Skocz do zawartości

Prośba o pouczenie...


Grzegorz S.

Rekomendowane odpowiedzi

Możecie mnie mądrzejsi koledzy poinstruować (bo jam nietutejszy :szczerbaty: ), czy z poniżej zamieszczonym przeze mnie zdjęciem można coś zrobić, żeby było nieco lepsze?

Żeby lepiej było widać gwiazdy podkręciłem nieco półcieni ale wyszły z tego niezłe szumy.

Co może zrobić taki skromny i nieobyty z astrofotografią użytkownik fhotoshopa jak ja? :blink:

Obraz_196zmn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka wykazuje silną kompresję (te klocki w powiększeniu) Obrabiac trzeba oryginał, a nie jego skompresowane kopie. Można użyć opcji filtry, a w nich funkcji blur (rozmyj). Obrazek po obróbce trzeba zmniejszyć, żeby zbytnio nie kompresować koncowego obrazka. Ja użyłem programu NeatImage do rozmycia Twojego zdjęcia, ale lepiej będzie postępowac jak wyżej.

Obraz_196zmn_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówi Lemarc, materiał wejściowy jest tak zdegradowany, że jak chcemy coś podciagnąć, to tracimy coś innego i zaczynamy się bawić w grafikę komputerową, która z oryginalną fotką zaczyna mieć mało wspólnego. Poniżej moja próba, też NeatImage a potem zabawa na kolorach i wycimania i wklejania :)

 

Nowy_22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz kilkukrotnie zwiększyć czas naświetlania albo czułość, bo fotka jest zwyczajnie niedoświetlona. A z niedoświetlonej fotki nie da się żadnym algorytmem wycisnąć informacji, których na niej nie ma. Wyłażą też artefakty w rodzaju poziomych pasów, duży szum, wyprane kolory. Dopiero jak mamy dobrze naświetlone zdjęcie można się zacząć bawić w odszumianie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz kilkukrotnie zwiększyć czas naświetlania albo czułość, bo fotka jest zwyczajnie niedoświetlona. A z niedoświetlonej fotki nie da się żadnym algorytmem wycisnąć informacji, których na niej nie ma. Wyłażą też artefakty w rodzaju poziomych pasów, duży szum, wyprane kolory. Dopiero jak mamy dobrze naświetlone zdjęcie można się zacząć bawić w odszumianie itp.

 

Rozumiem. Tak też sobie pomyślałem...

Tyle, że w moim EOS-ie 350D wycisnąłem wszystko co się dało: ISO 1600 i 30s naświetlania. Ale ponoć taki aparat można zmodyfikować do celów asrtofoto. Na czym to polega i gdzie mogę to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Tak też sobie pomyślałem...

Tyle, że w moim EOS-ie 350D wycisnąłem wszystko co się dało: ISO 1600 i 30s naświetlania. Ale ponoć taki aparat można zmodyfikować do celów asrtofoto. Na czym to polega i gdzie mogę to zrobić?

 

Modyfikacji jest wiele. Najprostsza to wydłubanie filtra IR z matrycy, te bardziej hardcoreowe to peltiery i systemy chłodzenia. Zacznij od kawałka wązyka, aby wydłużyć czasy naświetlania.

 

 

Garść linków:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=20553

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=18652

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10997

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=4942

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Chyba nie walcz na 1600, kupa roboty z szumem potem jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Tak też sobie pomyślałem...

Tyle, że w moim EOS-ie 350D wycisnąłem wszystko co się dało: ISO 1600 i 30s naświetlania. Ale ponoć taki aparat można zmodyfikować do celów asrtofoto. Na czym to polega i gdzie mogę to zrobić?

Zanim zaczniesz bawić się w modyfikację sprawdź czy nie ustawiłeś aby za małej przysłony. Dla porównania znalazłem moje stare zdjęcie z Nikona D70s, też ISO 1600, też 30s, przysłona 3.5. Widać dużo więcej niż u Ciebie.

 

DSC_5643small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.