Skocz do zawartości

Seben Super Zoom Plossl 8-24 mm


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Ostatnio postanowiłem zaryzykować i zakupić okular niemieckiej firmy Seben. Pomyślałem sobie. Zaryzykuję. Przetrzepałem to forum i forum sąsiednie i nie znalazłem żadnych informacji o tym okularze. A dokładając to tego mój "nieco" narwany charakter, posunąłem się do tego, aby zamówić ten okular. Od pewnego czasu myślałem o zakupie zooma, aby ułatwić sobie obserwacje. Zazwyczaj obserwuję z balkonu we Wrocławiu, toteż jak na razie nie porywam się na lepsze i droższe okulary, ponieważ w tych warunkach obserwacyjnych i tak nie wykorzystam ich możliwości.

 

W tym wątku pragnę przedstawić Wam pierwsze odczucia związane z tym okularem jak i z całą realizacją transakcji w firmie Seben. Niestety nie przeprowadzę fachowego testu tego okularu, ponieważ:

1. Pogoda jest paskudna. Zdołałem zajrzeć tylko w kilka okien bliższych i dalszych sąsiadów :D

2. Nie jestem godzien robienia testu, ponieważ za mało jeszcze okularów odwiedziło mój wyciąg, żebym mógł się postawić w roli testera.

 

Obiecuję jednak, że gdy tylko pogoda choć trochę dopisze, to oprę się na porównaniu widoków dawanych przez ten okular i moje standardowe plossle z zestawu Synty 8''.

 

NAJPIERW INFO ZE STRONY PRODUCENTA:

 

seben.gif

 

Finally available: The newest generation of Seben's 1,25” Super-Zoom Plössl Eyepieces! Distinguished by their high optical quality! Due to their steplessly adjustable focal length (8mm-24mm) you can easily reach 32 different magnifications with your telescope or scope (this number is based on the most common magnifications used in celestial and terrestrial observations; in theory you could reach an unlimited number of magnifications with a steplessly adjustable Zoom-Eyepiece).

The Seben Super-Zoom Plössl Eyepiece 8-24mm replaces 32 (!) usual Seben Plössl Eyepieces! With the Seben Super-Zoom Plössl Eyepiece 8-24mm your planetary and terrestrial observations will become more comfortable, easy and enjoyable, but besides that you'll also make a great deal!

 

Instead of buying 32 Seben Plössl Eyepieces, all you need is one Seben Super-Zoom Plössl Eyepiece 8-24mm!

 

Features of the Seben Super-Zoom Plössl Eyepiece 8-24mm:

 

# steplessly adjustable focal length 8mm – 24mm

# outfitted with up-to-date 1.25” thread

# field of view: 60° (8mm) – 40° (24mm)

# increases the image quality of your telescope or scope

# high light transmission

# high resolution

# multi-coated lenses

# outfitted with a thread for screw on filters

# receptacle, which protects against dust and moisture during transit, is included

# steplessly adjustable eyeguards for spectacle wearers

 

MOJE WRAŻENIA PODCZAS ZAKUPU. Plusy i minusy:

 

+cena na aukcji Ebay 40 Euro!! + 10 Euro za przesyłkę

+Szybki, fachowy kontakt. Wytłumaczyli co i jak.

+Na mojego maila w języku angielskim z informacją, iż nie rozumiem po Niemiecku, odpowiadali w 2 językach. W niemieckim i angielskim.

- Dodatkowe koszty za wysyłanie pieniędzy pomiędzy bankami, polskim i niemieckim

 

WRAŻENIA PO OGLĘDZINACH OKULARU. Plusy i minusy:

- Zwykła przesyłka! Nawet bez pokwitowania! Jakby przepadła, to klops :(

+ Niby okular był dostarczony tylko w bąbelkowej kopercie, ale jednak znajdował się w zakręcanej, bardzo twardej plastikowej tubie.

- Wykończenie okularu! Braki w wyczernieniu przy gwincie na filtry. Niby nic, troszkę wystawał srebrny kolor, można poprawić... Ale jednak! To już zachwiało we mnie zaufanie co do fachowości wykonania.

- Okular jest nieco "rozklekotany". Otóż po potrzęsieniu, coś w środku lekko się obija. Początkowo myślałem, ze może pierścienie na soczewkach są niedokręcone... Po małych oględzinach zmniejszyłem troszkę ten minus, ponieważ luz jest w tulejce która "zoomuje" Nie jest to luz pojawiający się w przypadku zmiany ogniskowej; przyczyną są minimalne ruchy tulejki. Mimo wszystko, nie spodobało mi się to.

