Skocz do zawartości

Właśnie widziałem pierwszy raz w życiu Jowisza przez teleskop


szuu

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio dość często obserwuję Jowisza nad ranem. Akurat wtedy jest dobrze widoczny z mojego balkonu. Dzisiaj nawet był niezły seeing momentami. Dało się zauważyć pewne detale obu pasów równikowych, obszarów biegunowych i czasem drobnych pasów. Nawet WCP dziś zamajaczyło. Aby się upewnić musiałem sprawdzić w Calsky http://www.calsky.com/cs.cgi .

Akurat jak zacząłem obserwować uchwyciłem moment gdy Io było tuż po zejściu z tarczy planety - ksieżyc prawie stykał sie z Jowiszem.

Niestety przed 5.00 już jest tło nieba za jasne i kontrast spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Właśnie widziałem pierwszy raz w życiu WCP na Jowiszu!

Przy kiepskim seeingu i małym powiększeniu (120x bino) zaskakująco ładnie widoczna.

Filtr neodymowy poprawił kontrast obrazu.

Obserwowałem wędrówkę WCP do 01:40, kiedy to nadeszły chmurwy. :angry:

Myślę, że z obserwacjami Jowisza nie należy zwlekać. Wcześniejsza godzina górowania(za kilka tygodni) może powodować, że atmosfera nie zdąży się uspokoić po słonecznym dniu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj po północy wróciłem znad morza. Oczywiście po godzinie zobaczyłem wspaniałego Jowisza i postanowiłem obserwować. Telep niewystudzony, myślałem że będzie lipa... A tu przy 200x nawet nie tak bardzo pływał, było widać pasy równikowe itd.. Byłem w szoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po raz pierwszy widziałem Jowisza w teleskopie ... przy użyciu kitowych okularów z zestawu synty 6" udało się zobaczyć pasy równikowe i naliczyć 5 księżyców ... szkoda tylko że obserwacje prowadziłem wcześnie bo nie co po 23 ...

 

Jesli juz to 4 ksieżyce To piate to gwiazda SAO 187992 5,59 mg.

Pozdr Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po raz pierwszy widziałem Jowisza w teleskopie ... przy użyciu kitowych okularów z zestawu synty 6" udało się zobaczyć pasy równikowe i naliczyć 5 księżyców ... szkoda tylko że obserwacje prowadziłem wcześnie bo nie co po 23 ...

Tego 5-ego jesteś absolutnie pewien?

Może widziałeś tę gwiazdkę?

J_5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie i ja go upolowałem :))

Wczoraj bo beznadziejnym zachmurzeniu nagle zrobiło się piękne ,czyste niebo. Trwało to od ok 22:00 do 01:00 , a to co zobaczyłem wprawiło mnie w osłupienie. W NLV 6mm potężna i wyraźna , olbrzymia jak na fotkach tarcza z pasami i chmurami. No no no ...

W ub. roku obserwowałem Jowisza refraktorem 90 mm i teraz widzę ,że to była jedynie mizerna namiastka.

Akurat widoczność po wczorajszym chmurnym , chłodnym i wietrznym wieczorze była tak rewelacyjna , że być może "przyjąłby" jeszcze okular 5 , lub nawet 4 mm.

Reasumując - mix piękna i pozytywnych wrażeń.

Dla kogoś kto widzi to pierwszy raz - powalające :)

Edytowane przez pietro4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30/1 LIPCA 2008 - poniedziałek/wtorek

JD = 2 454 648

 

.....

01:26 - górowanie Jowisza (-2,7 mag.; średnica 47") - Strzelec

01:30 - początek przejścia cienia Io na tle tarczy Jowisza

01:42 - początek przejścia Io na tle tarczy Jowisza

......

03:16 - tranzyt WCP na tarczy Jowisza

.....

