Skocz do zawartości

Jaka kamerka do obserwatorium?


eReSix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :Beer:

 

W naszym szkolnym obserwatorium posiadamy całkiem ładny sprzęt, tj. 10" SC Meade f/10. Jak dotąd robiliśmy zdjęcia Canonem 350D kolegi, ale Canon przechodzi w inne ręce i szkoła zasponsoruje nową kamerę (max 1500zł). Musze wspomnieć, że posiadamy kamerke CCD Deep Sky Imager od Meada, lecz jest to... (piiip) :szczerbaty:

 

Tu pojawia się pytanie: co wybrać, aby w pełni (przynajmniej w większej czesci) wykorzystać nasz sprzęt? Chodzi o to, aby zdjęcia mogły być pozniej wykorzystane do fotometrii (to akurat potrafii wiekszosc ccd'ków) jak i innych badań o 'naukowej' wartości, ale równiez zalezy nam na robieniu ładnych zdjęc planet. Zdjęcia DS'ów też byłyby mile widziane...

 

Zastanawialiśmy się z kolegą Newtonem nad kamerką SBIG, ale nie wiemy skąd takową wziąść no i czy spełni oczekiwania. Miło by było, gdyby mozną kamerką sterować przez Maxima.

 

Może temat jest bardzo 'laicki', to jednak prosze o wyrozumiałość :notworthy:

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1500zl dużo nie dostaniesz.... a SBIGi to juz zdecydowanie odpadają...

 

Pomyśl o DSI II Pro... to chyba jedyna sensowna kamerka w tej cenie. DSI II Pro to coś zupełnie innego niż DSI jeśli chodzi o jakość fotek...więc nie sugeruj się nazwą... i będzie działać z Maximem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po mojemu jezeli uważasz że "...posiadamy kamerke CCD Deep Sky Imager od Meada, lecz jest to... (piiip)" to nic za 1.5 kafla nie kupisz co miało by realną szansę nabrac u was lepszych recenzji ;) To co zaproponował Phillips nie spełni waszego postulatu "zalezy nam na robieniu ładnych zdjęc planet"

 

Osobiście poszedł bym drogą dokupienia sensora stricte planetarnego za kilka setek i kawałka barlowa za reszte (powermate) do tego SC10". Jak kupicie TV PW 2x + np. LPI to zmieścicie sie w zaplanowanej kasie mniej więcej i bedziecie miec zestaw na niezłe planetki z 5 metrów. A do DSów zostawił bym to stare DSI, bo kurde nim naprawde można nieźle poszalec (jedynym ograniczeniem jest jej rozdzielczośc) a i do fotometrii od biedy sie nada, choc tu wskazana byłba by chyba jednak bardziej kamera mono (jak zaskoczyłem, to przed jakimikolwiek zakupami zalecam zapoznanie sięz hasłem maska Bayera i zależnościami wynikającymi od tejże dla fotometrii).

 

Prawdopodobnie pochopne określenie Meada DSI słowem (piiip) ;) wynika z tego, że walczycie tą bidulą na F10 i po prostu jej nie dopalacie na DSach :) A i śląskie niebo nad szkolnym obserwatorium dobrze jej nie robi.

 

Chłopaki, po pierwsze nie spodziewajcie sie skoku jakościowego za taką kase. A po drugie nie tylko kamera jest wazna w jakości fotek. Po trzecie, do planet to najlepsze są sensory dedykowane do planet.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie pochopne określenie Meada DSI słowem (piiip) ;) wynika z tego, że walczycie tą bidulą na F10 i po prostu jej nie dopalacie na DSach :) A i śląskie niebo nad szkolnym obserwatorium dobrze jej nie robi.

 

Już spiesze się z wyjaśnieniem. Śląskie, miejskie powietrze - oczywiście, zgadzam się. A DSI Meada nazwałem 'piiip' :) bo prawdopodobnie ma spieprzoną matryce - gdy robimy fotę, góra zawsze jest prześwietlona :unsure: Nie wiemy co to za wada, a jednak w nauce astrofoto i obsłudze sprzętu przydały się ktoś doświadczony.

 

Jeszcze co do SBiGów - czy do tych 1,5k kupilibyśmy uzywana kamere?

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wypowiedzi wyżej :Beer:

 

Wrzucam na forum fotki jakie wyszły dziś w kolejnym teście kamerki. Dark i Bias z dzisiejszej przedpołudniowej sesji :szczerbaty:

 

Jak widać na poniższym zdjęciu dark ma przy górnej krawędzi jakby naświetlone miejsce. Nie wiemy co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Ktoś może to wyjaśnić??

