Jump to content

Który Sky-Watcher??


Myszka
 Share

Recommended Posts

Mam zamiar zakupić pierwszy teleskop. Zastanawiam się między modelami SW 130/650 i SW 130/900, ewentualnie jeszcze SW 150/750. Interesują mnie DSy jaki i planety, choć wiem, że nie ma teleskopu uniwersalnego, w jednym lepiej widać to, w drugim to. Chciałabym też aby teleskop był w miarę dobry do obserwacji z balkonu. Zaznaczam, że mieszkam w niewielkim mieście. Który Waszym zdaniem byłby lepszy ??

 

Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Witaj

 

Najpierw powinnaś :rolleyes: spróbować opcji "szukaj". Ostatnio wiele wątków na ten temat było omawianych na forum i z pewnością znalazłabyś sugestie odnośnie opisanych propozycji zakupu... Przeszukaj dział "Mój pierwszy teleskop"... A następnie weź się za przeczytanie tych artykułów z CELESTII:

 

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/Teleskop_na_balkon

 

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/Teleskop_mobilny

 

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/Teleskop_na_DSy

 

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/...za_jak_najmniej

 

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/...obserwowa%C4%87

 

Pozdrawiam...

Link to comment
Share on other sites

Bierz 150-tkę. Nie żałój sobie. Różnica w kosztach nie wielka a zawsze zbierze więcej cennego światła. Średnica w DS-ach to przecież podstawa. Oczywiście nawet wtedy nie ma co spodziewać się widoków jak ASTROKALENDARZA 2008 :D Do tego potrzeba prawdziwie ciemnego nieba o kóre to niepowinno być trudno w pobliżu Twojego niewielkiego miasta. Jeżeli nie mieszkasz na ostatnim piętrze i dysponujesz jakimś transportem - wyjedź za miasto, zobaczysz różnicę. Natomiast jeżeli jesteś zatwardziałym mieszczuchem nie opuszczającym po zmroku swojego osiedla zostaną Ci na pocieszenie planetki, jaśniejsze otwarte, gw.podwójne no i oczywiście Księżyc.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Mieszkam na ostatnim piętrze, ale ciężarów absolutnie się nie boję...Mam spokojnie możliwość jechać za miasto...Zastanawiam się bo 130-tki mają kiepskie montaże szczególnie dla 130/900 nie jest zbyt dobry bo tuba jest dłuższa i cięższa chyba, z drugiej strony słyszałam, że ten telep jest bardzie uniwersalny...

Link to comment
Share on other sites

Moja synta 130/900 zniosła ciężar Canona 400d wraz z gripem a fotografie księżyca nie wyszły poruszone (pomimo wiatru). Teraz zbieram na napęd, to się okaże co wtedy będzie dalej. Dodam, że nie miałem kontaktu z innymi teleskopami. No i zmieściła się na balkonie 1x2 m.

Edited by Cerberiusz
Link to comment
Share on other sites

Moja Synta 130/900 jet świetna. Polecam.

 

Przydałoby się poprzeć swoje stwierdzenie jakimś solidnym argumentem i będzie dobrze... :D

 

 

...tak sie tylko przekomarzam... :lol:

Edited by wimmer
Link to comment
Share on other sites

Moja Synta 130/900 jet świetna. Polecam.

 

A potem płacz, że moderatorzy tu tępią. :)

 

Mirror, Doradzając teleskop X (tu małego, długiego newtona na słabym montażu paralaktycznym) do zadanych warunków Y (tu uniwersalny teleskop na balkon w niewielkim mieście) było by bardzo pomocne dla pytającego, gdyby usłyszał argumenty za i przeciw, polecanego przez ciebie teleskopu. Bo z takiego stwierdzenia jak padło powyżej, to w zależnosci od jego rozeznania, albo nie wyniósł nic, albo wyniósł błedną informację, ze taki wybór będzie świetny.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

