Skocz do zawartości

Północna Warszawa i okolice wystąp !


karpies

Rekomendowane odpowiedzi

Hehe, to raczej nie będzie pokó

 

Mamy własny pokój, trochę cisny ale jest. Sprzęt jest na dachu.

Mogę się z kimś, kto nie wie jak trafić, umówic jutro na pl Trzech Krzyży ok 16.30

 

EDIT: o 16.30 jest 108 więc trzeba by się spotkać pare minut wcześniej

Edytowane przez procjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie czego można będzie spytać się portiera.

 

Może też być tak, że będzie osobne wejście. Po wejściu po schodach można iść prosto (wejście główne, ale czasami portier tamtędy nie wpuszcza, jak jest czynne wejście boczne) albo wejściem bocznym po lewej stronie. Pokoik PTMA jest niedaleko wejścia bocznego, z prawej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

uzupełnię poprzednie posty dotyczące dotarcia do CAMKu i PTMA.

 

Komunikacja miejska: autobusy 108 i 167.

A 108 jedzie z Placu Trzech Krzyży lub ze stacji Metro Wilanowska (od południa Warszawy).

A 167 jedzie z Woli i Ochoty przez część Mokotowa (Al. Niepodległości i Rakowiecka).

Można też dojechać do skrzyżowania Wisłostrady z Bartycką innym autobusami (np. jadącymi z Żoliborza) i tam przesiąść się na któryś z wymienionych wyżej.

 

Wysiadamy na trzecim przystanku na Bartyckiej (następny za przystankiem na Wystawie Budownictwa) - wejście do CAMKu (przez furtkę) bardzo blisko przystanku.

 

Na odczyty w CAMKu wchodzimy wejściem bocznym z tarasu (po lewej stronie) - tuż obok Sali Wykładowej. Po wejściu do budynku z lewej mamy wejście do Sali Wykładowej, z prawej - szatnię. Obok szatni jest "siedziba" Oddziału PTMA w Warszawie (niestety, daleko nam do warunków, jakie mają niektóre Oddziały PTMA: w Niepołomicach, Puławach, a przede wszystkim - w Łodzi). Dopiero jakiś czas po skończeniu odczytu można poruszać się w innych częściach CAMKu (ale pod "opieką" kogoś z PTMA - takie są warunki CAMKu :angry: ).

 

Jeśli będzie pogoda, w małych grupach udajemy się do naszego obserwatorium :rolleyes: na dachu CAMKu. Można też "odwiedzić" Pracownię Instrumentalną PTMA, prowadzoną od wielu lat przez Lucjana Newelskiego.

24 listopada o godz. 19, w salce barowej, będzie spotkanie z zbieraczami meteorytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysiadamy na trzecim przystanku na Bartyckiej (następny za przystankiem na Wystawie Budownictwa) - wejście do CAMKu (przez furtkę) bardzo blisko przystanku.

 

Do tego co napisał Hermes dodam tylko, że ten przystanek nazywa się "Figowa" (nie pytajcie mnie, kto to był Figow ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego co napisał Hermes dodam tylko, że ten przystanek nazywa się "Figowa" (nie pytajcie mnie, kto to był Figow ;) )

 

Witam,

 

to, co napiszę niżej nie jest "odkrywcze", ale tylko stwierdzenie, że nazwy niektórych przystanków, jakie podaje np. MZA, mogą wprowadzić w błąd.

 

Dlaczego przystanek przy CAMKu nazywa się "Figowa", a nie "Centrum Astronomiczne" ? - uzasadnienie zna chyba tylko MZA. Wcale nie tak rzadkie są przypadki, że przystanek nosi nazwę od budynku znanej instytucji, a nie od najbliższej ulicy (przecznicy). A czemu nie nazywa się "Daktylowa" ? - to uliczka tuż obok. Dodam, że obie wymienione "ulice" to bardziej polne drogi z zagrodami wiejskimi...

