Skocz do zawartości

ile księżyców Saturna widzimy


APM ADAM

Rekomendowane odpowiedzi

witam

ja tez zaliczylem 5 :helo: 21 do 23

dwa po prawej tarczy saturna po skosie [widzanej w okularze]

2 po lewej po luku lekko do gory ta nieszczesna gwiazdka [i tu uzylem triku saturna poza pole widzenia]

zaczolem od krztaltu litery y na rozwidleniu ta niesczesna i po 2 gwiazdki w obu odnogach

oczywiscie w tej jednej odnodze byl nasz poszukiwany jako 1] czyli 2 jesli liczac ta nieszczesna z rowidlenia jako 1]

inaczej nie umiem tego zobrazowac ci co widzieli zrozumieja o co mi chodzi

pozdrawiam

adam

 

 

i

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z balkonu i chyba też chyba widziałem Japetusa. Co prawda w achromacie 4" i Maku 4" był ledwo widoczny na wprost, ale zerkaniem całkiem wyraźnie. Trochę ciemniejszy od Dione. Za to nie udało mi się zaobserwować Tetys i Rhei, ale seeing był marny i jak się zabrałem za drugą stronę to przyszły chmury.

Ale za to mam wrażenie, jakby Cassini się chwilami pokazywał na krawędziach pierścienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj między 21 a 22 skupiłem się na księżycach Saturna i odwołuję to, co powiedziałem o widoczności Japetusa. Jest podejrzanie dobrze widoczny; jasność punktowa i po rozogniskowaniu obrazu porównywalna z Tytanem! :blink: Sam nie wiem jak to możliwe. Jutro szersza relacja z obserwacji.

 

Zgodnie z obietnicą przedstawiam relację z wczorajszych obserwacji Saturna i jego księżyców.

Na początek wyjaśnienie: to co wczoraj brałem za Japetusa okazało się złośliwą gwiazdką "ileśtam Leo" 7,7m (specjalnie przed obserwacjami nie oglądałem SkyMap'a czy Stellarium) - stąd jasność porównywalna z Tytanem - odnotowana we wczorajszym poście. Japetus był też widoczny ale dużo dalej o jasności porównywalnej do Rhei.

 

A teraz czas na "szkic techniczno-artystyczny" z wczorajszych obserwacji:

 

IMG_5723_1.JPG

Legenda do szkicu:

p - średnica pierścieni Saturna ~45"

d - średnica tarczy Saturna ~20"

 

Oprócz jednoznacznej identyfikacji Japetusa całkiem przypadkowo popełniłem test moich okularów do powiększeń "planetarnych". Otóż Thetys i Dione oddalone o około 25" od Saturna (i 20" od siebie) ginęły w jego poświacie a ich widoczność w poszczególnych okularach może być wyznacznikiem ich przydatności do obserwacji planet, ich księżyców i słabych gwiazdek.

Wyglądało to tak:

1. Pentax XW 10mm - Thetys i Dione widoczne zerkaniem

2. Vixen Zoom 8-24 na 8mm - niewidoczne

3. WO UWAN 7mm - widoczne zerkaniem

4. Baader Ortho 6mm - widoczne dobrze bezpośrednio

5. Baader Hyperion 5mm - niewidoczne

 

Oczywiście obserwowałem również Władcę Pierścieni. Widok jak zwykle robił na mnie wrażenie. Przerwy Cassiniego nie zaobserwowałem, jedynie róznicę odcieni kolorów pierścieni A i B. Widoczne pasy równikowe i majaczący cień pierścienia na tarczy. Maksymalne użyteczne powiększenie Ortho+Barlow 2x = 272x powyżej tego obraz za bardzo falował a szczegółów nie przybywało. Najsłabszy zaobserwowany obiekt: gwiazdka "ileśtam Leo II" 11,0m (wg. SkyMap).

Miejsce obserwacji: okolice podpoznańskiego Puszczykowa (Łęcyca).

Widoczna łuna od Poznania północnym-wschodzie (przy powiększeniu 27x - M81 i M82 ledwo co majaczyly , M51 - była niewidoczna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

tomek

bardzo ciekawe z okularami [przy granicznej magnitudo ogromne znaczenie ma tlo nieba i przejrzystosc]

po wydaniu 1000 euro na rozne okulary

doszedlem do pewnego zaskakujacego wniosku

w wyniku obserwacji w sprzedalem wszystkie

co zostawiilem uwaga szok :blink:

1 okular jaki mam 32 super plossl [scan]

http://www.npzoptics.com/market/shopping/p...;product_id=276

moj barlow x 2 ten po prawej na foto

http://www.npzoptics.com/market/shopping/p...;product_id=310

to moj zoom czytaj 2 okular jaki mam [klon nikona]

http://irwincur.tripod.com/gto_zoom.htm

http://excelsis.com/1.0/entry.php?entryid=...mp;sectionid=22

naprawde jestem zadowolony :helo:

pozdrawiam

adam

ps zreszta jak bylem w jachrance na zlocie af chyba w 2003 duzo ludzi widzialo obraz jowisza z jakims tranzytem ksiezyca [mialem wtedy intes mk 66]

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wydaniu 1000 euro na rozne okulary

doszedlem do pewnego zaskakujacego wniosku

w wyniku obserwacji w sprzedalem wszystkie

co zostawiilem uwaga szok :blink:

1 okular jaki mam 32 super plossl [scan]

to moj zoom czytaj 2 okular jaki mam [klon nikona]

http://excelsis.com/1.0/entry.php?entryid=...mp;sectionid=22

naprawde jestem zadowolony :helo:

 

Rzeczywiście niestandardowe podejście do astroobserwacji. :rolleyes:

Jakie okulary (za 1000Euro) nie sprostały Twoim kryteriom jakościowym?

