Skocz do zawartości

Teleskop TYLKO na balkon


ddexterr

Rekomendowane odpowiedzi

Zamiast kamerki może być komórka, która potrafi kręcić filmy. Zaletą komórki jest mały obiektyw przez co łatwiej złapać całe światło z okularu.

Potem taki filmik sobie wczytasz do registaxa. Do takich zabaw wystarczy eq3-2 (cg4) z napędem. Bez napędu to będzie ciężko utrzymać planetę w polu widzenia bez dużych poruszeń. Zresztą napęd będzie najtańszą częścią zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kamerki może być komórka, która potrafi kręcić filmy. Zaletą komórki jest mały obiektyw przez co łatwiej złapać całe światło z okularu.

Potem taki filmik sobie wczytasz do registaxa. Do takich zabaw wystarczy eq3-2 (cg4) z napędem. Bez napędu to będzie ciężko utrzymać planetę w polu widzenia bez dużych poruszeń. Zresztą napęd będzie najtańszą częścią zestawu.

 

Od komórki to chyba nawet mój aparat byłby lepszy, bo też można nim filmy nagrywać (nawet w rozdzielczości 640x480), a po zastosowaniu f-adaptera też powinien łapać całe światło z okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z aparatem będziesz miał dużą winietę, bo jednak obiektyw aparatu jest chyba większy niż okular. Moja komórka kręci 640x480x15 klatek, więc nawet się nadaje. Do tego robi zooma cyfrowego, który do pewnego momentu nie pogarsza jakości, bo to jest crop z 2MPix matrycy. Teraz muszę tylko opanować resztę optyki i to jakoś połapać razem, bo na razie efekty są marne, a jestem pewny, że może być znacznie lepiej z tego sprzętu.

Tutaj mój pierwszy Saturn zrobiony komórką z Maka 102:

saturn_20080331_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znalazłem kilka fotek zrobionych za pomocą Maka 127 i kompaktu Canon A620 i to obiektów DS (ekspozycje: 10x15sekund). Jeżeli ja otrzymam ze swoim aparatem podobne zdjęcia (też mogę max. ustawić na 15 sekund) będę bardzo zadowolony (nie mówię o obrazach w pełnej rozdzielczości, ale o tych na miniaturkach). Ale tak myślę, że będę chyba musiał dodatkowo dokupić napęd?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znalazłem kilka fotek zrobionych za pomocą Maka 127 i kompaktu Canon A620 i to obiektów DS (ekspozycje: 10x15sekund). Jeżeli ja otrzymam ze swoim aparatem podobne zdjęcia (też mogę max. ustawić na 15 sekund) będę bardzo zadowolony (nie mówię o obrazach w pełnej rozdzielczości, ale o tych na miniaturkach). Ale tak myślę, że będę chyba musiał dodatkowo dokupić napęd?

 

No, ale akurat tych obiektów u nas nie chwycisz ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy tylko balkon ?! Bo jeśli nie tylko. Każdy z czasem myśli o wypadach.

Astrofoto to wogóle bym odpuścił, to znaczy albo sprzęt do astrofoto albo do wizuala.

Wtedy dużo wyborów staje się oczywistych.

Używam 8" na paralaktyku na balkonie (spory balkon). Czasem mnie irytuje czas wystudzania. A w bloku będzie gorzej i będzie też ciepłe powietrze od dołu.

I powiem szczerze nie kupiłbym go, tylko do obserwacji na balkonie. Teraz znoszę sprzęt. A najchętniej bym wyjeżdzał gdzieś poza miasto (na szybkie wypady również, teraz już nie wybrałbym 8 newtona). Więc do balkonu zupełnie inny sprzęt. Przecież nie będe wyszukiwał nim kłaczków bo ani seeing ani czas nie pozwala. Bo jak się ma balkon, chce się czasem szybko wystawic sprzęt i schowac po 1-2 godzinach. Większe aparatury od 80 mm no 100 mm uważam są do pominięcia.

 

Moje propozycje

Może duża lornetka na żurawiu - bo każdy powinien ją miec ;) Duże pole małe wymagania, montaż, etc ...

Refraktor mała aparaturka tak do 80 mm, bo z balkonu az tak duzo nie widac i szybsze chłodzenie ;)

A jako trawlerek będzie świetny. Co do montażu to samo wyjdzie.

Oczywiście, że można większe sprzęty ładowac na balkon, wszystko zalezy od tego na jak duze kompromisy mozesz pojsc.

Ale nauczylem sie ze trzeba dobierac teleskop do tego jakie sa warunki. A nie do tego jak bedzie. Czy na jakie jeszcze kompromisy mozna pojsc.

I lapanie zbyt wielu srok za ogony nie jest dobre. Co widac na przykladzie tego tematu. Juz dobieramy teleskop do astrofoto ;)

 

Udanego wyboru. Pozdrawiam

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz inny balkon nad głową to problem AZ3 przy zenicie raczej będziesz miał z głowy. I tak pole manewru bedziesz miał ograniczone do gdzieś circa 75 stopni.

 

Paralaktyk typu EQ3-2, EQ5 będzie umiarkowanie użyteczny na balkonie. Balkon masz na S wiec i tak bedziesz miał problem z ustawieniem montazu na N. Ale jak pokombinujesz troche przy uzyciu kompasu, wprowadzisz odpowiednie korekty, które zweryfikujesz na podstawie obserwacji to może Ci sie uda.

Natomiast jeśli byś chciał focić albo kręcić aviki, to AZ3 odpada. Niezbędny będzie (jeśli tylko ustawisz montaż na N) napęd w jednej osi do jakiegoś paralaktyka.