 

Odnośnie bias`a to nie wiem jak powinien wyglądać, więc też prosimy o komentarz. :Beer:

 

Za rozwiązanie jakiejkolwiek z zagadek prosimy o niezwłoczne odpisanie :notworthy:

 

Pozdr :Salut:

post-3913-1202140797_thumb.jpg

post-3913-1202140812_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na poniższym zdjęciu dark ma przy górnej krawędzi jakby naświetlone miejsce. Nie wiemy co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Ktoś może to wyjaśnić??

to jest tak zwany ampglow - po prostu grzeje elektronika i produkuje ciemny prad. Po to wlasnie wlasnie robi sie darki, zeby ten efekt usunac z normalnych ekspozycji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy mam dwa pytania:

 

Gdzie można się zaopatrzyć w SBIG`a?

Ile trzeba mieć kapuchy na taką kamerke?

 

Pozdr :Salut:

http://www.astromart.com/classifieds/list....d_category_id=5

lub

http://www.sbig.com/

 

Co do kasy to dla przykładu z dzisiaj z astromartu:

- ST-7E and CFW8 with filters (inc. Ha) - 1050$

- ST-7E w/ CFW8A For Sale PRICE DROP!! - 1000$

- SBIG ST2000-XCM - 1900$

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wypowiedzi wyżej :Beer:

 

Wrzucam na forum fotki jakie wyszły dziś w kolejnym teście kamerki. Dark i Bias z dzisiejszej przedpołudniowej sesji :szczerbaty:

 

Jak widać na poniższym zdjęciu dark ma przy górnej krawędzi jakby naświetlone miejsce. Nie wiemy co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Ktoś może to wyjaśnić??

 

Odnośnie bias`a to nie wiem jak powinien wyglądać, więc też prosimy o komentarz. :Beer:

 

Za rozwiązanie jakiejkolwiek z zagadek prosimy o niezwłoczne odpisanie :notworthy:

 

Pozdr :Salut:

 

Podejrzewam, że jest to mocno zestretchowany widok darka - czyli bardzo wąski kawałek całej dynamiki (histogramu). Możesz wrzucić oryginalny FIT? Wtedy powiem Ci, czy wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym tygodniu postaramy sie wrzucić oryginalne pliki :rolleyes:

 

W między czasie w naszych głowach pojawił się pomysł kupna cyfrowej lustrzanki zamiast kamery CCD. Rozważana jest możliwość skołowania canona 400d.

 

Czy bardziej przydatny w sensie jakościowym jest lustrzanka czy kamerka? Bardziej opłacałoby się zakupić lustrzankę czy CCD.

 

Oczywiście w tym poście nie sugeruję nic na temat 400d. Taki był pierwszy nasz pomysł od razu jak padło hasło lustrzanka. A może inny model się nada bardziej za lepszą cenę.

 

W rozważaniach proszę przyjmijcie że macie trochę więcej kasy :D

 

Pozdr :Salut:

 

PS Jak coś mi się przypomni jeszcze to napiszę :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wypowiedzi wyżej :Beer:

 

Wrzucam na forum fotki jakie wyszły dziś w kolejnym teście kamerki. Dark i Bias z dzisiejszej przedpołudniowej sesji :szczerbaty:

 

Jak widać na poniższym zdjęciu dark ma przy górnej krawędzi jakby naświetlone miejsce. Nie wiemy co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Ktoś może to wyjaśnić??

 

Odnośnie bias`a to nie wiem jak powinien wyglądać, więc też prosimy o komentarz. :Beer:

 

Za rozwiązanie jakiejkolwiek z zagadek prosimy o niezwłoczne odpisanie :notworthy:

 

Pozdr :Salut:

 

Powiem, że problem przerobiłem osobiście. Moim zdaniem to jest ZBYT DUŻA długość kabla USB. Po nim, niestety leci też zasilanie. Oryginalny 1m kabel działa ok. Przedłużka lub chiński cienki 3m kabel dawał mi dokładnie taki efekt, jak prezentujesz. Zainwestowałem w "poważny" kabel USB i problem zniknął - sam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że przy takiej lokalizacji naszego obserwatorium nawet trochę dłuższe expozycje dają dość nie ciekawy efekt świecenia tła. Całe niebo robi się czerwone :angry: Wiemy to bo już tak mieliśmy: przy trochę dłuższym naświetlaniu m27 canonem 350d całe niebo stało się mało realistyczne (przybrało trochę czerwonawy kolor). Przy robieniu zdjęć kamerką jest oczywiście możliwość zrobienia darków i wyeliminowania takiego tła. Ale czy w przypadku lustrzanki cyfrowej jest możliwość zrobienia darków, biasów itd :Boink: ? No bo jeśli by nie było takiej możliwości to chyba lepszym rozwiązaniem jest kamerka.

