Skocz do zawartości

Jaka roznica miedzy okularami


RG17

Rekomendowane odpowiedzi

jestem poczatkujacy w ogladaniu nieba przez teleskop

zakupilem SK1309EQ2 z okularami: barlow x2, Super 25, Super 10

chcialem sie spytac co oznaczaja te 10, 25 - i jaka jest roznica miedzy nimi? - ile one powiekszaja i ktory bardziej powieksza.

Mam jeszcze pytanie jaki okular moze byc maksymalnie obsluzony przez ten teleskop, bo z tego co czytalem sa jakies ograniczenia w teleskopach.

Z gory dzieki

Rafal

Edytowane przez RG17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

fajny program :)

tzn. czym okular ma mniej mm to bedzie wieksze powiekszenie?

 

no ale jak ja zaloze do teleskopu barlowa + 25mm

a potem barlowa + 10mm

to przy 25 widze zdecydowanie wieksze powiekszenie

 

hmm, chyba musze sie mylic :(

OKULAR

Okular Poprzez odpowiedni dobór okulara mamy wpływ na uzyskane powiększenie teleskopu - ogniskowa teleskopu/ogniskowa okulara = powiększenie. Okulary do 12mm są okularami o wysokiej "mocy", okulary 12-25mm są okularami o średniej "mocy" i okulary >25mm są okularami o słabej mocy. Dzięki temu, że okulary można wymieniać masz możliwość korzystania z różnych powiększeń teleskopu do różnych rodzajów obserwacji.

Na przykład teleskop o ogniskowej 900mm z okularem 10mm da nam powiększenie x90 (900/10 = 90), Używając do tego samego teleskopu okular o średnicy 20mm uzyskamy powiększenie x45 (900/20 = 45).

 

jak bedzie pogoda, sprawdze to dokladnie jak jest z tymi okularami

Rafal

Edytowane przez RG17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee... Szu... Ten program do sprawdzania " co mniej więcej widać przez teleskop" jest dla mnie błędny. W moim przypadku, kiedy obserwuję Saturna przy 120x (sprzęt w stopce) to jest on większy niż na fotografii w programie. To samo tyczy się Plejad przy 48x. I tak nie łapię ich w całkowitym polu widzenia, ale znowu nie widzę tylko 2 gwiazd! :blink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee... Szu... Ten program do sprawdzania " co mniej więcej widać przez teleskop" jest dla mnie błędny.[...]

 

taaak? a to zdrajcy!

nie sprawdzałem szczegółowo, pomyślałem tylko że to fajna rzecz dla kogoś kto jest zupełnie zielony w temacie...

 

a więc, RG17, nie wierz temu programowi tak do końca! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc, RG17, nie wierz temu programowi tak do końca! :)

 

ok, spoko chlopaki

Do Kuba J.: Ale moze jak powiekszysz okno: Widok Duzy

to bedziesz widzial takie jak w rzeczywistosci Ty widzisz przez swoj teleskop?

 

Z tego co zobaczylem wlasnie na Widoku Duzym nie zmienia sie srednica teleskopu w zaleznosci od wybrania 130, 150, 200...

Co bardziej obrazowalo by to co ma sie widziec.

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee... Szu... Ten program do sprawdzania " co mniej więcej widać przez teleskop" jest dla mnie błędny. W moim przypadku, kiedy obserwuję Saturna przy 120x (sprzęt w stopce) to jest on większy niż na fotografii w programie. To samo tyczy się Plejad przy 48x. I tak nie łapię ich w całkowitym polu widzenia, ale znowu nie widzę tylko 2 gwiazd! :blink:

 

Pozdrawiam

 

Zgadza się.

Sam sprawdzałem i nie powiem - programik jest całkiem fajny i przejrzysty, jednak fałszuje znacznie wielkość obiektu widocznego w okularze <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy szanowni koledzy moga mi jeszcze wytlumaczyc 2 rzeczy:

- czy jest soczewka barlowa x4? - czy maksymalna to x3?

- swiatlosila 7 czy 14 jest jasniejsza - bo: "Korzystne jest, aby jasność obrazu była możliwie jak największa."

Rafal

Edytowane przez RG17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy szanowni koledzy moga mi jeszcze wytlumaczyc 2 rzeczy:

- czy jest soczewka barlowa x4? - czy maksymalna to x3?

