Skocz do zawartości

Co kupic MAK na azymutalnym czy Syntia 8" na Dobsonie


pitbu

Rekomendowane odpowiedzi

naprawdę sądzisz, że warto rozbebeszyć inny teleskop (chyba lepszej jakości skoro ma mieć lepsze podzespoły) żeby poprawić ten

 

a co będzie dalej jeśli okaże się, że trzeba lepsze LG i montaż? Też wymienisz? I co Ci pozostanie z tego opticona? Rura?

 

jest sens w ulepszaniu teleskopu ale tylko wtedy gdy większość elementów jest na dobrym poziomie i wystarczy wymienić np. sam wyciąg. W tym przypadku każdy element teleskopu to wielka zagadka. Oczywiście sam ATM może sprawiać wiele frajdy ale to już inny temat

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Kolegę Jarka trochę poniosło , Synta 6'' nie wygra z Makiem 5'' na planetach. Mak do planet plasuje się za APO-ED. A 5'' power 200x spoko w średnich warunkach. Bez urazy- pozdro

 

Fakt, przy 6" N vs 5" M nie mogę dać głowy za to, co napisałem [ dlatego było 6-8" ;) ]. Różnica apertury nie jest wielka, z drugiej strony 150/1200 to Newton o małej obstrukcji, a nieduża światłosiła ułatwi uzyskanie sensownych obrazów z okularami przeciętnej jakości. To nie 150/750. Zakładam,że piszesz mając praktyczne porównanie. Przy 8" jednak spodziewałbym sie jakiejś wyraźnej różnicy. Chociaż... Ostatnio przekonałem sie, co potrafi Mak w naprawdę dobrych warunkach, kiedy w teren wywieźliśmy z TomaszP1977 jego 12" Syntę na Dobsie i mojego 5" Maka. Widok tranzytu Callisto wraz z cieniem był znakomity w obu teleskopach, mimo kolosalnej różnicy apertury. Byłem lekko zszokowany, bo tak dobrych obrazów Jowisza nie miałem jeszcze nigdy, także w ubiegłych latach, kiedy chadzał wysoko [tylko wtedy z Newtona 130/650,a to sprzęt mało planetarny]. Wydaje mi się,że w Syncie widziałem lepiej detale pasów w atmosferze. No cóż, większość moich obserwacji w mieście to był jednak balkon, albo między gęsto stojącymi blokami :sterb026: A dziwiłem się zaraz po przesiadce z krótkiego Newtonka na Maka, że nie ma poprawy na planetach :Boink::Boink::Boink: Inna rzecz,że Synta chodzi na razie na kitowych Plosslach, ciekawe, co by było, jakby tam ortoskopa wsadzić.

Ta dyskusja pokazuje, jak trudno porównywać teleskopy o niewiele różniącej się aperturze , a innej optyce. Problem niebanalny, bo ma praktyczne znaczenie dla pewnej grupy obserwatorów: wybór możliwie małego teleskopu do planet o możliwie dużych osiągach. Np. achro 120/1000 vs. 100ED vs Mak 127/1500. Zwłaszcza, jak ktoś startował z Newtonem 130mm, a w 150mm nie chciał iść ze względu na gabaryty.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taak ..Synta... teleskop dla ludu. I to jest jego podstawowa zaleta.

Jeżeli chcecie Syntę 8" porównywać z Makiem to porównajcie ją z Maczkiem 8" (np. Intesa ) o światłosile f/7,5 czy f/10. I wtedy pogadamy o możliwościach obserwacyjnych teleskoów różnych konstrukcji lecz tej samej aperturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitbu! uwazaj na tego Opticona (Nostrusa) bo to niby teleskop a nie do konca... (wyciag jest jakoci rurki od odkurzacza). Sprawdzalem macalnie to i ucieszylem sie, ze rok temu nie kupilem tego... a ile sie nastękałem ze pojawił się tuż po kupnie SW102... - moim zdaniem to najlepszy wybór na początek ze wzgledu na cene, jakosc i przenosnosc. No 127 na pewno lepszy ale drozszy... jest jeszcze taka nowosc co mnie bardzo ciekawi bo moznaby 2 teleskopki nosic razem maly Mak102 i maly Achromat 80/400 ale rozdzielczasc ma taka sama co Mak tylko sporo jasniejszy wiec moze Ktos sie wypowie czy warto kupic takie dwa czy jeden Mak a potem wielkiego Newtona ze 150mm srednicy... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wie ktoś może co to za sprzęt ?

http://www.allegro.pl/item391202794_telesk...nieuzywany.html

 

http://www.allegro.pl/item389710805_prof_t...ar_24_msc_.html

 

Ten EQ4 to jakas tandeta czy może standard i ujdzie spoko ?

Da się do tego dołozyć napęd ?

 

Poszedł sobie taki za tylko 510 zł na allegro (choć nie wiem czy gościu komuś sprzeda, bo cena trochę odbiega od jego oczekiwań).

Trochę myślałem co taki sprzęt może być warty.

 

Do powazniejszego astrofoto (przez tę tubę F/4) nadało by się ?

