Skocz do zawartości

Jak zrobić swój mikroskop???


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak wyżej, czy znacie jakieś linki???może macie własne pomysły???

Głównie chodzi mi o wykozystanie okularów teleskopowych. Byłem na stronie Hamala, tam jest opisana budowa mikroskopu, ale niestety nie mam klocków LEGO :szczerbaty: .........

Gdy złaczam dwa okulary 25 i 100 mm obraz jest powiekszony , w miare ostry lecz bardzo mało kontrastowy, jak to naprawić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba mniejsze powiększenie stworzyć lub lepiej oświetlić szkiełko z preparatem.

 

Szczerze mówiąc poszukaj prawdziwego obiektywu mikroskopowego, a obrazy będziesz miał miodzio. Powiększenie będziesz zmieniał okularami z teleskopu.

 

Mnie tez nie wychodziły dobre obrazy z mikroskopu z okularów. Używam obiektywu mikroskopu i teraz jest znacznie lepiej. Hamal miał jakies szczęscie, że mu się trafiły takie dobre okulary :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę prostych zasad ci podam, jak będziesz je znał wszystko zrozumiesz..

 

- obiektyw mikroskopu powinien być krótko ogniskowy (im krótsza ogniskowa obiektywu tym większe powiększenie)

 

 

Obiektyw mikroskopu działa podobnie jak zwykła lupa i powiększenie KATOWE OBSERWOWANEGO PRZEDMIOTU ZALEZY OD ODLEGłOSCI TEGO PRZEDMIOTU OD OBIEKTYWU A TAKZE OD JEGO OGNISKOWEJ. (im bliżej obiektyw przy preparacie tym większy but)

 

 

sterowanie zoomem okularami tutaj nie jest aż tak konieczne..

 

Podobnie jak w lunetach POWIEKSZENIE mikroskopu jest ograniczone zdolnością rozdzielczą, więc nie uzyskasz dowolnie "dużych" powerów przy dobrej jakości obrazu, dobierz optymalne.. :icon_idea:

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapodaję linka o powiększeniach w mikroskopowaniu:

http://www.grzyby.pl/powiekszenie-uzyteczn...zenie-puste.htm

 

Testowałem kitowe Plossle od Synty w mikroskopie i uważam, że są o wile lepsze od okularów mikroskopowych. Problemów z kontrastem nie miałem. Patrzyłem jeszcze przez NLV 6mm, ale ta ogniskowa była za duża jak na zdolności rozdzielcze obiektywów, a dodatkowo waliło aberą.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za link, a czy znacie jakieś linki do własnych atm-owskich mikroskopów????

 

 

Nie potrzebujesz niewiadomo ile linków i informacji nie potrzebnych i nie zrozumiałych. Jeszcze jedną prostą zasadę ci podam:

 

zbuduj "takie coś" abyś mógł oddalać i przybliżać obiektyw do obserwowanych rzeczy, albo odwrotnie, a także okular musi mieć zakres regulacji. bo przy przybliżeniu preparatu do obiektywu będziesz musiał zmienić także odległość okularu do obiektywu, oglądane detale powinny być dobrze oświetlone np kondensatorem który w najprostszym wydaniu składa się ze zwierciadła wklęsłego, po drugiej stronie są dwie światłosilne soczewki a po środku silna żarówka (źródło światła umieszczone jest w ognisku zwierciadła wklęsłego tak jak w projektorze do przeźroczy)... W praktyce możesz zrezygnować z kondensatora, przy amatorskich budowach..

 

Zobacz na aledrogo sa obiektywy PZO bardzo dobrej jakości do mikroskopów, bierz na początek z małym powiększeniem kątowym :D

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, zrobiłem coś takiego,nawet można ustawiać ostrość niestety nie można nazwać tego teleskopem, bo ma za małe powiększenie, ale już coś jest....

 

PS. Przepraszam ze nie obróciłem zdjęć...

P1140237.JPG

P1140239.JPG

P1140241.JPG

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, zrobiłem coś takiego,nawet można ustawiać ostrość niestety nie można nazwać tego teleskopem, bo ma za małe powiększenie, ale już coś jest....

 

PS. Przepraszam ze nie obróciłem zdjęć...

 

 

No i extra.. powiększenie jak pisałem reguluj odległością obiektywu do oglądanych detali.. Powiększenie będzie większe im obiektyw będzie blisko ale nie za blisko..

 

Jakich parametrów masz obiektyw? podaj średnice i ogniskowe.

 

Chciałem zbudować sobie mikroskop ale nie opłaca mi się, bo np na Allegro są dobre mikroskopy PZO w przystępnych dla każdego cenach.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz dopiero co zaczynasz się "w to bawić" a myślisz już o powiększeniach 1600X przekonasz się prędko, że nie tędy droga..

 

poszukaj maleńkiego obiektywu o ogniskowej np. 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.