Skocz do zawartości

Można odwrócić obraz w Newtonie ?


KILLER

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Można w jakiś sposób odwrócić obraz w Syncie 10" ?? Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie nasadki kątowej. Czy ta nasadka nada się do Synty 10" ??

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...01e0d92db5e644c

 

No obrócić można właśnie nasadką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kątówek jest kilka rodzajów -jedne faktycznie odbijają obraz w jednej płaszczyżnie, inne obracają. Ale w teleskopie Newtona NIE DA SIĘ ICH UŻYĆ ze względu na niemożność złapania ostrości. Tu działa tylko soczewka odwracająca -kosztem jakości obrazu. Dlatego ma to sens tylko do obserwacji naziemnych Newtonem. Do astro zapomnij.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc kicha jeśli chodzi o odwrócenie obrazu w Syncie. A ta soczewka jest w stanie całkiem "wyprościć" obraz??

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...7507fcee54ab071

 

A może zadam jednak to fundamentalne pytanie: po co???

Chcesz używać newtona do obserwacji naziemnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, do spottingu. Ale głównie będę focił samoloty EOS'em 400D i wiem że obraz będzie już prosty, ale tak sobie pomyślałem że czasami to mógłbym sobie tez tylko zerknąć. Oczywiście też będę oglądał nocne niebo bo warunki to mam wyśmienite :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, do spottingu. Ale głównie będę focił samoloty EOS'em 400D i wiem że obraz będzie już prosty, ale tak sobie pomyślałem że czasami to mógłbym sobie tez tylko zerknąć. Oczywiście też będę oglądał nocne niebo bo warunki to mam wyśmienite :banan:

Bez sensu ,przecież możesz także focić je do góry nogami ,a w edytorze poprawić.

 

Dodatkowe szkło pogorszy jakość nie mówiąc o możliwości zogniskowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu ,przecież możesz także focić je do góry nogami ,a w edytorze poprawić.

 

Dodatkowe szkło pogorszy jakość nie mówiąc o możliwości zogniskowania.

 

Aparat właśnie od razu odwraca przecież :). W wizjerze jest pryzmat a obraz na sensorze aparatu jest właśnie 'do góry nogami' i do pliku czy na LCD leci po softwareowym odwróceniu. Obiektywy aparatów fotograficznych nie mają przecież soczewki odwracającej ;)

Poza tym jak się uprzeć to można przykręcić aparat do wyciągu z "nogami" w dowolnym kierunku ;)

 

Kolega chyba trochę marudzi z tym odwracaniem obrazu, bo w zasadzie może to się przydać tylko do wizuala na ziemi (na niebie będzie miał widok w trybie "australijskim" ;)).

Do samolotów to newton jest trochę nietegez, chyba że potrzebujesz światłosiły (zgaduję że ten 10" nie ma ogniskowej 3m).

 

Ergo: jeżeli chcesz podglądać sąsiadki ;) to:

a.) do robienia im zdjęć aparat załatwi sprawę

b.) do wizuala nie warto się bawić w soczewki, bo 1. gorszy obraz, 2. trzeba przykręcać, 3. można sobie cyknąć fotkę i popatrzeć na spokojnie ;)

Edytowane przez Mariusz Wołoszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne widziałeś fotki innych, moje są marniutkie, bo co można uzyskać Kronosem i małym "mini" kompaktem który przykładam do okularu lornetki którą trzymam w ręce, bo statywu to nie mam. Co do zastosowania światło silnego Newtona do fotografi RNAV to jest to znakomity wybór. Widziałem już tysiące zdjęć wykonywane za pomocą różnych teleskopów i różnych aparatów i z czystym sumieniem muszę stwierdzić że światło to PODSTAWA. Na samym początku miałem kupić do tego celu MTO i podpiąć do niego EOS'a 350D ale MTO jest bardzo ciemne i do fotografii się słabo sprawdza. Kilka osób foci zestawem Synta 10" + EOS 300D, 350D i 400D i efekt jest piorunujący :banan: Doskonale się sprawdza również soczewka barlowa przy foceniu przelotówek. Pewien gość z Anglii używa także okularu LV Zoom 8-24mm i EOS'a 350D, niesamowity efekt i jakość zdjęć. Teleskopu jeszcze nie mam (znaczy się czekam na dostawę ze sklepu). Napisałem również że także się interesuję astronomią a mam naprawdę dobre warunki do tego aby wykorzystać 250mm lustro, bo mieszkam na wsi i mam idealnie ciemne niebo (żadnych świateł w promieniu 20-25 km).

