednak jeżeli sobie o tym przypomnisz, jest przekazywanie wiedzy. Osobiście jestem zainteresowany pyxisem stąd moje pytania - o ustawieniu kontrasty czy gammy, na co ty grasz rolę urażonej księżniczki, bo ktoś raczył ci zwrócić uwagę. Przeczytaj sobie kilka ostatnich postów i pomyśl co sobie przyjdzie do głowy osobie ew. zainteresowanej możliwościami tej kamerki.

Kolejna sprawa jest to, że kazdy może sobie obrabiać materiał dowolnie, tak jak jemu się osobiście podoba - jednak nieśmiało ci zwrócę uwagę, że jednak w zdecydowanej wiekszości preferowane w tej dyscyplinie jest zachowanie bliskości do oryginału w miarę oczywiście posiadanego sprzętu, umiejętności i gustu. Dziwnie wygląda w zasadzie każdy obiekt który robisz. Zauważyłem to na samym początku kiedy robiłeś praktycznie wyłącznie gromadki, gdzieniegdzie pojawiają się galaktyczki czy mgławiczki ale wyglądają tak jak opisuje powyżej. Wracając do wątku osoby zainteresowanej tym sprzętem do głowy mi przychodzą jak już pisałem wyżej dwie możliwości, albo ta kamerka tak pracuje, albo popełniasz gdzieś błąd. Stąd pytanie i wątpliwości których jak widzę ty nie rozwiejesz bo masz kaprys i obrabiasz tak jak ci się podoba czyli "na ostro".

 

Odpowiedz sobie jeszcze na pytanie czy osoby które znasz i które focą na jakimś tam wyższym poziomie pretendują do jakichś tytułów, czy może dziesiątki czy setki tyś. zł, sprawiają że czują się lepiej, bo jednak astrofoto nie wydaje mi się metodą na dobry szpan, sukces finansowy czy zarwanie laski pod dyskoteką. Jeżeli nie czujesz tego klimatu i nie pniesz się w górę dla własnej satysfakcji, szkoda w ogóle wydawać na to hobby siana. Ja się z nikim nie ścigam, a fot obiektów które każdy z nas powiela można znaleźć w sieci setki lub tysiące, ale i tak nie powstrzymuje to nikogo od wydania kilku kolejnych tysięcy złotych (lub $$$) tylko po to żeby sfotografować kolejny raz M42, M31 czy M45. Taka jest prawda a nie czyjeś imaginacje na temat jakiegoś wyścigu !

Powiem ci jeszcze jedno, zerknij sobie do mojej galerii a tam znajdziesz jeszcze jeden element układanki: zawsze staraj się wykorzystać sprzęt jaki masz na maxa, czy to będzie ETX70 czy APO na topowym montażu, tylko wtedy będziesz czuł pełnie satysfakcji z tego hobby a nie niedosyt spowodowany tym że nie masz jakiegoś magicznego szkiełka czy kamerki. Wydałeś sporo siana i to nie dlatego żeby skompletować wszystkie obiekty Messiera, czy NGC, wydałeś je po to bo cię to kręci i tak samo jak inni dążysz do tego żeby sięgać dalej i widzieć więcej - nie stawiaj się więc po stronie maluczkich czy tła, bo gdybyś takim chciał być nie prezentował byś swoich fot w każdym możliwym miejscu (AF, A4U, AK, Astronoce).

 

...no i trochę więcej dobrej woli następnym razem !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doceniam rady, ale stary rozśmieszają mnie Twoje powtarzane kilka razy komunały w stylu "urażona księżniczka" czy jakieś tam inne brednie na tym czy innym forum i to nie tylko w stosunku do mnie, z tego co pamiętam to chyba do Philipsa pisałeś podobnie - repertuar Ci się wyczerpuje :ha: . W związku z powyższym powinienem Cię nazwać "Księciuniem z Gumisiów" albo "Tołdim" :ha: albo połączeniem tych dwóch :ha: Operujesz antytezami zbijając tezy , odpisujesz obserwując posty. Masz psychikę manipulanta, bo starasz się wyłapać słabe punkty poprzez zaobserweowanie tego co Ktoś pisze. Chłopie takich jak Ty to ja znam kilku, zmień repertuar, bo jesteś przewidywalny.

