Skocz do zawartości

Helix z Teneryfy


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

dawno nie pokazywałem nowego materiału.

Brak czasu oraz sporo wyjazdów nie pozwoliło mi na zajmowanie się astrofotografią.

Na szczęscie jeden z wyjazdów był typowo astrofotograficzny.

Kilka tygodni temu z PTL-em oraz Domkiem fotografowaliśmy trochę bardziej południowe niebo na Wyspach Kanaryjskich.

Niestety nie mam czasu na szybkie obrobienie materiału. Dopiero teraz udało mi się przygotowac Helixa czyli NGC 7293.

Postaram się w przyszłości przygotować jakąś relację z tej wspaniałej Wyprawy.

Pozdrawiam serdecznie

Michał Żołnowski -Tiamat

 

 

Zdjecie zrobione 6 czerwca 2008 na wysokości 2300 metrów na Teneryfie.

Sprzęt:

Takahashi Sky90 II with reducer/flattener (f.l. 407mm)

Takahashi EM-11 Temma Jr.

SBIG ST-10XM

H-alpha – 150 min. RGB – 30 min każdy kanał.

 

Dołączone zdjęcie to crop środka kadru.

 

Pełna wersja jest tutaj.

helix_mini.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało popularny obiekt złapany gratulacje! Teraz spróbuj z Polski :) U Ciebie na południu powinno być lepiej niż u mnie... Mam jeszcze pytanko: co jest powodem takich dziwnych gwiazdek? Tzn. mam na myśli ich nieregularny kształt?

 

Czekam z niecierpliwością na relację z Kanarów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało popularny obiekt złapany gratulacje! Teraz spróbuj z Polski :

 

Kurcze popatrzylem sobie do CdC i faktycznie on jest osiągalny w polskich warunkach ok 18-20 st w maksimum.

Z praktyki wiem ze montaż z tuba patrząca tak nisko nie zachowuje się fajnie i trzeba wymyślić sposób aby go jakoś (znie)równoważyć bo moje CG5GT wcale nie działa najlepiej jak tuba SW6" w osi DEC jest zrównoważona... tego się nauczyłem ostatnio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Wysokość nad horyzontem to około 40 stopni.

U mnie z obserwatorium nie mam szans na zrobiene zdjęcia. Południowe drzewa oraz wielka łuna nad Krakowem akurat z tej strony.

Co do kształtu jasniejszych gwiazd. ST-10XME jest bez dwóch zdań kamerą NABG. Np. podczas godzinnej ekspozycji w h-alfa powstało całkiem sporo bloomów. Przed obróbką w PS wykasowałem powstałe przy akwizycji materiału artefakty. Może niezbyt finezyjnie. Należałoby po prostu w PS wymazać powstałe "spajki" lub wiecej czasu poświęcić na lepsze wymazanie bloomów dedykowanym do tego softem.

Pozdrawiam

Michał Żołnowski - Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze popatrzylem sobie do CdC i faktycznie on jest osiągalny w polskich warunkach ok 18-20 st w maksimum.

Z praktyki wiem ze montaż z tuba patrząca tak nisko nie zachowuje się fajnie i trzeba wymyślić sposób aby go jakoś (znie)równoważyć bo moje CG5GT wcale nie działa najlepiej jak tuba SW6" w osi DEC jest zrównoważona... tego się nauczyłem ostatnio

 

 

Jest jak najbardziej osiągalna, Heniek ze Szczecina już ją przecież sfotografował jako pierwszy W Polsce chyba. No i u nas na Pomorzu jest ona jeszcze niżej niż w Małopolsce :)

 

Co do DEC to czy guidujesz w dwóch kierunkach że wyważenie jest tak krytyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Wysokość nad horyzontem to około 40 stopni.

U mnie z obserwatorium nie mam szans na zrobiene zdjęcia. Południowe drzewa oraz wielka łuna nad Krakowem akurat z tej strony.

Co do kształtu jasniejszych gwiazd. ST-10XME jest bez dwóch zdań kamerą NABG. Np. podczas godzinnej ekspozycji w h-alfa powstało całkiem sporo bloomów. Przed obróbką w PS wykasowałem powstałe przy akwizycji materiału artefakty. Może niezbyt finezyjnie. Należałoby po prostu w PS wymazać powstałe "spajki" lub wiecej czasu poświęcić na lepsze wymazanie bloomów dedykowanym do tego softem.

Pozdrawiam

Michał Żołnowski - Tiamat

A czemu robiłeś godzinne ekspozycje? Przy tak czułym chipie spokojnie mogłeś zejść z długością ekspozycji kompensując to większą ilością subframemów - ograniczając blooming. Ale to pewnie przyzwyczajenia z STL'a :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jak najbardziej osiągalna, Heniek ze Szczecina już ją przecież sfotografował jako pierwszy W Polsce chyba. No i u nas na Pomorzu jest ona jeszcze niżej niż w Małopolsce :)

 

Co do DEC to czy guidujesz w dwóch kierunkach że wyważenie jest tak krytyczne?

