Skocz do zawartości

HEQ5


corran

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiłem dzisiaj teleskop na montażu HEQ5 czarny. Problem jest w tym, że nie wiem jak uzyskać większe prędkości obrotu montażu. Instrukcja nie wyjaśnia tego wcale. Mógłby mi któryś z posiadaczy tego montażu opisać zasady działania pilota?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak nie posłuchałeś rady...

 

Cześć Kuba,

 

rozumiem, że masz zastrzezenia do tego montażu.

Możesz to trochę rozwinąć, ponieważ właśnie rozważam zakup czrnego HEQ5.

I o co chodzi z NOWYM HEQ5 i różnicą w pilotach :blink: ?

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Kuba,

 

rozumiem, że masz zastrzezenia do tego montażu.

Możesz to trochę rozwinąć, ponieważ właśnie rozważam zakup czrnego HEQ5.

I o co chodzi z NOWYM HEQ5 i różnicą w pilotach :blink: ?

 

Pozdrawiam,

Tomek

 

Nie tyle zastrzeżenia co po prostu kupno czarnego HEQ5 jest krokiem w tył, zwłaszcza jeśli myśli się o astrofoto. Te montaże wychodzą z użycia, bo są pojawiły się nowe, znacząco lepsze. Trochę szczegołów na ten temat tutaj:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19112

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba,

 

a gdyby pokusić się o porównanie tego Celestrona

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...7ef4bac927a1d89

(z tego co pamiętam to Tadeo ma taki - chyba, że coś pokręciłem), z "białym" HEQ5.

Biorąc pod uwagę, ze Celestron ma już GT - to jakby całoś była "przyjemniejsza ekonomicznie".

Czy jest duża różnica w jakości, która rekompensowałaby wyższą cenę HEQ5?

 

Z góry dzięki :Salut:

Edytowane przez TomekC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba,

 

a gdyby pokusić się o porównanie tego Celestrona

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...7ef4bac927a1d89

(z tego co pamiętam to Tadeo ma taki - chyba, że coś pokręciłem), z "białym" HEQ5.

Biorąc pod uwagę, ze Celestron ma już GT - to jakby całoś była "przyjemniejsza ekonomicznie".

Czy jest duża różnica w jakości, która rekompensowałaby wyższą cenę HEQ5?

 

Z góry dzięki :Salut:

 

Choć sprzęt ma swoje wady i zalety bo można co jest udowodnione w sieci robić nim wyśmienite fotki jednal nie go polecam ze względu:

 

- na wyraźnie głośniejszą pracę silniczków na największych obrotach chodzą jak maszynka do mielenia mięsa (naprawdę bałem się że pobudzę sąsiadów w bloku jak obserwowałem z balkonu)

 

- bo trzeba pilnować (szczególnie w trybie GOTO) aby silniczki osi RA i DEC się nie spotkały i nie kleszczyły co mogłoby uszkodzić napęd

 

- no i plastic fantastic

 

to taki moje główne spostrzeżenia

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dzwoniłem wczoraj do Ciebie Adamie. Czyli jak oglądam sobię jakąś gwiazdę na niebie północnym i za chwile chcę oglądać coś na niebie południowym to muszę odblokować zaciski, ręcznie go przestawić, na odblokowanych zaciskach poszukać tego na szukaczu, zacisnąć zaciski i oglądać.

Przecież prędkość 16x jest super wolna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kupiłem stary ale uwierz, że jakbym miał więcej pieniędzy to bym się nie zastanawiał ani chwili. Powracając jednak do mojego pytania to wytłumaczy mi ktoś zasady działania pilota???

 

Przełącznik z lewej N/off/S - uruchamia prowadzenie w osi RA w kierunku odpowiednim dla wybranej przyciskiem półkuli

 

Przełącznik z prawej - 2x/8x/16x - przełącznik ustalający prędkość uzyskiwaną po naciśnieciu przycisków sterujących Ra/Dec. Sa to wielokrotnosci podstawowej prędkości prowadzenia

 

Dużych prędkości obrotowych tutaj nie ma, to sa poprostu elektroniczne mikroruchy + prowadzenie ;)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Białe HEQ5 ma prędkość 800x... może da radę jednak wymienić na nowy model?

pozdro

Corran juz teraz masz zastrzezenia do montazu, masz mozliwosc zwrotu, wiec na co czekasz? Takze wedlug mnie (mam CG-5) lepiej dolozyc do czegos z czego bedziesz zadowolony. Pamietaj, ze sprzet kupujesz na pare lat. Fakt, 8 stow to duzo kasy, ale z drugiej strony, lepiej wylozyc te pieniadze i miec satysfakcje, niz nie miec czegos, na co sie liczylo przed zakupem.

Moje zdanie jest takie by brac albo najtansza wersje (CG-5+napęd jednoosiowy, ewentualnie dobson, co pomijajac astrofoto jest dobrym rozwiazniem), albo isc w jakosc.

Edytowane przez piotr_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co potrzebujesz o nim wiedzieć? W czym problem do rozwiązania? Co wiem, oczywiście odpowiem. Jako takich rad nie ma za bardzo jak udzielić, bo to juz nie jest pierwsze z brzegu EQ5 którego trzeba czasem podpierać ATMem, np. przy silnikach. To juz montaż, który osoba nie mająca ochoty na dłubanine, może spokojnie traktować jako maszynkę "bezobsługową". Po prostu plug & play :) Poradzi sobie.

 

Z takich przydatnych informacji, to jak bedziesz chciał mu kupić zasilacz, celuj w 1.5-2A

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu mam zasilacz 12V 0,4A ale pewnie się nie nadaje. Takie coś może być: http://allegro.pl/item275461579_zasilacz_1...nica_stab_.html

 

 

Zasilacz powinien mieć zawsze pewien zapas prądowy a ten mi na to nie wygląda. Jakbym miał kupować to celował bym raczej w okolice 2A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza to ja jako pierwszy tak na próbe podłączyłem to co sie nawineło czyli zasilacz od lampy plazmowej :szczerbaty: 12V 500mA (przynajmiej tak na nim napisali) i wszystko elegancko chodziło chociaż troche puchł ale gwizdek nie góbił, teraz uzywam innej samoróbki. HEQ5 jest strasznnie ciche, mój słychać tylko na 8x przy innych prędkościach jest niesłyszalny.

 

SW produkował kit pozwalający stiuningować czarne HEQ5 na syn trek, wymieniało sie płytę główną oraz silniczki z przekładniami.

 

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.