 

Ewentualnie możesz pogadać z jakimś polskim dytrybutorem czy Ci nie sprowadzi tego:

http://www.telescopehouse.com/acatalog/Sup...ised_Mount.html

Tyle że MAK127 to już będzie na granicy udźwigu tego montazu. Ale z drugiej strony będzie to namobilniejszy zestaw i może czasem się jednak pokusisz, żeby uderzyć gdzieś w teren.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ3-2 ustawiam bez problemu na balkonie do obserwacji wizualnych. Po prostu zgrubnie ustawiam go na północ i wystarcza to do utrzymania Saturna przez kilka minut w polu widzenia przy powiększeniu ok. 100x. Korekty wprowadzam z pilota. W ten sposób mogę sobie siedzieć godzinami i gapić się w wybrany obiekt.

Nawet fotografować tak można przy krótkich ogniskowych. Zresztą zawsze można zastosować metodę dryfu, ale długie czasy i tak są bez sensu przy jasnym niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu ALF ma w pewnym sensie rację. Montaż własnej roboty (tyle że wtedy foto i aviki odpadają) a resztę kasy można przeznaczyć na tubę. Jest w tym szaleństwie pewne metoda

:Beer:

P.S. Ta przeciwwaga jest de best :D

 

hehe dzięki - jak to mówią w Marines: adoptuj, adaptuj, ulepszaj ;)

... chociaż teraz zamiast kanistra używam 8 kg hantli zapakowanych w torbę. Gratów do obwieszania OTA przybywa :)

 

moim zdaniem na balkon głębokości ok 1m to trójnogi odpadają. Niezależnie od typu głowicy, lepiej sobie zmajstrować kolumnę, albo jak ktoś ma sporo kasy - zakupić gotową

 

TS - saulen

 

Pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile takie ota kosztuje, 2000 -2500 ? Ciekawe jaką zawartoś miał karnisterek B)

Krótsza tuba i dostosowany montaż, hmm jest faktycznie dobrym rozwiązaniem.

 

 

mniejsza o OTA: MC, SC - 127, 150, 180mm; mały refraktor - co kto woli

 

za to słupek jest świetny, nie wyobrażam sobie wstawiać teraz na balkon jakiś trójnóg

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nawet zacząłem myśleć o maku 150, ale z wypowiedzi wynika, że jeśli tylko chce się mieć teleskop na balkon, to lepiej wcale go nie kupować, tym bardziej, że paralaktyki wymagają ustawień na Gwiazdę Polarną, co w moim przypadku jest praktycznie niemożliwe. Może faktycznie lepiej będzie pozostać przy lornetce... hm...

 

A jeśli chodzi o astrofoto, to ja mógłbym je sobie odpuścić i skupić się tylko na wizualu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tym bardziej, że paralaktyki wymagają ustawień na Gwiazdę Polarną, co w moim przypadku jest praktycznie niemożliwe

 

jeżeli chodzi tylko o obserwacje a nie robienie długoczasowych fotek to wystarczy że ustawisz kierunek mniej więcej na północ :)

 

można go też używać jako montażu azymutalnego ustawiając osie pionowo i poziomo chociaż zwykle nie po to kupuje się EQ :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nawet zacząłem myśleć o maku 150, ale z wypowiedzi wynika, że jeśli tylko chce się mieć teleskop na balkon, to lepiej wcale go nie kupować, tym bardziej, że paralaktyki wymagają ustawień na Gwiazdę Polarną, co w moim przypadku jest praktycznie niemożliwe. Może faktycznie lepiej będzie pozostać przy lornetce... hm...

 

A jeśli chodzi o astrofoto, to ja mógłbym je sobie odpuścić i skupić się tylko na wizualu.

 

Do wizuala, niekoniecznie paralaktyk.

Najlepiej zobaczyć jak będzie działać, polecam zobaczenie paralaktyka i azymutala. Wiele się wyjaśni. Chociaż jak widać 1 kolumna w przypadku balkonu jest lepszym rozwiązaniem. Nie mówiąc już o własnych przeróbkach.

Mak 150 wszystko zależy od gabarytów sprzętu. Czy się z nim zmieścisz na balkonie ?!

Jak widać ALF się mieści :Salut: i to z 200 mm zwierciadła.

Recenzja Pana Rzepki http://tytan.umcs.lublin.pl/~zrzepka/skymak0.htm mak 150.

 

powodzenia w wyborze

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 150 wszystko zależy od gabarytów sprzętu. Czy się z nim zmieścisz na balkonie ?!

Jak widać ALF się mieści :Salut: i to z 200 mm zwierciadła.

 

Maka 150 spokojnie zmieściłbym na moim balkonie, który wg mnie aż taki mały nie jest (1,25m x ok. 3m). Dlatego wcześniej interesowała mnie długość tuby DOB 200/1000 (nie mylić z DOB 200/1200). Czy mógłbym prosić posiadaczy DOB 200/1000 o wymiar tuby (głownie interesuje mnie długość), bo nigdzie nie mogę znaleźć. Czy jest ona porównywalna z ogniskową, bo wydaje mi się, że w Newtonach długość tuby powinna być w przybliżeniu równa ogniskowej?

Edytowane przez ddexterr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam c8n 200/1000 wymiary 940 mm długości, średnica obudowy 240 mm.

 

To takim teleskopem mógłbym już bez większego problemu manewrować (tak mnie się przynajmniej wydaje) na moim balkonie, nie mówiąc już o wypatrzonym przeze mnie wcześniej c6n. Na małą powierzchnię nieba południowego (35st. - 75st) to bym raczej nie narzekał, bo z powodu ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi przez cały rok (różne godziny obserwacji) miałbym dość obiektów, na które mógłbym sobie popatrzeć :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.