Skocz do zawartości

Soczewki


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy pisze ten temat w odpowiednim dziale ale mam pytanie jakie sa najlepsze soczewki do teleskopow badz jakich wy uzywacie? :mellow:

 

Dział jak najbardziej odpowiedni.

 

Czy przez pojęcie 'soczewka' rozumiesz 'okular'?? Takie coś, co się wkłada z tyłu/boku teleskopu (w zależności od konstrukcji) i przez to to się właśnie ogląda??

 

Jeśli tak... to odpowiedź na to pytanie jest bardzo rozległa i wyjątkowo wielobarwna oraz polifoniczna. Odpowiedź zależy od typu i wielkości teleskopu, obserwowanego obiektu, warunków obserwacyjnych - a także! - zasobności portfela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi mi o okular.

Teleskop mam Newtona 1400mm długości ogniskowej, średnica soczewki/zwierciadła głównego 150mm jeśli o to chodzi. Jak bym chciał oglądać planety z układu słonecznego to jaki byłby najlepszy okular bo nie znam sie dokońca na tym. ;]

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi mi o okular.

Teleskop mam Newtona 1400mm długości ogniskowej, średnica soczewki/zwierciadła głównego 150mm jeśli o to chodzi. Jak bym chciał oglądać planety z układu słonecznego to jaki byłby najlepszy okular bo nie znam sie dokońca na tym. ;]

My ten teleskop chyba znamy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My ten teleskop chyba znamy....

Chyba tak :D

Sprzedaż najwidoczniej kwitnie :)

Toba podaj jak możesz link do tego sprzętu. To ten z allegro? Bo jeżeli tak i ma wbudowanego barlowa, to może dobrze nie współpracować z niektorymi okularami

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do planet to coś tak między 5 a 10mm. Raczej 7 do 10mm bo 5mm rzadziej będzie użyteczny.

Najlepiej jakiś lantan lub orto.

Nie musisz dodawać do planet " układu słonecznego" bo to oczywiste. <_<

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dzięki. A co to jest lantan i orto?

 

2. No tak to ten z allegro, nie rozumiem czego go krytykujecie tylko dlatego że był kupiony na allegro jak by to był jakiś ruski bazart czy coś.

 

3. Co robi ten filtr barlow który jest w teleskopie do czego to służy? Tylko nie odpisujcie ,,możesz to wywalić do śmieci" bo skoro jest to do czegoś już on tam jest.

 

4. Jestem początkujący i mam taki problem- jak oglądam niebo przez okular 25mm to jest ładny obraz szczegółowy bądz gdy załoze barlow 2x + 25mm, ale jak załoze 6,5mm to obraz jest taki lekko zamazany, trudno mi złapać ostrość, możecie mi tu coś doradzić?

 

5. Gdzie mogę dokupić okulary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.1 A jakie soczewki Wy byście mi polecali? Prosze o podanie linka :)

 

2.2 Jak mozna przerobic teleskop zeby mozna bylo do niego domontowac aparat?

 

2.3 Polecilibyscie jakies dobre i jasne programy z ukladem gwiazd?

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.1 Zależy do czego :)

2.2 Huhu... To nie taka łatwa sprawa. Pachnie mi astrofotografią. Nie wiem, czy aparat będzie dobrze ogniskował z tym Barlowem w wyciągu. Co jak co. Musisz kupić złączkę M42 i przez tą złączkę próbować. Ale nie wiem czy pasuje do wszystkich obiektywów... Jaki masz aparat? :)

2.3 Stellarium (http://www.stellarium.org/ )

Cartes Du Ciel (http://www.stargazing.net/astropc/)

 

Pozdrawiam :)

 

Idę spać :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Co robi ten filtr barlow który jest w teleskopie do czego to służy? Tylko nie odpisujcie ,,możesz to wywalić do śmieci" bo skoro jest to do czegoś już on tam jest.

 

O widzisz! I tutaj pojawia sie Twoje pierwsze doświadczenie w sprawie budowy tego teleskopu. Teleskop ma ogniskową 1400mm, a tuba ma długość około 70cm. Jak to jest rozwiązane?

Otóż w wyciąg wbudowana jest soczewka barlowa, która wydłuża dwukrotnie ogniskową. Ta soczewka jest prawdopodobnie niezbyt dobrej jakości. I teraz wyobraź sobie, że nie ważne jak dobry i drogi okular tam włożysz, ta kiepska soczewka stojąca na drodze światłu wpadającemu do okulary zniekształci w pewnym stopniu obraz.