No dobra, słowo wyjasnienia. Mirror, nikt nie mówi, ze twój teleskop dobry nie jest. Ja jestem nawet w stanie w pewnych okolicznościach powiedzieć, ze jest świetny. Natomiast nie bardzo go widzę jako dobry wybór na balkon, nie wiedzac o tym balkonie nic :) Doradzając w ciemno, narażasz pytającego na bezsensowny zakup. Otwarty newton z bocznym fokuserem na niewystarczająco duży balkon to totalna pomyłka. Pytający wspominał też że bezproblemowo moze wywozic telep za masto... ale nie wiemy nic o możliwościach finansowych pytającego. Bo ceny podlinkowanych telepów to jedno, a ile ktoś może i chce wydać to drugie. A nie znając ceny, nawet nie wiemy z jakiej puli doradzamy.

 

Więc.

 

Myszka, Prosimy o rozmiarówkę balkonu z którego chcesz obserwować. Informację ile na to masz możliwość i ochotę przeznaczyć kasy. Jak wyobrazasz sobie te wypady w kilku słowach (aby rozeznać się w wymaganej mobilnosci teleskopu) oraz jakiej jakości masz niebo, bo małe miasto małemu miastu nierówne :) (Piaseczno jest rozmiarów Radzynia Podlaskiego . W Piasecznie ciężko dostrzec gwiazdy 3M z Radzynia Podlaskiego spokojnie zasięg dochodzi do 5M :) ). W przypadku gdy nie będziesz w stanie określić jakości swojego nieba, daj nam po prostu nazwe swojej miejscowości.

 

Mirrror. Nie traktuj tego jako napadanie na ciebie. Nic z tych rzeczy. Staram się wpoić ludziom odpowiedzialnośc za to co piszą, oraz uzmysłowić jak wielkie kuku mozna komuś zrobić nieprzemyślanym wpisem typu "teleskop X jest Super"

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Tak swoją drogą, takie krótkie wypowiedzi,które nie są uargumentowane, nie mają sensu (skąd ja to znam?).

 

Wracając do tematu. ;)

Żeby kupić teleskop na balkon, trzeba być naprawdę zdecydowanym na to, że mogą być problemy pomiędzy rozmiarami a aperturą. Bo w końcu chciałoby się wyciągnąc jak najwięcej, ale czasem przeszkadza nam w tym rozmiar balkonu. Dlatego tak ważne jest, aby być zdecydowanym na obserwacje z balkonu. Ale to nie tylko chodzi o długość i szerokość balkonu, ale także na wysokość barierek (tak jak np. u mnie) trzeba zwracać uwagę, bo one to ograniczają nam w pewnym stopniu zakres obserwacji. Ja mam balkon 1,60x3,40m i Synta 150/1200 spokojnie się mieści, ale barierki trochę ograniczają moje obserwacje.

 

Pamiętajmy o zasięgu w naszej miejscowości. Kupowanie teleskopu specjalnie na balkon przy zasięgu obserwacyjnym ok. 3mag równa się... kupie śmiechu.

 

Pozdrawiam

 

PS. Mirror, następnym razem pisz trochę dłuższe posty. I się dziwisz dlaczego masz ograniczenia? :szczerbaty:

Link to comment
Share on other sites

Kochani jeśli chodzi o kasę to na telep chciałabym przeznaczyć max. 1200zł. Mieszkam koło Szczecina, a dokładnie są to Police. Wiem, że u mnie niebo jest już bardziej ciemniejsze niż w stolicy mojego województwa. Co do balkonu to ma on wymiary 1,02x3,25 wysokość też ok 3,20. W zasadzie to tu byłby chyba najlepszy refraktor, ale nawet przy obserwach poza domem straciłabym szansę na DS-y.

Link to comment
Share on other sites

I jak ?? Podpowie ktoś coś ??

Dodaj proszę, w jak dużym stopniu ważne są dla Ciebie obserwacje z balkonu, gdyż rezygnując z nich można się pokuśić o wiekszą aperturę, a co za tym idzie dużo ciekawsze obserwacje gdzieś w terenie.