+ Soczewki. Pokryte zielonkawymi, wyraźnymi warstwami MC. Wyczernine na krawędziach. Są nieskazitelne! Może tylko mi się wydaje, ale samo szkło wygląda jakoś tak bardziej przejrzyście niż w moich plosslach Sky-Watcher. Tak jakby te SW były ciut bardziej mętne.

 

Przetestowałem go wstępnie na bliższych i dalszych oknach w mojej okolicy. Zrobiłem to nie na potrzeby testu, bo to żaden test, ale żeby stwierdzić, czy okular ma widoczne wady, które mogłyby się przyczynić do zwrotu. Takich wad nie zaobserwowałem (na razie). Obraz jest czysty, ostry, zoom działa bardzo fajnie. To moje pierwsze zderzenie z okularkiem typu zoom, więc miałem radochę, jak tak sobie zbliżałem i oddalałem :) Odczuwam, że transmisja światła jest lepsza niż w moich plosslach. (Robiłem porównanie na SW PL 25mm i Zoomem ustawionym na 24mm oraz na SW PL 10mm i Zoomem ustawionym na 10mm). Przy ogniskowych 25 PL i 24 mm zoom różnice są niewielkie. Jednak przy 10mm PL i 10mm zoom różnica jest widoczna od razu. Wszelkie źródła światła są bardziej skondensowane, obraz jest wyraźniejszy, czystszy, jaśniejszy. Nie wspomnę już o komforcie obserwacji. Wiadomo, soczewka wejściowa w zoomie jest szersza, przez co wygodnie się w nią zagląda. ER na przyzwoitym (jak na plossle) poziome. W 24mm jest to około 20mm, w 10mm jest to jakieś 1,7mm. Muszla oczna, jest sztywna, twarda, wysoka. Można sobie brew oprzeć. Dla mnie jest wygodna. Jednak jedno "ale" się pojawiło: Myślałem, że wystarczy raz ustawić ostrość, a przy zmianie ogniskowej ostrość będzie zachowana. Natomiast jest konieczna zmiana ostrości przy zmianie ogniskowej.

 

Na tym muszę zakończyć... Nie mam możliwości przetestowania tego okularu na jakimkolwiek obiekcie astro, ponieważ chmury gęste i grube, wiatr wieje, deszcz ze śniegiem przelotnie pada...

 

JAK DO TEJ PORY NIE ŻAŁUJĘ TYCH 40 EURO

 

Obiecuję, że rozszerzę ten opis, jak tylko pogoda i czas pozwolą...

 

Pozdrawiam

 

P.S: Okular jest nieco inny niż na zdjęciu. Napisy są inne i znajdują się w innych miejscach.

Jak tylko nacieszę się troszkę tym okularem, albo bardzo go znielubię (bo się może okazać, że w boju będzie kiepski) to mogę pożyczyć do jakiegoś bardziej fachowego testu komuś chętnemu z Wrocławia bądź okolic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, no to kolejny tani zoom w okolicy. Tak się szykuje powoli do zrobienia większego testu zoomów,

 

Baader, SW, Celestron, Vixen, TV, WO... jest tego troche. Jak będziesz miał ochotę, to możemy w to włączyć i Sebena, why not? :)

 

Kurna, naprawde tych zoomów w pytke ostatnio... tia, zrobim rzeźnie :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakies stronie zagranicznej, juz czytałem porównanie tanich zoomów. Wyszło testującemu, że są całkiem przyzwoite. Oczywiście fanatycy szerokiego pola, zerowych zniekształceń i innych tym podobnych "fanaberii" podniosą larum. Ale prawda jest taka, że za 40 Euro dostajemy niezwykle przydatne narzędzię i już!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

gratuluje zakupu, natomiast musisz mieć świadomość tego, że testy dzienne nie ujawnią prawdziwego oblicza tego okularu, musisz poczekać na pogodną nockę,

Przekonałem się o tym sprawdzając za dnia, i później nocą właściwości LV 30

 

a jak wyglądała podczas obserwacji za dnia korekcja aberracji chromatycznej?

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okiej :)

 

Wykorzystałem chwilową dziurę w zachmurzeniu... Nie są to ani trochę dobre warunki do obserwacji... Jakieś brunatne, rozmyte ohydztwo przysłania niebo w miejscach gdzie rozwiały sie chmury, a w dodatku prawie cały Łysy daje czadu...

 

Mimo wszystko napisze o pierwszych spostrzeżeniach dotyczących jakże krótkiego luknięcia tym okularem w niebo:

 

- Pole! O maj goddes! Przy 24mm ma 40 stopni! Jakże mało kosmosu wtedy widać.

