Skocz do zawartości

Mój pierwszy TELESKOP w życiu.


Itachi Uchiha

Rekomendowane odpowiedzi

Siema, myślałem już nad kupnem nowego Teleskopu i se wybrałem 2 które mi się podobają:

 

Teleskop ''Synta/Sky-Wather'' SK13065 EQ2

 

Teleskop ''Synta/Sky-Wather'' SK1145 EQ1

 

Scerze mówiąc to nie wiem czy dobrze wybrałem bo mieszkam w BLOKU i na balkonie muszę obserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobię zdięcie tego balkonu <_<

A nie łatwiej i dokładniej po prostu zmierzyć? Jakie masz warunki obserwacyjne (zaświetlenie nieba, widoczność kierunków)? Przeczytałeś wszystkie tematy o wyborze pierwszego teleskopu na forum? Jeżeli nie to przeczytaj a potem zadawaj pytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem jak to napisać, mam dopiero 10 lat....

To poproś kogoś starszego o pomoc w napisaniu.

Pisać "ŁADNA MI POMOC" potrafisz, ale opisać warunki, w jakich chcesz używać sprzęt już nie. To w jaki sposób ktokolwiek z forum może Ci pomóc?

 

Na balkonie jest mało miejsca, więc stosowanie teleskopu w układzie Newtona jest bardzo utrudnione. trochę łatwiej bywa z refraktorami, ale te zwykle są dość długie, więc problem też podobny jak z Newtonem. Chyvba, że krótki, dość jasny refraktor, f:6.

Najbardziej zwarte i poręczne są katadioptryki: Cassegrein w układzie Schmidta lub Maksutowa. Ale te teleskopy mają raczej długie ogniskowe i małą światłosiłe, bardziej się nadają do obserwacji planet niż DS.

 

Jeśli nie wiemy, w którą stronę świata masz skierowany balkon, to nie wiemy, czy w ogóle jakieś planety z niego widać.

 

Tyle naraza, pozdro - Miłek

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może powiedziałbyś jaki budżet masz do wykorzystania czyli ile chciałbyś na ten teleskop pieniędzy wydać?

 

600 zł? Ja sam polecam ci Sky-Luxa to bardzo dobry teleskop jak na początek pokaże trochę szczegółów na tarczy księżyca, jowisza i saturna też powinieneś zobaczyć no i te najjaśniejsze DS'y typu M42 lub M45 no i M31 jako tako też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to kierunki:

 

Mój balkon: Południowy wschód

 

Balkon u babci: Południe Zachód

 

wybierzcie najleprzy kierunek

 

Najlepszego kierunku nie ma, bo oba są dobre do obserwacji planet. Powinieneś teraz sprawdzić na którym balkonie masz więcej miejsca i mniej zaświetlone niebo

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaka to lornetka. W takim razie na początek poleciłbym Ci jakiś refraktor np. Skylux.

Pozdr. Artur

P.S. Jeśli obsewrujesz praktycznie tylko z balkonu nie pakuj sie w otwarte systemy, tak jak pisał qbabos, warto też sie zastanowic nad jakims makiem.

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie na Allegro. Sugeruje odwiedzic www krajowych dystrybutorów.

Jesteś jeszcze bardzo młody i nie wiem czy było by dobrze abyś ładował pieniążki w cos co może Cię nie "pociągnąć" Taki prosty refraktorek na początek Ci wystraczy. Akurat teraz ładnie widac saturna, gdzie taki sprzęt da Ci dużo frajdy.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok nie będę kupował na Alegro wiem to już baaarrrdzo długo a jeśli o tom frajde to tak :Boink: astronomia jest super!!!!!!! A jeśli ktoś uważa że nie jest to zrobić mu KAPUT!!!!

 

 

EDIT:

Jak zdobywać poziomy??

Edytowane przez Itachi Uchiha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...astronomia jest super!!!!!!! A jeśli ktoś uważa że nie jest to zrobić mu KAPUT!!!!...

 

zobaczymy za jakiś czas :-) po tych nocach nieprzespanych :-) braku pogody >patrz astrodepresja< itp. Pewnie że jest SUPER.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy za jakiś czas :-) po tych nocach nieprzespanych :-) braku pogody >patrz astrodepresja< itp. Pewnie że jest SUPER.