Tu jest pierwszy powód, dla którego część z nas (ja także) śmie nazwać ten teleskop bublem. A sprzedawca śmiało dokłada jeszcze kolejnego Barlowa. Jak myślisz, jakie to da efekty w połączeniu ze słabym okularem?

 

Być może wyprzedzę Twoje kolejne pytanie i odpowiem. Dobry barlow to taki, który zakłada się w wyciąg podobnie jak okular i można go sobie stosować kiedy ma sie ochotę i w połączeniu z jakimkolwiek okularem (bez przesady z powiększeniem). Kosztuje więcej niż cały ten teleskop "Magical Telescope".

 

Ale żeby na prawdę nie psuć Ci zapału obserwacyjnego, bo astronomia to wspaniała pasja, podpowiem Ci tak: Wyciśnij z niego, co się da. Myślę, że zadowolą Cię obrazy Księżyca w tym instrumencie. A także gromady otwarte gwiazd, a byćmoże i jaśniejsze mgławice. Jak już nałapiesz doświadczenia, to sam zdasz sobie sprawę z tego, jakiego potrzebujesz teleskopu. Ten niech służy jako rozgrzewka.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Aparat mam Kodaka (Kodak EasyShare Z730)

 

2. Jakie moglibyscie mi polecic okulary do ogladania planet okolo 7-10mm najlepiej w granicach 50zl. moze byc troszke więcej i dobrej firmy.

 

3. Barlowa wyciagnolem, wieczorem zobacze jakie beda tego efekty ;]

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Aparat mam Kodaka (Kodak EasyShare Z730)

 

2. Jakie moglibyscie mi polecic okulary do ogladania planet okolo 7-10mm najlepiej w granicach 50zl. moze byc troszke więcej i dobrej firmy.

 

3. Barlowa wyciagnolem, wieczorem zobacze jakie beda tego efekty ;]

 

1. Ten aparat ciężko będzie pożenić z teleskopem, może do Księżyca. Tylko na tym obiekcie możesz liczyć na zadowalające zdjęcia. Poczytaj, co to jest projekcja pozaogniskowa i jakie wiążą sie z nią problemy techniczne

 

2. Za 50 zł możesz dostać tylko okulary używane. Nowe Plossle o podanych ogniskowych kosztują ok. 100zł -mowa o tych najtanszych. Wbrew pozorom, w Twoim teleskopie mogą być O.K., choć lepsze byłyby pewnie orto, czyli okulary ortoskopowe

 

3. Tego stałego Barlowa nie ma sensu wyciągać z teleskopu, bo niestety nie będziesz mógl złapać ogniska [ostrości]. Poza tym nawet gdyby, to zmieni sie całkowicie ogniskowa układu i dobór okularów tym samym. Ten typ niestety tak ma, trzeba z tym żyć. Masz za to całkiem przyzwoitą aperturę [tzn. średnicę głównego lustra w tym przypadku]. 150mm to już jest spory teleskop [ja sam mam mniejszy], więc już tylko z tego powodu można przez niego zobaczyć dużo ciekawych obiektów

 

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jaki polecalibyscie sklep z okularem ortoskopowym najlepiej 10mm, bo nie znam sie na tym dokladnie i nie chciałbym kupic czegos zlego. Najlepiej prosilbym o linka.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1400 ogniskowej teleskopu dzielone na 6,5 ogniskowej okularu daje powiększenie rzędu 215x. To za dużo jak na taki sprzęt, jak na obecne warunki atmosferyczne (ciepło, parno) i najczęściej to za dużo jak na nasze polskie warunki. Do tego, okular pewnie niezbyt dobry jest, jeżeli to KITowiec Nie łam się. Nie tylko Ty masz problemy z podobnymi rzeczami :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czyli mam rozumiec ze to przez warunki atmosferyczne (mglista pogoda) i ze nie tylko ja mam problemy z ustawieniem ostrosci? Jesli tak to dzieki odrazu poprawil mi sie chumor bo myslalem ze to wina teleskopu czy cos :rolleyes:

 

2. A drugie pytanie to takie - Czy dam rade zobaczyc Marsa, Saturna a przedewszystkim mglawice i galaktyki na okularze PL 25mm i jesli dodam barlowa 2x? Bo Jowisz ogladam bez problemow a czy te obiekty tez dam rade? Glownie interesuje mnie czy dam rade ogladac mglawice i galaktyki. :unsure:

