Skocz do zawartości

Który Sky-Watcher??


Myszka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Myszko :)

Hans świetnie to ujął.

Chciałabym dodać ,że 3 lata temu tez miałam parcie na jak najszybsze kupno teleskopu.Oczywiście pytałam, czytałam i co najważniejsze jeździłam na zloty, umawiałam się z ludźmi. Teraz już wiem czego mi trzeba, ale wiecznie pojawiają się pytania. Mam tak jak ty balkon, a właściwie loggie, wypady z miasta (Sopot) robię raz do dwóch razy na miesiąc w Bory Tucholskie do teściów - piękne niebo.Od 2003 roku mam swoje oczy, które naprawdę wystarczają do poznania nieba i pożyczaną lornetkę. Uważam , że na balkon najlepsza na początek będzie dobra lornetka na statywie .

Ja doszłam do takiego wniosku po kilku spotkaniach i "lukaniu" przez BPC El'a, "betoniarke" Czarka , czy Tec'a Przemasa. Myślałam też o Newtonie 150/750 , ale co mi po nim na drugim piętrze w Sopocie.

Plan mam taki : na balkon kupić 80ed (zawsze z czasem można wykorzystać do focenia) , a na wyjazdy Newtona , ale to z czasem.Na razie i tak mi wystarczy.

Na prawdę radze tobie zacząć od dobrej lornetki- można na prawdę fajnie przeglądać niebo.

 

Ps.

Czy jest może na świecie jakiś refraktor ED/APO, który ma krótką ogniskową i dużą aperturę (taki sobie wymyśliłam)?

 

Pozdrawiam wszystkich,

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lornetki to ją już od dawna mam i przestaje mnie zadowalać...Sądzę, że co niektóry to jednak z tym, że ten mój balkon jest za mały do paralaktyków to nieco przesadzili... No nic, mimo to dziękuję za wszelkie porady! Ja już chyba podjęłam decyzję! Pozdro dla wszystkich :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lornetki to ją już od dawna mam i przestaje mnie zadowalać...Sądzę, że co niektóry to jednak z tym, że ten mój balkon jest za mały do paralaktyków to nieco przesadzili... No nic, mimo to dziękuję za wszelkie porady! Ja już chyba podjęłam decyzję! Pozdro dla wszystkich :D

Zaraz zaraz - podjelas decyzje i po tym wszystkim co sie tu ludzie naprodukowali nawet nie napiszesz co to za decyzja? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee... Czegoś tu nie rozumiem. Może powiesz nam, jaki to teleskop? :huh: Może dobrze zrobiłaś a może nie? :szczerbaty: . Niektórzy userzy stracili trochę czasu na wyjaśnienie Ci twojego problemu. Nie rozumiem tego.

Swoją drogą, dlaczego przesadziliśmy pisząc w ten sposób o twoim balkonie? To JEST mały balkon na PARALAKTYKI i DOBSONY. No chyba, że preferujesz Hardcore, ale to już twoja decyzja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolezanko!

 

 

Wybacz Myszko. :Boink:

Taka pomyłka może się zdarzyć przy nadmiarze dobrych chęci. Pisząc tamtego posta miałem wyłącznie szczere zamiary nawet wtedy gdy doradzalem aby do oceny przydatnosci sprzętu podejść od "tyłu". Teraz także podtrzymuję zdanie że powinnaś nabyć niezbyt wielki refraktor lub MAK-a bo takie rozwiązanie pozwoli patrzeć stojąc wygodnie we wnęce balkonu. Jeżeli barierka jest solidna można będzie się zastanowić nad zamocowaniem do niej sprzętu co dodatkowo zwiększy kąt obserwacji i ograniczy przeszkadzanie szerokich nóg statywu.

Pozdrawiam.

 

P.S.

Przyłączam się do prośby poprzedników - napisz na co się zdecydowałaś i jakie są pierwsze wrażenia z obserwacji. Ludziska tyle się napocili więc taka mała odpowiedź bedzie najlepszą rekompensatą za ich trud i nie dopuści do zniechecenia się przy odpisywaniu na kolejne pytania świeżynek. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj, biedactwa, jak to niektórzy się już wystraszyli, że zostali wystawieni rufą do wiatru :icon_lol::icon_lol:

ale spoko...pamiętam o Was :icon_cool:

Tak więc zdecydowałam się na SW 150/750 na EQ3-2, jeśli nie uda mi się uzbierać tyle kasy to ostatecznie będzie to 130/650 w razie czego do planet użyję soczewki Barlowa, lub jakieś filtra planetarnego...hmm... B)B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj, biedactwa, jak to niektórzy się już wystraszyli, że zostali wystawieni rufą do wiatru :icon_lol::icon_lol:

ale spoko...pamiętam o Was :icon_cool:

Tak więc zdecydowałam się na SW 150/750 na EQ3-2, jeśli nie uda mi się uzbierać tyle kasy to ostatecznie będzie to 130/650 w razie czego do planet użyję soczewki Barlowa, lub jakieś filtra planetarnego...hmm... B)B)

 

Psiii, ach te Kobiety... :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wimmer:

Wyjaśnij o co Ci chodzi z tym "filtrem planetarnym". Albo ja źle rozumie albo jesteś w lekkim błędzie

 

Tfu...miałam na myśli filtr, żeby zredukować nieco światło do obserwacji planet, w końcu te telepy są dość jasne. Pomyślałam inaczej, a napisałam co innego...filtry planetarne są do wyciągnięcia kontrastu...tfu... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myszko, jasność [czy raczej światłosiła] teleskopu tu nie ma znaczenia. Jasnośc obrazu zależy tylko od powiększenia i apertury, czyli źrenicy wyjściowej. Filtry mogą poprawić obraz jasnej planety w niewielkim stopniu przez poprawe kontrastu, m. in. ściemniając obraz, ale to raczej problem konkretnego obiektu i danej apertury oraz powiększenia. W teleskopie który zapodałaś być może np.użycie filtra do Marsa podczas opozycji ma sens, ale nie ma to nic do tego, czy będzie to 130/650 czy 130/900.

Za to dobry barlow do planet w tych światłosilnych teleskopach z krótką ogniskowa może być jak najbardziej na rzeczy

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się też o to, że niestety do tych teleskopów (które wcześniej wymieniłam) niebo będzie zbyt jasne. Dziś poobserwowałam niebo lornetką, oczywiście dało się obserwować, widoki były wspaniałe, ale jednak jest jasno. Zastanawiam się czy jednak przy takim niebie w ogóle da się jako tako zobaczyć jakieś mgławice. Lepszym rozwiązaniem to chyba byłby refraktor, ale w nim nici z Ds-ek. Dlatego wolę już je obserwować, jest ich więcej, a planety jako tako też da się w reflektorze zobaczyć. Martwi mnie jednak jasność nieba. :(:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie! :D Postanowiłam odświeżyć ten wątek, żeby nie zakładać nowego, bo i tak chcę nawiązać do mojego wyboru sprzętu. Jak bodajże wcześniej pisałam, zdecydowałam się właściwie na SW 150-750 na EQ3-2, jednak przeglądając jeszcze sprzęt zaczęłam zastanawiać się nad tym:

 

Celestron

 

Ten sprzęt byłby dla mnie lżejszy, ale przyznam, że niezbyt podoba mi się jego montaż. Do prostego focenia to sądzę, że się on nie nadaje. Co sądzicie o tym Celestronie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ja niedawno nabylem 130/650 jestem zadowolony z sprzetu i z ceny to tak na wstepie , jezeli masz mozliwosc to jedz do delty tam mozesz zobaczyc sprzet na zywo pobawic sie nim a wtedy ocenisz czy nada sie do astrofoto jak zachowuje sie mataz itd itp (ja tak zrobilem pojechalem do Katowic wybieralem miedzy 130/650 a 130/900 wybralem ten pierwszy mniejsze drgania) POLECAM JEDZ I ZOBACZ TO NA ŻYWO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak się składa, że właściwie nie mam jak pojechać do Delty, bo jestem z drugiego końca Polski. :( Dlatego właściwie muszę się opierać na recenzjach osób, które miały do czynienia w wyżej wymienionymi modelami teleskopów lub ogólnie mają o nich jakieś pojęcie. :blink:

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Serdecznie!

Przeczytałem cały temat w nadziei, że dowiem się czym tak NAPRAWDĘ różnią sie od siebie teleskopy S-W 130/650 i 130/900. Wiadomo inna ogniskowa, to i inna światłosiła. Może przy rozmiarze 130mm nie ma to takiego znaczenia, a może ma, nie wiem. Potrzebuje żeby mi ktoś powiedział na czym Naprawdę polega różnica między tymi instrumentami na konkretnym przykładzie, powiedzmy M42.

Dodam może jeszcze, że użytkownik jednego z tych sprzętów, będzie sie zadowalał widokami Księżyca, planet i podstawowych ( może najjaśniejszych ) obiektów z kat. M czy NGC. Obserwacje będą prowadzone z podwarszawskich miejscowości.

 

PS:

Myszko!

Mam podobny "taras" do Twojego. Gimnastyka moim R90/900 na EQ3-2 nie należy do przyjemnych i łatwych. Myślę, że rady Kolegów są jak najbardziej słuszne.

 

Pozd.

MB

Edytowane przez Ramius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie!