Promujesz się jako człowieka, który ma monopol na wszystko, pewnie wydaje Ci się , że czytasz w myślach, jednocześnie poprzez zaczepki starasz się prowokować, albo wydaje Ci sie że prowokujesz.

Daj spokój, bo potem ludzie piszą i mówią o Tobie jaki jesteś, a szkoda Twojego czasu na takie rzeczy, bo masz wiedzę tylko charakter urwisia ;) młody człowieku.

Czujesz się pewnie w otoczeniu znajomych tymczasem z niektórymi mam kontakt i to właśnie oni Cię tak oceniają, to żebyś nie był taki pewny, bo chyba masz zawyżoną samoocenę.

Skoro tak chcesz pomagać to przejdź do spraw merytorycznych. Po co te tematy poboczne. Prowokacja ? Po co ? Żeby pokazać, że jestem, niekompetentny, odpowiadam na "inteligentne" zaczepki czy pieron wie co jeszcze ? A myśl sobie co chcesz, tylko nie sugeruj , że są to moje myśli ;) Mam nadzieję, ze na tym zakończymy i odczepisz się raz na zawsze ode mnie. Chcesz pogadać to prosze dam Ci na PW nr telefonu i możesz mi wyjaśnić o co Ci chodzi ?

 

 

 

Teraz sprawy zasadnicze:

Co do kamery to ją sprawdzam, bo uważam, że Canon przy niej wymięka, dlaczego ? Bo w tych samych warunkach terenowych (może nie zawsze pogodowych wykonywałem zdjęcia) To raz, może dotrze do Ciebie, że większość (pewnie jakieś 90% zdjęć wykonuję w paskudnych warunkach atmosferycznych) jeżeli robiłeś zdjęcie przez chmury to zrozumiesz o co mi chodzi). Przebijam się przez taki filtr i to widać po stracie dynamiki.

Sumas mnie troszkę naprowadził i postaram się sprawdzić histogramy w fitach (jak znajde program który to zrobi ;) )

Zauważyłem, że szczególnie po złożeniu zdjęć w DSS ie mam taki ostry histogram jak pokazał sumas.

Co do czego i z czym to dopiero się okaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję, że marny ze mnie atrofotograf. Nigdy i nigdzie nie pretenduje nawet do miana astrofotografa, raczej takie sobie pstrykam fotki. Więc mnie to nie uraża co zostało napisane.

 

Nie potrafię obrabiać, więc umykam się spod wytartych kanonów i nie zamierzam do nicgh wracać, a zdjęcia będę wykonywał dalej i pewnie tak samo spaprane jak do tej pory, bo takie już ze mnie bezguście :ha:

 

 

Kurde na anacortes dosyć wysoko sa jednak moje zdjęcia. denny chyba ten portal no nie ? Bo te referencyjne zdjęcia sa dosyć wysoko :ha:

http://www.buytelescopes.com/product.asp?m...lery#gallerynav

 

Kałużny jesteś tak wspaniałym gościem i astrofotografem, a jaki z Ciebie przyjazny człowiek uuuu ! No po prostu siostra Teresa :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe jednak się trochę zagalopowałeś

powinienem skasować Twoje ostatnie posty jako osobisty atak na papatkiego,

w końcu po to jest forum, żeby sobie wzajemnie pomagać a nie obrzucać się oszczerstwami,

przecież Michał to pisze m. in. dla Ciebie, jakkolwiek by na to nie patrzeć, przecież ciągle stara Ci się pomóc dociec przyczyny, przez którą wychodzą Ci takie a nie inne zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe jednak się trochę zagalopowałeś

powinienem skasować Twoje ostatnie posty jako osobisty atak na papatkiego,

w końcu po to jest forum, żeby sobie wzajemnie pomagać a nie obrzucać się oszczerstwami,

przecież Michał to pisze m. in. dla Ciebie, jakkolwiek by na to nie patrzeć, przecież ciągle stara Ci się pomóc dociec przyczyny, przez którą wychodzą Ci takie a nie inne zdjęcia

Nie ja zacząłem te zaczepki. Czyli niektórzy mogą mówić inni nie ?

 

Spodziewałem się właściwie, że Ktoś coś takiego napisze. Zastanawiałem się tylko Kto będzie pierwszy.

