Skocz do zawartości

Problem z.....


Stępień

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegos czasu OGlądam obiekty i widze je z bardzo jasymi kolorami niebieski czerwony . Przy powiekszeniu 50 widac to i jak dodałen barow 3x to tez widac było .

JAk dalem powekszenie 250 X to widac było biały punkt tylko slabsza ostrosc .

Czy to wina telepa czy soczewki czy pogody ???? Przez to nie da sie oglądac

NAprzykład jowisz widzialem tylko kolory jak kolory na 3 s ucichly to bylo cos widac .

Kazdy jasny obiekt tak wygląda na jaki nakieruje :(

Czekam na pomoc pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na refrakcję atmosferyczną.

Ale.............

Wiemy że oglądasz obiekty , a nawet " jowisz"

Używasz do tego telepa i ewentualnie soczewki.

No i wiemy jeszcze że od jakiegoś czasu.

Litości jak potrzebujesz pomocy to opisz chociaż problem.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRzy ogłądaniu obiektów widze kolory zołty itp na obiekcie a powinienem widziec chyba biale kolory.

TE kolory Bardzo mocno swiecą przy oglądaniu kazdego obiektu .posiadam telep powersekeer 127 EQ 1000mm Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyc przy golądaniu obojetnie jakiego obiektu nie widze obrazu tylko pelno kolorw tenczy na miejsce obiektu . JEsli u gory napsialem nie jasno to przepraszam .

 

pozdraiwam :Salut:

Edytowane przez Stępień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum. Zacznijmy może od tego jaki to teleskop:

 

Celestron PowerSeeker 127 EQ

 

Celestron to znana i ceniona marka teleskopów. Możliwe że dostałeś jakiś uszkodzony albo wybrakowany egzemplarz, jest też niebezpieczeństwo że to podróbka - zależy gdzie kupowałeś.

 

Tak jak pisał jacapa, może chodzić o refrakcję atmosferyczną czyli fałszywe kolory powstające przez załamanie światła gdy oglądamy obiekty nisko nad horyzontem. Piszesz poza tym, że kolory "ucichły" na chwilę - czyli powietrze na chwilę się ustabilizowało i fałszywe kolory zniknęły - to też by wskazywało na winę atmosfery nisko nad horyzontem.

 

Ale jeśli masz tak samo jeśli skierujesz teleskop na obiekty wysoko nad horyzontem, prawie w zenicie, to już jest wyraźnie wina sprzętu. Skieruj teleskop na dowolną gwiazdę, która jest wysoko i napisz nam czy tą gwiazdę też tak widać z dziwnymi kolorami.

 

Obiekty w kosmosie najczęściej wyglądają na "czarno-białe" bo dociera od nich bardzo mało światła i oko nie może odebrać informacji o kolorach. Są od tego wyjątki, jasno świecące planety takie jak Mars, Jowisz czy Saturn dają czasem trochę lekkiego, prawdziwego koloru, nawet w małym sprzęcie. Za to w potężnych teleskopach o średnicach zwierciadła rzędu 50 cm i więcej, daje się dostrzec nawet delikatne kolory najjaśniejszych mgławic, jak chociażby Mgławica Oriona.

 

Jeśli okaże się, że zawinił sprzęt i masz sztuczne kolory gdzie byś nie spojrzał, to trzeba się zastanowić, o którą część teleskopu chodzi. Czy to wina zwierciadła, okularu czy może jakichś innych elementów. Spróbuj zmienić okular i sprawdź jak to wpływa na kolory. Być może twój teleskop trzeba będzie zwrócić do sklepu jako wadliwy i wymienić na nowy ale musisz mieć pewność.

