Jump to content

Najlepsze okulary do planet


Adam_Jesion
 Share

Recommended Posts

Wlasnie wybieram okulary do planet. Zalozmy, ze wyjsciowym powerem jest 250x, ogniskowa teleskopu to 1200 wiec potrzebuje okular ok 5mm oraz do poweru 150x potrzebny 8mm.

 

Potrzebuje waszej pomocy przy wyborze najlepszego okularu. W typowaniu pomijamy cene - ma to byc naprawde najlepszy mozliwy okular. Nie rozmawiajmy o zoomach - ma to byc okular staloogniskowy.

 

Na razie kandydatem nr 1 jest TeleVue Radian 5mm - cena 240-300$

Gdzies chwalono Pentaxa Ortho jakiegos, ale z tego co wiem, nie sa juz dostepne. Co proponujecie? Jaka konstrukcja bedzie najlepsze? Przede wszystkim mowimy o jakosci i kontrascie obrazu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Z kategorii low budget to w ogóle zapomnij :Cry:

 

Z kategorii medium budget polecam Lantana 5,2, Oriona, Vixena, Soligora

duży kontrast, dobre warstwy MC, wspaniała korekcja koloru w lantanach, brak odblasków i komfortowo odsunięta źrenica wyjściowa to ich wielkie atuty.

 

Z kategorii hi budget polecam Pentaxa lub Naglera coś koło 5mm z tych co znam i lookałem nimi oczywiście z tego Pentax ma wyższy kontrast od Naglera i lepiej odsuniętą źrenicę ale mniejsze pole co przy paralaktyku z napędem nie ma akurat większego znaczenia szczególnie do Planet 8)

Link to comment
Share on other sites

Ja patrzylem przez lantanty Vixena 4mm i 6mm Krokodyla. Dla mnie nic dodac nic

ujac. Nie szukalbym niczego innego. Ktorys Vixen dawal ponadto lepsze obrazy niz

Nagler. Krokodyl i ja bylismy co do tego zgodni. To chyba dobra rekomendacja

dla Vixenow.

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Przez Radiana nie patrzyłem więc nie mam własnego zdania ale znam dwoje jego użytkowników co się ich szybko pozbyli z powodu ponoć dyskomfortu obserwacji i uciekania obrazu :?

Link to comment
Share on other sites

Adamie, potestuj moje Vixeny.  Jeśli pamiętasz Kampinos, to one dają lepsze obrazy niż Nagler, który posiadam - zarówno na planetach jak i DS.  Jedynie pole mniejsze.

 

Mniejsze pole przy obserwacji planet na dobrym montażu zapewne nie ma znaczenia. Poza tym w Pentaxaxh pole wynosi chyba 68 stopni więc nie mało.

Link to comment
Share on other sites

Adamie, a skad zamierzasz sprowadzic tego 4mm Vixena? Ja w sumie tez przymierzam sie do 4-5mm lantana Vixena. Celowalem na zakupy w Pradze. Tam mozna to kupic za

jakies 500 zl.

 

Arek

 

A szerokokątny za około 1000 zł.

Zobaczcie www.celestron.cz

Link to comment
Share on other sites

Jakoś zimą byliśmy z Waldkiem u naszego kolegi Grzegorza 30km od Poznania. Tamtej nocy był taki seeing, który zdarza się parę razy w roku dlatego pomimo przenikliwego mrozu obserwowaliśmy dobrych parę godzin robiąc sobie co 2 godziny przerwę na herbatę. Mieliśmy wiadro okularów: Pentaxy, Televue, Ruskie, Chińskie, Meade do planet najlepszy był Zeissowski ortoskop za 5 DM kupiony na pchlim targu w Berlinie. Zresztą nic dziwnego bo do planet najlepszy jest Or-to-skop. Pole nie ma w tym przypadku zadnego znaczenia bo nie o pole przy oglądniu planet chodzi zrozumcie to wreszcie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Mirku wiem doskonale że Ortoskop daje dobre obrazy planetarne (sam takim 4mm Celestronem oceniam jakość sprzętu) ale przy krótkich ogniskowych ma za bliską źrenicę wyjsciową i cały komfort obserwacji diabli biorą za jednym zamachem :Cry:

To jakby jakość ale bez komfortu obserwacji czyli jakby połowiczna jakość sumarycznie rzecz biorąc :wink:

Link to comment
Share on other sites

Możemy założyć że facet się nie zna . W końcu to opinia jednego człowieka

 

"I've viewed in over 100 eyepieces over the years. This and other zeiss ortho's deliver the best contrast and sharpness. I rate it slightly better than the also excellent pentax ortho's. Both are perfect or close to perfect.

 

Mars/Saturn in excellent seeing with 2X zeiss barlow Zeiss APQ 100/1000and the 0-6 was incredible.

As good as it gets. Your own eye will introduce a lot more errors than these amazing oculars."

 

Mowa o Zeiss Abbe Orthoscopic 6mm, niestety już nie produkowany.

Warto zajrzeć na stronę Ludesa, proponuje do planet nową konstrukcję -Monocentric

 

pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Śledzę tą dyskusję na temat planetarnych okularów i tak jak już Waldek wspomniał jest ciekawa kolekcja Ludesa - http://www.apm-telescopes.de/deutsch/index.htm . Ich recenzja jest już tutaj - http://www.cloudynights.com/eyepieces2/tmb.htm . Komfort typu Pentax lub Radian w tym wypadku odpada, ale jak pisze Mirek nie o to chodzi. Tu obrazy mają znaczenie. Adam zaznaczył , że nie chce zooma, ale pozwolę sobie dać link do ciekawego okularu 5-8mm - http://www.cloudynights.com/eyepieces2/tmb.htm . Zobaczcie to pole :shock: :!: .

Link to comment
Share on other sites

Spróbuj pożyczyć jakiegoś ortho, może w Warszawie ktoś ma, i sam oceń, niestety komfort obserw. kiepski i niektórym bardziej pasują niedużo gorsze, wygodne okulary.

Musisz osobiście ocenić.

Takahashi jeszcze produkują ortho chyba że się mylę

U Ludesa powinny być z drugiej ręki i co najważniejsze nie kosztują fortuny

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.