 

Ja nikogo nie atakuję, rozmawiam w ten sposób, przyjmując tylko ton adwersarza. Dlaczego? Bo w taki sposób się wypowiada i ja tez tak muszę , by mnie zrozumiał.

 

Podkreślam nikogo nie atakuję i jestem w stanie Kałużnemu podać rękę jeżeli staniemy twarzą w twarz. Jestem ugodowym człowiekiem, ale nie będę stał pokornie jak Ktoś próbuje w ten czy inny sposób mnie zaczepiać. Sumasie nie można przyzwalać na taki sposób wypowiedzi od jakiego zaczął Kałużny, gdyż w ten sposób umacnia się tylko osobę w jej błędnym zachowaniu.

 

 

Jestem w stanie przyjąć wszystkie argumenty dotyczące tych zdjęć które pokazuję, natomiast nie będę tolerował takiego zachowania, gdyż nie mam zamiaru przyzwalać na jego rozwinięcie w przyszłości.

 

Jest to forum o astronomii tymczasem próbuje się ludzi oczerniać zbierając materiały i posługując się jakimiś poszlakami.

Nie może tak być, by byli "równiejsi", dlatego apeluję, by zakończyć już to przedstawienie.

 

 

Po mnie prawdę mówiąc to spływa, ale zasady muszą obowiązywać wszystkich, bo inaczej będzie to wyglądać jak jakieś błotko.

 

 

ps. zasugerowano mi pomoc, jaką ?

 

Istnieje sporo osób, które faktycznie ofiarowały mi tę pomoc w następującej formie:

1. wypożyczenie sprzętu

2. pomoc w używaniu oprogramowania (ofiarowując swój bezcenny czas i instruując np. po przez gg)

3. życzliwe słowo

 

Nie będę wymieniał tych osób które udzieliły mi tej pomocy, ale jest ich całkiem sporo. Również na tym forum. Mało tego są osoby, które kompletują dokładnie taki sam sprzęt jaki ja mam. Będzie skala porównawcza, trzymam za te osoby kciuki i bardzo wierzę w ich powodzenie. Chciałbym, by ich osiągnęli jak najwięcej i podzielili się ze mną swoją wiedzą.

Osobiście dążę w wytyczonym kierunku i zdaję sobie sprawę, że w dalszym ciągu moje zdjęcia sa bardzo słabe. Pokazuję je jednak nie z potrzeb "narcystycznych" tylko jako porównanie. Będą lepsze zdjęcia wykonane podobnym sprzętem i na pewno nie ja będę ich autorem, jednak może jakiś promil z tego co ja przerobiłem przyda się komuś.

Dlatego proszę krytykować moje zdjęcia, a nie mnie.

Kto będzie postępował inaczej dostanie dokładnie to samo.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie ! Słuszna uwaga, ja mam po prostu tragiczne warunki, albo jeszcze gorsze i w takich też próbuję coś zrobić. Ot i cała tajemnica. Przyznam, że jeszcze nigdy nie zrobiłem zdjęcia w zadowalających warunkach i tego mi na prawdę brak :(

 

JaLe dlaczego nie spróbujesz gdzieś wyjechać ze sprzętem? może focenie spod domu faktycznie nie ma sensu przy Twoim niebie (jeśli mowa o LP)? Byłeś na Kudłaczach pewnie nie raz, nie fociłeś nic? Ja np. z domu nic nie zrobie bo mieszkam w bloku i taka sesja foto to dla mnie wycieczka samochodem parę kilometrów. Cóż, astrofoto wymaga poświęcenia. :szczerbaty:

 

P.S. Chyba każdy dąży do robienia coraz lepszych fotek no nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że ten tekst uznałeś za zaczepkę:

 

"przyglądam się zdjęciom JaLego jakiś czas no i muszę powiedzieć że Pyxis działa jak na mój gust tak sobie. O ile kamerka ma spory zasięg gwiazdowy to tonalność jest na bardzo słabym poziomie. Wygląda to tak jakby miała strasznie wysoko ustawioną gamme - wszystkie delikatne szczegóły po prostu giną. Czy jest tam jakieś ustawienie gammy, kontrastu lub czegoś takiego ? Może kamerka po prostu jest źle poustawiana, paradoksalnie więcej półtonów dostaje z 8 bitowej monochromatycznej Vesty niż JaLe z dedykowanej kamery.