Edytowane przez Karol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzienki dzis jest słaba pogoda :burza: jutro posprawdzam . MAm tylko 2 okluary i barrow razy 3 wiec ja tylko moge sprawidz z powiekszeniem 250 X . Dam ci znac jutro jak zprawdze naprawde jestem wdzieczny .

teleskop kupiłem uzywany ....... :mellow:

 

Jak bendą jakies pytania to odpisze :) Thx KArol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O - to jeśli był używany, tym bardziej dziwne że takie kolorowe cudactwa wychodzą. Poprzedniemu użytkownikowi przecież też to powinno przeszkadzać. Teraz na rynku jest trochę tanich teleskopów mało znanych marek i najczęściej są tanie bo mają bardzo niską jakość elementów. Natomiast Celestron to porządna, znana marka. Myślałem, że to podróba ale skoro używany to już też raczej odpada. Ten problem z kolorami to naprawdę zagadka. Sam nie wiem co o tym myśleć - jak napiszesz coś więcej o nowych obserwacjach, będzie się można zastanowić co to może być. Byłoby dobrze żebyś w końcu zobaczył M31 - to galaktyka, obiekt mgławicowy a więc różni się od gwiazd. Ważne jak ona wygląda przez twój sprzęt.

 

A teraz jeszcze troszkę pomocy w orientacji na niebie.

 

Spróbuj obejrzeć taką mapkę:

 

http://content.telescope.com/rsc/img/catal...arChart_clr.pdf

 

Zobacz że na brzegu są drzewa. Znajdź "Jupiter" - widzisz teraz gdzie był Jowisz? Spróbuj rozpoznać konstelacje na niebie. Bez tego nie znajdziesz galaktyk takich jak M31 a tylko najjaśniejsze planety. Spróbuj.

 

Zobacz jeszcze krótki film o obserwowaniu na tej stronie poniżej. Tam jest pokazane jak wyglądają galaktyki widziane przez teleskop podobny do twojego:

 

http://www.jpl.nasa.gov/videos/whatsup/whatsup20080502/

 

Z teleskopem dostałeś program TheSky ale moim zdaniem on jest trudny w obsłudze. Spróbuj Cartes du Ciel.

Edytowane przez Karol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w szeregowcach nie ma tu az tyle swiatła ( nie działąją :D ) ale troche jest . widziałem to robiac z ogrodka po ciemku przez otwarte okno przez balkon.

Karol mogłbys mi powiedziec co mam wieczorem posprawdzac pokoleji i sprawdzic przyczyne .

Bardzo dzienkuje za pomoc :)

 

PS .KArol Obejrzałem film i ściągnołem mape, dzis sie tym pobawie , sprobuje sie nauczyc tego .

pozdr.M.S

Edytowane przez Stępień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optyka

 

Wszelkie budynki nagrzewają się w ciągu dnia a nocą oddają ciepło z powrotem do otoczenia. Przez to powietrze faluje. To kolejny czynnik psujący obraz. Zaleca się aby obserwować teleskopem wychłodzonym - czyli nie patrzymy od razu po wyciągnięciu na zewnątrz, tylko ustawiamy go na conajmniej pół godziny, niech sam się schłodzi - wtedy nie ma wirów powietrza w tubusie i obraz jest ostrzejszy i spokojniejszy, nie falujący - tego też możesz spróbować.

 

Oczywiście nie chodzi o to, żeby gwałtownie zamrozić sprzęt - to groziłoby uszkodzeniem. Chodzi tylko o to, żeby wyrównała się różnica temperatur między powietrzem na zewnątrz a teleskopem i ustały ruchy powietrza. Poza tym jeśli ustawisz go w oknie, to na samym początku powietrze gwałtownie krąży żeby wyrównać różnicę temperatur między twoim pokojem a powietrzem na zewnątrz. Mówiąc krótko - daj mu te pół godziny a nawet godzinę, nie obserwuj od razu.

 

Za duże powiększenie to też problem. Każdy teleskop ma granicę powiększenia przy którym obraz jest dobry. Dalsze powiększenia powodują, że nie widać żadnych nowych szczegółów, tylko obraz staje się rozmazany. Testy rób najpierw na najmniejszym możliwym powiększeniu. Sprawdź w instrukcji jakie powiększenia dają te 2 okulary.

