Skocz do zawartości

Synta Sky -Watcher 12"


gemini71

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

jestem również ciekawy jak ma się to 12" do ceny, która jest atrakcyjna, czy jakościowo odbiega od popularnej 8", którą dotychczas posiadam i nie mogę powiedzieć nic złego bo za tą cenę nie można się spodziewać niczego nadzwyczajnego, może ktoś już się zaopatrzył w te 12" syncie-pochwalcie sie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu sporo zależy od tego gdzie ta synta będzie się pasać (jakość nieba/ LP). Osobiscie wojuje na 11" newtonie F4.4 i moge z czystym sumieniem powiedzieć, ze mozliwości obserwacyjne lustra tego rozmiaru wyraźnie deklasuję synte 8". Co do jakości mechanicznej tych teleskopów się nie wypowiem, ale przewiduje ten sam poziom wykonania co w SW8" DOB. Zasugeruję tylko wkalkulowanie w koszty przyzwoitego crayforda. Jeżeli ta 12tka w promocji jest z ciernym wyciągiem, to koniecznie, jezeli z tym crayfordem SW to też miło by się przesiąść na coś naprawdę precyzyjnego.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Synta 12" już do mnie jedzie, właśnie dostałem potwierdzenie nadania przesyłki :helo: . W standardzie jest wyciąg Cryforda, zobaczymy jak z jego jakością. Przez pewien czas będzie u mnie Synta 8" i 12". Może się pokuszę o jakiś krótki test porównawczy.

pzdr. Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziś po małych problemach z firmą kurierską paczka dotarła. :banan: Teleskop i pudła w które jest spakowany nie są duże, są po prostu ogromne. :o Muszę sobie kupic większy samochód.

Dla porównania wielkości Synta 8" i 12" obok siebie.

8vs12_.jpg

 

Pozytywnie zaskoczyło mnie łożyskowanie osi poziomej. Po całkowitym zluzowaniu montażu teleskop można przestawiać w poziomie jednym palcem! Do obserwacji pewnie będzie trzeba trochę dokręcić śrubę w podstawie dobsona.

lozyskowanie_.jpg

 

Tutaj widok na oprawę zwierciadła.

zwierciad_o_.jpg

 

To tyle po pierwszych wrażeniach.

pzdr. Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezly bydlak :o

 

Mowisz ze do samochodu nie wchodzi? A jaki to samochod? No i mam prosbe: moglbys zmierzyc wymiary kartonu do ktorego wchodzi tuba?

 

No i czekamy na relacje z obserwacji i porownanie widokow z obu tub :Beer:

 

Witam

Wymiary kartonu od tuby Synty 12" to 162x55x55.

Mam Fiata CC. Może jak bym wypruł tylne siedzenie i fotel pasażera to by na styk sama tuba weszła, ale nie wiem czy to by było dla niej bezpieczne. 8 Cali woziłem na tylnej kanapie razem z dobsonem.

Sprawdziłem czy jedna osoba da radę przenosić teleskop... Da radę. Tubę zdejmuje z montażu i stawiam pionowo na grubej twardej piance z opakowania po zwierciadle. Wynoszę dobsona przed dom. Drzwi wyjściowe, dwa schodki, 10 metrów i jestem na miejscu obserwacyjnym. Wracam po tubę i stawiam ją na dobsonie. Wyjmuje z kieszeni rączki i przykręcam teleskop do montażu, lub wracam po rączki razem z tubą . :lol: Kto z nas nie zapomniał zabrać na obserwacje rączek do Synty? Pozostawianie nieprzykręconej tuby na montażu jest trochę niebezpieczne. Z mniejszą Syntą było łatwiej, wynosiłem ją w całości.

pzdr. Zbyszek

Edytowane przez Boopsi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wymiary kartonu od tuby Synty 12" to 162x55x55.

