Skocz do zawartości

dziwne gwiazdy w syncie


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Wystudź, teleskop, nakieruj na Epsilony Lutni. Sprawdź jakość rozdzielenia (czy zostało rozdzielone i jak dla każdego posiadanego okularu).

 

Pozdrawiam.

 

Już kiedys na to patrzyłem ale tak ledwo ledwo dało sie rozdzielic przy 120x wiekszego powiekszenia nie mam. Mysle ze to moze byc troche za mało <_<

Napisze cos po dzisiejszych obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wczorajszcyh obserwacji nic nie wyszlo, seeing odstraszał na odległość :/

Ale ICM tym razem chyba się nie pomyli i za dwa dni wreszcie wystawie tube na zewnątrz.

Tak czy tak ta farba wyglada naprawde tragicznie, dokładnie obejrzalem swój egzemplarz i nie ma śladów jakichkolwiek odprysków. Moim zdaniem tuba nadaje sie do reklamacji.

Dokładnie też sprawdzilem mój egzemplarz pudełekiem Hamal'a i odrazu nasuneło mi się wrażenie że twój wyciąg coś za zagłęboko wchodzi w tube :blink:

 

Zdjęcia mojej synci, wyciąg jest czarny dlatego że sam go pomalowałem a nie dlatego że inny model ;)

Zdjęcie nr1 przedstawia widok z pudełka Hamala

Zdjęcie nr2 pokazuje już bez pudełka z włożonym do wyciągu obiektywem, akurat ma średnice o 2mm mniejszą od wyciągu więc prawie w osi zrobione ujęcie

Zdjęcie nr3 pokazuje wyciąg do końca włożony w tubus

 

P.S. Wiem że mam też źle skolimowny teleskop dostał pare razy młotkiem przy pracy z mirkoruchami xD

crop_pude_ka.jpg

kolimacja.jpg

wyci_g.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro jest prawie na 100% wykonane poprawnie, tym że nie rozdzielasz epsilonów się nie przejmuj. To zależy przede wszystkim od dobrego seingu no i oczywiście od poprawnej kolimacji. A może lustro wtórne nie jest w jednej osi z lustrem głównym? Miałem podobny przypadek z tym że u mnie doszła jeszcze sprawa nie równomiernego podparcia lustra, z tego co wiem w syncie jest to raczej nie możliwe ( inny pająk).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to LW sprawdzic?

Czy jezeli w kolimatorze Hamala wszystko jest ok to jest ono ustawione poprawnie?

 

Wczorajszej nocy chcialem cos poobserwować ale mimo ze niebo było pieknie to seeing był chyba okropny, Gw. Polarna nie dała sie wyostrzyć i widać bylo jak sobie pływa :szczerbaty:

 

Gdzis czytałem ze wyciag tez wpływa na jakos obrazu, jak sprawdzic czy jest dobrze ustawiony/skolimowany?

 

Znacie jeszcze jakies metody sprawdzenia kolimacji oprócz met. Hamala i kolimacji laserem? Dodoam ze na gwiazdach krazek jest idealnie okrągły a okręgi do siebie symetryczne. Czy w takim wypadku mam dobrze skolimowany teleskop?

 

Jeszcze sie zapytam: czy w takim ułozeniu planet jak są obecnie mozna je wyostrzyc czy jest to niemozliwe?

Czy jeden mocny i drugi słabiutko widoczny pas na Jowiszu to najlepszy widok jaki mozna teraz osiągnąć?

 

PS. Czy miał któś do czynienia jak wygląda sprawa reklamacji i ew. wymiany w DO? Bezproblemowo?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to LW sprawdzic?

Czy jezeli w kolimatorze Hamala wszystko jest ok to jest ono ustawione poprawnie?

 

Wczorajszej nocy chcialem cos poobserwować ale mimo ze niebo było pieknie to seeing był chyba okropny, Gw. Polarna nie dała sie wyostrzyć i widać bylo jak sobie pływa :szczerbaty:

 

Gdzis czytałem ze wyciag tez wpływa na jakos obrazu, jak sprawdzic czy jest dobrze ustawiony/skolimowany?

