Skocz do zawartości

Czy to jest dobrze skolimowany newton?


pops

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanko jak w temacie. Dziś zacząłem kręcić przy telepie i metodą Hamala otrzymałem taki obraz. Pająk nie jest na środku co widać gółym okiem :). Wykonałem wszystkie etapy kolimacji "pudełkowej" zgodnie z instrukcją. Czy ta asymetria to wynik off setu czy coś sknociłem po drodze? Z góry dzięki za odp <_<. Niestety fota z komórki.

 

DSC00190.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pająk nie jest na środku kiedy patrzy się przez wyciąg (przez otwór w podkładce, przez który zrobiłem też zdjęcie), natomiast patrząc od przodu tuby jest on na środku a jego wszystkie ramiona są równe. Przy kolimacji

korzystałem z artykułu Hamala :

 

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

 

Na końcu jest kilka słów o off secie i asymetrii z nim związanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotkę robiłem przez otworek w wieczku pudełka po kliszy , przez ten sam przez który patrzy się podczas kolimacji. Jest on na tyle na ile to możliwe dokładnie na środku wieczka a więc po włożeniu pudełka do wyciągu znajduje się (przynajmniej teoretycznie) w osi optycznej. Obraz jaki widzę okiem patrząc przez wieczko jest identyczny jak na zdjęciu. Poza tym taki sam obraz (niesymetryczny) uzyskuję w okularze po rozogniskowaniu np marsa czy jakiejś jasnej gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramiona pająka wyglądają na nierówne, ponieważ całe odbicie pająka jest przekrzywione.

 

Wydaje mi się, że lusterko wtórne nie jest wycentrowane względem lustra głównego (inaczej mówiąc - patrząc przez kolimatorek, odbicie LG nie jest wycentrowane w LW) I dlatego nawet jak zeszły ci się punkty na środku lustra głównego razem z podkładką kolimatora to odbicie pająka i tak nie będzie wycentrowane

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też tak myślałem ale jak na moje oko wszystko jest ok , tzn odbicie LG jest na środku LW, poza tym LW jest na środku wyciągu a ramiona pająka są równe. Tylko efekt końcowy jest jaki jest :angry: . Dwa razy kolimowałem krok po kroku i dwa razy otrzymałem taki sam efekt. Raz skolimowałem tak żeby pająk był symetryczny ale wtedy z kolei LG nie było w środku LW ( nie było widać jednego z 3 miejsc mocowania LG).

I co tu zrobić? Może jeszcze raz wszystko pomierzę i zrobię od nowa tylko obawiam się że efekt będzie ten sam :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie zdjecia które przedstawiłeś trudno cokolwiek doradzić.Widać tylko odniesienie LG w stosunku do LW, a brakuje odniesienia LWdo otworu wyciągu.Przez internet nie skolimujesz dobrze teleskopu.

Siadaj ,czytaj ponownie Hamala i kolimój aż do skutku.

 

MT-800 musi być dobrze skolimowany by dawał dobre obrazy.Nie bój się kręcic śrubkami ,tam nic nie można popsuć , a przynajmniej zrozumiesz o co w tym chodzi.

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z przedmówca :Salut:

 

Jesli tym sposobem nie uda sie rozwiazac problemu, rozwaz jescze jedna mozliwosc... mianowicie pamietam jak swego czasu mial problem ze swoim telepem Tadeopulous, wtedy tez chodzilo o idealna kolimacje. Okazalo sie na pewnym zlocie, gdzie w swoje rece wzieli ten telep spece od ATMu, ze tuba byla "wygla" :szczerbaty: . Juz nie pamietam czy po prostu sama tuba na poziomie pajaka byla w przekroju jajem, czy tez caly tubus wygial sie w banana, tudziez wycinku torusa (obwarzanka). Po naciagnieciu tuby wszelkie problemy z idealna kolimacja zniknely :helo: .

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam MT-800 i też długo męczyłem się z próbami kolimacji. Miałem identyczny problem - osie optyczne pokrywają się idealnie, a krzyż jest ewidentnie asymetrycznie. Aż znalazłem dyskusję na temat offsetu na CN i wydaje mi się że znalazłem tam odpowiedź na nasze pytanie.

 

Dyskusja jest tutaj

 

Jeśli wycentrowałeś LW względem wyciągu, a jest to początkowy punkt instrukcji Hamala to przeprowadziłeś "partial offset" czyli przesunięcie LW w stronę LG, aby był "full offset" trzebaby jeszcze przesunąć LW w stronę ścianki tuby przeciwnej do wyciągu (o odpowiednią długość którą wylicza się z jakichś wzorów). W każdym razie "partial offset" korygujemy pochyleniem LG i gdy pokrywają się osie optyczne LG i wyciągu(=okularu) nie pokrywa się oś optyczna LG z osią główną tuby, ale nie ma to większego znaczenia.