Mam Fiata CC. Może jak bym wypruł tylne siedzenie i fotel pasażera to by na styk sama tuba weszła, ale nie wiem czy to by było dla niej bezpieczne. 8 Cali woziłem na tylnej kanapie razem z dobsonem.

Sprawdziłem czy jedna osoba da radę przenosić teleskop... Da radę. Tubę zdejmuje z montażu i stawiam pionowo na grubej twardej piance z opakowania po zwierciadle. Wynoszę dobsona przed dom. Drzwi wyjściowe, dwa schodki, 10 metrów i jestem na miejscu obserwacyjnym. Wracam po tubę i stawiam ją na dobsonie. Wyjmuje z kieszeni rączki i przykręcam teleskop do montażu, lub wracam po rączki razem z tubą . :lol: Kto z nas nie zapomniał zabrać na obserwacje rączek do Synty? Pozostawianie nieprzykręconej tuby na montażu jest trochę niebezpieczne. Z mniejszą Syntą było łatwiej, wynosiłem ją w całości.

pzdr. Zbyszek

 

8" to noszę montaż za rączkę i tubę pod pachę (chociaż ostatnio w worku transportowym za rączkę) i 300 metrów na stanowisko. Wcześniej znoszę montaż i tubę osobno po schodkach z 2 piętra. Z 12" byłoby pewnie troszeczkę trudniej :szczerbaty:;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozytywnie zaskoczyło mnie łożyskowanie osi poziomej. Po całkowitym zluzowaniu montażu teleskop można przestawiać w poziomie jednym palcem! Do obserwacji pewnie będzie trzeba trochę dokręcić śrubę w podstawie dobsona.

lozyskowanie_.jpg

 

Patent na łożyskowanie podstawy Dobsona jest dokładnie taki sam jak przy LB

 

Kształt łożyska jest identyczny - pewnie kupują z tej samej fabryki :rolleyes:

 

Szkoda tylko, że nie ma jednak chłodzenia LG, przy tak dużym lustrze to pierwsze co trzeba sobie dorobić.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziś przyjechała do mnie Synta 12". Wszystko byłoby ok poza jednym i chyba najważniejszym-otrzymałem Synte bez zwierciadła-ale to nie wina sklepu DO ale kuriera, a bardziej firmy kurierskiej GLS. Natychmiast kiedy zorientowałem się że nie ma lustra zadzwoniłem do DO a tam okazało się że miało być 3 paczki-dostałem 2, mianowicie lustro pakowane jest oddzielnie. Szybki telefon do firmy kurierskiej i jeszcze lepiej-lustro do teleskopu jest w innym oddziale firmy-jaja ale struśe. Jutro mam otrzymać lustro-oby. Ale jak na złość jest bezchmurnie, a jutro jak przyjdzie lustro to pewnie się zachmurzy. I w takie dni ma się dopiero doła. :angry::angry:

Nie oszczędze miłych słów pod adresem "firmy" kurierskiej. Ja zmykam wychłodzić tube, ciekawe jakie widoki bez lustra. :ha::ha:

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Mario..i już prawie masz wymarzony sprzęt.. :D Napisz koniecznie ...jak przez te maleństwo widać ten przepiękny Wszechświat :D Mam nadzieję ,że kiedyś w[przyszłośći też dołączę do posiadaczy 12-calówek..a narazie zycze miłych wrażeń z obserwacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Patent na łożyskowanie podstawy Dobsona jest dokładnie taki sam jak przy LB

 

Kształt łożyska jest identyczny - pewnie kupują z tej samej fabryki :rolleyes:

 

Szkoda tylko, że nie ma jednak chłodzenia LG, przy tak dużym lustrze to pierwsze co trzeba sobie dorobić.

 

 

pozdrawiam

 

Witam Prowadzi ktos obserwACJĘ W okolicach poznania lub jarocina, krotoszyna?? Zdecydowałem kupić sobei teleskop, a nie mam pojęcia jak widać przez takie cudo mógłby ktoś mi pokazać pare obiektów :)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.