 

Znacie jeszcze jakies metody sprawdzenia kolimacji oprócz met. Hamala i kolimacji laserem? Dodoam ze na gwiazdach krazek jest idealnie okrągły a okręgi do siebie symetryczne. Czy w takim wypadku mam dobrze skolimowany teleskop?

 

Jeszcze sie zapytam: czy w takim ułozeniu planet jak są obecnie mozna je wyostrzyc czy jest to niemozliwe?

Czy jeden mocny i drugi słabiutko widoczny pas na Jowiszu to najlepszy widok jaki mozna teraz osiągnąć?

 

PS. Czy miał któś do czynienia jak wygląda sprawa reklamacji i ew. wymiany w DO? Bezproblemowo?

Nie jestem co prawda specjalistą, więc czysto praktycznych porad Ci nie udzielę...

Wydaje mi się jednak, że chyba zbyt wiele oczekiwałeś po amatorskim sprzęcie...

 

Od kilku miesięcy mam syntę 8"... Jowisza obserwowałem wprawdzie dopiero 3 razy, jednak ANI RAZU nie widziałem wyraźnie drugiego pasa - tylko jeden wyraźny !! Na pewno wpłynął na to seeing jak również mizerna jakość okularu PL10... do tego - 120x to nie jest jakieś powalające powiększenie....

 

Kolimacja wg Hamala uznawana jest za najbardziej dokładną (amatorsko)... jeśli użyłeś do tego jeszcze laserka, to więcej nie wymyślisz :P

 

Obecnie planety znajdują się w niezbyt ciekawym położeniu, więc (poza 'nadchodzącym' Marsem) nie możesz na ich podstawie oceniać jakości optyki/kolimacji...

 

Oczywiście 'da' się zobaczyć sporo więcej, jednak to tego potrzeba 1. dobrego okularu planetarnego, 2. dogodnego położenia obiektu, 3. dobrego seeingu 4. poprawnej kolimacji....

 

Co do farby - też mi odpada i to w całkiem pokaźnych fragmentach... tyle, że nie zauważyłem ubytków na górnej 'obręczy'... domyślam się, że pochodzi z okolic śrub mocujących tubę do dobsona....

Odradzam oczyszczanie lustra już na początku użytkowania telepa... poczytaj trochę forum, a dowiesz się, że takie pojedyńcze paprochy nie mają wpływu na uzyskiwany obraz....

 

pozdrawiam i życzę cierpliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacja wg Hamala uznawana jest za najbardziej dokładną (amatorsko)... jeśli użyłeś do tego jeszcze laserka, to więcej nie wymyślisz

No własnie kolimatora laserowego nie posiadam i nie mam od kogo pożyczyc... <_<

Robiłem 3 kolimatory i w każdym skolimowanie jest takie samo.

 

A czy na Marsie juz powinienem wyostrzyc? około 2.00 jest juz bardzo wysoko

Czy u was tez tak jest ze tydzień czasu jest bezchmurne niebo gwiazdy pływają i ich i planet nie mozna wyostrzyć?

Jak u was widac w syntach Andromede bo u mnie przy 5,5 mag widac w 25mm tylko jadro i m101, ogólnie m42 jest widoczne lepij a ma mniej mag.

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak u was widac w syntach Andromede bo u mnie przy 5,5 mag widac w 25mm tylko jadro i m101, ogólnie m42 jest widoczne lepij a ma mniej mag.

 

Tutaj w gre wchodzi jasność powierzchniowa więc nie można aż tak uprościć problemu.

Raz był cały tydzień piekna pogoda ale nad całą polską była wielka chmura dymu z wypalania traw na wschodzie i była kicha xD To że jest czyste niebo i nie ma chmórki nie oznacza że jest wspaniały seeing. Dobry seeign zdaża się żadko, przynajmniej u mnie. Dlatego w wiele bezchmórnych nocy po prostu patrze w niebo własnymi oczami, bo bezsensu wyjmować synte.

Ale co do konkretów to powiem jak zobacze na oczy Marsa w Syncie, bo wstyd troche przyznać, ale wogule go jeszcze przez teleskop nie widziałem xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja Was męczę :szczerbaty:

 

Mam 2 pytania:

1. Czy jest szansa ze jak wyjade na obrzeza miasta, na łąkę to seeing bedzie tam lepszy niz u mnie na osiedlu? Moze wieksza ilosc budynków, które oddają w nocy ciepło ma wpływ na seeing?

