Skocz do zawartości

Moja pierwsza lornetka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :D

W astronomi stawiam dopiero pierwsze kroki, tak więc proszę o wyrozumiałość dla mnie... Do tej pory niebo mogłam sobie podziwiać gołym okiem, ale wreszcie postanowiłam zainwestować w lornetkę. Jednak ta "inwestycja" nie może przekroczyć tak ok. 150 zł - niestety nie mogę pozwolić sobie na nic lepszego :( Jestem tylko studentką więc mój budżet jest skromny...

Wiem, ze ten temat był poruszany wielokrotnie - naczytałam się dużo na ten temat, ale nadal mam mętlik w głowie. Wiem tylko że najlepsza byłaby lornetka 10x50, ale co dalej?

Pisze by się poradzić "wtajemniczonych" jaką lornetkę mogłabym za taką sumę kupić...

[Tak na marginesie jedyny dostęp do lornetek miałabym w Poznaniu - niestety w moich okolicach nie ma żadnych sklepów z takim sprzętem]

 

Dodam tylko, że jestem okularnikiem - krótkowidzem.

 

Może mnie skrytykujecie, że z czym do ludzi :blink: że za 150 to co takiego można kupić, ale mam jednak nadzieję, że nie zniechęcicie mnie już na samym początku...

 

Także jeśli mogłabym prosić o jakieś propozycje co do konkretnego sprzętu to byłabym bardzo wdzięczna :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj na forum Agnieszko

 

wygląda na to, że przy tak skromnym budżecie, jedyne co można Ci polecić jest "lidlowy" Meade 10x50

choć chyba ciężko będzie Ci ją gdzieś jeszcze kupić

o niej poczytasz tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7984

ale może dla równowagi również tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11494

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałam, że nie będzie łatwo coś znaleźć za taką cene, ale żeby zaraz Lidl!!??

Czytałam już co nieco o sprzęcie z supermarketu i na tyle to ja wiem, że lepiej omijać go z daleka...

 

Czy gdybym ewentualnie zwiększyła środki do 200zł to znajdzie się coś bardziej sensownego?

Jeśli tak, to bardzo prosze o konkretne modele...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jedyny dostęp do lornetek miałabym w Poznaniu - niestety w moich okolicach nie ma żadnych sklepów z takim sprzętem...

Witaj Agnieszko...rozumiem, że studiujesz w Poznaniu. Skoro tak, to zajrzyj do sklepu FotoClassic na ul. Garbary 45. Mają tam lornetki na różną kieszeń...myślę że na studencką również :rolleyes: Będziesz miała możliwość obejrzeć je z bliska, a znając osoby, które tam pracują...możesz także liczyć na ich fachową pomoc i poradę.

Pozdrawiam

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16792

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat wyżej wymienionych lornetek się nie wypowiem, ale...

Kilka miesięcy temu kupiłem lornetkę DO Entry 10x50 za 225zł (ale wtedy byla chyba jakaś wyprzedaż). Miała słuzyć mi przede wszystkim na krótkie wypady, kiedy nie mogę zabrać telepka, ale nie tylko do celów astro.

Nie mam doświadczenia, ani porównania z innym sprzętem, więc moja opinia jest w pełni subiektywna. Ja jestem z niej bardzo zadowolony. Spisuje się w astro bardzo dobrze. Daje ładny, ostry obraz, ma duże pole widzenia, jest solidnie wykonana, no i bardzo wygodnie się ją trzyma, nie ma szans żeby się wyślizgnęła z ręki ;) .

Zaobserwowałem nią do tej pory kilkanaście, głownie zimowych, eMek i pare innych obiektów, tak więc lista obiektów jest całkiem spora, szczególnie pod ciemnym niebem. Mogę ją z czystym sumieniem polecić i myślę, że warto te 50zł dołożyć.

a to jeszcze link do niej: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ee6f4c4bae2ac32

Ale najlepiej niech jeszcze ktoś inny "chłodnym okiem" sie wypowie na ten temat

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam używam Lidla i uważam, że jak na pierwszą lornetkę nada się przyzwoicie. Jeżeli chcesz coś lepszego, to obawiam się, że 200 zł to trochę za mało lub na styk.. sprawdź w Delta Optical.

Pozdrawiam

 

Ha! Ujawnił się skryty Lidlowicz. W sygnaturce chwlali się Kronosem, a całymi nocami z lidletką szaleje :szczerbaty:

 

 

Droga Agnieszko. Te zaproponowane przez Ciebie lornetki mają pryzmaty ze szkła Bak7, toteż średnio się nadają (mówiąc delikatnie).

 

Lepiej już dozbieraj odrobinę do tego:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...860b70d4fb1139b

 

albo kup ruską Berkut 10x50 (np. tu: http://www.pryzmat-fotooptyka.com.pl). Będzie ciężka jak żelazko i bardzo wytrzymała, a optycznie przyzwoita za tą cenę.

 

Możesz też poczekać i zapolować na używaną. Czasem jakiś forumowicz wymienia sprzęt i pojawia się okazja.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad tą lornetką co daniel24 poleca: DO Entry 10x50...

Trochę o niej poczytałam i chyba nie jest taka zła...

Mam tylko nadzieje, że dostanę ją w Poznaniu...bo jeśli nie, to będę musiała zrezygnowac...

 

Czy jeszcze ktoś miał okazje ją wypróbować???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należę raczej do osób, które chcą wiedzieć co kupują, zobaczyć to na własne oczy...

Kupno przez Internet jakoś mnie nie przekonuje... Być może jest to bezpieczne, ale mimo to wole nie ryzykować i sprawdzić produkt, który kupuje na miejscu.

