Skocz do zawartości

M 31


franz

Rekomendowane odpowiedzi

I właśnie to jest miła odmiana, większość osób z tego co zauważyłem nie robi dużego pola przy tej eMce, a tu wyszło świetnie... i ty mówisz, że mało dni masz z czystym niebem, ja ostatnio na wizuala miałem 2-3 max, a ta trzeciato tragedia bo nastawiłem się na księżyc, a tu tak wszystko pływało, że kupe co widziałem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy można zobaczyć jedną klatkę ze składanych? Nigdy nie składałem zdjęć i ciekawy jestem ile poprawia się przy złożeniu.

 

Proszę bardzo. Wklejam cropy 3 klatek. Pierwsza naświetlana 322 sek, druga 164 sek i trzecia złożona w Registax-ie z 10 klatek naświetlanych: pierwsza 322 sek i pozostałe 160-180 sek na ISO 1600 Canonem 400D. Klatki są transferowane z RAW na TIF - 16 bitowe i zmniejszone do stakowania do 50% ponieważ mój komputer nie jest w stanie przemielić 10 plików 56 megowych. Cropy są z klatek 50%, niestety. Tutaj są oczywiście w JPG. Można zauważyć, że klatka dłużej naświetlana ma mniejsze szumy niż klatka krócej naświetlana. Niby to jest paradoks ale matryca tak się zachowuje, że jak się ją dobrze naświetli to szumy maleją. Największe są tam gdzie światła jest mało przy długim czasie naświetlania, np. filtry podwyższają zaszumienie. Postakowane zdjęcie ma mniejsze szumy niż to naświetlane 322 sek ale różnica nie jest zbyt widoczna, natomiast wyraźnie szumy są mniejsze niż na zdjęciu o krótszym czasie naświetlania. Gdybym postakował 10 zdjęć z czasem 322 sek to z pewnością szumy jeszcze by zmalały. Poza tym zdjęcie postakowane zawiera więcej szczegółów niż pojedyncza klatka i lepiej się go obrabia. Im więcej klatek tym lepsze efekty. Mówią, że takie minimum na dobre zdjęcie to jest 15 klatek. Lepiej jednak mieć ich 30.

Pozdrawiam

1.jpg

2.jpg

stack.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odszumienie w istocie ładne. Ale dlaczego zdjęcie pozostaje jasne? Czy do przyciemnienia tła nieba potrzeba już innych narzędzi?

 

Tło jest bardzo łatwo przyciemnić. Efekt końcowy zależy wyłącznie od upodobań obrabiającego. Najważniejsze żeby nie było za dużo szumów, zdjęcie miało dużo szczegółów i było jednorodne tło. To wszystko razem trudno jest osiągnąć i zależy od materiału. Jak masz za jasno to przyciemnij monitor albo samo zdjęcie. Ja nie oglądam na zbyt jasnym monitorze bo mnie od tego wpatrywania bolą oczy a zdjęcia w ten sposób obrobione nieźle wychodzą na papierze i o to mi chodzi. Obrabiam pod efekt końcowy, którym jest papier. O szkodliwości monitorów aktualne młode pokolenie dowie się czegoś więcej jak osiągnie wiek 50 lat. Będzie problem i to wielki. Już teraz liczba młodych okularników jest spora, niespotykana do tej pory.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
To samo szkło co u Astrodziadka, tylko modyfikowany 300d, 20 minut materiału ISO 200, 5 metrów od latarni ;)

 

M31_small.jpg

 

Pozdrawiam

 

Widzę, że to szkło zdobywa zwolenników :D Może to nie są cuda ale cena też tylko 100 - 150 PLN.

Niźle jak spod latarni i tak mało materiału :rolleyes: Jakie było światło ? Sądzę, że 3.5 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.