 

2. Na początku wątku Kurak zamiescił zdjęcie Saturna kilka postów nizej ja zamiesciłem swoje. Otoz, na zdjeciu Kuraka planeta ma ładny kolorek a u mnie sa jakies kolorki na obrzezach. Dodam, ze jak patrze na Ksieżyc, to jest podobnie, tylko na samiutkich krawedziach tarczy, z jednej czerwone z drugiej niebieskie?

Czy tak musi być?

 

Ps. Kurak, taki widok to mozna zobasczyc przy idealnym seeingu czy wystarczy przecietny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciliśmy z obserwacji. Wybraliśmy sie za miasto, ogólnie warunki były lepsze, jednak seeing był nadal <_< .

Warunki obserwacji:

-niewielka łuna z jednej strony od miasta

-Droga Mleczna wyraźnie odcina sie od nieba,widać ją juz od około 15st. nad horyzontem, bez problemu widoczna szczelina w gw. Strzelca

- zasięg około 5M, bez problemu widoczna gwiazdka 26 Ups1 Cas (4.8M) w Kasjopeji

 

Obserwowaliśmy:

-M31

-M27

-M57

-M13

-M11

-ogólnie Drogę Mleczną

 

M31

Bez problemu widoczna gołym okiem, już w szukaczu była dużo lepiej widoczna niż zwykle. W okularze 25mm wyraźnie wieksza i jaśniejsza, bardzo ładnie wyglądała dało sie nawet zobaczyć pas ciemnej materii przy jądrze. Bez żadnych problemów widoczne M 110 i M32, obie widać jako delikatne mgiełki.

M27

Widać podobnie jak na obserwacjach przy domu, z tym ze kontrast jakby troche lepszy i ogolnie mgławica jasniejsza

M57

W koncu było dokładnie widać ze to pierścień a nie plamka. Przy 120x pociemnienie w środku było widoczne

M13

Poprostu super!, tu była największą zmiana, przy PL25mm gromada widoczna bez zadnych problemów jako plamka, można było wyodrębnić kilka zewnętrznych gwiazdek. Powiekszenie 120x (PL10mm) rozbija gromadę w pyłek :helo: Gromada rozbita w 90%, tylko środeczek tak jakby jeszcze nie był rozdzielony.

M11

Podobnie jak M13 tylko gwiazdy były jaśniejsze.

 

Droga Mleczna w okularze 25 mm wyglada jak drobny proszek :szczerbaty: , super widoczek!!!

 

Patrzyłem jeszcze na Albireo, ale przez seeing nie widziałem nic oprócz tego ze jedna gwiazdka jest pomarańczowa a druga niebieska :unsure::szczerbaty:

Epsilony w Lutni poprzez seeing i małe powiększenie były niemożliwe do rozdzielenia :blink:

Gwiazdki nadal nie daja sie ładnie wyostrzyc mimo lepszego nieba :-(

 

Różnica miedzy domem a miejscem gdzie dziś obserwowaliśmy to około 0.5M. Ogolnie jestem zadowolony z obserwacji, jakby seeing był lepszy.... na meteoblue.com pokazuje 1/5 <_<

Prosze o odpowiedz na pytanie skąd biorą sie takie przebarwienia jak na moim zdjeciu Saturna z początku watku, widać je tez podczas obserwacji Ksiezyca. Czy cos powaznego?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej jak już wcześniej pisałem dla planet i księżyca nisko nad horyzontem dochodzi jeszcze abberacja pochodząca od atmosfery i nawet najlepszy okular jej nie zlikwiduje (choć jak mój przedmówca napisał, aby pozbyć się w ogóle tej aberacji potrzebny jest również porządny okular).

