Skocz do zawartości

Z dobsona na montaż paralaktyczny. Możliwe ?


MarcinG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jest to mój pierwszy temat z problemem, dlatego chce z góry wszystkim podziękować za udzieloną pomoc i zobowiązuję się w przyszłości tak owej udzielać mniej doświadczonym użytkownikom.

 

Pytanie może nie na wysokim poziomie, ale mnie nurtujące. Jak w temacie:

Czy jest możliwość zamontowania teleskopu, który jest sprzedawany z dobsonem, na montaż paralaktyczny ?

 

Przy okazji jeszcze jedno pytanie:

Jak określić jakość nieba w mojej okolicy ?

 

No to jeszcze jedno:

Dlaczego teleskopy na dobsonie nie nadają się do astrofoto ?

 

Wiem, że coś pomieszałem, albo po prostu jeszcze za mało czytałem na ten temat ( chodzi o pytania 1 i 3 ).

Już mi wstyd, ale lepiej pytać niż błądzić.

 

Proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

 

1. Odnośnie dobsonow wolałbym się nie wypowiadać (brak doświadczenia) ale coś podobnego pojawiło się w tym wątku TU

 

i generalnie wynika z niego żeby lepiej nie tykać, ale lepiej żeby jakiś bardziej doświadczony kolega się wypowiedział :unsure:

 

2. Generalnie najpierw musisz stwierdzić czy masz problemy związane z LP czy nie ? jak nie jest źle to sprawdzasz klika charakterystycznych gwiazd czy widzisz je gołym okiem wtedy na ich podstawie określasz jaki zasięg gwiazdowy możesz osiągnąć nieuzbrojonym okiem.

 

Jeżeli chcesz sprawdzić seeing i spokój atmosfery to możesz próbować jeszcze za pomocą sprzętu rozdzielić jakiś układy podwójny i wielokrotny (epsilony w Lutni, gamma w Delfinie itd był kiedyś wątek o temacie ciasnych układów które by się do tego sprawdziły).

 

3. Astrofoto to też nie mój temat ale, generalnie w przypadku montaży azymutalnch żeby śledzić obiekty musisz kręcić teleskopem w obu osiach co czasami może być upierdliwe i z pewnością nie wystarczająco dokładne do astrofoto, a w przypadku montaży paralaktycznych śledzisz obiekt dzięki tylko jednej osi. Dzięki "idealnemu" ustawieniu osi montażu i Ziemi pozorny ruch sfery niebieskiej jest całkowicie niwelowany. W jaki sposób tak "idealnie" ustawiać paralaktyka musisz zajrzeć np. Celestia o metodzie dryftu. Podobno to montaż robi zdjęcie a nie teleskop :szczerbaty:

 

Mam nadzieje że coś się przyda :D

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwość zamontowania teleskopu, który jest sprzedawany z dobsonem, na montaż paralaktyczny

 

Jaki teleskop na jaki montaż? (Bo może jest, a może nie.)

 

Jak określić jakość nieba w mojej okolicy ?

 

Podaj nam wartość najsłabszej gwiazdy jaką widzisz w przeciętną noc gołym okiem i oszacuj rozmiary oraz kierunek łuny/łun otaczających twoją miejscówkę (np.: jestem wewnątrz łuny, łuna wysoka na 30* i rozległa na 90* na NE, brak łun, niewielkie pojaśnienia na horyzoncie itd.)

 

Poczytaj to: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11616 i zapoznaj się z postem #16 w tym temacie.

 

Dlaczego teleskopy na dobsonie nie nadają się do astrofoto ?

 

A kto ci powiedział, ze się nie nadają? Spokojnie można nimi focić planetki, słonecznika i łysola. Po posadzeniu na tanią platformę paralaktyczną da się focić część DSów, po posadzeniu na wypasionej platformie paralaktycznej da się focić jeszcze trochę więcej DSów. Ale... jak zwykle, będzie to fotografia przez wiele czynników ograniczona. (jakość prowadzenia, jakość ustawienia, czasy zakresu pracy platformy, hardcorowe rozmiary ogniskowych dużych dobsonów itd.)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

1. Zależy od modelu telekopu, jedne się da, innych nie. Jednak zazwyczaj lepiej tego nie robic - teleskopy sprzedawane na dobsonie są przystosowane konstrukcją do tego montażu a nie do paralaktycznego. Zawsze mozna sprzedać tego na Dobsonie i kupić samą OTA (Optical Tube Assembly - tuba optyczna).

 

2. Tak jak napisał kolega, trzeba sprawdzic zasięg gwiazdowy. Można tez np. spróbować zobaczyć różne obiekty jak np. Droga Mleczna, M31 lub M33 gołym okiem.

 

3. Dobson to montaż azymutalny - żadna z jego osi nie pokrywa się z osią obrotu Ziemi. I owszem można teoretycznie uprawiać na nim astrofoto (z napędami oczywiście) tyle tylko że podążając za obiektem w dwóch osiach alt/az jednocześnie wychodzi tzw. rotacja pola - gwiazdka w centrum jest punktowa a na bokach jest kreską. Można zastosować derotatory pola które to niwelują ale w praktyce chyba takiego rozwiązania się nie stosuje. Dobsona można tez posadzić na platformie paralaktycznej - wtedy wszystko teoretycznie gra bo w zasadzie jest to montaż paralaktyczny. Ale z przyczyn konstrukcyjnych zakres platformy kończy się po niedługim czasie prowadzenia za gwiazdą co nie wystarcza do uzbierania odpowiedniego materiału. Dlatego Dobson i astrofoto to niekoniecznie dobre rozwiązanie. W ogóle astrofoto to już naprawdę wymagajace i bardzo drogie hobby, ale świetne :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się z oceną solidoności rozwiązania opartego na żywieckim słupie wstrzymał nim nie zobaczę fotek lub nie przeczytam opisu co i jak. Może jest to dobre, a może nie. Nie czepjając się rozwiązania Andrzeja, naprawdę nie jest prosto sparalaktykować z sensem teleskop rozmiarów OTY 12" zdjętej z dobsona. Wiem co mówię, sam mam 11" krowę na paralaktyku.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się z oceną solidoności rozwiązania opartego na żywieckim słupie wstrzymał nim nie zobaczę fotek lub nie przeczytam opisu co i jak. Może jest to dobre, a może nie. Nie czepjając się rozwiązania Andrzeja, naprawdę nie jest prosto sparalaktykować z sensem teleskop rozmiarów OTY 12" zdjętej z dobsona. Wiem co mówię, sam mam 11" krowę na paralaktyku.

 

Pozdrawiam.

Jak powieszony to tajemnica pana Macieja który to wymyślił :D Został obcięty słup i dorobione aluminiowe obejmy na tubę i działa. Zdjęcia podeśle na razie jestem poza domem. Do moich wizualnych podpatrywań zupełnie mi wystarczy na pewno nie nadaje się do astrofotografii. Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.