Skocz do zawartości

Czułość Canona 350d na podczerwień.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Kto się orientuje na jakim zakresie podczerwieni pracuja piloty TV? Przed chwilą zrobilem test Canonem 350D i dioda swieci jak latarnia, nawet filtr UHC-S nie blokuje go w wystarczajacym stopniu. Ciekaw jestem czy w astrofoto z pod latarni filtr UV/IR odetnie tę daleka podczerwień i jak to moze wplynąc na fotki. Fotka z prawej z filtrem UHC-S. (EX=5sek.) Dokladam jeszcze krzywą przepuszczalności filtru w aparacie ograniczona do 800nm. czyli pilot swieci w dalszym zakresie, ale w jakim?

IMG_8681b.JPG

IMG_8683b.JPG

canon.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

typowo są np. diody LED IR 850 ,880, 940, 950nm

 

http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Infineon/sfh415_6.pdf

 

zobacz na 5 stronie przykładową 940nm ale swieci od 880-1060nm

 

ps. a tu masz 880nm

 

http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Infineon/sfh484_5.pdf

 

6sta strona.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarcu, robiłem eksperymenty z moją DSI i filtrem IR-cut. Efekt jest widoczny. Bez filtra fotki wyglądają na nieostre (już chyba na tyle wprawy mam, ze nie była to kwestia błędnego ustawienia ogniska) no i rejestruje się znacznie większy gadient bez filtra. Generalnie w moim przypadku bez IR-cut baadera ani rusz.

Pamiętaj, jednak, że canony mają włane filtry które do pewnego stopnia niwelują problem. Efekt po zakręceniu IR-cut z prawdziwego zdażenia może nie być tak drastyczny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baaderowski IR/UV Cut ma dosyć ostre cięcie na mniej więcej 700 nm, powinien więc wycinać podczerwień skutecznie:

uv_ir.jpg

Ale oczywiście to, o czym pisał McArti (440 nm) jest przepuszczane.

Żeby zatrzymać okolice 440 nm trzeba jeszcze dołożyć Contrast Booster. Wtedy sumarycznie wygląda to tak:

uv_ir__contr.jpg

Dla porównania UHC-S ma taką charakterystykę:

uhc_fi1.gif

Powyższe wartości na ostatnim wykresie są podobno pomierzone, a nie deklarowane przez producenta.

Wszystkie wykresy ze strony:

http://www.alpineastro.com/product_listing.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie filtr UV/IR powinien być załozony na stale przy astrofoto jak w webcamie, ale dopóki tego nie przetestuje nie będe pewny czy jakies IR dochodzi od sztucznego oswietlenia, badź z atmosfery, albo z innego źrodla. Chodzi mi o to czy użycie tego filtru poprawi w jakimś stopniu tło, czy szumy wlasne matrycy będą silniejsze. Pod ciemnym niebem raczej nie potrzeba go używać, ale spróbować nie zawadzi.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie filtr UV/IR powinien być załozony na stale przy astrofoto jak w webcamie, ale dopóki tego nie przetestuje nie będe pewny czy jakies IR dochodzi od sztucznego oswietlenia, badź z atmosfery, albo z innego źrodla. Chodzi mi o to czy użycie tego filtru poprawi w jakimś stopniu tło, czy szumy wlasne matrycy będą silniejsze. Pod ciemnym niebem raczej nie potrzeba go używać, ale spróbować nie zawadzi.

Z teorii, lampy sodowe jako takie (czy rtęciowe, ale takich już chyba w UE nie ma), jak każde inne rozgrzane ciało promieniuje IR w zasadzie z całego zakresu. Sprawę z daleką podczerwienią załatwia atmosfera naszej Planety, gdyż dla długości fali od około 15000nm i dalej jest ona kompletnie nie przezroczysta( co też chroni naszą kochaną planetę od ostudzania się :) ). Para wodna oraz dwutlenek węgla pochłaniają całkowicie w kilku zakresach podczerwieni średniej, no a cała bliska podczerwień ze wszystkich możliwych źródeł (rzędu 700nm i okolic) bezproblemowo przechodzi przez atmosferę. Dlatego też piloty i inne bajery działają na tych właśnie częstotliwościach.

Wiec flterek to jest raczej mus... Zdecydowanie dla tej podczerwieni bliskiej, bo średnia, a tym bardziej daleka nie powinny raczej przeszkadzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po zakupie filtra 2" jeszcze raz zestaw fotek diody pilota: bez filtra UV/IR i z filtrem. Tę drugą fotkę rozjaśniłem zeby co kolwiek było widać. Czas naświetlania w obydwu przypadkach = 10sek. ISO-400. Filtr całkowicie zablokował IR diody pilota.

IMG_9319a.JPG

IMG_9318a.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.