Skocz do zawartości

Soczewki


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

Zresztą możesz poczytać o wątpliwej inwestycji kolegi i zastanowić się czy warto ...

 

Prawda, prawda, Kurak.

Jako początkujący w tych klimatach tez dałem się nabrać na cenę, ale wątpliwe pochodzenie i jakość...

Nie polecam eksperymentów...

 

 

P.S: A wiesz Kurak, że nadal go mam :lol: Czasem używam do podglądania przyrody, bo w tym przypadku nie widać masakry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1400 ogniskowej teleskopu dzielone na 6,5 ogniskowej okularu daje powiększenie rzędu 215x. To za dużo jak na taki sprzęt, jak na obecne warunki atmosferyczne (ciepło, parno) i najczęściej to za dużo jak na nasze polskie warunki. Do tego, okular pewnie niezbyt dobry jest, jeżeli to KITowiec Nie łam się. Nie tylko Ty masz problemy z podobnymi rzeczami :)

pozdrawiam

 

P.S: A jeżeli chodzi o powiększenie, to bardzo rzadko w naszych warunkach udaje się w pełni użyć powiększeń przekraczających 200x (chyba że w Bieszczadach). Dla Twojego teleskopu i teleskopów o podobnych aperturach i budowach nie przekraczaj 150x dla własnego komfortu obserwacji. Wzór: Ogniskowa teleskopu dzielona na ogniskową okularu, równa się powiększenie.

 

Na ksiezyc zawsze patrzylem przez okno z pokoju, dzisiaj postanowilem wyniesc go na pole. Zalozylem okular 6,5mm = 215x przyblizenie i ku mojemu zdumieniu piekna ostrosc obrazu! :blink::D

Dolozylem barlowa 2x co rowna sie = 430x przyblizenia i ostrosc byla PRAWIE dobra (moge tą ostrosc ocenic na 4+) !!! Kratery na ksiezycu byly ogromne i piekne!!! Jak by byly tam jakies budowle napewno bylo by je widac. :helo: Moze to ma związek ze mieszkam niedaleko Bieszczad? Jakas godzina od Bieszczad.

 

I o co chodzi z tym Filtrem Barlow ze moze znieksztalcac obraz bo z nieksztalconym obrazem sie jeszcze nic nie spotkalem??? :huh:

 

Teraz mam powody bronic ten teleskop przed kazdym kto nazwie go bublem B)

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ksiezyc zawsze patrzylem przez okno z pokoju, dzisiaj postanowilem wyniesc go na pole.

 

o bosz! :szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

 

no ale dobrze, to dla nas przypomnienie żeby następnym razem w podobnych przypadkach upewnić się czy pytający nie wpadł na pomysł że można obserwować przez okno B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toba94, nie chcę Cię martwić, ale akurat Księżyc wygląda ładnie niemal w każdym sprzęcie, nawet jak dasz mocno za duże powiększenie, co z resztą zrobiłeś. Po prostu niezależnie od jakości obrazu widać masę szczegółów, taki to już ten Łysy jest. Schody zaczną się, gdy zabierzesz się do obserwacji planet, w szczególności Jowisza, Saturna i Marsa [w czasie opozycji, bo ten ostatni tylko wtedy cokolwiek pokazuje]. Barlowa 2x sobie daruj naprawdę. Mając ogniskową 1400mm spokojnie dobierzesz okulary do każdego rozsądnego powiększenia. 200x traktuj na razie jako optimum czy wręcz maksimum do planet w dobrych warunkach [kiedy powietrze jest stabilne]. Bliskość Bieszczad nie ma znaczenia. Tam chodziło o brak świateł i ciemne niebo, co jest istotne przy obserwacjach DS [polecam, spróbuj zapolować na gromady, galaktyki itp.], a Ty oglądasz Księżyc, który widać nawet w dzień. Tak samo planety można bez problemów oglądać z oświetlonego nocą miasta.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czy z oswietlonego noca miasta da sie ogladac planety to nie wiem bo duzo osob na to narzeka. Na galaktyki i mglawice poluje tylko jak narazie nie ma dobrej pogody.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czy z oswietlonego noca miasta da sie ogladac planety to nie wiem bo dużo osob na to narzeka. Na galaktyki i mglawice poluje tylko jak narazie nie ma dobrej pogody.

 

No nie wiem, kto i dlaczego narzeka :ha: W każdym razie nie traktuj tego zbyt poważnie. Problemem przy obserwacji planet jest przede wszystkim seeing, czyli turbulencje atmosfery. W mieście jest masakra od budynków, asfaltowych ulic -generujących prądy termiczne i turbulencje od wiatru.

Jeśli chodzi o obiekty DS, to zacznij od najjaśniejszych i o dużych rozmiarach kątowych, przede wszystkim obiekty oznaczone literą M -z katalogu Messiera. Zacznij od gromad otwartych [chi-ha Persei czyli NGC 869/884, M24,M8] i kulistych [M13, M92, M22], przez jaśniejsze galaktyki [M31, M51, M81/82] czy mgławice [M27]. Niech to będą obiekty położone blisko łatwo rozpoznawalnych układów gwiazd. To bardzo ułatwi Ci ich odnajdowanie wg. mapki i namierzanie szukaczem teleskopu. Początkującemu może to sprawić pewną trudność. Możesz sobie pomóc lornetką, jeśli masz np. 10x50. Tym bardziej,ze większą część tych najłatwiejszych obiektów jest możliwa do zidentyfikowania lornetką 50-60mm,a parę z nich w b. dobrych warunkach widać nawet gołym okiem, jak sie wie gdzie są i jak wyglądają.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.