 

Znalazłem (a właściwie przypomniałem sobie) o Heńku jak napisałem swój post :rolleyes:

 

Jak znajdziesz sposób na mój montaż żeby nie potrzebował guidingu w obu kierunkach DEC to Cie ozłocę. Nie wiem czy mam specjalnie odchylić się z polarnej tak zeby tylko jeden kierunek byl potrzebny ? W która stronę jeśli już?

 

Wszystkie (absolutnie wszystkie) proby guidowania w jednym kierunku konczyly sie fiaskiem bo jakimś czasie, i to wcale nie długim, montaż przelatywał na druga stronę osi DEC a tu niespodzianka bo nie możemy go sprowadzić z powrotem....

 

Moze to jest jeden z ostatnich elementów tego montażu który trzeba zbadać i opanowac... ale jak...

 

Tak wyglada przyzwoity (a nawet genialnie dobry) przebieg w osi DEC w moim wypadku ale zazwyczaj backlash daje popalić i ściska mi gardło jak widzę te korekty wtedy :scratchhead:

 

 

mxx_dec_fajny.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze guiduje w jedną stronę. W którą? To patrzysz jak montaż ucieka, wyłączasz jeden kierunek, jak poprawia w kierunku do 0 to znaczy że korekta idzie w dobrą stronę :) A jak nagle przyspiesza z błędem to wiadomo, że trzeba w drugą.

 

Założmy, że ucieka Ci montaż w "-". Jak włączysz poprawki na "+" to wiadomo, że nie skoryguje tak żeby było 0, ale podjedzie do np. +0,5". I teraz nie musi wykonać korekty bo przecież za chwilkę samoistnie zejdzie znów na "-", dopiero wtedy idzie korekta. Żeby Ci za bardzo nie przestrzeliwał na "+" musisz dobrać odpowiednia agresywnosć poprawek. Ot cała sprawa. No i oś musi być dobrze wyważona.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze guiduje w jedną stronę. W którą? To patrzysz jak montaż ucieka, wyłączasz jeden kierunek, jak poprawia w kierunku do 0 to znaczy że korekta idzie w dobrą stronę :) A jak nagle przyspiesza z błędem to wiadomo, że trzeba w drugą.

 

Założmy, że ucieka Ci montaż w "-". Jak włączysz poprawki na "+" to wiadomo, że nie skoryguje tak żeby było 0, ale podjedzie do np. +0,5". I teraz nie musi wykonać korekty bo przecież za chwilkę samoistnie zejdzie znów na "-", dopiero wtedy idzie korekta. Żeby Ci za bardzo nie przestrzeliwał na "+" musisz dobrać odpowiednia agresywnosć poprawek. Ot cała sprawa. No i oś musi być dobrze wyważona.

 

Dobra "walne" dzisiaj tuba w obiekt ponizej 20 st nad horyzontem i zobacze co sie dzieje przy minimalnym guidingu w jedna strone.

 

Problem polega na tym ze ja juz to probowalem co piszesz ale zawsze poszedl sobie na druga strone z jakiegos powodu i np wisial daleko od "0" przez dluzsza chwile, co od razu widac na gwiazdach, albo sobie jeszcze troche odchodzil czyli spaprana kolejna klatka.... :burza:

 

Wyłącz guiding w Dec i patrz co się dzieje. Dryf zawsze MUSI być w jedną stronę i to liniowo. Jeżeli coś się dzieje na takiej linii - to trzeba szukać przyczyny i ją wyeliminować. W wielu przypadkach może to być wyciag, tuba, a często także kable.

 

 

Te kable w CG5 to jednak słabe ogniwo jak sie o nich nie pamieta. Mowie tutaj o kablu montazowym do sterowania DEC. Trzeba pamietac bo pare razy to sie zdziwilem jak mi wlazl nie tam gdzie trzeba i robil za blokade.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu robiłeś godzinne ekspozycje? Przy tak czułym chipie spokojnie mogłeś zejść z długością ekspozycji kompensując to większą ilością subframemów - ograniczając blooming. Ale to pewnie przyzwyczajenia z STL'a :)

 

Tego materiału aż tak dużo nie ma. Trzy ekspozycje po 30 minut i jedna godzinna. Tę ostatnią zaatakowałem na sam koniec, żeby porównać jak się ma ilość detali przy tych dwóch ekspozycjach przy tym obiekcie. Przy takich słabych obiektach (halo wokół ślimaka) mogą pojawić się ciekawe rzeczy przy tak długich ekspozycjach. Chciałem dopalić drugą klatkę, ale.... zawiesił się ST10. Pierwszy raz miałem taką historię. Wyłączył się cooler i musiałem go zresetować. Było to o wschodzie Słońca.

Pozdrawiam

Michał

PS Jeżeli chodzi o wydajność to kolejny raz stwierdzę oczywisty fakt, że ST10 a STL11K to porównanie Ferrari z Żukiem.

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj można obejrzeć krótką animację wschodu Helixa nad starą kalderą wulkanu El Teide.

 

Akurat po skończeniu fotografowania poprzedniego obiektu przygotowałem sprzęt na Heliksa, który jak tylko wynurzył się znad wulkanicznych skał został zaatakowany przez filtr H-alfa.

 

Klatki są surowe. Każda po 40 sekund.

 

Pozdrawiam

Tiamat

helix_034l.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.