 

Pozdrawiam !"

 

w zasadzie w tym wątku trzy razy cię prosiłem o wyjaśnienie jak jest ustawiona kamerka, Jale przeczytaj ze trzy raze ze spokojem moje pytanie i twoje na nie odpowiedzi, sumasowi uprzejmie a po mnie jedziesz - to ja mógl bym powiedzieć, że mnie atakujesz a nie odwrotnie. Nie moja wina, że zwrócenie ci uwagi odbierasz jako personalny atak, zresztą nie po raz pierwszy.

Co do przyjaciół i opini powiem ci jedno: wole być nielubiany za szczere wypowiedzi niż być uwielbianym hipokrytom i dwulicowcem.

 

poproszę o twój nr tel. na priv.

Edytowane przez kaluzny_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim skończy się zamknięciem wątku zalecam umiarkować emocje...

 

Jednakże forum jest po to aby na nim dyskutować i wymieniać poglądy... cieszę się, że taki problem dotyczący obrabiania i samego robienia zdjęć wyskoczył - choć forma nie do końca mi odpowiada, ponieważ sam ostatnio zaczepnie podważyłem piękno foty Jacka nad którą większość ludzi się zachwyca:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17886

 

Rozumiem entuzjazm oglądających ale takie bezkrytyczne poachiwanie na zdjęcia jakie się wrzuca na forum jest bezsensowne i powoduje to, że już po jakimś czasie na cokolwiek co wrzuci Waldi, Jacek czy Tiamat zawsze będzie można spodziewać się tekstu w stylu: Jezu ale cudo!!!

Czy o to chodzi? Czy nie lepiej napisać autorowi zdjęcia, co się komu w nim nie podoba?

Wolę szczerą krytykę niż puste ochy i achy... :rolleyes:

 

Jest też drugie dno tego zjawiska... Zauważyłem że ludzie którzy czynnie fotografują boją się (?) na forum zająć głos w sprawie innych fotografii, bo większość achuje, a więc rozmawia się o obróbce w kuluarach zamiast na scenie...

Bez sensu...

 

pozdro :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe dlaczego nie spróbujesz gdzieś wyjechać ze sprzętem? może focenie spod domu faktycznie nie ma sensu przy Twoim niebie (jeśli mowa o LP)? Byłeś na Kudłaczach pewnie nie raz, nie fociłeś nic? Ja np. z domu nic nie zrobie bo mieszkam w bloku i taka sesja foto to dla mnie wycieczka samochodem parę kilometrów. Cóż, astrofoto wymaga poświęcenia. :szczerbaty:

 

P.S. Chyba każdy dąży do robienia coraz lepszych fotek no nie?

Widzisz Kuba nawet byłem spakowany przed ostatnim zlotem, ale pogoda była taka a nie inna gdy mogłem wyjechać. Natomiast gdy pogoda w miarę się wyklarowała ja miałem już inne obowiązki.

 

Nie ma sensu zamykać tematu tylko z tego powodu, że ten czy owy tak czy inaczej odpowie na zaczepki.

Lepiej sprawy pozostawić bez niedomówień.

 

Jestem pełen samokrytyki przyznaję, że nie obrabiam zdjęć zgodnie z przyjętymi kanonami.

 

"Nie wszystko ładne co ładne, tylko to co się komu podoba " ;)

 

Wkrótce mój materiał obrobi bezstronna osoba. Znajdziemy słabe ogniwo, bez pośpiechu Panowie i na spokojnie.

 

ps. Cytaty wycięte z kontekstu bywają mylące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim skończy się zamknięciem wątku zalecam umiarkować emocje...

 

Jednakże forum jest po to aby na nim dyskutować i wymieniać poglądy... cieszę się, że taki problem dotyczący obrabiania i samego robienia zdjęć wyskoczył - choć forma nie do końca mi odpowiada, ponieważ sam ostatnio zaczepnie podważyłem piękno foty Jacka nad którą większość ludzi się zachwyca:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17886

 

Rozumiem entuzjazm oglądających ale takie bezkrytyczne poachiwanie na zdjęcia jakie się wrzuca na forum jest bezsensowne i powoduje to, że już po jakimś czasie na cokolwiek co wrzuci Waldi, Jacek czy Tiamat zawsze będzie można spodziewać się tekstu w stylu: Jezu ale cudo!!!