- Jest aberracja. Co prawda widocznie mniejsza niż w moich SW PL, ale jednak mimo wszystko wciąż widoczna.

- Niestety szit w kwestii kolorów gwiazd... uhhh. No może ciut lepiej niż w SW PL, ale ten ciut to dla mnie za mało.

 

+ Zniekształcenia przy obrzeżach pola całkiem przyzwoicie zmniejszone. Gwiazdy są ciemniejsze, ale nie mają tak groteskowych kształtów jak w SW PL.

+ Gwiazdy bardziej punktowe, jaśniejsze...

 

NADAL NIE ŻAŁUJĘ TYCH 40 EURO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seben nie seben.. Poprostu Sky-Watcher zoom 8-24 + napis "SEBEN" ;) Identyczne są w lunetach Acuter, z takim samym napisem MZ 8-24 ;)

 

 

Okiej :)

 

Wykorzystałem chwilową dziurę w zachmurzeniu... Nie są to ani trochę dobre warunki do obserwacji... Jakieś brunatne, rozmyte ohydztwo przysłania niebo w miejscach gdzie rozwiały sie chmury, a w dodatku prawie cały Łysy daje czadu...

 

Mimo wszystko napisze o pierwszych spostrzeżeniach dotyczących jakże krótkiego luknięcia tym okularem w niebo:

 

- Pole! O maj goddes! Przy 24mm ma 40 stopni! Jakże mało kosmosu wtedy widać.

- Jest aberracja. Co prawda widocznie mniejsza niż w moich SW PL, ale jednak mimo wszystko wciąż widoczna.

- Niestety szit w kwestii kolorów gwiazd... uhhh. No może ciut lepiej niż w SW PL, ale ten ciut to dla mnie za mało.

 

+ Zniekształcenia przy obrzeżach pola całkiem przyzwoicie zmniejszone. Gwiazdy są ciemniejsze, ale nie mają tak groteskowych kształtów jak w SW PL.

+ Gwiazdy bardziej punktowe, jaśniejsze...

 

NADAL NIE ŻAŁUJĘ TYCH 40 EURO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seben nie seben.. Poprostu Sky-Watcher zoom 8-24 + napis "SEBEN" ;) Identyczne są w lunetach Acuter, z takim samym napisem MZ 8-24 ;)

 

Seben, nie Seben... Chyba jednak SEBEN. Mój okular jest inny niż ten zaprezentowany na zdjęciu. Nie wiem dlaczego na stronie producenta jest to zdjęcie, skoro okular wyglada inaczej. Domyślam się że w tym "sebenie - sky-watcher" zoomuje sie pokrętłem... U mnie jest inaczej... Zumuje sie całą tulejką. Różnica w budowie świadczy o tym iż nie jest to ten sam okular :)

 

wimmer ile Cię to wyszło na polskie do zapłaty ??

bo sie zastanawiam nad nim albo Okular SkyWatcher Zoom 7-21 mm lub Okular SkyWatcher Zoom 8-24 mm

jak wogóle spisuje sie taki zmienno ogniskowy ???

Przesyłka 10 EURO + koszty przelewów pomiędzy bankami jakieś 22zł... Jak sie ten okular sprawuje? Pozostaje Ci śledzić ten watek i czytać na bieżąco. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

zoomy sa naprawde fajne i z mojego doswiadczenie zalezy to od konstrukcji mialem okazje testowac kiedys 6 sztuk najladniejszy obraz planet byl wlasnie w pewnym tanim zoomie 22mm 7.4 mm kopia nikona kupiony w usa za 70 usd do tej pory go uzywam ale jest jeden nowy zoom ktory mnie strasznie korci z uwagi duze pole widzenia 42 przy 7,5 i az 66 przy 22.5 http://www.williamoptics.com/eyepiecesDCL/zoom2_spec.htm

tu jest tez fajny artykul o zoomach http://www.cloudynights.com/documents/zooms.pdf

pozdrawiam

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żesz... W ryj!

 

No to nie wyskoczyłem w takim razie z niczym nowym :unsure: Sprawdzałem przed chwilą dokładnie w necie... i jest to samo :Boink: Pewnie właśnie dlatego na stronie www.seben.com jest inna fotka, co by nikt się nadmiernie nie przyczepiał...

 

Uhhhh... Chociaż zaoszczędziłem kilka groszy (ale straciłem wiarę w uczciwość nawet zagranicznych sklepów)

 

Trzeba będzie to nagłośnić...

