Skocz do zawartości

ile księżyców Saturna widzimy


APM ADAM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ze starych notatek.

Sprzęt Synta 8" + Ortho 6mm.

Obserwacja 2007.03.27 23:00. Przejrzystość powietrza bardzo dobra. Widoczne księżyce (5) Tytan, Dione, Rhea, Tethys, Iapetus.

Obserwacja 2007.03.25 22:00. Przejrzystość powietrza średnia. Widoczne księżyce (4+1) Tytan, Dione, Rhea, Tethys, Iapetus zerkaniem.

pzdr. Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Noc obserwacyjna 11/12 stycznia 2008.

Saturn - pomimo kiepskiego seeningu i coraz mniej atrakcyjnego położenia pierścieni widok był niezapomniany! W różnych powiększeniach widać było piękną bladożółtą planetę z pierścieniami i pasami równikowymi. Po obu stronach wyraźnie widoczne: Tytan 8,2m i Rhea 9,6m. Niestety seening uniemożliwił zaobserwowania dwu kolejnych księżyców, które dzieliło 4'': Tetys 10,1m i Dione 10,3m (były widoczne dopiero w stojącym obok Mewlonie 180)." - mój cytat z innego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

pewno wszyscy sie zastanawiaja czemu napisalem taki watek

14 w walentynki wrocilem z teatru a tu ladna pogoda wiec moja mikro soczewka laduje razem ze mna i psem na podworku czyli norma kiedy widac gwiazdy

saturn ladny pasy detaliczne 3 pierscienie cassini i 3 ksiezyce po lewej i jeden po prawej

dokladnie 2 po lewej 3 nizej i 4 po prawej widziane w okularze i wlasnie sie zastanawiam czy da sie zobaczyc ten 5 w 90mm

z mojej lokalizacji

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych warunkach 4 sztuki: Tytan, Rhea, Thetys, Japetus - zerkaniem. Tego wieczoru nie planowałem obserwacji Saturna ale patrząc przed godziną na Księżyc stwierdziłem oprócz wspaniałej przejrzystości także uspokojenie atmosfery. Prawie brak wiatru który wcześniej trochę przeszkadzał. Może dlatego w końcu udało mi się dostrzec Cassiniego - co prawda w ledwo widocznej formie szczątkowej ale jednak. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wczoraj nareszcie sie u mnie wypogodziło i miałem okazje ponownie obserwować Saturna.

Warunki atmosferyczne: bywało gorzej, jak powiał wiatr to obraz zaczął falować, ale jak się uspokoiło to było nawet znośnie.

Tytan bardzo wyraźnie widoczny, Japetus również, nawet w syncianym okularze 25mm. Rhea i Thetys widoczne zerkaniem. Po zmienieniu okularu na 10mm niewiele sie zmieniło :P Jedyna różnica była taka, że Rhea i Thetys stały się troche bardziej widoczne.

Cassiniego nie udało się dostrzec, ale nawet nie robiłem sobie nadziei że sie uda. Na chwile obecną dysponuję za małym powerem na Cassiniego (120x), w dodatku jakość obrazów z okularu 10mm z zestawu Synty pozostawia bardzo dużo do życzenia. Nie ma co, zaczynam się rozglądać za jakimś dobrym ortho...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

wczoraj tylko 3

pozwole sobie napisac co jest trudne wizualnie oraz moje wnioski

objekt -ksiezyce saturna kiedy sa blisko tarczy gina w swietle planety

objekt -2 gwiazdy blisko siebie ponizej 1.5 sekund

objekt- ksiezyc 3 lub 4 kratery w plato oraz zobacznei wiecej niz 20 kraterow w clavius

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8" SPL-10 - 21:00 - 22:00 Wrocław, atmosfera stabilna niewiele po wschodzie Księżyca.

 

Tethys, Dione, Rhea, Tytan, Japetus, licząc od najbliższego w stosunku do Saturna w danym momencie.

 

Thetys udało mi się zauwazyć przypadkiem tuż nad pierścieniem, gdy próbowałem się dopatrzyć przerwy Cassiniego. Konfiguracja Dione i Rhea też była fajna. Bardzo miło spędzony czas na obserwacji...