Dam inne przykłady takich dziwnych nazw - zwłaszcza, że często jeżdżę tramwajem po tej trasie... Jeden z przystanków tramwajowych przy ul. Wołoskiej jest na skrzyżowaniu dwóch ulic: z jednej znana ulica Madalińskiego, z drugiej biegnąca przez pola ulica o nazwie Kulskiego. Jak nazwano ten przystanek ? - dla niepoznaki - "Paszkowskiego" (żeby było śmieszniej, ta ulica jest prawie 100 metrów od tego skrzyżowania... A dalej ? Znów mamy skrzyżowanie Wołoskiej z dwoma ulicami: z jednej Odyńca, z drugiej Racławicka. Jednak przystanek nie ma nazwy od żadnej z tych ulic, tylko... "Wołoska". Ktoś, kto nie zna tej okolicy będzie miał dylemat, gdzie naprawdę znajduję się przystanek "Wołoska" na ulicy Wołoska (a ulica jest dość długa...)

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliście ?? Jak bylo ??

(...)

Pozdrawiam

Witam,

 

kiedy wyjeżdżałem z CAMKu ok. 21:30, to jeszcze część uczestników spotkania "meteorytowego" dyskutowała na korytarzu... :D

 

Okazy meteorytów były duże i ciekawe - może potem pokażę kilka swoich zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

24 listopada 2008 roku o godz. 19, w salce barowej w CAMKu zaczęło się spotkanie z kolekcjonerami meteorytów. Można było zobaczyć ciekawe zbiory. Jednak pierwszych 10 minut trzeba było poświęcić na "sesję zdjęciową" - prawie każdy chciał sfotografować pokazane okazy "kosmicznych przybyszów"

 

gallery_14903_5_30893.jpg

 

a okazy były interesujące:

 

gallery_14903_5_36865.jpg

 

Atrakcją spotkania były przede wszystkim ciekawe relacje poszukiwaczy meteorytów - nie tylko z wypraw w Polsce, ale nawet z innych kontynentów !!

Wśród obecnych na spotkaniu byli także członkowie Zarządu Oddziału PTMA w Warszawie (także nasz prezes :D), a na chwilę przyszedł także Lucjan Newelski - nasz specjalista z optyki astronomicznej i twórca kilku teleskopów Oddziału.

Było tyle ciekawych historii do przekazania, że kiedy wychodziłem z CAMKu ok. 21:30, spotkanie jeszcze trwało... :D

 

P.S. dodam jeszcze, że wcześniej był odczyt pt: "Jak powstała Ziemia ?". I tym razem liczba słuchaczy była znacznie większa, niż miejsc siedzących w sali...

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliście ?? Jak bylo ?? Ja niestety nie moglem, czekalem na naprawe samochodu o 4 godziny dluzej niz sie spodziewalem :(

 

Pozdrawiam

 

btw. kiedy idziemy na piwo ?

 

Byłem z Pawłem. I faktycznie, ilość "narodu" na wykładzie przeszła moje najśmielsze oczekiwania :D Ludziska siedzieli nawet na schodach :D Na pewno idziemy też 8 XII - będzie wykładzik o M-kach.

 

Aaaa, i jeszcze patrząc na zdjęcia kosmicznego gruzu, trzeba było poczekać i zobaczyć :angry:

 

A na :Beer: może być piątek :D

 

Pozdro

Michał

Edytowane przez Perkuła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

Ja niestety nie dotarłem ze względu na obowiązki służbowe. Paweł złapał mnie na komorke o 18:30 jak byłem w drodze do domu z pracy i dał znać, że impreza dobiega końca.

No ale bardzo chętnie wybrałbym się na zapoznawcze piwko z bracią z warszawki i okolyc. Z tym, że ja to raczej pisałbym się na jakiś dzień powszedni.

