Skocz do zawartości

Proszę o pomoc


Łukasz Z

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Żeby długo nie pisać... jestem początkującym i mam zamiar kupić pierwszy teleskop. Mój obecny ekwipunek to luneta 8-24x40 i książka "Niebo na weekend", którą właśnie czytam. Wasze forum też studiuję i są odpowiedzi na moje pytania. Jednak wiem, że to odpowiedzialna sprawa i pragnę zaczerpnąć rady z własnej perspektywy, a więc:

 

Budżet: max 1300 zł

 

Możliwości obserwacyjne:

- blok w mieście... na szczęście światło latarni aż tak nie dochodzi i niebo jest przyzwoite ( naprawdę) i nie martwcie się balkonem, bo to nie problem

- działka... no tu jest raj ( według mnie) niebo odpowiednio ciemne, bez światła lamp i hałasu miasta

 

Transport: Samochód oczywiście, ale Maluszek, więc "giganty" odpadają.

 

Moje opcje zakupu: ( Mam dylemat... stąd ten temat, bo nie chcę popełnić błędu)

1. SK1309EQ2 + Zestaw okularów i filtrów Celestron 1,25" <= link do zestawu deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/product_enlarge.php?id=298&lang=pl&cur=PLN&PHPSESSID=4faf7ee4a82f99d6c1a193960395d56c

2. (Synta) SKDOB 6" + Zestaw okularów i filtrów Celestron 1,25"

3. SKP1501EQ3-2... w tym wypadku nieuzbrojony

4. (Synta) SKDOB 8"... tu też bez uzbrojenia

 

Moje przekonanie kieruję w stronę opcji nr 1 i 4, jednak czytając forum, zacząłem się coraz bardziej wahać, a w tej branży trzeba być zdecydowanym... Dlatego proszę o pomoc i radę osób doświadczonych. Będę wdzięczny. :D

Edytowane przez Łukasz Z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dobsonem ciężko Ci będzie walczyć z balkonu. A tu pozwolę sobie zacytować pewnego bardziej doświadczonego kolegę: dobry teleskop to taki z którego będziesz korzystać jak najczęściej. Jeśli dasz radę dorzucić stówę to proponuję:

Skywatcher Mak 127 i montaż AZ3 w DO.

Zestaw kompaktowy, więc do malucha spokojnie wejdzie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te trzy opcje przegrywaja moim zdaniem z Makiem 127 na AZ3 w przedbiegach.

1. SK1309EQ2

2. (Synta) SKDOB 6"

3. SKP1501EQ3-2

130 to prawie identyczna apertura, a międzu 150 a 127 nie ma aż tak kolosalnej różnicy. Sam użytkuję także Newtona 150/750 i powiem Ci, że MAK daje znacznie ostrzejsze i bardziej kontrastowe obrazy planet i księzyca. W/w Newton nie umywa się do MAKa nawet przy użyciu filtrów. Obrazy gromad otwartych, kulistych a dla mnie nawet galaktyk i mgławic są lepsze w MAKu - bardziej kontrastowe, lepiej widać szczegóły. MAK wbrew pozorom niezle sie nadaje do DSów. Ma mniejsze pole widzenia niż Newton, ale zdecydowana więszkość DSów i tak zmieści Ci sie w polu. AZ3 to montaż azymutalny tak samo jak dobson, ale bedzie przyjemniejszy w obsłudze bo bedzie mial mikroruchy - przydatne przy dużych powerach - łatwiej utrzymać obiekt w polu widzenia. I na pewno będzie nim łatwiej operować na balkonie niż dobsonem. A cały zestaw po złozeniu będzie zajmował mniej miejsca niż SKDOB 6" nie mówiąc już o SKDOB 8".

Optyka MAKa jest łatwiejsza w konserwacji - nie wymaga tak częstej kolimacji jak newton. Owszem MAK studzi się znacznie dłużej ale to można obejść przez dobrą organizację czasu.Wystawisz go na balkon albo podwórko na działce i pójdziesz robić coś innego. MAK będzie teleskopem którego pewnie nie sprzedasz, bo żeby mieć znacznie lepsze obrazy planet i księżyca będziesz musiał wyłożyc już sporo gotówki. A jak Ci się zbierze na poważne obserwacje DSów to nawet 8" będzie za mało ;) Poczytaj artykuł na ten temat na celestii. Jak Cię to wciągnie to kupisz sobie z czasem przykładowo synte 10" czy 12". Tyle że wtedy będzie problem z ich zmieszczeniem w maluchu. A jak się zniechęcisz to MAKa najwyżej wykorzystasz do podglądania sąsiadów ;) Synte byś musiał sprzedać bo do obserwacji ziemskich sie nie nadaje z racji odwróconego obrazu.

Ogólnie pod jasnym miejskim niebem (wiem z autoposji) lepiej sprawuje sie MAK niż Newton.

Co do akcesoriów. Te filtry rzeczywiście odpuść sobie póki co (bez wględu na twój wybór). Lepiej dokupić jakiś jeden niezły długoogniskowy okular i jeden krótkoogniskowy, albo jeden z nich ale dobry.