 

A teraz pokażę Wam co potrafi Synta 8" i EOS 300D

 

http://www.skystef.be/contrail4.htm

http://www.skystef.be/contrail3.htm

http://www.skystef.be/contrail2.htm

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, świetne foty!

 

A tak w ogóle na początku pomyślałem że Ci odbiło, bo przecież w kosmosie nie ma pojęcia góra i dół :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiem że w obserwacji astro nie ma znaczenia to że obraz jest odwrócony, bo tego nawet nie widać. Ja po prostu zapytałem czy jest jakaś możliwość aby odwrócić obraz ziemski TYLKO i wyłącznie po to aby sobie popatrzeć na samoloty i żeby one nie były do góry nogami (kołami) :ha: Tak samo wiedziałem już wcześniej, że po podpięciu lustrzanki do Newtona obraz zostanie "wyprostowany".

 

Trzeba przyznać że teleskop już nie jest tylko i wyłącznie sprzętem do astro :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do samolotów to newton jest trochę nietegez, chyba że potrzebujesz światłosiły (zgaduję że ten 10" nie ma ogniskowej 3m).

 

Ta fotka była zrobiona Syntą 10" z barlowem, ogniskowa grubo ponad 2000mm, nie pamiętam dokładnie ile.

 

Należy kliknąć na fotkę aby zobaczyć w pełnym rozmiarze:

 

http://s65.photobucket.com/albums/h216/grz...rent=8708v2.jpg

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta fotka była zrobiona Syntą 10" z barlowem, ogniskowa grubo ponad 2000mm, nie pamiętam dokładnie ile.

 

Należy kliknąć na fotkę aby zobaczyć w pełnym rozmiarze:

 

http://s65.photobucket.com/albums/h216/grz...rent=8708v2.jpg

 

Dla mnie takie zdjęcia to jakaś magia jest! Wycelować dwumetrową rurą w lecący samolot i do tego jeszcze zrobić zdjęcie! Przy 2 metrach ogniskowej z 10" rury wychodzi światłosiła ok f/8. Żeby zdjęcie nie było poruszone to trzeba czas migawki poniżej 1/2000s, chyba ze robią newtony ze stabilizacją obrazu ;)

Zgrać to wszystko i jeszcze uzyskać takie rezultaty to ja nie mam pytań! :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z odwracaniem obrazu w Newtonach jest problem nie tyle optyczny co raczej hmm jakby to powiedzieć..geometryczny :)? Obraz jest odwracany do góry nogami tak jak na teleskop Newtona przystało, dodatkowo jednak obserwator podchodząc do wyciągu pod różnymi kątami widzi obraz dodatkowo obórcony o jakiś kąt.. Jeśli przykładowo mamy wyciąg ustawiony poziomo i popatrzymy gdzies w kierunku horyzontu to zobaczymy obraz odwórcony o całe 90 stopni ;). To nie teleskop jest tu winien, poprostu nasz ludzki układ odniesienia "gora-dół" nie pokrywa się z kierunkiem w jaki powstaje obraz w takim telepie. Posiadacze refraktorów też mogą się o tym przekonać - starczy że odchylą okular wraz z nasadką kątową od pionu ;)

I tak oto nasadka kątowa danego typu faktycznie obróci obraz albo całkowicie albo połowicznie, nie zagwarantuje jednak własciwego kierunku widzenia :) Stąd oficjalnie do newtonow tego sie nie poleca i nie stosuje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie takie zdjęcia to jakaś magia jest! Wycelować dwumetrową rurą w lecący samolot i do tego jeszcze zrobić zdjęcie! Przy 2 metrach ogniskowej z 10" rury wychodzi światłosiła ok f/8. Żeby zdjęcie nie było poruszone to trzeba czas migawki poniżej 1/2000s, chyba ze robią newtony ze stabilizacją obrazu ;)

Zgrać to wszystko i jeszcze uzyskać takie rezultaty to ja nie mam pytań! :notworthy:

 

Spoko, trzeba tylko na Allegro albo eBayu dopasc jakies naprowadzanie ziemia-powietrze na podczerwien :D

 

Ale i w tym przypadku nie bardzo widze po co odwracac obraz, skoro, jak juz koledzy wspomnieli, mozna to zrobic w edytorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.