 

Być może fałszywe barwy, o ile powstają z powodu wadliwej optyki, pochodzą od tych okularów. Jest jeszcze Barlow - także nie koniecznie najwyższej jakości. Z teleskopami jest podobnie jak z odtwarzaczami mp3 - nawet dobre firmy dodają do swojego sprzętu dość słabe akcesoria - w odtwarzaczach słuchawki, w teleskopach - okulary.

 

 

Orientacja

 

Kolejna ważna rzecz, zanim jeszcze zaczniesz rozpoznawać gwiazdozbiory, to kierunki. Ustal gdzie w twoim ogródku jest północ, południe, wschód i zachód. Jesteś pewny że widziałeś Jowisza. Popatrz na mapkę - tam on jest na dole po lewej stronie, między "EAST" i "SOUTH" czyli między wschodem a południem - krótko mówiąc, na południowym wschodzie. Na prawo od niego jest gwiazdozbiór, który kształtem przypomina czajnik - co prawda nazywa się Strzelec, ale wygląda jak... czajnik. Spróbuj go rozpoznać na niebie gołym okiem.

 

Teraz zwróć uwagę na "dzióbek" czajnika. Niedaleko niego jest M22 - dość duża i jasna gromada kulista czyli zbiorowisko tysięcy gwiazd skupione w czymś na kształt kuli. Jeśli najpierw nastawisz na Jowisza a potem przestawisz tak żeby przeciąć dzióbek czajnika, być może trafisz w tą gromadę - ale najpierw dokładnie nastaw ostrość na Jowiszu. Twój teleskop daje obraz lustrzany, odwrócony - czyli jak odbijasz w twoja górę i w lewo to przestawia się na dół w prawo. Uwzględnij to przy celowaniu.

 

W tym czasie na zachodzie - "WEST" - są 3 dość jasne punkty - Saturn, Regulus i Mars. Spróbuj popatrzeć na każdy z nich i porównać.

 

 

Podsumowanie

 

1. pozwalasz na wyrównanie temperatur przez conajmniej pół godziny

2. w tym czasie próbujesz gołym okiem rozpoznać Strzelca na prawo od Jowisza

3. próbujesz wcelować w M22

4. próbujesz po przeciwnej stronie nieba rozpoznać 3 jasne punkty - Saturna z Marsem i Regulusem - zrób to może nawet przed Jowiszem, bo one szybko zachodzą za horyzont

5. piszesz na forum co było widać :)

Edytowane przez Karol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzienki KArol spróbuje to zrobic jesli to nie wypali to wedlug mnie to winnajedej soczewki .

Z Saturnem beendzie ciezko mam złą pogode na zachodzie nisko nad horyzontem czesto są tam chmury nawet jesli niebo jest czyste . Cóz mieszkam w miescie.... :( . Zrobie wszstko to co mi kazales zobacze jakie był rezultaty . Jowisza widziałem na 100% bo go rozpoznałęm :) . Jak bende jeszcze wieczorem oglądał i cos nie bende mogł znalez to napisze .

Pozdr :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale właśnie dlatego że widziałeś Jowisza, rozejrzyj się też co jest obok niego na niebie - gołym okiem (Strzelec - Sagittarius, nad nim Orzeł - Aquila itp.) oraz przez teleskop (M22 i nie tylko). W ten sposób zaczniesz naprawdę poznawać niebo i przekonasz się ile tam jeszcze można zobaczyć. Ja też kiedyś rozpoznawałem tylko jasne obiekty takie jak Jowisz i czasem Wenus, ale jak tylko zacząłem rozpoznawać gwiazdozbiory to dopiero naprawdę wiedziałem na co patrzę i mogłem odnajdywać dużo nowych ciekawych obiektów. M22 i M31 są obiektami z katalogu Messiera - zestawienia popularnych obiektów mgławicowych. Jest ich w sumie ponad 100 i mogą dostarczyć wiele satysfakcji. Masz teleskop jednej ze znanych i cenionych firm (inne to np. MEADE, Orion itp.) więc jeśli nawet to wina okularów albo coś jest nie tak w danym egzemplarzu to razem ustalimy o co chodzi i doradzimy.