Tak czy siak życzę udanego zakupu, bezchmurnego nieba i dobrego seeingu :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to rzeczywiście fachowa porada i oby takich więcej. :notworthy: Może jestem w błędzie... jednak dobre 80% moich obserwacji będzie prowadzone na działce... dlatego wolałbym jednak skupić się na tych teleskopach które proponuję... i doszedłem do wniosku, że chyba kupię SKDOB 8". Czy to dobry wybór? I czym się on różni od PYREX-a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jednak dobre 80% moich obserwacji będzie prowadzone na działce...

Jeśli tak to SKDOB 8" pewnie będzie najlepszym wyborem w tym przedziale cenowym.

Zwłaszcza jesli będziesz obserwować głównie DSy i nie będziesz go ciągle wozić w te i we wte.

Pyrex to specjalne szkło o mniejszym współczynniku rozszerzalności cieplnej.

Pozdr :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przy takich rozmiarach lustra, Pyrex nie robi specjalnej różnicy między zwykłą Syntą. :)

Czy dokupić Barlow'a... Hm... Ja na twoim miejscu zamiast Barlowa, kupiłbym lepszy okular. Ale zależy jaki. Bo nie wiem, czy bardziej zależy Ci na DeSkach czy na Układzie Słonecznym. Jak do Układu Słonecznego bardziej cię ciągnie, to jakiś krótszy, 6-7mm okular. Przyda się też później do gromad kulistych. Jeżeli DeSy, to okular o dłuższej ogniskowej, tak z 15-20mm.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na działkę mam 6 kilometrów od domu ( czasem jestem nawet w 10 min), a co do bagażnika... nie, nie jest dachowy, ale przewieść tą synte to nie będzie problem... zawsze można wyjąć siedzenie. ;)

Okulary na pewno jakieś dokupię... a jaki filtr/y proponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o te okulary, jak wcześniej wspomniał Kuba, mogłyby być to okulary 6-7 i 15-20. Jednak przy zakupie tej synty zostanie mi 300 zł. Moglibyście coś za tą cenę polecić?

 

Przeglądając ofertę DO, nic za tą cenę, prócz plossl-i nie znalazłem, ale zaciekawiły mnie te:

 

-Okular Celestron X-Cel 5 mm http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...63a357bd88ce59c

-William Optics SWAN 15 mm http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...63a357bd88ce59c

-Okular Baader Genuine Ortho 6 mm http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...63a357bd88ce59c

 

Czy to są dobre okulary?

Edytowane przez Łukasz Z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz,

ja też niestety muszę wozić teleskop [na razie mały]pojazdem 126P i od razu Ci mówię,ze jak chcesz na tę działkę jeździć częściej niż 2x do roku, to zapomnij o Syncie 200/1200 czy 150/1200. Te tuba jest za długa do tego auta -robiłem przymiarki po 10x. Na tylne siedzenie nie wejdzie, bo tam masz ledwie 100cm w poprzek, a nie 115 cm czyli tyle, ile ma tuba Synty. Z resztą wożenie na tylnym siedzeniu w maluchu nie jest dobrym pomysłem -utrudniony dostęp przy ładowaniu. Znacznie łatwiej na rozlożonym prawym fotelu z przodu [tak wożę swoją 130-tkę] W przypadku Synty 6 i 8" nawet tu dochodzi problem wsadzenia rury kalibru 235mmm tej długości przez przednie drzwi i obrócenie na fotel . Jest to wykonalne z najwyższym trudem, ktoś tu będzie zaraz rzucał linki do starych wątków jednego z forumowiczów [może na astro4u], który jednak Syntę maluchem woził. Ale gwarantuję Ci,że to będzie udręka!

Osobna sprawa, to noszenie teleskopu po schodach -ja mam 3-cie piętro bez windy i wąskie schody [ale wiem,ze w tej materii bywa gorzej niż u mnie. Każdy Newton z tubą dłuższą niż 100cm skasuje wszystkie skrzynki pocztowe i doniczki z kwiatami. Można zrobić nosiłki na plecy, ale będziesz zahaczać górą o drzwi -też mierzyłem.

Jakie wyjście?

Mniejszy i krótszy teleskop. Koniecznie Dobson lub jakiś AZ na trójnogu, o paralaktykach zapomnij z uwagi na transport maluchem -znów da sie, ale to tragedia ergonomiczna. Ja swój problem [duży teleskop do DS] zamierzam rozwiązać tak,że aktualnie czekam już 2-gi miesiąc na dostawę krótszej wersji Synty 8" na Dobsonie zamówionej w Astrokraku -to jest prawie to samo, ale F/5 i te 20cm różnicy w długości tuby zmienia wszystko w moich warunkach. Bezpiecznie będę nosić tubę na stelażu od starego plecaka typu nosiłki.

Początkowo z braku podobnego teleskopu na rynku miałem zamiar kupić samą tube 200/1000 i dorobić do niej samemu montaż Dobsona. Jak te krótkie dobsy nie przyjada w końcu, może bede musiał wrócić do tej wersji.

