Skocz do zawartości

Niezwykłe obserwacje


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Chciałem wam przedstawić wyniki moich obserwacji halo z ostatnich dni, bo widziałem parę ciekawych rzeczy. Zaraz przekonacie się jakich :D Aha i im dalej tym bardziej interesujące zjawiska będę opisywać. No ale po kolei.

 

 

 

Zaczynając od początku pierwsza obserwacja pochodzi z 28 marca br. z godzin od ok. 15:00 do 17:30. Otóż wówczas pojawiło się piękne pełne halo 22* wraz z oboma słońcami pobocznymi.

 

Po jakimś czasie przy prawym słońcu pobocznym pojawił się "ogon", czyli początkowy fragment kręgu parhelicznego.

 

Na koniec pojawił się łuk słaby okołozenitalny. Co ciekawe było go widać przy wysokości słońca 28* zbliżonej do maksymalnej możliwej do wystąpienia łuku okołozenitalnego. Trzeba było mocno zadrzeć głowę do góry by go wypatrzyć.

 

 

 

 

Kolejna obserwacja była ciekawsza i pochodzi z 1 kwietnia br. z godzin od ok. 8:00 do ok. 8:40. Wstępnie opisałem ją już w wątku "Halo w Krakowie":

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14381

jednak dla opisywanych tu obserwacji postanowiłem założyć odrębny wątek, ponieważ dotyczą one zbliżonego okresu czasu i bardzo ciekawych zjawisk. A poza tym tam tylko ogólnie ją opisałem, a tutaj napiszę szczegółowo ze zdjęciami. Mam nadzieję, że moderatorzy nie będą mieć nic przeciwko. :D A więc tak - najpierw zaobserwowałem górny łuk styczny. Był dość słaby więc nie spodziewałem się czegoś innego. Ale po spojrzeniu w górę zauważyłem piękny łuk okołozenitalny. Ale to nie wszystko, pod łukiem rozciągał się na dużą część nieba górny łuk poboczny. Następnie pojawiło się też pełne halo 22*, które co ciekawe nie było na początku widoczne i słońca poboczne.

Tu widał ładnie górny łuk styczny i łuk okołozenitalny:

 

Tu również łuk poboczny górny

 

 

A tu dodatkowo w prawym dolnym rogu najprawdopodobniej fragment dolnego łuku stycznego. Jednak kiedy pisałem do Lesa Cowleya to nawet on nie mógł jednoznacznie tego stwierdzić.

 

A tu po obróbce w Photoshopie w celu uwidocznienia widać nad górnym łukiem stycznym najprawdopodobniej fragment łuku Parry'ego.

 

 

 

 

No i na koniec najciekawsza obserwacja. 6 kwietnia br. od ok. 10:00 do ok. 10:30. Otóż na początku zaobserwowałem piękne halo 22* z halo opisanym w postaci szerokiego łuku. Słońce było na 37* jeśli byście chcieli zrobić symulacje w HaloSim.

 

Dodatkowo wystąpił przepiękny pełny krąg parheliczny i słońca poboczne

 

Ale prawdziwym hitem okazał się łuk Wegenera widoczny nad kręgiem parhelicznym. Obok daje obrobione w Photoshopie zdjęcie, na którym widać go lepiej. O ile mi wiadomo to pierwsza obserwacja tego zjawiska w Polsce. A jako zjawisko dotyczące również rejonów antyhelicznych jest ono bardzo rzadkie.

 

W okolicach samego punktu antyhelicznego było widać prawdopodobnie słabe X z krzyżujących się łuków Wegenera, jednak zbyt słabe by wystąpił antyhelion.

 

A co ciekawe było też słabe halo 46* i to na 100% bo przy tej wysokości słońca nie występuje w tych rejonach górny łuk poboczny.

 

 

Ponieważ skończył mi się limit załączników :D w następnym poście wrzucam jeszcze jedno zdjęcie rejonu antyhelicznego i halo 46*.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha i w sumie zastanawiam się czy w Polsce ktoś już obserwował 46* halo, bo ono też jest bardzo rzadkie. Czy słyszeliście coś o tym? Co prawda kiedyś pisałem o mojej obserwacji 46* halo, ale z dzisiejszym moim stanem wiedzy powiedziałbym, że wówczas się myliłem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu dodatkowo w prawym dolnym rogu najprawdopodobniej fragment dolnego łuku stycznego. Jednak kiedy pisałem do Lesa Cowleya to nawet on nie mógł jednoznacznie tego stwierdzić.

 

 

raczej dolny łuk poboczny :rolleyes:

 

Pozdrawiam i Gratuluję :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Największe wrażenie robią łuki Wegenera, słabe bo słabe, ale są. Oby więcej takich obserwacji! Jeśli chodzi o rzekomy fragment dolnego łuku pobocznego i łuku Parry'ego to wg mnie są to fragmenty cirrusów. Świadczy o tym przede wszystkim zupełny brak kolorów, a są to przecież kolorowe zjawiska.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Największe wrażenie robią łuki Wegenera, słabe bo słabe, ale są. Oby więcej takich obserwacji! Jeśli chodzi o rzekomy fragment dolnego łuku pobocznego i łuku Parry'ego to wg mnie są to fragmenty cirrusów. Świadczy o tym przede wszystkim zupełny brak kolorów, a są to przecież kolorowe zjawiska.

 

pozdrawiam

 

No właśnie w związku z tymi kolorami były wątpliwości, czy faktycznie te zjawiska były, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.