- swiatlosila 7 czy 14 jest jasniejsza - bo: "Korzystne jest, aby jasność obrazu była możliwie jak największa."

Rafal

1) Są 4x a nawet 5x

2) Im mniejsza cyfra tym jaśniejszy czyli większa światłosiła. F 7 to taka mniej więcej uniwersalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) Im mniejsza cyfra tym jaśniejszy czyli większa światłosiła. F 7 to taka mniej więcej uniwersalna.

 

oczywiście to nieprawda (zwana też uproszczeniem, skrótem myślowym i nadużyciem semantycznym).

przykładowe teleskopy 100mm o ogniskowych 700mm i 1400mm (a więc o światłosile f/7 i f/14) nie będą różniły się jasnością obrazu przy tym samym powiększeniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedzcie mi, co teraz jak mam teleskop SK130/900EQ2 teraz dokupic, np. okular 4mm czy barlow x3?

tak by wycisnac z tego teleskopu wszystko co mozna :) ale by swiatlosila pozwolila mi tez widziec jakos sensownie planety...

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze jedno pytano :)

czy przy swiatlosile 14 lub 21 to da sie cos zobaczyc? m.in. planety (jowisz, saturn)?

Rafal

 

 

a powiedzcie mi, co teraz jak mam teleskop SK130/900EQ2 teraz dokupic, np. okular 4mm czy barlow x3?

tak by wycisnac z tego teleskopu wszystko co mozna :) ale by swiatlosila pozwolila mi tez widziec jakos sensownie planety...

Rafal

 

RG17, albo zaszło tu duże nieporozumienie, albo ciężko kojarzę :unsure:

O jakiej światłoslie napisałeś w swoich postach?

 

Mam dziwne wrażenie, że pytając czy przy światłosile 14 lub 21 coś zobacze miałeś na myśli ogniskową okularu (moc - jak to sam napisałeś)?

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedzcie mi, co teraz jak mam teleskop SK130/900EQ2 teraz dokupic, np. okular 4mm czy barlow x3?

tak by wycisnac z tego teleskopu wszystko co mozna :) ale by swiatlosila pozwolila mi tez widziec jakos sensownie planety...

Rafal

 

Moim zdaniem powiększenie 225x dawane przy okularze 4mm pozwoli sporo dostrzec przy dobrym seingu. Inna sprawa to jaki typ okularu wybierzesz. W tym wypadku lepiej nie oszczędzać nadmiernie i nabyć coś powszechnie szanowanego i polecanego np. NLV 4 Vixena. Barlow (a szczeg. tani x3 ) to dodatkowy element optyki i zawsze wprowadzi dopdatkowe zakłócenia. A planetki tego nie lubią, oj nie. :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RG17, albo zaszło tu duże nieporozumienie, albo ciężko kojarzę :unsure:

O jakiej światłoslie napisałeś w swoich postach?

 

Mam dziwne wrażenie, że pytając czy przy światłosile 14 lub 21 coś zobacze miałeś na myśli ogniskową okularu (moc - jak to sam napisałeś)?

 

Pzdr

 

hmm ja jestem poczaukujacym...

mailem na mysli: ze swiatlosila zalezy od ogniskowej (czyli tez od szoczewek barlowa x1, x2, x3)

dla mojego teleskopu bez barlowa to 7, z x2 to 14, z x3 to 21

a czym mniejsza swiatlosila tym lepiej widac... - tak zrozumialem - dlatego pytanie czy przy 14 lub 21 bedzie tez dobrze ogladac planety?

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powiększenie 225x dawane przy okularze 4mm pozwoli sporo dostrzec przy dobrym seingu. Inna sprawa to jaki typ okularu wybierzesz. W tym wypadku lepiej nie oszczędzać nadmiernie i nabyć coś powszechnie szanowanego i polecanego np. NLV 4 Vixena. Barlow (a szczeg. tani x3 ) to dodatkowy element optyki i zawsze wprowadzi dopdatkowe zakłócenia. A planetki tego nie lubią, oj nie. :ha:

 

a Plossl 4mm?

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Plossl 4mm?

Rafal

 

Jeżeli nie boisz się ryzyka przymarznięcia oka do soczewki w czasie zimowych obserwacji - to może być. :szczerbaty: Plusy: omiatany rzęsami nigdy się nie kurzy.

