Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Mówisz, że przed zachodem słońca seeing jest lepszy?

W piątek akurat dobrze było mniej więcej do godziny po zachodzie słońca. Potem szybko zrobiła się kaszana, kratery zaczęły mocniej "pulsować", drobny detal się rozmył, więc nie było sensu już rozkładać sprzętu do nagrywania materiału dla ciekawszych kraterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w końcu zobaczyłem dawno już nie widziany Księżyc. Liczyłem na moment wschodu ale chmury nie były łaskawe. Pół godz. później gruba zasłona nieco się przerzedziła i w zapadającym zmierzchu, blask Księżyca zaczął się powoli przebijać. Dopiero po godz 21 niebo zrobiło się na tyle czyste, że na ekraniku Canona można było uzyskać przyzwoitą  ostrość.

Canon 70D  Tamron 150-600

 

IMG_0817-2.thumb.jpg.47d939823d50e22e79c953cf1ba0301e.jpg

 

IMG_0818-2.thumb.jpg.252bff6a528775e352a67fde97b37ff6.jpg

 

IMG_0829-1.thumb.JPG.b9400136d679357ad95e660ede1fdd2c.JPG

 

IMG_0846-2.thumb.jpg.6fc287c85f0863ae3613fa08a4bf2942.jpg

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2024 o 10:21, Klos napisał(a):

Mak 127, Canon m50 mark II.

 

Zaczynam wątpić w połączenie Maka z lustrzanką.

 

Klos, chodzi Ci o obcięty kadr? Na to są sposoby. Twój aparat to nie lustrzanka i bardzo dobrze, bo z bezlusterkowcem można podejść bliżej. Ja do wyboru miałem tylko reduktor ogniskowej, bo mam aparat m4/3, gdzie krótszy bok matrycy ma 13 mm, a w Canonie M50 14.9 mm. Mimo to brakowało mi do pełnej tarczy b. niewiele.

 Ty możesz użyć krótszej złączki, co spowoduje że przy łapaniu ostrości będziesz miał krótszą faktyczną ogniskową. Chodzi o to, że ogniskowa w katadioptrykach jest... zmienna. Im dalej umieszczasz detektor camery/aparatu (czy nawet okular w wizualu!), tym ona jest dłuższa. Jest to spowodowane wewnętrznym ogniskowaniem poprzez zmianę dystansu luster. Efekt jest całkiem pokaźny, wbrew pozorom to nie kosmetyka. Podobną cechę ma całkiem sporo obiektywów fotograficznych.

 Dlatego przyjrzyj się, jakich złączek używasz i czy możesz zmodyfikować ten zestaw tak, aby zbliżyć aparat do teleskopu, redukując ich długość. Prawdopodobnie masz ucięty Księżyc, bo używasz długich adapterów. Ze względu na nieznacznie dłuższy bok matrycy niż u mnie, powinieneś zmieścić cały Księżyc bez reduktora ogniskowej. To ostatnie rozwiązanie też jest jakimś wyjściem, ale tu zaskoczy Cię silny efekt zależności krotności takiego reduktora od jego położenia względem kamery, więc na koniec może też trzeba będzie kombinować z rozwiązaniami home-made. Temat znam do bólu. Zapodaj zdjęcia/opis złączek, jakich używasz, to coś się konkretnego (?) zaproponuje.

Pozdrawiam

-J.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2024 o 11:39, Jarek napisał(a):

Klos, chodzi Ci o obcięty kadr? Na to są sposoby. Twój aparat to nie lustrzanka i bardzo dobrze, bo z bezlusterkowcem można podejść bliżej. Ja do wyboru miałem tylko reduktor ogniskowej, bo mam aparat m4/3, gdzie krótszy bok matrycy ma 13 mm, a w Canonie M50 14.9 mm. Mimo to brakowało mi do pełnej tarczy b. niewiele.

 Ty możesz użyć krótszej złączki, co spowoduje że przy łapaniu ostrości będziesz miał krótszą faktyczną ogniskową. Chodzi o to, że ogniskowa w katadioptrykach jest... zmienna. Im dalej umieszczasz detektor camery/aparatu (czy nawet okular w wizualu!), tym ona jest dłuższa. Jest to spowodowane wewnętrznym ogniskowaniem poprzez zmianę dystansu luster. Efekt jest całkiem pokaźny, wbrew pozorom to nie kosmetyka. Podobną cechę ma całkiem sporo obiektywów fotograficznych.

 Dlatego przyjrzyj się, jakich złączek używasz i czy możesz zmodyfikować ten zestaw tak, aby zbliżyć aparat do teleskopu, redukując ich długość. Prawdopodobnie masz ucięty Księżyc, bo używasz długich adapterów. Ze względu na nieznacznie dłuższy bok matrycy niż u mnie, powinieneś zmieścić cały Księżyc bez reduktora ogniskowej. To ostatnie rozwiązanie też jest jakimś wyjściem, ale tu zaskoczy Cię silny efekt zależności krotności takiego reduktora od jego położenia względem kamery, więc na koniec może też trzeba będzie kombinować z rozwiązaniami home-made. Temat znam do bólu. Zapodaj zdjęcia/opis złączek, jakich używasz, to coś się konkretnego (?) zaproponuje.

Pozdrawiam

-J.

Oo dobrze wiedzieć :)

Tak, głównie chodziło mi o kadr, ale też o ostrość, zoom itp.

dlatego kupiłem złączkę projekcyjną. Aczkolwiek jest to średnie rozwiązanie bo większość okularów tam nie wejdzie a i obraz wchodzi słaby..

I przez tą długą złączkę pstrykałem fotki 😜

Rozkręcę i zostawie sam nosek T2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2024 o 15:43, Klos napisał(a):

Oo dobrze wiedzieć :)

Tak, głównie chodziło mi o kadr, ale też o ostrość, zoom itp.

dlatego kupiłem złączkę projekcyjną. Aczkolwiek jest to średnie rozwiązanie bo większość okularów tam nie wejdzie a i obraz wchodzi słaby..

I przez tą długą złączkę pstrykałem fotki 😜

Rozkręcę i zostawię sam nosek T2.

Dobry krok. Projekcja okularowa w Maku nie ma sensu, jeśli chcesz mieć całą tarczę Księżyca w kadrze, bo ta metoda bardzo wydłuża efektywną ogniskową (mieściłby się tylko mały ułamek tarczy w kadrze). Nadaje się raczej do krótkoogniskowych lunet. No i kwestia dobrania okularu projekcyjnego.

Jeśli natomiast fociłeś tą złączką bez okularu, to miałeś skrajnie mocno przeogniskowanego Maka w ognisku głównym z mocno wydłużoną ogniskową i z ew. pogorszeniem jakości obrazu (wzrost aberracji geometrycznych) w takiej konfiguracji.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.