Skocz do zawartości

Orion z Jupitera 4/200


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

Ale wczoraj była piękna noc :rolleyes:

Zrobiłem klasyczne ujęcie M42 i końskiego łba (jak widać koń prawie uciekł z kadru :D ).

5x480s, 2x180s, 3x30s, 1x5s - wszystko na ISO800 niemodyfikowanym Canonem z obiektywem Jupiter 4/200 z przysłoną 5,6.

 

koncowa.jpg

 

Ładna fotka i duży rozmiar. Szkodza, że to nie z L-ki Canona. Te stare obiektywy M42 jednak walą aberracją chromatyczną, że aż miło. Można ją trochę ściągnąć w PS. No właśnie, jaki montaż ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ten Jupiter aberruje dużo bardziej niż mój Tair...No i pole nie do końca płaskie (albo rotacja pola), ale i tak wyszedł Ci bardzo ładny kadr! A po co ekspozycja 1x5s? :rolleyes: Dla jądra m42 optimum przy takim świetle to chyba 30sek.

No muszę pomału myśleć o wymianie tego Jupitera na coś normalnego. Z ekspozycjami nie mam jeszcze takiego doświadczenia i stąd te 5s. A jak już zrobiłem taką klatkę to trzeba ją było wykorzystać :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy jakie masz niebo,

pokaż kawałek surówki, to wtedy można spróbować coś doradzić

Crop z surowej klatki wygląda tak:

surowka.jpg

 

No i jeszcze jedno pytanie. Czy robić na przesłonie 4 czy 5,6?

A może część zrobić na 4, a część na 5,6 albo np. 6 czy 7 - wtedy może udało by się tak złożyć zdjęcie aby gwiazdy i jasne części mgławic pochodziły ze zdjęcia z przesłoną np. 6, a całe tło wraz ze słabymi mgławicami pochodziło ze zdjęcia z przesłoną 4. Jest to wykonalne? I wogle czy takie coś ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crop z surowej klatki wygląda tak:

surowka.jpg

 

No i jeszcze jedno pytanie. Czy robić na przesłonie 4 czy 5,6?

A może część zrobić na 4, a część na 5,6 albo np. 6 czy 7 - wtedy może udało by się tak złożyć zdjęcie aby gwiazdy i jasne części mgławic pochodziły ze zdjęcia z przesłoną np. 6, a całe tło wraz ze słabymi mgławicami pochodziło ze zdjęcia z przesłoną 4. Jest to wykonalne? I wogle czy takie coś ma sens?

 

Nie nie nie! Nie tędy droga! Przysłone ustawiasz JEDNĄ, taką aby gwiazdy były odpowiednio ładne (minimalna aberracja), pole płaskie a jednocześnie światło jeszcze zdatne do focenia (powiedzmy że f/6 to jest już trochę ciemno). To przy ilu f/.. to będzie (lub nie) zależy od obiektywu. Potem zmieniasz tylko czas naświetlania, ew. ISO.

 

A co do czasu to niewygląda to jakoś super przy tych 8 minutach... Ja bym tyle zostawił, nie wydłużaj już ekspozycji. Lepiej jednak zrobić kilka dłuższych ekspozycji niż kilkadziesiąt krótszych, ale to już zalezy od jakoś prowadzenia montażu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem.

Z prowadzeniem jeszcze powalczę (a raczej z rotacją pola), bo już mam je coraz lepsze (już nie są kreski, a fasolki :szczerbaty: ). No dobra, a nawet jeśli mi nie do końca wyjdzie z tym prowadzeniem i dalej będą fasolki, to może lepiej zrobić 30x4min zamiast 15x8min? Wtedy jak by nie patrzeć gwiazdy będą ładniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem.

Z prowadzeniem jeszcze powalczę (a raczej z rotacją pola), bo już mam je coraz lepsze (już nie są kreski, a fasolki :szczerbaty: ). No dobra, a nawet jeśli mi nie do końca wyjdzie z tym prowadzeniem i dalej będą fasolki, to może lepiej zrobić 30x4min zamiast 15x8min? Wtedy jak by nie patrzeć gwiazdy będą ładniejsze.

 

Jeśli krótsze ekspozycje poprawią punktowość gwiazek to oczywiście lepiej je stosowac. Ale jeśli prowadzenie jest dobre, to trzeba tłuc jak najdłuższe ekspozycje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.