Skocz do zawartości

Prowadzenie teleskopu na dobsonie


Leon Mazur

Rekomendowane odpowiedzi

Telskop "posadzony" na dobsonie w standarcie nie posiada żadnych pokrętęł i mikroruchów itp. Śruba jest owszem , ale z dociskiem i służy tylko do zmiany (docisku) tuby w osi poziomej - ruch teleksopu góra-dól. Dobson to chyba najprostszy typ montażu, oczywiscie są wersje bardziej zautomatyzowene np. platforma paralaktyczna. Co do wyboru montażu to zależy od tego do czego uzywasz teleskopu, jakie masz warunki itp.

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telskop "posadzony" na dobsonie w standarcie nie posiada żadnych pokrętęł i mikroruchów itp. Śruba jest owszem , ale z dociskiem i służy tylko do zmiany (docisku) tuby w osi poziomej - ruch teleksopu góra-dól. Dobson to chyba najprostszy typ montażu, oczywiscie są wersje bardziej zautomatyzowene np. platforma paralaktyczna. Co do wyboru montażu to zależy od tego do czego uzywasz teleskopu, jakie masz warunki itp.

 

Witam i dziękuję za odpowiedź

Obserwacje prowadzę z balkonu i są to obiekty południowego nieba - mgławice, plejady no i oczywiście planety. Teleskop, którym prowadzę obserwacje jest krótkoogniskowy i ma dużą światłosiłę - obrazy gromad, plejad i mgławic są dobre, ale chodzi mi bardziej o szczegóły na planetach stąd myśl o czymś dłuższym i obawiam się czy przy dobsonie poradzę sobie z balustradą balkonową przy obserwacji obiektów nisko nad horyzontem.Może ktoś już miął z tym doświadczenie (szerokość balkonu 110cm.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za odpowiedź

Obserwacje prowadzę z balkonu i są to obiekty południowego nieba - mgławice, plejady no i oczywiście planety. Teleskop, którym prowadzę obserwacje jest krótkoogniskowy i ma dużą światłosiłę - obrazy gromad, plejad i mgławic są dobre, ale chodzi mi bardziej o szczegóły na planetach stąd myśl o czymś dłuższym i obawiam się czy przy dobsonie poradzę sobie z balustradą balkonową przy obserwacji obiektów nisko nad horyzontem.Może ktoś już miął z tym doświadczenie (szerokość balkonu 110cm.)

 

Krótkoogniskowy teleskop nieszczególnie chyba nadaje się do obserwacji planet, raczej do rozległych obiektów mgławicowych jeśli wytargasz go troszku dalej niż balkon za miasto.

 

Jeśli wszakże myślisz o obserwacjach planet długoogniskową rurką z balkonu, może zainteresuj się zwartymi w swojej konstrukcji Makami.

Na balkon do planet powinny być przyzwoite...

 

Na forum przy odrobinie chęci znajdziesz wiele porad jeśli chodzi o telepki do planet z balkonu.

Luknij także na Celestię i przeszperaj:

http://www.celestia.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za odpowiedź

Obserwacje prowadzę z balkonu i są to obiekty południowego nieba - mgławice, plejady no i oczywiście planety. Teleskop, którym prowadzę obserwacje jest krótkoogniskowy i ma dużą światłosiłę - obrazy gromad, plejad i mgławic są dobre, ale chodzi mi bardziej o szczegóły na planetach stąd myśl o czymś dłuższym i obawiam się czy przy dobsonie poradzę sobie z balustradą balkonową przy obserwacji obiektów nisko nad horyzontem.Może ktoś już miął z tym doświadczenie (szerokość balkonu 110cm.)

 

 

Witam.