 

Ależ ja mam pecha :blink:

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żesz... W ryj!

 

No to nie wyskoczyłem w takim razie z niczym nowym :unsure: Sprawdzałem przed chwilą dokładnie w necie... i jest to samo :Boink: Pewnie właśnie dlatego na stronie www.seben.com jest inna fotka, co by nikt się nadmiernie nie przyczepiał...

 

Uhhhh... Chociaż zaoszczędziłem kilka groszy (ale straciłem wiarę w uczciwość nawet zagranicznych sklepów)

 

Trzeba będzie to nagłośnić...

 

Ależ ja mam pecha :blink:

 

Co rozumiesz przez uczciwość sklepów? Że fotka inna? W sumie nie ma wielkiej paniki bo optykę masz tą samą. Prawdopodobnie seben zamówił kilka serii tego zoma i o ile jeszcze przy pierwszych wymagalli jakiegoś czegoś "innego", o tyle potem już położyli lache.

 

Niemniej dla przyzwoitości wypadało by im napisać @ dlaczego towar na witrynie jest inny niz ten dostarczony. Jak odpowiedzą, że to kwestia obudowy i wyrażą jakiekolwiek ubolewanie z tego powodu / zaproponują wymianę /zwrot (tylko wimmmer to bez sensu) to w sumie będą ok. i nie ma ich co męczyć, ani zwracać (bo za chwile na przesyłki wydasz więcej niz na okular). Ale jak cie oleją, albo będa odstawiać jakieś szopki, to sobie na nich pojeździmy. Z tym, że jak mam być szczery, to po tym co widziałem na ich serii Big Boss, to już niewiele mogło by się wydażyć, co pogorszyło by moją opinię o tej marce. Nie ba rdzo już jest co pogarszać.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc napisałem do firmy Seben maila w tej sprawie z zapytaniem: Dlaczego dostałem inny okular, niż na zdjęciu... Czy ten okular to po prostu Sky-Watcher ze zmienionym napisem.

Odpowiedzi na razie brak :(

 

Ale postanowiłem coś sprawdzić. Otóż dokładnie zbadałem wnętrze tego okularu. Rzeczywiście posiada 6 soczewek, w 4 grupach. Są one ułożone tak:

 

_____________

|soczewka 1 |

|

|soczewka 2 |

|

|soczewka 3 |

|soczewka 4 |

|_ _|

|soczewka 5 |

|soczewka 6 |

|__________|

 

O czym to świadczy? Czy jest to Super Plossl? Hybrydowy? Czy jeszcze jakiś inny?

 

I mam prośbę do posiadaczy okularu Sky-Watcher zoom 8-24mm. Czy w Waszych zoomach soczewki są ułożone tak samo? Niepokoi mnie delikatny luz w "windzie" od zoomowania.

 

Dzięki

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem się!

 

Okular ma na tyle przystępną budowę, że dostanie się do niego i wyciągnięcie poszczególnych soczewek nie sprawia trudności. Oraz złożenie go do kupy też nie należy do trudnych... Sprawa wygląda tak: Pierwsza od góry soczewka jest wkręcana w dekiel korpusu okularu, ma zielonkawe warstwy MC, po przetarciu wspomnianymi wcześniej środkami czyszczącymi Baader lśni jak wariatka, druga soczewka - zabezpieczona pierścieniem, odkręcam i wyciągam, po wyczyszczeniu lśni tak jak poprzedniczka. I TUTAJ JEST PIES POGRZEBANY: Trzecia soczewka, gruba, niczym nie pokryta, nie zabezpieczona, biała, tylko ma wyczernione krawędzie. Jakiś głąb próbował zrobić ludzi w konia i wykonał na niej nacięcie, ze niby jest zbudowana z dwóch szkieł. Bzdura! Ten sam głąb sprawił, że ta soczewka, która wydaje się w tym okularze głównym "nośnikiem" obrazu jest niczym niezabezpieczona. Nie wiem, może ktoś liczył na lepszą transmisję światła...

 

Nie polecam, chyba że ktoś chce ryzykować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilku kupiło kiedyś od forumowego dystrybutora okularki ED marki Seben. A Mam gdzies jeden - jakiś chyba ok. 10 mm, jak mierzyłem.

Czasem tego ED-ka używam do DS. Abberacja jedzie aż milo na jasnych obiektach. Jednak lubię czasem sobie poodczuwać jak to jest mieć okularek z takim komfortem źrenicy i szerokiego pola.

 

Trzeba było może poczytać przed zakupem o tych zwyklych Sebenach jak pisaliśmy na forum pare lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.