Skocz do zawartości

Ameryka


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Fotka jak zwyke powstała przy okazji nie kończących się testów.... tym razem pod ogień poszedł filtr Astronomic UHC. Se fociłem M51 co by sprawdzić jak się filtr sprawuje ( oczywiście zupelnie bez rezultatu ) a tu mi zza drzewa wyłonił się łabędź więc zaswieciłem mu w dziub laserem no i wypaliłem 4 sztuki 500 sekund nim przyszły chmurwy.

Generalnie całość tonie w szumie ( 4 sztuki to jeszcze nie kokosy ) ale coś widać.

Kolorowa fotka to efekt obróbki " w 3 minuty" w Maximie, w którym kompletnie nie panuje nad kolorem a dokładniej konwersją RAWa na kolor...

Poza tym obiekt był jakieś 30stopni nad horyzontem i dosłownie wyłaniał sie zza radośnie świecącego wianka lamp na ulicy... jak za miesiąc czy dwa bedzie wyżej będzie fajniej...

 

Tak czy inaczej wczoraj przy niebie jakości 3.5mag przy F5.6 klatki 300s miały tlo na poziomie 3000ADU ( na 4095 możliwych z 12bitów Canona ).... dziś przy niebie jakieś 4.0mag klatki 300s z UHC mialy tło na poziomie 400ADU... tak więc filtr działa.... i jak widać przy tak maxymalnie spieprzonym niebie z niemal centrum warszawy costam da się sfocić.... czekam na nastepne niebo co by popróbować czasów rzędu 1200s :banan:

 

4 klatki 500s, 350D mod, Astronomic UHC, flaty darki biasy spod Maxim DL, EQ5, Stellarvue 80ED F7 @ F5.6, resize do 50% z pełnej klatki.

 

ameryka____kolor___po_stretchu_PS_resize.jpg

 

PS. Resize bo szumy i do dupy guiding.

Poza tym Robofocus to jest jednak to...teraz cza montaż kurna zmienić...mysle, ze ta fotka to jakieś 1/2 możliwości rozdzielczości tego zestawu optycznego... aktualnie FWHM CCDInspector mi wypluwa na poziomie 8-9arcsec....pewnie do 4-5arcsec dałoby się zejść z lepszym montażem.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas... bardzo ładnie....

Nie to żebym sie tłumaczył, ale skończyłem wypalać fotki jakoś koło 2:30 a w łóżku byłem o 4:00 ( poskładawszy sprzęt w międzyczasie ) po to by o 6:30 być być już w drodze do pracy więc jak pisałem to w zasadzie tylko stack bez jakiejkolwiek obróbki...

 

Pixinsighta uruchomię to trochę skubańca odszumimy :rolleyes: ....

 

pozdrawiam ze słonecznej Łodzi

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips.. będę sie streszcazał. Zapytam wprost: Czy na montażu Sky-Watcher HEQ-5 SynTrek takim jak tu

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...fecc34b386b3cb2

 

będę mógł z pomocą np ED80 zrobić taką fotke jak twoja? Zakładam oczywiście posiadanie laptopa, Canona i całych tych pierdółek:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Drugie podejście do ameryki. Trochę lepiej bo to stack już z 8 klatek po 600s.

Generalnie jest to fotka z filtra Ha-alpha 40nm na zasadzie filtra UHC Astronomic przez który fociłem Canonem 350D a następnie po kalibracji fotek w RAW wyciągnałem z nich (jeszcze przed konwersją na RGB ) czerwony kanał w IRISie ( komenda >SPLIT_CFA R1 G11 G12 B1 ( cyferki zmieniać w zależności od kolejnej fotki ) ).

Za późno się zabrałem do focenia dzisiejszej nocy więc znów za mało klatek i za krótkie czasy naświetlania.

 

Zestaw jak wyżej. Wersja B&W Ha i buraczana...

rX.jpgrX_color.jpg

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwie wersje obróbki :

Pełny kolor z RAW ( obrabiany bezpośrednio w Maximie ):

ameryka_28_UHC.jpg

Każdy kanał koloru wyjety z RAWa w Irisie, obrobiony oddzielnie w PS i złożony znów do RGB.

RGB.jpg

Specjalnie dużej różnicy nie ma....Wrzucam to raczej jako ciekawostkę...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie z filtrem UHC w kolorze niebieskim i zielonym w przypadku ameryki nagrywają sie głownie szumy:

kanał G:

G.jpg

kanał B:

B.jpg

kanał R to oczywiście to 4 posty wyżej.

 

Żeby dopełnić sprawy tak wygląda nałożony na siebie wykres czułosci Canona 350D modyfikowanego ( bez filtra UV/IR, ja mam jeszcze właśnie taki filtr który tnie wszystko powyżej około 700nm )wraz z filrem UHC Astronomic ( zółte to UHC ):

Por_wnanie_filtr_w.jpg

Jak widać rejestruje się ładnie Ha-alpha z SII ale teoretycznie też H-beta i odrobina OIII. Pytanie teraz - na ile Ameryka świeci w H-beta i O-III ? Czy to mniejsza sprawność Canona w tych widmach czy to taka mgłwica.... zbadamy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam czepiasz się szczegółow :D

Przy ogniskowej 450mm przy mgławicach to lekkie pojechanie można olać ze względu na rozmiary obiektów, ale przy galaktykach to już dyskwalifikacja. Na szczęście focenie galaktyk mi nie grozi przy warszawskim LP więc nie ma, jakby, problemu ( tymczasowo ).

 

A tak wogółe to własnie zmieniam lekko system napędowy w tym zakichanym EQ5 więc może lekko poprawi mi się tracking.....zobaczymy co z tego wyrośnie.

Licze tez na przesiadkę na full-APO z ogniskową 388mm F4,8 co też lekko też powinno podnieść możliwość patrzenia na fotki z mniejszym resizem.

Wychodzi jednak teraz problem szumów, które skutecznie gubią rozdzielczość i powodują potrzebę resizowania. Ogólnie mogę powiedzieć, że przy moim sprzętowym setupie, montaż EQ5 idzie w parze ze swoją "jakością" z Canonem. Ogólnie bardzo fajnie, ale trochę kiszka....

 

PS... uwielbiam robofocusa.... za każdym razem jak go używam dochodzę do wniosku, że tu był najtrafniejszy z jakichkolwiek moich astro-zakupów jaki dokonałem. Jeszcze nie rozpracowałem opcji kompensacji temperatury, ale ogólnie jestem zachwycony tym urządzeniem. Gorąco wszystkim polecam !

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS... uwielbiam robofocusa.... za każdym razem jak go używam dochodzę do wniosku, że tu był najtrafniejszy z jakichkolwiek moich astro-zakupów jaki dokonałem. Jeszcze nie rozpracowałem opcji kompensacji temperatury, ale ogólnie jestem zachwycony tym urządzeniem. Gorąco wszystkim polecam !

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.