Skocz do zawartości

Pomóżcie początkującemu


pajak987

Rekomendowane odpowiedzi

To ten refraktor w koncu jest dobry, czy raczej niedobry i szybko mi sie znudzi? Kupować go czy nie kupować? <_<:szczerbaty:

 

Nikt nie może podjąć tej decyzji za Ciebie :szczerbaty: Ja podejrzewam, że nie będziesz zawiedziony, ale po jakimś czasie pojawi się niedosyt.....a potem głód :D

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten refraktor w koncu jest dobry, czy raczej niedobry i szybko mi sie znudzi? Kupować go czy nie kupować? <_<:szczerbaty:

 

Ten refraktor jest światłosilny (f/5) więc trzeba się liczyć ze sporą aberracją chromatyczną, która będzie przeszkadzała w obserwacjach jasnych obiektów. Pojawi się fiolet, co uniemożliwi uzyskanie dobrego kontrastu obrazu. Im większy power, tym gorzej. Kiedyś PiotrZ miał większego brata tej 120-tki, 150/750. Aberracja była duża. Lepiej jest w refraktorach f/8 chociaż i one mają tą wadę, ale już do zaakceptowania jeśli nie jesteś wymagającym fanem APO (koszty) ;) Z aberracją można sobie radzić stosując diafragmę na obiektyw, ale to mija się z celem, bo spada rozdzielczość i tracimy cenne światło. Można bawić się też filtrami np. semi apo, fringe killer itp ale mnie denerwował sztuczny kolor wprowadzony przez filtr do uzyskiwanego obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sprowadza sie do pytania czy potrzebujesz mobilnego sprzetu ktory sam mozesz przeniesc, czy mozesz miec ciezszy sprzet ktorym bedziesz obserwowal spod domu? Jesli to pierwsze to kup ten refraktorek na montazu azymuntalnym a jesli to drugie to moze synte :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz sobie radę, to dobrze.

 

Rysiek- wiadomo, że przy F/5 aberra będzie, ale kolega nie ma 2500zł, żeby kupować np. Edka i do tego jeszcze montaż ;). Wg mnie stosowanie filtrów do aberry jest podzielnym rozwiązaniem, tzn. jednym nie będzie przeszkadzać sztuczny kolor wprowadzany przez dodatkowy filtr, bo zależy im na wykluczeniu wady optycznej, a drudzy wolą przeboleć fioletową obwódkę. Także tu wszystko zależy od gustu.

 

Pająk, nie śpiesz się z kupnem teleskopu. Jeżeli jednak naprawdę kręci Cię ten 120/600, to weź go. Na początek będzie dobrym teleskopem, będą zadawalać cię obrazy (i podobać rzecz jasna!)... Ale jak spojrzysz przez jakiegoś Newtona (nawet 20cm) to zmienisz zdanie... Oczywiście ten Newton z lipawymi okularami nie pokaże dużo. Tak samo jest u Ciebie. Lepszy okular- lepszy kontrast, pole itd.

 

Make Your Choice! :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak dobra lornetka na początek, jeżeli jeszcze nigdy nie patrzyłeś w niebo przez teleskop to nie ma 100% szansy, że się wkręcisz

 

Myślę, że lornetka jest najlepszym rozwiązaniem, uwierz mi, można przez nią wiele zobaczyć.

I wtedy rozsądnie zdecydujesz czy chcesz się tym zająć w swoim życiu czy po prostu to nie jest dla Ciebie.

 

Jeżeli zdecydujesz, że to jest to, możesz uczyć się za pomocą lornetki rozmieszczenia obiektów a w między czasie dozbierać troszkę więcej kasy i kupić dobry sprzęt z lepszą optyką.