 

Zwróć uwagę na czerwony tekst na drugim rysunku:

Center of spider vanes will always be on top of geometric center of the secondary

 

I co pisze użytkownik Houdini:

Thanks for the clear diagrams that illustrate very well the two possibilities for secondary offsets. Next time somebody asks why the spider vanes do not appear centered, I'll show them these diagrams.

 

Przyczyną asymetrii jest właśnie niepokrywanie się osi optycznej LG z osią główną tuby na środku której krzyżują się ramiona pająka.

 

Po przeczytaniu tego dałem sobie spokój z dalszym kręceniem lustrami na wszystkie strony, szczególnie że zauważyłem od razu poprawę obrazów w porównaniu z "fabryczną kolimacją" przy której krzyż pająka był idealnie symetryczny, a epsilony Lutni pozostawały nierozdzielone nawet w 320x :Boink:

 

Myślę że to chyba przez f/4 asymetria pająka tak "wali po oczach" aż chce się coś poprawiać.

 

Pozdrawiam

 

PS. Jeśli się mylę lub coś źle zrozumiałem z CN to proszę o wyprowadzenie z błędu.

Edytowane przez Ares
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewidentnie mamy tu problem z osią optyczną. Spróbuj jeszcze raz wykonać kalibrację. Jeśli to nie pomoże to możliwości jest kilka:

 

1. zwierciadło główne nie znajduje się w osi tuby a powodem jest:

a. źle zamocowane LG (nie na środku)

b. zdeformowana tuba (np. zbyt mocno ściśnięta obejmami)

 

2. Pająk jest nie w osi tuby, a powodem jest:

a. zła regulacja długości ramion pająka

b. oś regulacji LW nie jest równoległa do osi tubusu ale skrzywiona i tym samym LW nie jest w osi choć ramiona pająka są równe

c. wykrzywienie tuby w kształcie banana

 

3. oś wyciągu okularowego nie jest prostopadła do osi tuby (wyciąg pod kątem)

 

4. oś wyciągu nie przecina osi tuby czyli "mija" się z osią teleskopu. Przyczyną może być uderzenie w wyciąg lub zbyt mocne naciągnięcie ramion pająka, które spowodowało odkształcenie tuby w okolicy wyciągu

 

to chyba wszystkie możliwości a przynajmniej większość

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem przypomniec ,ze krzyż pająka to tylko element pomocniczy przy kolimacji newtona i to pod warunkiem ,że LW jest przyklejone centralnie względem niego.

Warunkiem pierwszym i podstawowym jest centralne ustawienie LW względm wyciągu /tego naTwoim zdjeciu nie widać/, reszta wg Hamala.

Jeżeli chcesz zrozumieć offset to polecam króciutki wątek sąsiedniego forum.

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=3547

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wszystko od nowa najdokładniej jak się dało i wynik ten sam. Po przeczytaniu dyskusji podlinkowanej przez Aresa (dzięki :) ) doszedłem do wniosku że wszystko jest ok. Po prostu tak musi być. Być może asymetria rzuca się w oczy bardziej ze względu na krótką ogniskową MT-800 i to że pająk odbija się w LG z odległości 0,8 a nie jednego czy 1,2 metra przez co jego odbicie jest większe i tym samym bardziej rzucają się w oczy nierówności. Niemniej dzięki za wszystkie odpowiedzi. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo łatwo sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Wystarczy włożyć w wyciąg długoogniskowy okular i sprawdzić jak wyglądają gwiazdy na brzegu pola widzenia. Jeśli koma zwiększa się przy brzegu we wszystkich kierunkach jednakowo to wszystko jest OK. Jeśli w jakimś kierunku koma narasta szybciej to kolimacja jest do bani.

 

Kilka razy przy kolimacji teleskopów miałem podobne przesunięcie obrazu LW. Choć wszystko było pozornie w porządku teleskop dawał kiepskie obrazy. Pomagało rozebranie telepa na części pierwsze i ponowne złożenie z zachowaniem dbałości przy ustawianiu każdego elementu zaczynając od ustawienia wyciągu a kończąc na ustawieniu LG. Muszę przyznać, że nie kolimowałem telepa o tak dużej światłosile i możliwe, że te typy tak mają

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dodatek do filmu warto tez przeczytac http://www.atmsite.org/contrib/Carlin/collimation/

i to tez specjalnie dla planet http://www.twcac.org/onlinehorizon/collimation.htm

albo to napewno musi byc wszystko centrycznie http://www.fpi-protostar.com/bgreer/collim.htm

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dodatek do filmu warto tez przeczytac http://www.atmsite.org/contrib/Carlin/collimation/

i to tez specjalnie dla planet http://www.twcac.org/onlinehorizon/collimation.htm

albo to napewno musi byc wszystko centrycznie http://www.fpi-protostar.com/bgreer/collim.htm

pozdrawiam

adam

 

U Hamala jest dokładnie to samo i w dodatku po Polsku.

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.