Zapowiada się interesująca noc. U mnie pogoda ma być!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pogoda dopisała i pomimo oświetlenia balkonu przez latarnie udało mi się zaobserwować zjawisko zbliżania się i początek przejścia Io na tle tarczy Jowisza. Był dobrze widoczny ponieważ przechodził na tle dolnego pasa (obraz z teleskopu), power 133x + filtr neodymowy - przy 200x Jowisz lekko pływał - o godz.2.00 niebo zaczęło się rozjaśniać. Jowisza obserwuję od kilku lat, kiedy nie miałem teleskopu to w lunecie Yukon przy 50x też dobrze się prezentował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstałem dzisiaj o 2:30 na tranzyt cienia Io i nie zawiodłem się. Pięknie prezentował się Jowisz z pasami chmur i czarną kropką- cieniem Io. Obserwacje prowadziłem przy powerze 200x. Szkoda tylko że seeing kiepski...

A właśnie, wie ktoś może jaką średnicę kątową z Ziemi ma Ganimedes? Bo mi się wydaje że przy dobrym seeingu i dużym powerze nie jest już punkcikiem...

 

EDIT: Dzięki misiowaty. Teraz pozostaje pytanie, czy przy tej średnicy kątowej można już spostrzec tarczkę czy nie... Neptun ma pewnie jakieś 3", a ledwo można zobaczyć że to nie gwiazda (pomijając kolor)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstałem dzisiaj o 2:30 na tranzyt cienia Io i nie zawiodłem się. Pięknie prezentował się Jowisz z pasami chmur i czarną kropką- cieniem Io. Obserwacje prowadziłem przy powerze 200x. Szkoda tylko że seeing kiepski...

A właśnie, wie ktoś może jaką średnicę kątową z Ziemi ma Ganimedes? Bo mi się wydaje że przy dobrym seeingu i dużym powerze nie jest już punkcikiem...

Za CDC:

Planeta

Ganymede 2008- 7- 1 2h31m

Średnica: 1.740 "

Jasność: 4.6

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej miejscówce o 01:00 seeing gwałtownie się pogorszył. Jakby ktoś Jowisza pociął w paski!

Seeing był tak paskudny,że cień Io na tarczy udało się dostrzec tylko kilka razy przez krótki moment.

O WCP w tych warunkach mowy być nie mogło.

Myślę, że to jakaś lokalna specyfika(seeingowa death zone?).

Następne obserwacje w nieco innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mnie udało się zobaczyć przejście Ganimedesa. Tzn jego cienia, bo samego Księżyca już nie było. Akurat dzisiaj trafiło się nie dość, że prawie bezchmurne niebo to jeszcze w miarę niezły seeing. Oprócz standardowych 2 pasów równikowych było widać mały wąski pas nad górnym równikowym, pociemnienia biegunowe, nad południwym pociemnieniem wyróżniał sie jeszcze 1 pas. Szkoda, że akurat plama była po drugiej stronie.

Jowisza obserwowałem Syntą 8" (150x i 200x) i achromatem 120/600 (100x).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaaaa :Boink: kurde az mnie krew zalewa jak to czytam, kupilem miesiac temu naglerka 5mm do mojego meade 10 lb i nie mam warunkow do obserwacji :angry: uroki mieszkania w Anglii :szczerbaty: pogoda jest ehhh szkoda gadac... ciekawe ile jeszcze nagler polezy zanim doczeka sie przyzwoitosci?!?!?! no i czasu oczywiscie... apropo czy ktos moglby mi powiedziec ile na maxa da sie wycisnac (przy moim sprzecie) np z Jowisza? bo na razie 2 pasy widzialem ale wszystko nieostre, rozmyte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... apropo czy ktos moglby mi powiedziec ile na maxa da sie wycisnac (przy moim sprzecie) np z Jowisza? bo na razie 2 pasy widzialem ale wszystko nieostre, rozmyte.

 

Jak trafisz na seeing, to zobaczysz, że pasy nie sa jednorodne i jest ich więcej, WCP podobnie, cienie księzyców, rożnice w jasności pasów, różnice w jasności okolic okołobiegunowych. Generalnie dużo szczegółów...

 

dobrych warunków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.