Posiadam taki okular (Celestron) i uważam go za dosyć słaby. Główne powody to bardzo mały LER, małe pole widzenia ( dodatkowo maleje gdy nieco odsuniemy oko od szkła ), trudności z ostrzeniem. Jeżeli musi być Plossl to przynajmniej 8-10mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...swiatlosila zalezy od ogniskowej (czyli tez od szoczewek barlowa x1, x2, x3); dla mojego teleskopu bez barlowa to 7, z x2 to 14, z x3 to 21, a czym mniejsza swiatlosila tym lepiej widac... -

Im silniejszej soczewki barlowa używasz tym większa DEGRADACJA obrazu. Dlatego zwykle z barlowem 3x widać gorzej niż z barlowem 2x. Znacznie lepszy obraz uzyskasz stosując krótkoogniskowy okular zamiast soczewki barlowa. Tylko że tanie okulary krótkoogniskowe stwarzają trudności eksploatacyjne - patrz niżej. Dlatego mając niezły okular średnioogniskowy warto stosować soczewkę barlowa, ale musi ona być bardzo dobrej jakości.

 

Tanie refraktory mają obiektywy o niecałkowicie skorygowanej aberracji chromatycznej (obiektyw taki nazywmy achromatycznym, chociaż to myląca nazwa). Tej samej średnicy obiektyw o dłuższej ogniskowej (czyli mniejszej światlosile) będzie dawał mniejszą aberrację chromatyczną od obiektywu krótszoogniskowego (jaśniejszego). Dzieje się tak dlatego, że krótsza ogniskowa = większe załamanie światła w szkle obiektywu, grubsze szkło, większe aberracje (zniekształcenia optyczne). Soczewka barlowa nie wpływa na budowę obiektywu, więc aberracje się nie zmniejszą, za to przy większym powiększeniu chromatyzm bardziej przeszkadza! Ponadto tanie soczewki barlowa same są achromatyczne, więc dodatkowo powiększają aberrację chromatyczną całego układu optycznego!

 

Okular Plossla 4 mm będzie bardzo niewygodny w użytkowaniu, ponieważ odległość źrenicy wyjściowej (czyli tego miejsca, w którym musisz ulokować oko żeby uzyskać ostry obraz) będzie bardzo mała. Tak mała, że bęziesz nieraz dotykał okiem do okularu (pfeee :( ) . To jest główna wada krótkoogniskowych okularów Plossla.

Dodawane czasem do tanich refraktorów okulary 4 mm (okulary Kellnera albo rzekome Plossle) są najczęściej bardzo kiepskie, praktycznie bezużyteczne. Dotyczy to też niektórych kitowych olukarów 10 mm. Okulary o dużej odległości źrenicy wyjściowej (np. okulary lantanowe) mają specjalną konstrukcję i są bardzo drogie.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście to nieprawda (zwana też uproszczeniem, skrótem myślowym i nadużyciem semantycznym).

przykładowe teleskopy 100mm o ogniskowych 700mm i 1400mm (a więc o światłosile f/7 i f/14) nie będą różniły się jasnością obrazu przy tym samym powiększeniu :)

 

Oczywiście to co napisałem to prawda.

Tu nie ma żadnego "uproszczenia, skrótu myślowego i nadużycia semantycznego".

Kolega pytał czy mniejsza cyfra to większa czy mniejsza świtłosiła więc dostał odpowiedź.

A że świtłosiła to parametr istotny raczej (choć nie tylko) w fotografii to inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular Plossla 4 mm będzie bardzo niewygodny w użytkowaniu...

 

no tak, z zestawem otrzymalem: okulary 10mm i 25mm oraz barlow x2

chcialem cos do tego dokupic by jeszcze "przyblizyc" sie do ogladanych obiektow...

kasy duzo nie mam zamiaru wydawac.

to co moge dokupic? - rozlumie ze barlow x3 odpada - wiec jakis okular? - doczytalem tez na forum, ze mniejsze okulary niz 6mm to raczej nie ma sensu...

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo inaczej skonstruuje pytanie:

przy tym moim teleskopie, jakie maksymalnie moge uzyskac powiekszenie tak bydalo sie jeszcze cos wyraznie poogladac?

napiszcie oczywiscie bez szoczewki barlowa - bo wtedy sobie przelicze x2

moze tak uzyskam odpowiedz jaki sensownie mzona jeszcze okular dokupic.

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.