Czy o to chodzi? Czy nie lepiej napisać autorowi zdjęcia, co się komu w nim nie podoba?

Wolę szczerą krytykę niż puste ochy i achy... :rolleyes:

 

Jest też drugie dno tego zjawiska... Zauważyłem że ludzie którzy czynnie fotografują boją się (?) na forum zająć głos w sprawie innych fotografii, bo większość achuje, a więc rozmawia się o obróbce w kuluarach zamiast na scenie...

Bez sensu...

 

pozdro :Beer:

 

Ktoś tam krytykował zdjęcie Jacka, sory Kto ? Mnie ono się podoba i to bardzo :)

 

 

 

"Jest też drugie dno tego zjawiska... Zauważyłem że ludzie którzy czynnie fotografują boją się (?) na forum zająć głos w sprawie innych fotografii, bo większość achuje, a więc rozmawia się o obróbce w kuluarach zamiast na scenie...

Bez sensu... "

 

Słuszna uwaga !!!

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyglądam się zdjęciom JaLego jakiś czas no i muszę powiedzieć że Pyxis działa jak na mój gust tak sobie. O ile kamerka ma spory zasięg gwiazdowy to tonalność jest na bardzo słabym poziomie. Wygląda to tak jakby miała strasznie wysoko ustawioną gamme - wszystkie delikatne szczegóły po prostu giną. Czy jest tam jakieś ustawienie gammy, kontrastu lub czegoś takiego ? Może kamerka po prostu jest źle poustawiana, paradoksalnie więcej półtonów dostaje z 8 bitowej monochromatycznej Vesty niż JaLe z dedykowanej kamery.

 

Pozdrawiam !

 

To o czym piszesz, to jest typowy "za niski" offset, czy jak niektórzy zwą - bias. To powoduje zanikanie sygnału bliskiego czerni, nadmierny kontrast - czyli właśnie taki efekt, jak przegięta gamma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz wszystko zależy w jakim programie otwieram plik, nie bardzo sie w tym łapie, bo np w Irisie to praktycznie nic na fotce nie widać ! Po prostu działam na wyczucie czyli tak jak mi sie podoba ;)

 

Już widzę, gdzie twój problem. Każda kamera astro zapisuje sygnał liniowo. Oznacza to, że gwiazdy masz po prawej stronie skali i jeżeli ustawisz widok tak, żeby były ładnie widoczne, bez przepalenia, to wtedy totalnie nic poza nimi nie zobaczysz, bo detal mgławic kryje się poza 8 bitową reprezentacją gdzieś blisko zera. Te suwaki którymi ruszasz służą tylko do podglądu sygnału.

 

Żeby 16 bit obraz można było zobaczyć trzeba go zestreczować do 8 bit. Można to zrobić na 4 sposoby:

1. Liniowo - czyli standard... po prostu soft skale przeskalowuje do 8 bit.

2. DDP (w Iris dynamic stretching w View).

3. Krzywa logarytmiczna (logarytm w View) - przesuwa sporo ciemnych detali wyżej w strone jasnego.

4. Krzywa dowolna - czyli sam ręcznie majstrujesz przy przesunięciach danej partii histogramu.

 

Inaczej nic nie wyjdzie. To co widzę u ciebie to prawdopodobnie przesuwanie (clipowanie) histogramu do momentu, jak zobaczysz detal mgławicy, czyli informacje w tle. A to oznacza, że totalnie wypalasz sobie informacje w jasnych partiach, poprzez amputację.

 

Otwórz sobie klatkę w Iris. Ustaw treshold tak, żebyś widział zero przepalenia na gwieździe. Następnie włącz dynamic stretchin i ustawiaj dotąd, aż podciągniesz sygnał z cieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz doczytałem do ostatnich postów JaLego. Faktycznie, zupełnie niepotrzebne.