 

Przemyśl to, chyba że nie boisz się ryzyka utraty 1500zł w ciemno, bo powiedzmy sobie szczerze, nie wiesz, co zobaczysz i gdzie patrzeć by zobaczyć

 

Ja jedynie ze swojej strony napiszę, iż Astronomia jest piękna i im dłużej obserwuję tym bardziej w tym pięknie tonę :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, zebys nie myslal ze przez teleskop widac to co na zdjeciach. Wkleje tu kilka obrazkow ze strony www.skyrover.net ktore pokaza Ci czego mozesz sie spodziewac patrzac przez teleskop obserwujac z terenow niezaswietlonych. Acha to sa obrazki (szkice) z teleskopow troche wiekszych od 120/600

Galaktyka: m106.jk.gif

 

Mglawica: m017.jk.gif

 

Gromada kulista: m015.jk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj pajak987!

Nie napisałeś o wszystkich istotnych sprawach. Mieszkasz na podmiejskim osiedlu -ale czy to domek z ogródkiem do którego wystawiasz teleskop przez drzwi, czy też może jednak blok z balkonem [mały/duży?] z (nie)odpowiedniej strony świata/nieba, a do samochodu czy po prostu przed blok [znów: wysokie budynki, drzewa dookoła czy otwarta przestrzeń?] trzeba biegać 3 pietra po schodach? To są kwestie ZASADNICZE. Jeżeli transport nie jest problemem, niebo w okolicy ciemne,a do stanowiska obserwacyjnego pare kroków, to Synta 200/1200 jest poniekąd ideałem. Ale w przeciwnym razie sprzedasz ją szybko, bo nie będziesz miał gdzie używać. Te krótkie małe refraktorki przegrają z Syntą na starcie jeśli chodzi o zasięg na DS, a do planet aberracja chromatyczna zabije obrazy. Ale wciąż może to być dobry pomysł, jeśli nie masz warunków na coś dużego, a na obserwacje sprzęt MUSI się zmieścić do plecaka. Wtedy taki 120/500 czy 100/600 na AZ jest niezły. 80 ED to taki kompromis, bo apertura malutka, ale przynajmniej aberracja nie sieje fioletem i dobre obrazy planet. Ale niestety to nadal b. mały teleskop i ma poważne ograniczenia. Jako pierwszy sprzęt to już raczej achromat 90/900 na AZ3, będzie 3x tańszy, a możliwosci podobne, na DS nawet ciut większe... Ja widzisz jest niezły rozrzut. Najlepiej mieć duży teleskop i warunki do jego użycia. A jak nie -to sie zaczynają kompromisy, nieraz b. poważne. Dlatego sprecyzuj, gdzie i jak możesz/bedziesz sprzętu używać. Wspomniałeś o samochodzie -ale czy masz do niego stały, samodzielny dostęp, czy też liczysz na czyjąś pomoc? Jeśli to drugie, to zapomnij o wożeniu sie za miasto z dużym teleskopem. Uda Ci sie to 1-2x do roku a resztę czasu teleskop będzie obrastał kurzem. Jeśli jesteś uziemiony do miejsca zamieszkania i jego okolic, to zostaje kwestia ogródek kontra balkon i ew. jakaś miejscówka niedaleko domu, wtedy do rozważenia sprzęt w miare kompaktowy i/lub mobilny. Ale musisz podać konkrety. TYLKO WTEDY możemy Ci doradzić KONKRETNY model teleskopu. No i w przypadku poważnych ograniczeń użytkowych istotna jest kwestia preferencji planety czy obiekty głębokiego nieba [DS], bo szczególnie tutaj będzie trudno o sprzęt uniwersalny.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w domu, mam działke 600m^2 (za domem do najblizszej latarni jest jakies 30-40m, więc ciemnawo). Głównie do uzytku podwórko-balkon (czasem tez na ryby, czy inny wypad, za to nie może mieć megarozmiarów). Samochód mam praktycznie cały czas pod ręką. Tak jak pisałem, zdecydowanie DS a przy okazji księżyc i planety też zeby jakoś sie prezentowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, zebys nie myslal ze przez teleskop widac to co na zdjeciach. Wkleje tu kilka obrazkow ze strony www.skyrover.net ktore pokaza Ci czego mozesz sie spodziewac patrzac przez teleskop obserwujac z terenow niezaswietlonych. Acha to sa obrazki (szkice) z teleskopow troche wiekszych od 120/600