 

saturn24022008.jpg

 

Załączony obrazek bez Japetusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

wlasnie wczoraj :blink: tez widzialem 5

jak widzialem w okularze

od lewej strony byl lapetus w odleglosci okolo 3 srednic saturna z pierscieniami titan zdecydowanie nizej nastepne 2 rhea oraz dione natomiast po prawej stronie tarczy pod pierscieniami thetys :banan:

i co dziwne lapetus bez zerkania

pozdrawiam

adam

ps 90mm apo miasto

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli powyższe zdjęcia są z godz. 22-24 to od tarczy Saturna widać:

1. Dione 10,66m

2. Rheę 9,99m (oddaloną od dionę o ok 7")

3. Tytan 8,65m

4. Japetus - poza kadrem

5. Tetys - z lewej; tonie w blasku Władcy Pierścieni

 

A to moje wczorajsze zdjęcie tego obiektu. Różni się tylko wykadrowaniem, tak żeby Japetus też się załapał.

Parametry: ISO200, 1x2s, Canon 400d, f=816mm (TSA)

 

IMG_5670_2.JPG

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od trzech dni nie mogę się doliczyć Saturnowych księżyców. Muszę prosić Was o pomoc, bo mam wątpliwości względem Japetusa. Pozycja się zgadza, ale jest wyraźnie jaśniejszy(tak to obserwuję) od Tethys i Dione!? Czy jest możliwe, że takie wrażenie powoduje bliskość globu Saturna? Właściwie to Dione i Tethys wydają się znacznie ciemniejsze. Jasność Japetusa w/g CdC to 10,9m a widzę go wyraźnie. Dione i Tethys to 10,2m i 10m a obserwuję je na granicy percepcji.

 

Zasięg obserwacji-gwiazdy w pewny oddaleniu od Saturna: 11,93m.

:huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

moze dlatego ze nic nie jest stale

magnitudo i separacja juz dawno przestalem sie przejmowac zalezy skad wezmiesz dane

nazwa ----lapetus japetus lapetos

magnitudo od 10.2 do 11.9 dziwny ksiezyc polowa jest ciemna a druga jasniejsze wiec pewno zalezy od pozycji dokladniej kiedy jest dalej od tarczy saturna okolo 12 srednic pierscieni magnitudo 10.2

wniosek lapetus jest zmienny

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od trzech dni nie mogę się doliczyć Saturnowych księżyców. Muszę prosić Was o pomoc, bo mam wątpliwości względem Japetusa. Pozycja się zgadza, ale jest wyraźnie jaśniejszy(tak to obserwuję) od Tethys i Dione!? Czy jest możliwe, że takie wrażenie powoduje bliskość globu Saturna? Właściwie to Dione i Tethys wydają się znacznie ciemniejsze. Jasność Japetusa w/g CdC to 10,9m a widzę go wyraźnie. Dione i Tethys to 10,2m i 10m a obserwuję je na granicy percepcji.

Zasięg obserwacji-gwiazdy w pewny oddaleniu od Saturna: 11,93m.

:huh:

 

Jeśli to "coś" jest jaśniejsze od Dione i Thetys, które są na "granicy percepcji" podczas obserwacji i jeśli jest oddalone o około 12 średnic pierścieni Saturna to niestety nie jest to Japetus (11,48m wg. Stellarium) ale złośliwa gwiazdka "ileśtam Leo", 7,7m, która ustawiła sie w jednej linii z księżycami Saturna około 3' za (prawdopodobnie w większości obserwacji) niewidocznym Japetusem.

Należy więc (odpowiadając na pytanie w tytule wątku) od liczby zaobserwowanych księżyców Saturna odejmować ten jeden fałszywy.

Smutne to, ale w większości obserwacji prawdziwe. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Ta "ileśtam Leo" to HD 90700, jasność 7,74m w/g CdC i jest wyraźnie widoczna daleko od pozycji Japetusa. Moje CdC działa z katalogiem Tycho-2 do 12 magnitudo. Jasność Japetusa w/g CdC to 10,9 ale o tym pisał już APM ADAM.

 

EDIT:

W/g "calsky" Japetus też 10,9 magnitudo!?

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Ta "ileśtam Leo" to HD 90700, jasność 7,74m w/g CdC i jest wyraźnie widoczna daleko od pozycji Japetusa. Moje CdC działa z katalogiem Tycho-2 do 12 magnitudo. Jasność Japetusa w/g CdC to 10,9 ale o tym pisał już APM ADAM.

 

Jeśli coś w pobliżu Saturna jest jaśniejsze od Dione i Thetys oraz odległe od rzeczywistej pozycji Japetusa o 4 średnice jego pierścieni (+/-180") a od samego Saturna o +/-12 średnic pierścieni ( 540" czyli 9') to dla mnie jest tylko jeden "podejrzany" - gwiazda "ileśtam Leo". :D

Wg. mnie większość obserwujących rurkami poniżej 6" (a nawet 8" przy kiepskim seeningu) nie widzi Japetusa...

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.