 

Wydaje mi się, że straciłeś JaLe obiektywizm i chłodne spojrzenie przez kogoś, kto Ci coś "nagadał". Czytając z dystansem ten wątek totalnie nie wyłapałem nic "zgryźliwego", czy zaczepnego w Twoim kierunku i muszę zgodzić się, że jesteś "przewrażliwiony" - być może, masz swoje powody, ale ja w tym wątku ich nie widzę. Nie jestem sędzią w sprawie, ale trudno nie reagować na żenujący obrót sprawy, szczególnie w ciekawym wątku.

 

Osobiście jestem za tym, żeby go wyczyścić i wrócić do merytoryki.

 

Patrząc na Twój zrzut z softu do zrzucania obrazu z kamery widzę, że tam jest wszystko ok, czyli błąd popełniasz gdzieś dalej i na 99% wydaję mi się, że jest to właśnie ścinanie histogramu poprzez nieprawidłowe przejście z 16 bitów na 8 bit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie Ktoś z konkretami !

 

Adamie dokładnie opisałeś to co robię. Postępując zgodnie z Twoją instrukcją wyszło coś takiego:

 

dynamicvz4.jpg

Co dalej ?

 

 

Co dalej? Wszystko zależy od poziomu sygnału do szumu. Jeżeli skończyła ci się skala (co jest trochę dziwne) to dajesz OK i powtarzasz proces do momentu, aż stwierdzisz, że starczy i nic więcej stąd nie wyssiesz. Zwiększ też intensity - nie może być na zero.

 

Ale już widzę, że zakres tonalny zdjęcia jest znacznie większy od wcześniej prezentowanego. Możesz gdzieś udostępnić oryginał (fit)? Zobaczę, co tam siedzie i powiem Ci, co bym z tym zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim skończy się zamknięciem wątku zalecam umiarkować emocje...

 

Jednakże forum jest po to aby na nim dyskutować i wymieniać poglądy... cieszę się, że taki problem dotyczący obrabiania i samego robienia zdjęć wyskoczył - choć forma nie do końca mi odpowiada, ponieważ sam ostatnio zaczepnie podważyłem piękno foty Jacka nad którą większość ludzi się zachwyca:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17886

 

Rozumiem entuzjazm oglądających ale takie bezkrytyczne poachiwanie na zdjęcia jakie się wrzuca na forum jest bezsensowne i powoduje to, że już po jakimś czasie na cokolwiek co wrzuci Waldi, Jacek czy Tiamat zawsze będzie można spodziewać się tekstu w stylu: Jezu ale cudo!!!

Czy o to chodzi? Czy nie lepiej napisać autorowi zdjęcia, co się komu w nim nie podoba?

Wolę szczerą krytykę niż puste ochy i achy... :rolleyes:

 

Jest też drugie dno tego zjawiska... Zauważyłem że ludzie którzy czynnie fotografują boją się (?) na forum zająć głos w sprawie innych fotografii, bo większość achuje, a więc rozmawia się o obróbce w kuluarach zamiast na scenie...

Bez sensu...

 

pozdro :Beer:

 

Hejo,

 

Masz Emde sporo w tym racji. Ale ma to też drugie dno. Czy ktoś z Was (osób, które mają początki astrofoto za sobą) publikując na forum zdjęcie zanim to jeszcze zrobił nie był świadom niedociagnięć widocznych na prezentowanym zdjęciu? Chyba w 90% przypadków wiemy, że to i to jest spieprzone, że ostrośc nie ta, że kolor źle złożony itd.. zanim jeszcze wrzucimy aby pokazac je publicznie. Oczywiście nie jest to zasada. Ale warto zauważyć, że często tak jest. Do wyjatków należą sytuacje, gdy ktoś po konstruktywnej krytyce odpisze, że faktycznie krytykujący jego zdjęcie ma rację, a on tego nie zauważył. Taka oto ludzka nasza natura.

Macie rację, że forum powinno być by doskonalić nasze umiejetnosci. To ciężka do rozstrzygnięcia jednoznacznie decyzja. Każdy krytykę znosi inaczej. Jeden wręcz prosi o słowa krytkyki. Innemu to powiewa, bo i tak sam wie lepiej, a jeszcze innego zdołuje zamiast podnieść. Z drugiej strony za kazdym razem pisanie "hej kolego , wspaniałe zdjęcie" zamieni dział astrofoto w Galerię z możliwością wpisów. Landryna. I tyle.