Jeżeli posiadasz montaż paralaktyczny to może wystarczy zakupić sama tubę OTA. Czy będzie to refraktor achro, ED czy też MAK których mała swiatłosiła predysponuje je do planet to sprawa do dalszych rozważań. Manewrowanie dobsonem przy dużych powiększeniach nie jest najwygodniejsze. Paralaktyk z mikro ruchami, ustawiony na Polarną, będzie bardziej precyzyjny w podążaniu za obiektem obserwacji. A co do obserwacji obiektów nisko nad horyzontem to i tak odpadają wtedy duże pow. ze względu na ruchy atmosfery, wszechobecne miejskie dymy, mgłę itp.

A może mały kąt widzenia jest Ci potrzebny do oglądania (podgladania) jakiejś innej ciekawej rzeczy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podglądać to nie mam co , przed balkonem mam las w odległosci 200m i latarnię pod samym balkonem.

Wspomniałeś o Maku, też to rozważałem, ale mała światłosiła, a jak oceniasz refraktor Synta 90/900 oraz Vixen VMC 110L OTA ogniskowa 1050. Naczytałem się dużo, ale zdania nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałeś o Maku, też to rozważałem, ale mała światłosiła, a jak oceniasz refraktor Synta 90/900 oraz Vixen VMC 110L OTA ogniskowa 1050. Naczytałem się dużo, ale zdania nie mam.

 

Rozumiem że z jakichś powodów znudził Ci się Newton 114/500 . Chcesz koniecznie coś dokupić. Według mnie nie spodziewaj sie znaczącej różnicy w poprawie obrazów uzyskiwanych przez wymienione sprzęty w porównaniu do Twojej obecnej apertury. Synta 90/900 to zwykły achromat - do Ds-ów za słaba a do planet zbyt kolorowa. Poza tym będziesz miał jeszcze jeden nędzny aluminiowy statyw. Vixen http://market.astrozakupy.pl/product_info....products_id=697 wydaje się znacznie lepszą alternatywą. Szczególnie na planety i Księżyc których to powinien dawać ostre, kontrastowe obrazy. Oczywiście ograniczenie aperturowe pozostaje i DS-y nie będą jego najmocniejszą stroną.

Reasumując: jeżeli podczas nocnych obserwacji chcesz poczuć wyraźny przypływ adrenaliny, szukaj czegoś nieco większego lub o lepszej (i niestety droższej) optyce.

A może jakimś awaryjnym wyściem będzie barlow ze średniej pólki. Dzięki uprzejmości Astronocy testów przecież nie brakuje.

Powodzenia. :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 90/900 to zwykły achromat - do Ds-ów za słaba a do planet zbyt kolorowa. Poza tym będziesz miał jeszcze jeden nędzny aluminiowy statyw. Vixen http://market.astrozakupy.pl/product_info....products_id=697 wydaje się znacznie lepszą alternatywą. Szczególnie na planety i Księżyc których to powinien dawać ostre, kontrastowe obrazy

:wow: Art 69 nie dawaj ludziom takich rad bo Cię potem zlinczują

 

w przypadku planet i DS-ów ten refraktorek będzie znacznie lepszy, a z fioletem można sobie łatwo poradzić jeśli już komuś to bardzo przeszkadza

 

cena też jest nieco ciekawsza

 

jest tylko jedno ale ... po co kupować kolejny mały teleskop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za odpowiedź

Obserwacje prowadzę z balkonu i są to obiekty południowego nieba - mgławice, plejady no i oczywiście planety. Teleskop, którym prowadzę obserwacje jest krótkoogniskowy i ma dużą światłosiłę - obrazy gromad, plejad i mgławic są dobre, ale chodzi mi bardziej o szczegóły na planetach stąd myśl o czymś dłuższym i obawiam się czy przy dobsonie poradzę sobie z balustradą balkonową przy obserwacji obiektów nisko nad horyzontem.Może ktoś już miął z tym doświadczenie (szerokość balkonu 110cm.)