 

No może na początku mi sie nie będzie chciało, ale jak będę miał teleskop to dopiero będzie jazda :D:banan:

 

PS: Chyba jestem najmłodszym użytkownikiem forum :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło, że twój zapał jest tak duży i oby to zaowocowało w przyszłości. ;) Nie mam takiego doświadczenia, co by Ci poradzić w kwestii teleskopu, jednak osobiście ( zresztą wielu by tak zrobiło) mogę polecić na początek jakąś

lekturkę, co by nie ostudzić twojego zaangażowania... np. "Niebo na weekend". :)

 

Pozdro Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoich warunkach, to bym Ci radził jakiś refraktor 80-90mm, w zupełnej ostateczności 70mm na montażu azymutalnym z mikroruchami, np. AZ3. Tuba będzie na tyle krótka i lekka,że taki montaż obsłuży to bez problemów, a jednocześnie zmieścisz się na balkonie. Taki sprzet uda sie jeszcze zapakować razem ze stertą normalnych bagaży do auta jadąc z rodzicami na wakacje. Refraktor jest najłatwiejszy w obsłudze dla początkujacego, jest też szybko gotów do pracy w przeciwieństwie do Maka czy Newtona [nie wymaga długiego chłodzenia]. To powinien być refraktor F/10, czyli np. 70/700, 80/800 [ew. 80/900] bądź 90/900, bo inaczej będziesz miał kłopot z aberracją chromatyczną na jasnych obiektach -odpadają różne krótkie refraktorki F/5, F/6.

Odradzam Ci montaż paralaktyczny -w małym teleskopie jego przydatność do wizualnych obserwacji jest raczej umiarkowana, bo dostępne w małym sprzęcie maksymalne powiększenia są na tyle niewielkie [np. w 70mm -140x], że daje sie uprowadzić jednocześnie w dwóch osiach. Głowica paralaktyczna utrudni tylko ustawienie statywu na balkonie i jego przenoszenie.

Aha, uważaj na montaże azymutalne bez mikroruchów -jeśli przypominają wyglądem i działaniem głowice statywu fotograficznego, będą problemy z opadaniem w pionie niewyważonej głowicy po zmianie położenia

Alternatywą dla tych refraktorów może być Mak 102mm, to już będzie mniej uniwersalny sprzęt od refraktora 90mm [np. nie da sie uzyskać dużego pola widzenia], ale za to bardzo wygodny z racji małych rozmiarów [króciutki tubus].

Każdy z zaproponowanych teleskopów będziesz w stanie samodzielnie obsłużyć, tzn. np. przetransportować do babci i z powrotem, złożyć itp. bez angażowania rodziców [czytaj: odrywania ich wieczorem od gazety czy TV]

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoich warunkach, to bym Ci radził jakiś refraktor 80-90mm, w zupełnej ostateczności 70mm na montażu azymutalnym z mikroruchami, np. AZ3. Tuba będzie na tyle krótka i lekka,że taki montaż obsłuży to bez problemów, a jednocześnie zmieścisz się na balkonie. Taki sprzet uda sie jeszcze zapakować razem ze stertą normalnych bagaży do auta jadąc z rodzicami na wakacje. Refraktor jest najłatwiejszy w obsłudze dla początkujacego, jest też szybko gotów do pracy w przeciwieństwie do Maka czy Newtona [nie wymaga długiego chłodzenia]. To powinien być refraktor F/10, czyli np. 70/700, 80/800 [ew. 80/900] bądź 90/900, bo inaczej będziesz miał kłopot z aberracją chromatyczną na jasnych obiektach -odpadają różne krótkie refraktorki F/5, F/6.

Odradzam Ci montaż paralaktyczny -w małym teleskopie jego przydatność do wizualnych obserwacji jest raczej umiarkowana, bo dostępne w małym sprzęcie maksymalne powiększenia są na tyle niewielkie [np. w 70mm -140x], że daje sie uprowadzić jednocześnie w dwóch osiach. Głowica paralaktyczna utrudni tylko ustawienie statywu na balkonie i jego przenoszenie.

Aha, uważaj na montaże azymutalne bez mikroruchów -jeśli przypominają wyglądem i działaniem głowice statywu fotograficznego, będą problemy z opadaniem w pionie niewyważonej głowicy po zmianie położenia

Alternatywą dla tych refraktorów może być Mak 102mm, to już będzie mniej uniwersalny sprzęt od refraktora 90mm [np. nie da sie uzyskać dużego pola widzenia], ale za to bardzo wygodny z racji małych rozmiarów [króciutki tubus].

Każdy z zaproponowanych teleskopów będziesz w stanie samodzielnie obsłużyć, tzn. np. przetransportować do babci i z powrotem, złożyć itp. bez angażowania rodziców [czytaj: odrywania ich wieczorem od gazety czy TV]

Pozdrawiam

-J.

 

Morzesz mi tylko tylko podać link do teleskopu?? bo nic z tego nie rozumiem :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.