Każdy z nas zapewne napisze, że zdjęcia robi przede wszystkim dla własnej satysfakcji. Obłudą byłoby NIEnapisanie też, że w ogromnej mierze robimy to także, aby pokazać te zdjęcia innym, naszym mniej lub bardziej wirtualnym znajomym. Każde miłe słowo wpisane pod naszym zdjęciem daje niesamowitą radość. Niezależnie, czy robimy zdjęcie Księżyca przymocowanym do achromatu kompaktem czy Deesa za pomocą wszystkomającego sprzętu.

 

Powiem na koniec coś bardzo szczerze. Nie wyobrażam sobie, aby np. na dzień dobry komuś napisać tak "Stary, zdjęcie dobre, ale kolorki się nie schodzą no i jak zwykle trochę ruszone". Mam swiadomość, że ten gość w poniedziałek rano, kiedy resztkami sił wrzucił fotę na AF dogorywa po nieprzespanej nocy, w pracy nie wie jak ukryć przed swiatem astrofotograficznego kaca, pokłócił się z żoną o zmarnowany na obróbkę w PS weekend itp. Wiem, jak bym sie czuł i czasem czuję w takich sytuacjach. Sam na siebie jestem zły, że spieprzone mam w jakiejś tam ostatniej fotce to i to. Czy ja oczekuję wtedy jeszcze krytki? Szczerze? Naprawdę szczerze? Tak?

To napiszę.

Szczerze.

Nie oczekuję....

 

Nie chcę, żebyście odebrali ten głos jako nawoływanie do zaprzestania krytki zdjęć. Zwłaszcza moich! Broń Boże! W życiu trzeba być twardym a nie miękkim! Chciałem tylko zwrócić uwagę, być może na oczywisty dla wielu inny aspekt tej sprawy.

"Delikatny jestem na kacu" :)

Pozdrawiam

 

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Michale za rozsądne słowa. Widzisz Twoje zdjęcia są świetne, ale miałem "odwagę " wytknąć Ci w M31, że coś mi się nie podobało. I wcale nie robiłem tego złośliwe. Znamy się i sporo Ci zawdzięczam, choćby jakiś bezinteresowny telefon np odnośnie filtra itd.

 

Sam czynię sporo błędów w obróbce i dochodzę do wniosku , że w ogóle nie mam o tym pojęcia.

 

Ale jeżeli Ktoś pisze o mnie w ten sposób w jaki to uczynił ...., a widzę że pozwala sobie na coraz więcej i to w stosunku do tzn ludzi "nie z paczki" , to są dwa wyjścia:

 

1. przełknąć i nie odzywać się

2. narazić się na krytykę , ale zwrócić też uwagę na temat

 

Otóż grupie, która uważa mnie za "przewrażliwionego" nie jestem znany osobiście. Ci którzy mnie znają na pewno mają swoje zdanie na mój temat i chyba nie widzą mnie jako człowieka, który szuka zaczepki.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Michale za rozsądne słowa. Widzisz Twoje zdjęcia są świetne, ale miałem "odwagę " wytknąć Ci w M31, że coś mi się nie podobało. I wcale nie robiłem tego złośliwe. Znamy się i sporo Ci zawdzięczam, choćby jakiś bezinteresowny telefon np odnośnie filtra itd.

 

Sam czynię sporo błędów w obróbce i dochodzę do wniosku , że w ogóle nie mam o tym pojęcia.

 

Ale jeżeli Ktoś pisze o mnie w ten sposób w jaki to uczynił ...., a widzę że pozwala sobie na coraz więcej i to w stosunku do tzn ludzi "nie z paczki" , to są dwa wyjścia:

 

1. przełknąć i nie odzywać się

2. narazić się na krytykę , ale zwrócić też uwagę na temat

 

Otóż grupie, która uważa mnie za "przewrażliwionego" nie jestem znany osobiście. Ci którzy mnie znają na pewno mają swoje zdanie na mój temat i chyba nie widzą mnie jako człowieka, który szuka zaczepki.