Cóż to za tajemniczy zoom za 60$, który "daje obrazy ostrzejsze niż Nagler 13mm i Panoptic 19mm"? :blink: (cytat z excelsis.com)

Chyba już "po ptokach" ale gdybyś dał go Hansowi do testu zoomów, to mógłby namieszać z stawce...

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

tomek

nie napisalem ze kupilem okular za 1000 euro

byl okres ze mialem 1000 euro w okularach [kupowalem w usa wiec niewiem jak to liczyc]

z tego co pamietam tv plossl tv radian tv barlow byly naprawde bardzo bardzo dobre

historia tego zooma gto jest naprawde zaskakujaca ale prawdziwa

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=288

problem w tym ze to byla krotka seria

aktualnie nie do kupienia chyba ze uzywany

nikon wtedy ich bardzo scigal

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym że równik Saturna widać pod coraz mniejszym kątem, zaczynaja być widoczne cienie bliskich ksieżyców wędrujące na tle jego tarczy. Raczej jest mało prawdopodobne żeby je dojrzeć, bo chyba tylko Tytan ma dostatecznie duże rozmiary kątowe (ok.1") że jego cień da sie zobaczyć, ale posiadacze luster 16" mogą próbować. Poza Tytanem (5150 km. śr.) dostatecznie duże są tylko trzy inne: Tethys - 1060 km. śr. Dione - 1118 km. śr. i Rhea - 1528 km. śr. Na takie okazje trzeba długo czekać. Na razie Tytan nie daje tranzytów, bo jest dość dalego od planety i jego cień przechodzi ponad tarczą, ale w przyszłym roku chyba już bedzie mozna próbować. Fotka z sondy Cassini.

cie_.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum czytałem że od połowy pażdziernika tego roku można bedzie się przyczaić na tranzyty Tytana. Ciekawi mnie czy apertura 150mm udźwignie takie wyzwanie. Okazji nie będzie chyba zbyt wiele bo czas obiegu Tytana to aż 16 dni a przecież nie wszystkie wypadną w odpowiednim do obserwacji momencie. Oczywiście należy też pamiętać o jesiennym czynniku pogodowym. :szczerbaty: Pociecha jest taka że przed nami lato, jako taka widoczność Jowisza i okazja na potrenowanie obserwacji tranzytów na jego księżycach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iapetusa widywałem z Wrocławia 4 calowym refraktorem nie raz.

 

Sky&Telescope nr 3/2008 pisze o jasności Iapetusa w ten sposób: "Iapetus which varies from 10th magnitude when west of Saturn to 12th when east, is quite visible if you know where it is in its 80-day orbit."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dziś rano po raz pierwszy w życiu oglądałem Saturna przez teleskop, co zagwarantowało mi wspaniały humor przez resztę dnia :rolleyes:

 

Poprzedniego wieczoru sprawdziłem w Stellarium położenie Saturna w godzinach porannych a dziś rano, stwierdziwszy wyjątkowy brak chmur na niebie, wyszedłem przed dom zapolować. Po rozstawieniu teleskopu poszukałem jasnego obiektu na wysokości 40° w kierunku południowym, wycelowałem zgrubsza wycentrowanym szukaczem, zajrzałem w okular i oniemiałem...

 

Warunki obserwacji:

  • 0610-0630 UTC (godzina przed tutejszym wschodem Słońca)
  • bezwietrzna i bezchmurna pogoda, lekka mgła
  • środek miasta pod latarnią (tu jest zawsze najciemniej ^_^ )
  • Teleskop Sky-Watcher Mak 127/1500
  • Okulary 25 oraz 10 mm

Wyniki:

Już w okularze 25 mm było widać piękną tarczę Saturna, jasne i ostre jak brzytwa pierścienie oraz dwa księżyce, które zidentyfikowałem jako Tytan (8,9m) oraz Rhea (10,3m). Okular 10 mm nie ujawnił kolejnych księżyców, choć wydawało mi się, że zerkając widziałem też Tethys (10,8m).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

witam

postanowilem odkopac ten watek po informacji medialnej w dniu dzisiejszym o najnowszym ogromnym pierscieniu saturna

wszystko wskazuje ze bedzie to kolejny czyli phoebe ring - jest tez watek o phoebe i lapetusie

zanim rozpocznie sie sezon na saturna a uwazam ze bedzie on w tym roku popularny wraz z ksiezycami

warto zobaczyc jakie problemy mielismy z lapetusem przy obserwacjach wizualnych

pozdrawiam

adam

ps ogromnego pierscienia radze nie szukac teleskopami ale a b c tak :notworthy:

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.