Pozdr,

Maciek

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

Ja niestety nie dotarłem ze względu na obowiązki służbowe. Paweł złapał mnie na komorke o 18:30 jak byłem w drodze do domu z pracy i dał znać, że impreza dobiega końca.

 

Akurat tym razem wtedy impreza dopiero się rozkręcała. Ja wróciłem do domu koło 23. Często warto zostać dłużej niż tylko do końca wykładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tym razem wtedy impreza dopiero się rozkręcała. Ja wróciłem do domu koło 23. Często warto zostać dłużej niż tylko do końca wykładu.
Szkoda że odpuściłem o 20.30

Zakończyłem pracę i pomyslałem że w CAMKu nie ma już nikogo. A komórka padła...

Czy są jakieś ustalenia co do 1 grudnia i Wenus czy takie jak pisze Hermes?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Czy są jakieś ustalenia co do 1 grudnia i Wenus czy takie jak pisze Hermes?

pozdrawiam

Witam,

 

tak jak podałem w innym wątku, nasz Oddział PTMA planuje publiczny pokaz zakrycia Wenus przez Księżyc. W uwagi na godzinę zjawiska i warunki obserwacji, nie jest możliwe zrobienie "normalnego" pokazu na tarasie (Wenus nie będzie stamtąd widoczna), ani tym bardziej nie wolno nam wpuścić większej ilości osób na dach. Dlatego planowany jest pokaz na tarasie, na ekranie, za pomocą naszej kamery CCD umieszczonej na montażu znajdującym się na dachu.

 

Jeśli wszystko pod względem technicznym się uda, to pokaz zaczniemy ok. godz. 17.

Odczyt zacznie się o godz. 17:30 - po zjawisku. Jeśli jednak pogoda nie da nam żadnych szans, to odczyt rozpocznie się zgodnie ze wcześniejszym terminem (czyli o 17).

Jako ciekawostkę dodam, że po odczycie 24 listopada (a były tłumy - ok. 240 osób!!) Karol Wójcicki poinformował słuchaczy o tym zjawisku, a później "poszły" wszystkie foldery, które przygotowaliśmy z tej okazji (na 1 grudnia jeszcze pewną ilość dokopiujemy).

 

Wstęp na dach w tym czasie będą mieli tylko obserwatorzy SOPiZ :D - przede wszystkim dysponujący własnym sprzętem. Część sprzętu Oddziału jest obecnie w konserwacji (i nie może być wykorzystana), a ja swoim teleskopem będę robił zdjęcia + nagrania wideo. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba będę częstrzym gościem na Bartyckiej. Na pewno zaliczę wyklad 8 grudnia. Temat w sam raz dla mnie.

 

 

Heeeeh, Paweł :D 8 grudnia też na 100% będę. Korci mnie też 1.xii, w sumie temat wykładu mnie ciekawi... Ale chyba jednak odpuszczę sobie, żeby "własnotelepicznie" spróbować zobaczyć zakrycie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

(...) Wstęp na dach w tym czasie będą mieli tylko obserwatorzy SOPiZ :D - przede wszystkim dysponujący własnym sprzętem. (...)

Mam pytanie techniczne - jaki sprzęt jest potrzebny - czy tylko teleskop czy też służba czasu do badania zjawiska jako zakryciowe?

W przypadku zakrycia Saturna na forum padły komentarze że jest to zjawisko czysto estetyczne i mało wartościowe ze względu na zakrycia. Jak to jest w przypadku Wenus?

I drugie pytanie: Zjawisko jest nisko nad horyzontem (drgania atmosfery) czy kamerą CCD (pole widzenia 20') da radę zarejestrować to zjawisko? Czy drgania mogą być duże na tyle że nie będzie można dostrzec np. I kontaktu tarczy Wenus z brzegiem Księżyca?

Czy pole kamery nie będzie za małe? Czytałem na forum, że lepiej mieć szersze ujęcie np cały Księżyc ze światłem popielatym i "gwiazdką" Wenus powoli znikającą.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.