 

JaLe, ale gdzie ty widzisz to, o czym piszesz (konkretny cytat) - "Ale jeżeli Ktoś pisze o mnie w ten sposób w jaki to uczynił ...., a widzę że pozwala sobie na coraz więcej i to w stosunku do tzn ludzi "nie z paczki""

 

PS. Jeżeli nie chcesz wrzucać linku na forum (do fita) to proszę wrzuć mi na priwa. Z chęcią przeanalizuje, co tam się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Michale za rozsądne słowa. Widzisz Twoje zdjęcia są świetne, ale miałem "odwagę " wytknąć Ci w M31, że coś mi się nie podobało. I wcale nie robiłem tego złośliwe. Znamy się i sporo Ci zawdzięczam, choćby jakiś bezinteresowny telefon np odnośnie filtra itd.

 

Sam czynię sporo błędów w obróbce i dochodzę do wniosku , że w ogóle nie mam o tym pojęcia.

 

Ale jeżeli Ktoś pisze o mnie w ten sposób w jaki to uczynił ...., a widzę że pozwala sobie na coraz więcej i to w stosunku do tzn ludzi "nie z paczki" , to są dwa wyjścia:

 

1. przełknąć i nie odzywać się

2. narazić się na krytykę , ale zwrócić też uwagę na temat

 

Otóż grupie, która uważa mnie za "przewrażliwionego" nie jestem znany osobiście. Ci którzy mnie znają na pewno mają swoje zdanie na mój temat i chyba nie widzą mnie jako człowieka, który szuka zaczepki.

 

JaLe, Nie dziekuj mi za moje słowa.

Ja nie staję po żadnej stronie!

I mój głos w żadnym wypadku nie dotyczy Waszej wymiany zdań.

To moja swobodna myśl, a sprowokował mnie do niej post Emdego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe, ale gdzie ty widzisz to, o czym piszesz (konkretny cytat) - "Ale jeżeli Ktoś pisze o mnie w ten sposób w jaki to uczynił ...., a widzę że pozwala sobie na coraz więcej i to w stosunku do tzn ludzi "nie z paczki""

 

PS. Jeżeli nie chcesz wrzucać linku na forum (do fita) to proszę wrzuć mi na priwa. Z chęcią przeanalizuje, co tam się dzieje.

 

Adamie kontekst, liczy się całość. Ujęcie tematu jego sformułowanie i analiza.

Tych spraw nie wytłumaczę na forum.

Nie musisz mnie nawracać, bo mam już spore doświadczenie życiowe i pracuję sporo lat właśnie z ludźmi.

Jeżeli chcesz powiedzieć jaki to Ktoś jest słodki, a ja niby be to :ha::ha::ha:

 

Proszę zostawmy już ten temat i zajmijmy się obróbką

 

JaLe, Nie dziekuj mi za moje słowa.

Ja nie staję po żadnej stronie!

I mój głos w żadnym wypadku nie dotyczy Waszej wymiany zdań.

To moja swobodna myśl, a sprowokował mnie do niej post Emdego.

Pozdrawiam

Ależ właśnie dziękuję Ci za bezstronność !

Chyba mogę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie Ktoś z konkretami !

 

Adamie dokładnie opisałeś to co robię. Postępując zgodnie z Twoją instrukcją wyszło coś takiego:

 

dynamicvz4.jpg

Co dalej ?

 

 

Pozwolę wtrącić się do tej dyskusji. Nie wiem czy to co pokazałeś jest ostatecznym ustawieniem parametrów, ale popełniasz wielko błąd - Stretch nie może być zerem, to on decyduje o zakrzywieniu krzywej przekształcenia :). O to chyba chodziło Adamowi poniżej, tylko że nie zwrócił uwagi na to co wyzerowałeś. Postaram się za chwilę przygotować kilka wykresów z ilustrację tego przekształcenia i będę kontynuował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym histogramem to nie jest tak do końca jak mówi Sumas - z 16 bitowej kamery zawsze będziesz miał bardzo wąski histogram - rozszerzy sie dopiero po rozwinięciu zdjęcia.

 

Sumas mnie troszkę naprowadził i postaram się sprawdzić histogramy w fitach (jak znajde program który to zrobi ;) )

Zauważyłem, że szczególnie po złożeniu zdjęć w DSS ie mam taki ostry histogram jak pokazał sumas.

Co do czego i z czym to dopiero się okaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.