 

Mat, jeszcze raz powtórzę - nie testuj teleskopu na planetach czy innych obiektach, które są niżej niż 30* nad horyzontem - bo nie będzie to miarodajne. Co innego np. Epsilony w Lutni są przez większość nocy wysoko więc można spokojnie testować. Przyznam Ci się, że z tymi Epsilonami też kiedyś miałem niezły problem. W LB10" f/5 nie udało mi się ani razu ich rozdzielić. Co innego w 8" f/6 - choć też nie za pierwszym razem, bo musiałem czekać na dobry seeing. Ale jak już się dobry seeing trafił - to już przy 93x powiększeniu bez problemu dało się rozdzielić. A w LV6 to już zupełnie bezproblemowo. Ale bywają takie dni, że LV6 nie ma co wkładać do wyciągu bo i tak wszystko pływa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja Was męczę :szczerbaty:

 

Mam 2 pytania:

1. Czy jest szansa ze jak wyjade na obrzeza miasta, na łąkę to seeing bedzie tam lepszy niz u mnie na osiedlu? Moze wieksza ilosc budynków, które oddają w nocy ciepło ma wpływ na seeing?

 

2. Na początku wątku Kurak zamiescił zdjęcie Saturna kilka postów nizej ja zamiesciłem swoje. Otoz, na zdjeciu Kuraka planeta ma ładny kolorek a u mnie sa jakies kolorki na obrzezach. Dodam, ze jak patrze na Ksieżyc, to jest podobnie, tylko na samiutkich krawedziach tarczy, z jednej czerwone z drugiej niebieskie?

Czy tak musi być?

 

Ps. Kurak, taki widok to mozna zobasczyc przy idealnym seeingu czy wystarczy przecietny?

 

Ad. 1 Na forum już wystarczająco dużo na temat seeingu napisali. TAK, trza dla lepszego seeingu uciekać jak najdalej od miasta.

 

Ad. 2 Coś mi tu śmierdzi, naprawde mi sie to nie podoba. Oczywiście prawda okulary z kita są kitowe ale bez przesady. Widać u mnie aberacje chromatyczną ale jest ona jak na mój gust dość sybtelna. Ale może to być wina tego że troche przepaliłeś zdjęcie.

 

Wytrzymaj w niepewności jeszcze do soboty! Wtedy wyciągam cały sprzęt i mam zamiar nafocić i nafilmować moje 2GB w aparacie. Cała noc tylko ja i czyste niebo, z dobrym seeingiem lub i bez niego!!!

 

P.S. Polukam zwłaszcza na planetki nisko nad horyzontem to zobaczymy czy jest się czym martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cuż moge powiedzieć. Z obserwacji wyszła duża kicha ...

Pomimo ostrzeżeń ICM'u że będzie na niebie lekka warstwa cirrusow, wyniosłem cały sprzęt na goródek. Od razu mi się pogoda nie spodobała, niebo było lekko pomarańczowe, a gwaizdozbiory bardziej przytłumione niż zwykle. Ale ja się szybko nie zrażam, a nóż widelec może się poprawi.

Pierwszy celem był księżyc, po wsadzeniu SPL25mm cały obraz bulgotał i kipiał, takiego złego seeingu to jeszcze nie miałem. Próbowałem rozdzielić epsylony w lutni ale ujżałem tylko wielka świecąca plame.

Troche poczekałem, wydrukowałem mapki okolic Urana i Neptuna, wychodze na ogródek a tu cała Synta ocieka z wody, a na całym sprzęcie cienka warstwa skroplonej pary :burza: Wtedy odpuścilem i poszedłem spać ...

 

Tak więc sam widzisz że często pogoda jest winna złym obrazom a nie sprzęt ...

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wczoraj miałem identyczną pogodę :szczerbaty:

 

Za to dzisiaj było duzo lepiej, Księzyc prawie nic nie drgnął, nawet Epsilony juz prawie prawie rozdzielone w 120x :rolleyes: Ale dziwna sprawa bo Vega i inne jasne gwiazdki nadal przy niezłem seeingu nie wyostrzone tylko placki :angry:

Aha wczesniej widziałem chwilkę Jowisza, widać było pas na równiku i na półkuli południowej chyba 2 cieniutkie paski. Dobrze mi sie wydaje?

Według prognoz seeing miał być 3/5 i raczej sie to zgadza.