Galaktyka: m106.jk.gif

 

Mglawica: m017.jk.gif

 

Gromada kulista: m015.jk.gif

 

Witam. Sam jestem trochę zainteresowany tematem. Chodzi mi o te szkice. Napisz z jakiego to sprzętu tak widać i z jakiej odległości trzeba na to patrzeć żeby było widać jak w okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Sam jestem trochę zainteresowany tematem. Chodzi mi o te szkice. Napisz z jakiego to sprzętu tak widać i z jakiej odległości trzeba na to patrzeć żeby było widać jak w okularze.

 

Szkice pochodzą ze strony www.skyrover.net

Pod każdym ze szkiców opisane jest miejsce obserwacji, sprzęt, oraz powiększenie jakiego użyto. Nie zapomnij o przycisku "Invers".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomaszP1977 - do takiej lornetki to juz trzeba kupic statyw... to ja juz bym wolal 120/600. Jednak zawsze wiecej pokaze niz lornetka.

 

pajak987 - napisz jeszcze na ktore strony swiata masz widok z ogrodu i po ktorej stronie masz lune miasta, czyli ktora czesc nieba odpada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomaszP1977 - do takiej lornetki to juz trzeba kupic statyw... to ja juz bym wolal 120/600. Jednak zawsze wiecej pokaze niz lornetka.

celem uzupełnienia: Obserwacje nieba są mniej wygodne niż dzienne, więc w zasadzie każda lorneta używana do astro powinna na czymś siedzieć, żeby gwiazdki nie latały, jednak obserwowałem taką z ręki i było w miarę ok.

Pamiętajmy że kolega nie miał nic wspólnego przedtem z widokiem nocnego nieba przez szkło więc sugeruję jeden z wielu sensowynch wyborów, tym bardziej że pytał o lornetę.

 

Zresztą od luknięcią w okolice Strzelca przez taką lornetkę rozpoczęła się moja przygoda z astronomią.

 

Chyba jednak najlepiej by było żeby Pajak dogadał się z kimś i umówił na obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czemu ta lorneta

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=12225.0

jest tansza od tej?

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17931

 

Ta pierwsza to jakas lipa, czy jak? ta pierwsza jest 20x60+statyw a druga 7x50

 

 

Widok to nie wiem jak powiedziec:>

Od połnocy przez wschód troche za połodnie, ogólnie to na wschód (tylko ze przede mna pre domkow stoi to horyzontu nie widac)

A z balkonu na zachód

Edytowane przez pajak987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkice pochodzą ze strony www.skyrover.net

Pod każdym ze szkiców opisane jest miejsce obserwacji, sprzęt, oraz powiększenie jakiego użyto. Nie zapomnij o przycisku "Invers".

Pozdrawiam

 

Ok. dzięki. Fajna stronka lecz chodzi mi o to, z jakiej odległości należ patrzeć na monitor żeby obraz był taki, jaki zobaczę w okularze teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z jakiej odległości należ patrzeć na monitor żeby obraz był taki, jaki zobaczę w okularze teleskopu.

:D no na dobrą sprawę to kółko z rysunkiem powinno Ci zająć całe pole widzenia żebyś widział "jak w okularze". Są to rysunki poglądowe, dają pojęcie jak wygląda taki a taki obiekt w określonym sprzęcie.

Jak Ci ktoś podeśle zdjęcie panoramy Tokio to przecież nie zastanawiasz się z jakiej odległości patrzeć na ekran żeby było "jak w wizjerze aparatu". Tak samo tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.