Pająk to on tam ma okropnie tandetny. Piki to będą takie że ho,ho.

Wyciąg też nie najlepiej wygląda. Montaż na alu-nogach, więc też nie najlepiej. No ale głowica EQ jest już ciekawa. Może przełozyc by ją na dużego teodolita drewnianego i będzie OK.

Snajper poczytaj sobie na forum. Newton to maszyna do głębokiego nieba. 150/900 takiego mam , to staruszek z żywca i nawet nie myśle o nim jako o średniaku. Kompaktowym jest Synta 200/1200[20''] i to pod dobre niebo[smolne] pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snajper poczytaj sobie na forum. Newton to maszyna do głębokiego nieba. 150/900 takiego mam , to staruszek z żywca i nawet nie myśle o nim jako o średniaku. Kompaktowym jest Synta 200/1200[20''] i to pod dobre niebo[smolne] pozdro

 

No taaa... B) Ja pisalem ze: „w przyszlosci” - w sensie - ze jako podstawowy nie bardzo przenosny (sorry za skrot mysliwski :P ). :blink:

Ze Makiem wszystkiego DSowego nie pociagnie sie, jak duza srednicą... dla tego tez spytalem czy warto jednak luknac przez tego Achro 80/400 i traktowac jako zestaw travellerski te 2 teleskopy w niskiej cenie - czy bedzie jakas roznica w obrazach maka z 40mm i Achro z 10 mm oprocz pola, Czy Achromacik ten maly bedzie mogl pokazac struktury dalekiego nieba... lepiej niz Mak 102... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze Ktos sie wypowie czy warto kupic takie dwa czy jeden Mak a potem wielkiego Newtona ze 150mm srednicy... :unsure:

 

Witam

Uważam ze nie warto schodzić ze średnicą poniżej 100mm w refraktorach no chyba że APO. Moim zdaniem Mak 127/1500, a potem Newtona lub odwrotnie. Taki zestaw na pewno da satysfakcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Achromacik ten maly bedzie mogl pokazac struktury dalekiego nieba... lepiej niz Mak 102... :unsure:

 

Snajper, do DS liczy sie apertura. Jak chcesz mieć przenośny mały sprzęt do jasnych DS-ów, to nie 80/400, bo to sensu nie ma, tylko powiedzmy 102/500, 100/600 [lepiej] lub 120/600 [ale to już mniej mobilne, bo duże i ciężkie] na jakimś AZ. Ale moim zdaniem, jak masz warunki, to nie baw sie nawet w takie półśrodki, tylko kupuj coś dużego. Przez 80/400 naprawdę zobaczysz tyle, co kot napłakał. Ja to kupiłem, bo potrzebowałem lunetki, która mogę zabrać ze sobą w plecaku choćby na antypody i łazić z tym piechotą, łapać stopa itp. Dwa lata temu ten refraktorek był ze mną w Turcji, teraz jedzie na Syberię, gdzie trochę go ponoszę po górach :ha::ha::Boink::Boink: Daj Boże trafi kiedyś pod południowe niebo wraz ze mną :rolleyes: Po prostu to największa apertura , którą mogę do plecaka załadować i maarsz w góry. Oczywiście zwykle biorę lornetkę 10x50, ale na imprezy typu zaćmienia przydaje sie bardziej teleskop, choćby i mały. W domu używam tego maleństwa sporadycznie ze względu na znikomą przydatność do poważnych obserwacji.

Zauważ jeszcze jedno: z racji aberracji, a stąd małego zakresu powiększeń użytecznych, to taki krotki refraktorek ma bardzo pole zastosowań, niewiele różniące się od dużej lornety statywowej. Do planet tego nie wykorzystasz np. w podróży, bo obraz koszmarny. Można jeszcze w tych wiekszych modelach 100/600 czy 120/600 przysłonić nieco aperturę, ale to i tak da raczej gorsze rezultaty niż mały Mak czy np. refraktor 90/900

Ja np. wolałbym mieć jako traveller 80/480 czy 80/500 [najlepiej o gabarytach w stanie złożonym podobnych do tego 80/400] albo jakies semi Apo, bo może od biedy coś by sie dało zobaczyć na Jowiszu, typu cień któregoś z księżyców w dobrych warunkach. 80/400 achro nie ma tu żadnych szans, a ktoś mi pisał kiedyś na forum,że w 80/600 ED te zjawiska są już widoczne.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snajper, do DS liczy sie apertura. Jak chcesz mieć przenośny mały sprzęt do jasnych DS-ów, to nie 80/400, bo to sensu nie ma, tylko powiedzmy 102/500, 100/600 [lepiej] lub 120/600 [ale to już mniej mobilne, bo duże i ciężkie] na jakimś AZ. Ale moim zdaniem, jak masz warunki, to nie baw sie nawet w takie półśrodki, tylko kupuj coś dużego. Przez 80/400 naprawdę zobaczysz tyle, co kot napłakał. Ja to kupiłem, bo potrzebowałem lunetki, która mogę zabrać ze sobą w plecaku choćby na antypody i łazić z tym piechotą, łapać stopa itp. Dwa lata temu ten refraktorek był ze mną w Turcji, teraz jedzie na Syberię, gdzie trochę go ponoszę po górach :ha::ha::Boink::Boink: Daj Boże trafi kiedyś pod południowe niebo wraz ze mną :rolleyes: Po prostu to największa apertura , którą mogę do plecaka załadować i maarsz w góry. Oczywiście zwykle biorę lornetkę 10x50, ale na imprezy typu zaćmienia przydaje sie bardziej teleskop, choćby i mały. W domu używam tego maleństwa sporadycznie ze względu na znikomą przydatność do poważnych obserwacji.