 

Na balkonie 110cm to niestety musisz się zsardynkować. Odrazu zapomnij o paralaktykach. Odłóż między bajki dobsony. Po mojemu sensownym wyjściem może być ATMowe umocowanie głowicy azymutalnej typu AZ3 do barierki balkonowej, lub znacznie prostsze, ale mniej komfortowe i droższe, czepnięcie głowicy foto do tejże barierki. Tego typu montaże jednak ograniczą cie z rozmiarami OTY, a głowica foto dodatkowo z maksymalnymi powiększeniami (giro jako rozwiazanie raczej się nie sprawdzi, bo czepnięte do barierki za moment palnie w balustrade przeciwwagą i będzie koniec bajki).

 

Rozumiem że z jakichś powodów znudził Ci się Newton 114/500 . Chcesz koniecznie coś dokupić. Według mnie nie spodziewaj sie znaczącej różnicy w poprawie obrazów uzyskiwanych przez wymienione sprzęty w porównaniu do Twojej obecnej apertury. Synta 90/900 to zwykły achromat - do Ds-ów za słaba a do planet zbyt kolorowa. Poza tym będziesz miał jeszcze jeden nędzny aluminiowy statyw. Vixen http://market.astrozakupy.pl/product_info....products_id=697 wydaje się znacznie lepszą alternatywą. Szczególnie na planety i Księżyc których to powinien dawać ostre, kontrastowe obrazy. Oczywiście ograniczenie aperturowe pozostaje i DS-y nie będą jego najmocniejszą stroną.

Reasumując: jeżeli podczas nocnych obserwacji chcesz poczuć wyraźny przypływ adrenaliny, szukaj czegoś nieco większego lub o lepszej (i niestety droższej) optyce.

A może jakimś awaryjnym wyściem będzie barlow ze średniej pólki. Dzięki uprzejmości Astronocy testów przecież nie brakuje.

Powodzenia. :unsure:

 

Art69, ta synta 90/900 nie bedzie kolorowa. To raz. Sięgnie tez dalej w niebo niż wymienione 114/500 to dwa. Ten Vixen to jest jakieś rozwiązanie ale tu zupełnie subiektywnie (podkreślam, subiektywnie) mogę powiedzieć, ze to coś mi nie lezy. Jak juz to klasycznego MC.

 

(...)

jest tylko jedno ale ... po co kupować kolejny mały teleskop

 

Trafiony zatopiony :)

 

Tylko widzisz Leon. Na balkonie 110cm to ty nic duzego nie upchniesz. Tu kilka decyzji strategicznych i kilka pytan podstawowych.

 

1. Czy jesteś gotów zapłacić, żeby nie płakać? (i ile - bo widzisz, mozna kupić teleskop za 1Kpln i za 10Kpln)

2. Jakie masz niebo?

3. Do czego w koncu ten telefon, do gadania, do grania czy do słuchania? (po naszemu, co najważniesze, obserwacje planet, DSów czy ma być możliwie uniwersalny) - tu jeszcze bedzie trzeba wziąść poprawkę na twoje niebo, żebyś podatku od złudzeń nie zapłacił.

 

I kilka prostych dogmatów przy podejmowaniu decyzji o balkonowym teleskopie.

 

1. Mały teleskop może mniej.

2. Jak swiatła kupa to i APO dupa.

3. http://www.celestia.pl/Teleskop_na_balkon

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czołem, surowi recenzenci. Przychodzi mi do głowy taka mysl że należycie do grona wielbicieli małych refraktorów achro. Jeżeli tak to sprawa jest jasna. Jeżeli nie to chyba nie ma sprzeczności w tym co napisałem a polecanym stokrotnie wątkiem w Celestii dotyczącym teleskopu na planety. http://www.celestia.pl/Teleskop_planetarny Zwłaszcza że nasz wspólny wniosek jest taki sam: Leon by więcej widzieć, potrzebuje lepszego sprzętu niż ten który wcześniej sam zaproponował.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, surowi recenzenci. Przychodzi mi do głowy taka mysl że należycie do grona wielbicieli małych refraktorów achro. Jeżeli tak to sprawa jest jasna

głupie myśli Ci przychodzą do głowy

 

nie pisz co ja uważam na dany temat bo nie masz o tym pojęcia

 

maczek nie dorówna achromatowi o zbliżonej średnicy w przypadku planet ze względu na obstrukcję centralną, która pogarsza kontrast drobnych szczegółów (wzmocnienie pierwszego pierścienia dyfrakcyjnego)

