Skocz do zawartości

M27 w wąskopasmowym OIII


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajszy Księżyc w zasadzie całkowicie uniemożliwiał fotografowanie w pełnym widmie więc postanowiłem wrzucić wąskopasmowy OIII (10nm). Z racji tego, że miałem już coś do M27 to dopaliłem 2x10 min + 4x20 min z filtrem. Niestety, Ha nie mam, bo oddałem filtr 40 nm i czekam na 7 nm. Dlatego żeby zrobić kolor pomiksowałem kanały R + OIII i coś tam jeszcze z GB. Totalnie wolna interpretacja koloru - w ramach zabawy przy Księżycu.

 

Wrzucam też sam OIII mono.

M27_OIII_bw.jpg

M27_OIII_2.jpg

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była wersja tzw. false color, a teraz "true color"...

 

Do wyboru, do koloru. W sumie to jestem nawet zdziwiony efektem, bo w necie dużo takich zdjęć, ale wszystkie świecone 10x tyle. Widać moja kamerka nie najgorzej radzi sobie z "narrowbandem". Ciekawe jak wyjdzie SII :szczerbaty:

M27_OIII_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była wersja tzw. false color,

 

Taki mix (H-alppha, O-III i S-II) wzorowany na zdjęciach z Hubble'a niektórzy guru astrofotografii określają w opisach swoich zdjęć jako "mapped color" - dla mnie osobiście to ciekawe urozmaicenie w porównaniu z samym H-alpha czy zdjęciami RGB.

Jak na sumaryczny czas ekspozycji ilość szczegółów porażająca. :blink: Gratuluję efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była wersja tzw. false color, a teraz "true color"...

 

Do wyboru, do koloru. W sumie to jestem nawet zdziwiony efektem, bo w necie dużo takich zdjęć, ale wszystkie świecone 10x tyle. Widać moja kamerka nie najgorzej radzi sobie z "narrowbandem". Ciekawe jak wyjdzie SII :szczerbaty:

 

 

Łaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

Dla mnie bomba dosłownie i w przenośni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszyneria gotowa do dopalenia dzisiaj jeszcze OIII, co by szum zlikwidować. Jeden klik z mojego domowego komputera i tryby zaczynają się kręcić. Ostatnio w ogóle nie zwijam sprzętu (poza kamerami i laptopem) i wszystko stoi w trybie "park".

 

Wszystko mam już tak dopracowane, że w zasadzie mogę działać zdalnie. Brakuje mi tylko Robofocusa...

 

Ostatnio przetrenowałem ciekawą opcję w Maximie. Możliwość centrowania kadru. Wygląda to tak, że robie pierwszy strzał w BIN4x4... patrze, co widzi kamera. Wybieram miejsce które ma być na środku kadru (na zdjęciu) i montaż sam się tak ustawia, żeby to było, tam gdzie trzeba. Dokładność jest praktycznie co do piksela. Sporo czasu pozwala zaoszczędzić przy kadrowaniu, które teraz zajmuje dokładnie jeden klik. Oczywiście system trzeba na początku skalibrować, czyli sprzęt potrzebuje znać kierunki, ustawienie matrycy, oraz ilość sek. kątowych na piksel.

 

Muszę przyznać, że coraz prostsze się to wszystko robi - razem z ewolucją sprzętu. Ale dzięki temu teraz 99% czasu mogę przeznaczyć na fotografowanie, a nie marznięcie przy montażu i zastanawianie się, czemu znowu coś jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby kogoś interesowała struktura mojego aktualnego zestawu, to wrzucam projekt. Kabli w rzeczywistości jest więcej, tak samo innych elementów. Schemat nie zawiera części mechanicznych (montaż, statyw, teleskopy, akcesoria, etc.). Rozłożenie tego i zestrojenie dla wprawnej osoby to coś miedzy 1, a 2 godziny.

 

W przypadku pracy w domu do sterowania używam domowego Maca (jak widać, zestaw prawdziwie multiplatformowy :szczerbaty: ), a w przypadku wyjazdów w mroźne noce sterować będę z komputera w samochodzie (drugi laptop).

 

Trochę to już skomplikowane się robi, ale wbrew pozorom uproszczone jest do minimum i w gruncie rzeczy solidnie przemyślane (specjalne kable pospinane w zestawy okręcone specjalną izolacją).

 

W każdym razie, działa już naprawdę nieźle.

AP900_STRUKTURA.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.