Zauważ jeszcze jedno: z racji aberracji, a stąd małego zakresu powiększeń użytecznych, to taki krotki refraktorek ma bardzo pole zastosowań, niewiele różniące się od dużej lornety statywowej. Do planet tego nie wykorzystasz np. w podróży, bo obraz koszmarny. Można jeszcze w tych wiekszych modelach 100/600 czy 120/600 przysłonić nieco aperturę, ale to i tak da raczej gorsze rezultaty niż mały Mak czy np. refraktor 90/900

Ja np. wolałbym mieć jako traveller 80/480 czy 80/500 [najlepiej o gabarytach w stanie złożonym podobnych do tego 80/400] albo jakies semi Apo, bo może od biedy coś by sie dało zobaczyć na Jowiszu, typu cień któregoś z księżyców w dobrych warunkach. 80/400 achro nie ma tu żadnych szans, a ktoś mi pisał kiedyś na forum,że w 80/600 ED te zjawiska są już widoczne.

Pozdrawiam

-J.

 

Dzieki wielkie :D ! :notworthy:

 

 

To znaczy ze taki Newton 114/500 bedzie mial lepsze obrazy DS od Maka102 ktorego mam juz?

Warunki na duza Aperture niby mam, ale chodzi mi o to zeby na wycieczki nosic 2 rurki tanie zamiast jednego drogiego APO... Czy moze to nie ma sensu i nalezy skarbonke wypelniac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Snajper

Tak 114/500 będzie miał lepsze obrazy DS ponieważ ma światłosiłę f/4.4, a twój Mak ma chyba około f/13. Pisałem dzisiaj o tym małym newtonie na forum - mam taki, ale mając maka radziłbym uzbierać kasy i kupić większego Newtona.

 

Pozdr.

Edytowane przez Leon Mazur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłosiła nic tu nie ma do gadania. Tylko średnica zbierająca światło. Czy to będzie F/4 czy F/20 naprawde nie będzie różnicy w jasności obrazów. Jasność zależy od powiekszenia i średnicy.

 

A tak poza tym jakiś stary wątek wałkujecie, a autor tematu już dawno pewnie zdecydował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłosiła nic tu nie ma do gadania. Tylko średnica zbierająca światło. Czy to będzie F/4 czy F/20 naprawde nie będzie różnicy w jasności obrazów. Jasność zależy od powiekszenia i średnicy.

 

 

 

hm... zachęcam do lektury: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...;hl=światłosiła

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vixen ! Co Ty wypisujesz ?!

Kurde trzeba coś zrobić z tymi "pseudoradami". Coś ostanio dużo "specjalistów" się pojawiło na forum, którzy robią mętlik w głowie początkującym i burzą krew znających temat.

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co wszytsko się zgadza jak Pan Płeszka tam tłumczy w tym linku.

Może coś nie jasno dla niektórych sformułowałem swoje zdanie.

 

Podobnie mylne jest twierdzenie że Synta 200/1000 jest jaśniejsza w wizualu od 200/1200. Przy tym samym power będzie to samo, z tym, że F/5 da więcej wad optyki.

Edytowane przez Vixen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vixen, niby masz rację, ale tylko przy założeniu że mamy do dyspozycji okulary o dowolnie wybranej ogniskowej, jednak w praktyce okazuje się że dla f/13 już nie uzyskasz dużej źrenicy wyjściowej... (i to też było mówione w tamtym wątku) więc upada tutaj teza że światłosiła nie ma znaczenia - czasem jednak ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziekuje za rozwiniecie tematu odnosnie 2 plecakowych malych tubek.

:notworthy::Beer:

Teraz wiem, przynajmniej ze nie wymyslilem glupoty, jesli chodzi o zestaw MALY NEWTON - MALY MAK na wycieczki.

Oczywiscie bede w miare nauki zbieral na Apochromat ale chyba to powinien byc conajmniej 80 zeby zrownal sie z Makiem 102.

Jeszcze raz dzieki wszystkim i w pierwszej kolejnosci madrym Babom :ha::ha::banan::szczerbaty:

Edytowane przez Snajper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vixen ! Co Ty wypisujesz ?!

Kurde trzeba coś zrobić z tymi "pseudoradami". Coś ostanio dużo "specjalistów" się pojawiło na forum, którzy robią mętlik w głowie początkującym i burzą krew znających temat.

 

Pozdr. Artur

 

 

właśnie Vixen przed chwilą zażądał usunięcia swojego profilu

także problem rozwiązał się sam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.