 

jeśli chodzi o DS-y to też nie pobije achro bo oprócz wspomnianej obstrukcji zmniejszającej pole powierzchni zbiorczej posiada duże straty światła na warstwach odbijających. W efekcie całkowite straty światła w Maku przekraczają straty w achromacie o 10-15%. Oczywiście są różne achromaty i różne Maksutowy ale generalnie przy podobnej jakości wykonania tak to mniej więcej wygląda

 

ten Vixen, którego zaproponowałeś nie cieszy się specjalnie dobrą opinią. Może niezasłużenie ale mimo to radzę nie polecać tego sprzętu dopóki nie poznamy wiarygodnych testów

 

PS

 

uprzedzę, że nie jestem zatwardziałym przeciwnikiem Maczków. Niedawno zostałem szczęśliwym posiadaczem takowego, ale nie ze względu na wyjątkowe właściwości optyczne ale ze względu na gabaryty. Teraz leży sobie w bagażniku i czeka na okazję

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, surowi recenzenci. Przychodzi mi do głowy taka mysl że należycie do grona wielbicieli małych refraktorów achro.(...)

 

Heh, w moim przypadku gorącym wielbicielem małego achro jest mój portfel ;)

 

Moj post to sprostowanie, moim zdaniem mylącej, informacji. Ten refraktor to F10, fioletu tam znikomo, nazwanie go "kolorowym" może wprowadzić w błąd. Kolejną informacją, było zdanie, że nie należy się spodziewać różnicy w otrzymywanych obrazach z tego refraktorka 90/900 i newtona 114/500. Praktyczne porównanie mówi, że jednak różnica jest i jest to róznica na korzyść w/w. achromatu

 

Co do zależności aperturowych i światłosiły to mam nadzieję, już my wszyscy hurtem, pytającemu odpowiedzieliśmy tyle razy na tą samą nutę, że chyba niejasności nie ma :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głupie myśli Ci przychodzą do głowy

 

nie pisz co ja uważam na dany temat bo nie masz o tym pojęcia

 

Delikatność wypowiedzi nie jest Twoją "zbyt" mocną stroną, podobnie jak znajomość treści postu który oceniasz.

Jednak wybaczam Ci to wszystko ze względu na to, że pomimo wyższości refraktorów nabyłeś w końcu MAK-a (z resztą jak wielu innych łącznie ze mną). PAX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem zdjęcie tego Vixena i trochę się zdziwiłem. W miejscu gdzie każdy szanujący sie MAK posiada menisk to cudo ma pająka!

 

dlaczego sprzedają go jako Maksutowa? Pomyłka czy celowo wprowadzają ludzi w błąd?

 

a może to jakaś wariacja na temat Maka?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nom ale wlasciwie to nikt nie powiedzial jak prowadzic tego dobsona? skoro nie ma tam mikroruchów ani pokretel to w koncu jak mam to robic??? popychac reka tube?? prosze o odp bo zastanawiam sie nad kupnem synty 8 na dobsonie a nie wiem jak mam sobie wyobrazac ogladanie planetek przy powerze <200 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopniakiem ;)

 

A serio to rękami po prostu. Chwytasz tubę lewą dłonią za końcówkę przy pająku (przydaje się proste ulepszenie poprzez dokręcenie gałki meblowej za którą można pewnie chwycić), prawą dłonią za celę lustra głównego i jedziesz z koksem. Kilka obserwacji i jesteś mistrzem w prowadzeniu Dobsa przy powiększeniach do 170-200x. Do tego przyda się wygodny okular z długim ER (jakieś 15-20mm) i polem szerszym niż 45-50st.

 

I tyle.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.