 

Dlatego proszę o rozwianie naszych wątpliwości :Beer: KAMERKA CZY CANON ???

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem, że problem przerobiłem osobiście. Moim zdaniem to jest ZBYT DUŻA długość kabla USB. Po nim, niestety leci też zasilanie. Oryginalny 1m kabel działa ok. Przedłużka lub chiński cienki 3m kabel dawał mi dokładnie taki efekt, jak prezentujesz. Zainwestowałem w "poważny" kabel USB i problem zniknął - sam :)

 

No w sumie to my też mamy oryginalny 1m kabel. Ale skoro tak uważasz to pewnie zakupimy też porządny kabel :Salut::Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że przy takiej lokalizacji naszego obserwatorium nawet trochę dłuższe expozycje dają dość nie ciekawy efekt świecenia tła. Całe niebo robi się czerwone :angry: Wiemy to bo już tak mieliśmy: przy trochę dłuższym naświetlaniu m27 canonem 350d całe niebo stało się mało realistyczne (przybrało trochę czerwonawy kolor). Przy robieniu zdjęć kamerką jest oczywiście możliwość zrobienia darków i wyeliminowania takiego tła. Ale czy w przypadku lustrzanki cyfrowej jest możliwość zrobienia darków, biasów itd :Boink: ? No bo jeśli by nie było takiej możliwości to chyba lepszym rozwiązaniem jest kamerka.

 

Dlatego proszę o rozwianie naszych wątpliwości :Beer: KAMERKA CZY CANON ???

 

:Salut:

 

Darki nie wyeliminują zaświetlenia nieba!! Tutaj pomoga tylko filtry, a niektóre obiekty takie jak galaktyki czy mgławice refleksyjne trzeba będzie po prostu odpuścić jeżeli tło jest bardzo jasne. Co do czerwonego koloru to od czego mamy programy graficzne? Obróbka to jest jeden z najważniejszych elementów focenia w ogóle, bez tego nie ma dobrych zdjęć :)

 

A co do Canona to oczywiście można robić darki, flaty, biasy etc. Tyle tylko, że jest on jakby bardziej czuły na zaświetlenie nieba i ma mniejszą dynamikę niż kamera (12bit w porównaniu do 16bit).

 

A jaką kamere rozważasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś na forum w ogóle foci SBIGiem? Jeśli tak to bardzo prosimy o komentarze do tej kamerki :notworthy:

 

Do tej to znaczy do której?

 

http://www.buytelescopes.com/product_list....=&sort=name

 

 

Ponawiam pytanie CANON czy SBIG???

 

:Salut:

 

Jak dla mnie trochę dziwne to pytanie...Spróbuj najpierw poczytać trochę o astrofotografii Canonem i kamerami CCD (to jest materiał do ogarnięcia, myślę, w ciągu 2-3 miesięcy) :Salut:

 

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton..... osób focących SBIGami na świecie jest całe mnóstwo, w Polsce też nie policzysz ich pewnie na palcach obu rąk.

SBIGi to są kamerki przeznaczone w szczególności do focenia nieba, Canon natomiast to zwykły aparat którym od biedy da się focić niebo. Ich klasa, jakość i możliwości są zupełnie różne. Pytanie Canon czy SBIG to jakbyś się pytał Polonez czy Porsche... jedno i drugie jeździ, jedno i drugie zawiezie ci tam gdzie chcesz, ale każde trochę "inaczej"... cena, jak powinieneś już zauważyć, też jest różna. Na dodatek modeli Porsche ( i SBIGów ) jest też kilka, a Polonez jest jeden ....

 

Więc odpowiedź już znasz na swoje pytanie : jasne, że SBIG !!! ( po co mi Polonez jak mogę mieć Porsche... tylko te głupie pieniądze, skąd je wziąć ?.... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że pod pojęciem SBIG mieliśmy na myśli kamera CCD :Boink: . Ciekawie sie zaczyna :Beer:

Chodzi mi o to, że chciałbym poznać wasze opinie jaka kamerka najlepsza do Meade LX90 GPS 10"??

Powiedzmy że mamy 4000zł. Burza mózgów pliss :szczerbaty:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.