P.S. Za podaną przez Ciebie kwotę nasuwają się już niezłe jak na pierwszy teleskop opcje :) Szczególnie jeśli, jak piszesz, nie boisz się dużych rozmiarów, masy sprzętu no i masz bezproblemowy dostęp do środków lokomocji :)

 

Pozdrawiam, Maciek

Link to comment
Share on other sites

Niestety, te obserwacje balkonowe będą raczej przeważały, bo w moich okolicach nie ma zbyt wielu miejsc do obserwacji w terenie i nie zawsze będę miała możliwy transport, ale też nie rzadko. Dlatego ogólnie mówiąc sądzę, że tych obserwacji balkonowych będzie więcej!

Link to comment
Share on other sites

Co do balkonu to ma on wymiary 1,02x3,25 wysokość też ok 3,20. W zasadzie to tu byłby chyba najlepszy refraktor.

 

 

 

 

Nie masz szczęścia kolego z tym mizernym balkonem. Co tu dużo mówić - cienizna. Od razu widać ze odpadają dobsony i większe montaze paralaktyczne z zawieszonymi na nich newtonami. Trzeba będzie dokonać wyboru albo coś co da się upchnąć na ograniczonej przestrzeni i sprawnie tym operować lub teleskop większy ( za ta cenę to nawet i 8'' ) ale już z przeznaczeniem na DS-y poza miastem. Według mnie to musisz podejśc do sprawy od "tyłu". to znaczy nabyć taki sprzęt który pozwala patrzeć w niego od bezpieczniejszej strony barierki. Np. ten 100mm Celestronik http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...67e6dadca2395e8

będzie mniej podlegał ograniczeniom balkonowym. Przy tej aperturze i wymiarach jet on w miarę uniwersalny obserwacyjnie i mobilny. Twój budżet zostanie nieco przekroczony ale tak to juz jest z kosztami sprzętu astro - im wczesniej sie do tego przyzwyczaisz tym lepiej. :Salut:

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

kolego

kolezanko!

 

Majac maly balkonik bralbym chyba cos takiego: http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id=663

Majac swiadomosc ze bede mial spora aberracje chromatyczna podczas obserwowania jasnych obiektow jak planety czy ksiezyc.

Chetniej bym wzial cos takiego: http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id=690

ale obawiam sie ze na tak maly balkon nie wejdzie.

Link to comment
Share on other sites

kolezanko!

 

Majac maly balkonik bralbym chyba cos takiego: http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id=663

Majac swiadomosc ze bede mial spora aberracje chromatyczna podczas obserwowania jasnych obiektow jak planety czy ksiezyc.

Chetniej bym wzial cos takiego: http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id=690

ale obawiam sie ze na tak maly balkon nie wejdzie.

Miałem jeden z nich .Tak w ogóle ani jednego ani drugiego nie polecam jak na balkon to Mak 127/1500, albo bardziej uniwersalny Newton 150/750

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

MC127 to taki max maxów na montaz azymutalny (nic innego na ten balkon nie wejdzie, a juz na pewno nie 150/750 na paralktyku lub 150/1200 na dobsie). Masz dwie drogi:

 

1. Odpuszczasz balkon i walczysz tylko z pola, a wtedy nie głupim pomysłem będzie np. Synta DOB 8"

2. Mały (krótki) refraktorek lub MC na azymutalu (AZ3/porta/giro)czepnietym do barierki balkonu.

 

Tu juz decyzja staregiczna , co bardziej. Ani mały MC ,ani refraktorek nie będzie sprzetem uniwersalnym, znacznie tez ustapi możliwościami w polu netonowi 8" na dobsonie. Ogranicznik do 1200pln również da ci małe pole manewru, bo sama porta potrafi kosztowac, a i teleskop trzeba kupic. Czepianie do barierki naraza cię też na powazne problemy z drganiami budynku na większych powiększeniach.