Przeczytałem cały temat w nadziei, że dowiem się czym tak NAPRAWDĘ różnią sie od siebie teleskopy S-W 130/650 i 130/900. Wiadomo inna ogniskowa, to i inna światłosiła. Może przy rozmiarze 130mm nie ma to takiego znaczenia, a może ma, nie wiem. Potrzebuje żeby mi ktoś powiedział na czym Naprawdę polega różnica między tymi instrumentami na konkretnym przykładzie, powiedzmy M42.

Dodam może jeszcze, że użytkownik jednego z tych sprzętów, będzie sie zadowalał widokami Księżyca, planet i podstawowych ( może najjaśniejszych ) obiektów z kat. M czy NGC. Obserwacje będą prowadzone z podwarszawskich miejscowości.

 

PS:

Myszko!

Mam podobny "taras" do Twojego. Gimnastyka moim R90/900 na EQ3-2 nie należy do przyjemnych i łatwych. Myślę, że rady Kolegów są jak najbardziej słuszne.

 

Pozd.

MB

 

Jak na razie wybrałam SW150/750, ale ciągle się waham! Właśnie obawiam się, że ten teleskop na balkon będzie za duży, że będzie zawadzała przeciwwaga itp. Z drugiej strony nie chciałabym tracić możliwości obserwacji DS-ów. Jedna rzecz jest jeszcze w tych powyższych postach, do której chciałabym coś napisać. Mianowicie, napisałam wcześniej, że mam możliwość wyjazdu za miasto, mam autko itd., ale widzę, że niektórzy ujęli to tak, że skoro mam możliwość pojechania gdzieś to już mam tak dogodne warunki, że będę co wieczór za miasto jeździła. Kochani, gdybym miałam możliwość częstego wyjazdu za miasto to ja bym nie podejmowała problemu obserwacji balkonowych!!!! Może uda mi się pojechać kilka razy, ale nie znaczy, że ja będę kursowała nie wiadomo ile. Bo tak to się nie da, są inne zajęcia, a odpocząć też trzeba.

Wiem, że sprawa wyboru teleskopu jest niezwykle trudna, ale teleskop wybieram od sierpnia, no i w końcu przydałoby się chyba na coś zdecydować!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Delikatnie odradzam Ci montaż paralaktyczny na balkon. Przy tych wymiarach balkonu to będzie udręka jeśli w ogóle uda Ci się prowadzić jakiekolwiek zadowalające obserwacje.

 

Celuj w coś na montażu azymutalnym,a to "coś" to raczej refraktor. To system optyczny najmniej czuły na stopień wychłodzenia wnętrza tubusu co jest bardzo ważne w przypadku często szybkich i niezaplanowanych obserwacji balkonowych.

 

I nie warto się sztywno trzymać budżetu - to nigdy się nie udaje ;)

 

EDIT: aaa, a na jaką część nieba masz widok z balkonu? Bo chyba nie napisałaś o tym w tym wątku... A to ważne!

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: aaa, a na jaką część nieba masz widok z balkonu? Bo chyba nie napisałaś o tym w tym wątku... A to ważne!

 

Balkon mam na stronie północnej, ale widok z niego jest na stronę południową. Wychodzi równo na zenit.

Poza tym zmierzyłam dziś dokładnie balkon i jego wymiary to: 4,60m x 1,10 wys. ok 3,30m, wysokość barierki 1,02m.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Balkon mam na stronie północnej, ale widok z niego jest na stronę południową. Wychodzi równo na zenit.

Poza tym zmierzyłam dziś dokładnie balkon i jego wymiary to: 4,60m x 1,10 wys. ok 3,30m, wysokość barierki 1,02m.

 

Długość 4,6m

Szerokość (głębokość) 1,1m

Wysokość (odległość do następnego balkonu wyżej 3,3m

?

 

Jeśli tak, to długość jest komfortowa, ale głębokość taka sobie.

 

Co do strony to sam mam balkon na północny zachód i widzę zenit (nie mam już wyżej innego balkonu). Niestety, mało jest ciekawych obiektów na tej stronie nieba :( Będziesz się albo musiała zadowolić tym co jest (a na północy jest cały rok mniej więcej to samo) albo w końcu monotonia zmusi Cię do wytargania teleskopu na stronę południową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość (odległość do następnego balkonu wyżej 3,3m

?

 

Co do strony to sam mam balkon na północny zachód i widzę zenit (nie mam już wyżej innego balkonu). Niestety, mało jest ciekawych obiektów na tej stronie nieba :( Będziesz się albo musiała zadowolić tym co jest (a na północy jest cały rok mniej więcej to samo) albo w końcu monotonia zmusi Cię do wytargania teleskopu na stronę południową.

 

Chodzi mi o wysokość od podłogi do sufitu - nad moim balkonem jest już tylko dach, nade mną też już nie ma innego balkonu!

 

A co do strony, to właśnie chodzi o to, że balkon wychodzi na południe, a znajduje się, że tak to nazwę, na końcówce strony północnej. On jest niemal w zenicie!

 

Pozdroffka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.