Edytowane przez Karol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie Jowisza probuje znalez mam go w szukaczu i nie moge go złapac to telepa . :( Bende Nadal próbował pogoa taka sobie .... :burza:

IDe dalej cos złąpac . :Salut:

Edytuje . Próbuje i nic .poczekam az jowisz bendzie wyzej . Może z nim mi sie uda mam narazie mało doswiadczzenia :(

Edytowane przez Stępień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo powinen ten szukacz byc ustawinony . Nie wiem jak go ustawic chyba jest on w jedej pozycji...

Szukacz jest odalony o 4 cm .

 

Nie, nie.

Szukacz powinien być "zrównany z teleskopem", czyli i tu i tu powinno być widać ten sam fragment nieba. Ustaw to na jakiejś latarni, albo innym obiekcie oddalonym od Ciebie. Wyceluj teleskop na tą latarnię. Nie poruszając nim naceluj obraz w szukaczu na ten sam obiekt, Na pewno masz na obejmie szukacza śrubki do tego celu.

Chodzi o to, żeby ten obiekt mieć pośrodku obrazu zarówno w szukaczu, jak i w teleskopie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, szukacz ma śruby które pozwalają delikatnie zmienić jego pozycję. Jak masz gwiazdę na samym środku patrząc przez szukacz, w okularze teleskopu też ma być idealnie na środku. Wyreguluj szukacz troszkę wykręcając lub troszkę wkręacając śruby. Nie chodzi o to żeby znacznie zmienił położenie, tylko żeby np. jego koniec przesunął się o milimetr w lewo lub prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stępień, tak na szybko:

 

-szukacz zgrywaj z teleskopem w dzień na obiekcie odległym o conajmniej 1 kilometr

-obserwacje nigdy przez otwarte okno, najlepiej odkryty teren koło domu, jeśli balkon to zamknij drzwi balkonowe, aby nie było przepływu ciepłego powietrza

-wystudź teleskop przed obserwacjami

-nie rzucaj się na maksymalne powiększenia, zacznij od małych i średnich

 

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwe do namierzenia. Spróbuj z Saturnem, chociaż ten teraz już nisko nad horyzontem jest.

 

Spróbuj przycelowac w obiekty Deep Sky. Na początek polecam (łatwe do namierzenia) M13 w Herkulesie i M57 w Lutni.

 

Cytuję swoją wypowiedź z innego wątku:

"No w co tam możesz pocelować... No Saturn na pewno na początek, możesz spróbować jeśli chodzi o DS'y złapać M13 i M57, odpowiednio:

M 13- Widząc gwiazdozbiór Herkulesa, to jego tułów, czyli ten czoworobok będzie na wschodzie już nie tak nisko. Między gwiazdami tworzącymi prawą krawędź, mnie więcej w 2/3 lub 3/4 dystansu między DOLNĄ a górną gwiazdą, powinniście w szukaczu dostrzec lekko rozmytą gwiazdkę. Tam się właśnie obiekt znajduje. Super sprawa

M57- Lecisz od WEGI w dół, do podstawy gwiazdozbioru Lutni (niedaleko Herkulesa). Między gwiazdami Sulafat i Sheliak, tworzącymi podstawę, w szukaczu zobaczycie w połowie dystansu gwiazdkę, będzie ona lekko powyżej wyimaginowanej lini łączącej gwiazdy. Tam znajduje się mgławica."

 

Pozdrawiam ;)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.