Tobie proponuję albo to samo wyjście, albo zakup czegoś mniejszego po prostu. Ja po doświadczeniach ze 130-tką nie mogłem już robić kompromisu na aperturze do DS-ów.

Pozdrawiam

-J.

P.S. najlepiej to byłoby zmienić samochód na taki z klapą z tyłu, ech życie...

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że nie jestem pocieszony... ale dobrze, że ktoś ma doświadczenie z tym autem. :D

Z mojej perspektywy wygląda to tak... Mieszkam na 1 piętrze, mam szerokie schody i jedyną przeszkodą jest otworzenie drzwi od klatki. A co do jazdy... jak już na działkę się wybiorę, to na dłuższy czas ( szczególnie w okresie letnim), więc ta jazda będzie ograniczona... dlatego jestem skłonny te parę razy się pomęczyć, a potem relaksować obserwacją. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Okular Celestron X-Cel 5 mm http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...63a357bd88ce59c

-William Optics SWAN 15 mm http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...63a357bd88ce59c

-Okular Baader Genuine Ortho 6 mm http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...63a357bd88ce59c

 

Czy to są dobre okulary?

 

Częsciową odpowiedź na to pyt. masz na Astronocach http://www.astronoce.pl/katalog.php?katid=2

Już parę wątków wcześniej ktoś zamieścił sprawdzającą się złotą myśl : "dozbieraj ze 3 stówy" a następnie zastanów się nad NLV lub jeszcze lepiej LVW Vixena. Dozbierać bedzie Ci szczególnie łatwo jeżeli posłuchasz rad Jarka odnośnie mobilności dużych sprzętów i zakupisz coś mniejszego. Oczywiście dylemat z okularami to sprawa na później - najpierw uporaj się z teleskopem. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zbieranie to dla mnie nie problem ( jestem bardzo oszczędny :P), kwestia paru miesięcy.

Na dobry początek mogę pozwolić sobie na Okular Vixen NLV 6 mm, a w następnej kolejności według waszych rad będę mierzył w LVW, albo porostu do zbieram. :)

A mam jeszcze jedno pytanie... jakie filtry i ewentualnie soczewkę barlowa ( bo przy lepszych okularach podobno "nie będzie potrzebna") mógłbym dokupić?

Edytowane przez Łukasz Z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jedynym filtrem który się opłaca (przynajmniej chwilowo) kupować to filtr polaryzacyjny lub księżycowy (ograniczają ilość światła docierającego do oka) - bardzo przydatne przy obserwacji Księżyca, oraz folia Baader - konieczne zabezpieczenie przy obserwacjach Słońca. Inne filtry (mgławicowe, planetarne) można oczywiście kupić, ale to według mnie wydatek na później. Myślę, że nie warto kupować soczewki barlowa - lepiej zbierać na nowy okular.

 

Linki:

Filtr Polaryzacyjny :Arrow:http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...dc43f2878170ab3

 

Folia Baader:arrow:http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/product_enlarge.php?id=269&lang=pl&cur=PLN&PHPSESSID=176d5c7f20ac2a14adc43f2878170ab3

 

Filtr księżycowy :Arrow:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...dc43f2878170ab3

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...dc43f2878170ab3

 

Pozdrawiam, Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie. Ta folia do obserwacji słońca... czy nie ma jakiegoś konkretnego filtru, jak te planetarne? No i jak to zamontować? A co do filtrów to wyczytałem, że pomocne są filtry szary i żółty, czy to prawda?

 

Lemarc, czy na początek może być Celestron Omni Barlow 2x? http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4e23903d348e947

Bo coś lepszego będę musiał wrzucić w kolejkę oczekiwania. ;) Nie wszystko można kupić naraz. :(

Edytowane przez Łukasz Z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przerzucę to tu, bo chyba trochę za późno edytowałem. :rolleyes:

Czy na początek może być Celestron Omni Barlow 2x? http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4e23903d348e947

Bo coś lepszego będę musiał wrzucić w kolejkę oczekiwania. ;) Nie wszystko można kupić naraz. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że może być na początek, ale Barlow Celestrona kosztuje 149 zł, a Barlowy Vixena i Soligora kosztują po 99 zł (słyszałem opinię, że są to praktycznie te same soczewki, tylko z inną nazwą producenta). Mam Barlowa Soligora, i w sumie nie mam do niego zastrzeżeń poza wprowadzaną aberracją chromatyczną.

 

http://astronoce.pl/testy_an.php?id=8 - trochę o Barlowach.

 

Pozdrawiam, Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło to słyszeć, zawsze trochę można zaoszczędzić. :P Jeszcze odnośnie tych filtrów. Nie dawno wyczytałem tu na forum recenzję zestawu filtrów Celestron nr 3 i była ona mile zaskakująca, czy będzie to dobry zakup, czy może lepiej kupić pojedyncze filterki? ( prócz polaryzacyjnego, słonecznego i księżycowego) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy będzie to dobry zakup, czy może lepiej kupić pojedyncze filterki? ( prócz polaryzacyjnego, słonecznego i księżycowego) ;)

 

Jak to pojedyncze ? Masz na myśli kupowanie filtrów planetarnych "na sztuki" a nie w od razu w zestawie ? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.