 

Mam tylko jeszcze jedno pytanie: może sprzeczne z tym, co przed chwilą napisałam...ale czy lornetkę trzeba dobierać osobiście, czy mógłby mi ją kupić kolega?

 

Nie mieszkam i nie studiuję w Poznaniu - tak jak myślał Marek B., tylko w Gnieźnie.

Mam jednak znajomego, który mógłby dokonać zakupu dla mnie w Poznaniu.

 

Chodzi mi o to, że jestem krótkowidzem, a on astygmatykiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krotkowzrocznosc raczej nie przeszkadza za to astygmatyzm potrafi zepsuc obraz nawet w przyzwoitej lornetce, szczegolnie jednooczny.

 

Co prawda to prawda.

 

Nie ma znaczenia czy kupisz wysyłkowo, czy wybierze za Ciebie znajomy. Przy zakupie lornetki decydują imponderabilia takie jak np. sposób w jaki lornetka leży w dłoniach, jak Ci się ją trzyma etc. (niby szkopuł, ale jakże wpływa na stabilność obrazu i zmęczenie przy dłuższych obserwacjach!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

względnie niedrogi Nikon Action VII 10x50 CF:

http://www.lornetki.pl/karta_produktu.php?idProdukt=29

 

można też wziąć pod uwagę dość tanie lornetki

o nieco mniejszej średnicy obiektywów - Nikon Action VII 8x40 CF:

http://www.lornetki.pl/karta_produktu.php?idProdukt=27

lub Delta Optical Entry 8x40:

http://www.lornetki.pl/karta_produktu.php?idProdukt=2795

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam Was po dość długiej nieobecności:)

Pewnie pomyśleliście sobie o mnie, że "przyszła" jakaś niezorientowana w temacie, skorzystała z rad "starych wyjadaczy" i nawet nie chciało się jej za nie podziękować!

 

Pewnie z boku to tak wygląda, ale tak nie jest! Nie pisałam nic bo głupio mi jakoś było :icon_redface:

W lornetkę jeszcze się nie zaopatrzyłam i boleję nad tym strasznie :icon_cry: Miałam niespodziewane wydatki i lornetka musiała odejść na boczny tor... Jednak jestem zdecydowana na DO Entry 10x50 na 100% (tylko dzięki waszym sugestiom) i nie spocznę póki nie stanę się jej właścicielką!

Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku mi się to uda:)

 

Jak tylko będę ją miała w swoich rękach to na pewno podzielę się z Wami moimi wrażeniami (tak przy okazji...Pepinie Krootki, mam nadzieję, że nie zakwalifikowałeś mnie do kategorii tych "niewdzięcznych", o których pisałeś wcześniej w innym wątku...)

 

Ja w każdym razie jestem Wam wszystkim bardzo wdzięczna za cenne wskazówki :D

 

Pozdrawiam

 

 

P.S. Jeszcze "tu" wrócę...a na całym AstroForum jestem cały czas! To jedna z pierwszych stron jakie otwieram po włączeniu komputera!!!

Edytowane przez Agnieszka20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepinie Krootki, mam nadzieję, że nie zakwalifikowałeś mnie do kategorii tych "niewdzięcznych", o których pisałeś wcześniej w innym wątku...)

 

Nie zakwalifikowałem, ale cieszę się przeogromnie, że mój apel odniósł jakiś skutek. :banan:

 

Póki co postaraj się wygospodarować jedną ciepłą letnią noc i poszukaj astroamatorów z Poznania do wspólnych obserwacji.

 

Pozdrawiam gorąco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się Pepinie, że nie straciłam w Twoich oczach resztek sympatii:)

 

Co do obserwacji, trudno mi będzie znaleźć kogoś do obserwacji z Poznania, bo po prostu tam nie mieszkam!

Mieszkam w takiej małej miejscowości, która może nawet nie wiesz, że istnieje :lol: 30 km od Gniezna, a 60 od Poznania. Dlatego w swoich danych wpisałam Gniezno, w ten sposób każdy ma jakąś orientację, skąd mniej więcej pochodzę (a w Gnieźnie to tylko studiuję).

 

Tak więc nie mogę liczyć na żadne towarzystwo uzbrojone w lornetki, bo takich zainteresowanych obserwacjami po prostu nie ma!!! Czy ja zawsze muszę być jakimś odmieńcem i wybierać sobie takie zainteresowania, w których nie mam żadnych bratnich duszy???

Niestety, na razie pozostaje mi liczyć na własne oczy i własne towarzystwo do czasu kiedy nie zaopatrzę się we własną lornetkę:)...pozostaje mi się zadowolić na razie wypatrywaniem spadających meteorów, do tego na szczęście nie jest konieczna lornetka! Wystarczy mi moje spostrzegawcze choć wspomagane okularami oko :lol:

 

Nie zapominam też oczywiście o nadchodzącym zaćmieniu Słońca! :D

 

 

Ja też pozdrawiam gorąco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należę raczej do osób, które chcą wiedzieć co kupują, zobaczyć to na własne oczy...

Kupno przez Internet jakoś mnie nie przekonuje... Być może jest to bezpieczne, ale mimo to wole nie ryzykować i sprawdzić produkt, który kupuje na miejscu.

 

Kupując przez internet masz kilkanaście dni na odstąpienie od umowy i zwrot sprzętu, bez podawania przyczyny.

Znając DO nie powinnaś mieć problemów ze zwrotem pieniędzy, jeśli lornetka nie spełni Twoich oczekiwań. Przepadnie wprawdzie kasa za kuriera, ale to i tak taniej niż bilet do Katowic lub Warszawy :rolleyes:

Pozdrawiam

Edytowane przez rerekumkum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.