 

Osobiscie bym sobie ten balkon odpuscił, ale to juz twoja decyzja, jak bardzo ci na tych balkonowych obserwacjach zalezy. Jeżeli bardzo, to ponownie dwie względnie sensowne drogi:

 

1. - Refraktor (achromat - bo tylko na taki starczy) w okolicach 100mm i dużej swiatłosile (F5 / F6) - to koszt w okolicach 600-800pln do tego montaz azymutalny AZ3 (ok 300pln) i niewielka kombinacja balkonowa aby głowice czepnąć jakoś bez pośrednictwa statywu. Taki refraktorek będzie sobie względnie raził pod ciemnym niebem i da się nim powalczyć również na planetach, ale chromatyzm bedzie tu mankamentem nieco pogarszającym jakośc obrazów planetarnych.

 

2. MC klasy 100mm (ok. 800pln) + te same zabawy z AZ3. Ten teleskop lepiej sobie poradzi z planetami i nie bedzie wymagający dla okularów, ale dobranie okularu o duzym polu może być kłopotliwe, bo wypadało by szukac czegoś szerokiego o ogniskowej 40mm, a to nie tak hopsiup za małą kase.

 

Oba teleskop bedą mogły mniej niz wymieniony wyżej newton 8 lub 6" na polu.

 

Możesz ostatecznie pokusic się o zkup MC127 lub Achromata 120tki z drugiej ręki, a wtedy koszt teleskopu równiez powinien zamknąc się w okolicach tym osmiu paczek.

 

Tak więc decyzja podstawowa, to czy ograniczasz sprzęt balkonem czy nie. I to jest wazna decyzja, bo może lepiej męczyc się na balkonie jezeli te wypady będa sporadyczne, a moze nie ograniczac balkonem sprzetu, jeżeli wypadzik to dla ciebie pikuś.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym polecił ten cena 1549 jest stabilny , można dokupić silniki i na balkon się zmieści, patrzyłem ostatnio przez niego daje ładne obrazy.

 

domnixlt150.jpg

 

 

oto jego parametry ze strony sprzedawcy:

 

Teleskop Celestron Omni XLT 150

 

Nr katalogowy: #31057

 

Teleskopy Omni XLT wyposażono w stabilne montaże paralaktyczne CG-4 oraz wysokiej jakości optykę. Wykorzystanie optyki asferycznej w połączeniu z ręczną figuryzacją zwierciadeł sprawia że teleskopy te praktycznie pozbawione są aberracji sferycznej. Co więcej, optyka tych instrumentów obserwacyjnych pokryta została powłokami przeciwodblaskowymi StarBright XLT za sprawą których straty ilości światła na powierzchniach optycznych są minimalne.

 

Dane techniczne

układ optyczny: Newton, reflektor

średnica: 150 mm

długość ogniskowej: 750 mm

światłosiła: f/5

powłoki: StarBright XLT

największe użyteczne powiększenie: 360x

najmniejsze użyteczne powiększenie: 21x

zasięg: 13,4 m

rozdzielczość: 0,92 arc sek

rozdzielczość graniczna: 0,76 arc sek

wzmocnienie światła: 459x

kątowe pole widzenia: 1,67o

długość tuby optycznej: 673,1 mm

waga tuby optycznej: 5,44 kg

waga montażu: 9,53 kg

waga statywu: 5,67 kg

waga całkowita: 20,64 kg

 

Wyposażenie

okular: 25 mm 1,25" 50o FOV (30x)

szukacz: 6x30

nasadka kątowa: 1,25"

montaż: paralaktyczny Omni CG-4

statyw: stalowy 1,75"

przeciwwagi: 3,2 kg + 1,8 kg

=====================================================================

 

 

Albo ten 1079 PLN

 

 

dskp1501eq3-2.jpg

 

 

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKP1501EQ3-2

 

Dane techniczne

układ optyczny: newton

średnica zwierciadła głównego: 150 mm

długość ogniskowej: 1000 mm

światłosiła: 1/6

waga: 21 kg

montaż: paralaktyczny EQ3-2

statyw: aluminiowy LT1

 

Wyposażenie

okular Super 25 mm (40х), 1,25"

okular Super 10 mm (100х), 1,25"

szukacz 6x30

 

 

 

Pozdrawiam Janusz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.