Niestety ledwo sie sciemniło i przyszły chmury wysokie i juz chyba tak zostaną. :angry:

Jeszcze sie zapytam jak mozna sprawdzić/ustawić dobrą odległość LW od LG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wczoraj miałem identyczną pogodę :szczerbaty:

 

Za to dzisiaj było duzo lepiej, Księzyc prawie nic nie drgnął, nawet Epsilony juz prawie prawie rozdzielone w 120x :rolleyes: Ale dziwna sprawa bo Vega i inne jasne gwiazdki nadal przy niezłem seeingu nie wyostrzone tylko placki :angry:

Aha wczesniej widziałem chwilkę Jowisza, widać było pas na równiku i na półkuli południowej chyba 2 cieniutkie paski. Dobrze mi sie wydaje?

Według prognoz seeing miał być 3/5 i raczej sie to zgadza.

Niestety ledwo sie sciemniło i przyszły chmury wysokie i juz chyba tak zostaną. :angry:

Jeszcze sie zapytam jak mozna sprawdzić/ustawić dobrą odległość LW od LG?

 

Co do jowisza to nie wiem nie zdążyłem na niego luknąć, domek sąsiadów to uniemożliwił :/

Co do odległości LW do LG to można ją prosto sprawdzić pudełkiem, polecam cały opis kolimacji TUATJ. Trzeba sprawdzić czy obraz LG jest wycentrowany dokładnie we środku LW, zresztą zobaczysz dokładniej w linku.

 

A jak wyglądały te "gwiezdne placki"? Masz może zdjęcie? Narysuj w Paincie xD

 

P.S. Co do prognoz seeingu to ja bym podchodizał bardzo ostrożnie, mi się żadko sprawdzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstałem dzisiaj kolo 4.30 teleskop juz dawno sie wychłodził, no i patrze Mars, Wenus i gwiazdki po prostu beznadziejne( takie migające na kszystkie kolory potrzepione i bulgocące kulki.

To sobie mysle ze znowu to samo.

Wróciłem sie potem jeszcze do telepa przed 5 i całkiem co innego Saturn wkoncu ostry ale bez Cassiniego, Wenus minimalnie tylko tylko drgała, ale reszta- gwiazdy i wszystko inne dalej rozmyte. Moim zdaniem powinno byc odwrotnie w zenicie dobry seeing a nad horyzontem zły. Ale nic ciesze sie ze w koncu wiem ze jednak mozna wyostrzyc na planetach. Aberacja chromatyczna zmniejszyła sie znacznie(przy idealnym wyostrzeniu).

Chcioałem zrobić zdjecia cyfrówka ale nie dałem rady :szczerbaty:

Sprawdziłem potem prognoze seeingu i okazało sie ze znowu była niezła ok. 3/5 wiec sie zgadzało.

Jeszcze tylko jakbym doszedł co zrobić z tymi gwiazdami to juz by było ok.

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstałem dzisiaj kolo 4.30 teleskop juz dawno sie wychłodził, no i patrze Mars, Wenus i gwiazdki po prostu beznadziejne( takie migające na kszystkie kolory potrzepione i bulgocące kulki.

To sobie mysle ze znowu to samo.

Wróciłem sie potem jeszcze do telepa przed 5 i całkiem co innego Saturn wkoncu ostry ale bez Cassiniego, Wenus minimalnie tylko tylko drgała, ale reszta- gwiazdy i wszystko inne dalej rozmyte. Moim zdaniem powinno byc odwrotnie w zenicie dobry seeing a nad horyzontem zły. Ale nic ciesze sie ze w koncu wiem ze jednak mozna wyostrzyc na planetach. Aberacja chromatyczna zmniejszyła sie znacznie(przy idealnym wyostrzeniu).

Chcioałem zrobić zdjecia cyfrówka ale nie dałem rady :szczerbaty:

Sprawdziłem potem prognoze seeingu i okazało sie ze znowu była niezła ok. 3/5 wiec sie zgadzało.

Jeszcze tylko jakbym doszedł co zrobić z tymi gwiazdami to juz by było ok.

 

Jeżeli oczekujesz gwiazd tak samo punktowych jak na zdjęciach to niestety sie przeliczyłeś. Ale ciesze się ze wreszcie wyostrzyłeś planety :) Sam widzisz wszytsko zależy od pogody!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.