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. A drugie pytanie to takie - Czy dam rade zobaczyc Marsa, Saturna a przedewszystkim mglawice i galaktyki na okularze PL 25mm i jesli dodam barlowa 2x? Bo Jowisz ogladam bez problemow a czy te obiekty tez dam rade? Glownie interesuje mnie czy dam rade ogladac mglawice i galaktyki. :unsure:

 

Mars - dawno po opozycji. Nawet w bardzo dobrym sprzęcie, ot taka mała kropeczka. Musimy czekać na kolejną opozycję.

Saturn - minęła już na niego najlepsza pora, ale wczesnym wieczorem jeszcze go ustrzelisz. Zobaczysz wyraźną tarczę i pierścień wokół. Słynna przerwa Cassiniego będzie raczej dla Ciebie nieosiągalna (położenie pierścieni ciągle opada "kantem" do nas). Wkrótce będą owe pierścienie całkiem płaskie. A potem znów będą odwracały się "bokiem" do nas.

Mgławice, owszem, ale te jaśniejsze. Spróbuj może M27, M57, szybciutko zanim strzelec ucieknie wkrótce, odszukaj M16 i M17.

Galaktyki - Także te jaśniejsze. M31 w Andromedzie można oglądać i w lornetce, więc tym bardziej w teleskopie. Do tego spróbuj pary galaktyk w Wlk.Niedźwiedzicy M81 i M82.

 

Na wszelkie obiekty może naprowadzić Cię dobra mapka nieba. Spróbuj Cartes du Ciel do ściągnięcia za darmo z netu. Jak poszperasz, to znajdziesz i po naszemu. Ten program pokazuje niebo na żywo w danym czasie oraz na każdą ustaloną datę. mapki można sobie potem drukować i hops w ciemną noc na obserwacje. Podobnych programów jest wiele.

Pamiętaj o czerwonym świetle przy przeglądaniu map podczas nocnych obserwacji. Jasne światło, białe i żółte bardzo szybko niszczy przystosowanie wzroku do mroku... i po obserwacjach :)

pozdrawiam

 

P.S: A jeżeli chodzi o powiększenie, to bardzo rzadko w naszych warunkach udaje się w pełni użyć powiększeń przekraczających 200x (chyba że w Bieszczadach). Dla Twojego teleskopu i teleskopów o podobnych aperturach i budowach nie przekraczaj 150x dla własnego komfortu obserwacji. Wzór: Ogniskowa teleskopu dzielona na ogniskową okularu, równa się powiększenie.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sciągnołem sobie Stellarium ale ściągne i jeszcze ten program :rolleyes:

Wielkie dzieki :helo:

 

Bo innego sposobu procz mapy na znalezienie planet itd nie ma? Probowalem tak na oko z Stellarium ale ciezko strasznie. Sprobuje wydrukowac mapke.

 

Czy galaktyki i mglawice sa widoczne golym okiem przypominajace gwiazdy?

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo innego sposobu procz mapy na znalezienie planet itd nie ma? Probowalem tak na oko z Stellarium ale ciezko strasznie. Sprobuje wydrukowac mapke.

Możesz spoglądając w okular przeglądać niebo w dowolny sposób. Prędzej czy później trafisz najpewniej na jakąś gromadę otwartą. To też jest fajny sposób i bardzo emocjonujący, bo dopiero jak odnajdziesz obiekt na niebo, to spojrzysz na mapę i poznasz jego oznaczenie (M, NGC, Mel, itp.)

 

Czy galaktyki i mglawice sa widoczne golym okiem przypominajace gwiazdy?

 

Jaśniejsze galaktyki i mgławice są też widoczne gołym okiem, ale tylko te największe i najjaśniejsze i koniecznie pod ciemnym niebem. Będą widoczne jako rozmazane, szare kropki, małe placki, plamy lub bardziej złożone kształty.

 

Idę spać, dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A czy jest duża róznica miedzy okularem o ogniskowej 25mm a 32mm?

 

2. A co myslicie o tych okularach http://allegro.pl/search.php?string=okular...6&country=1

po 49 zl, bo ktos wczesniej napisal ze najtańsze PL sa od 100 zl. Z wygladu przypominaja mi te ktore dostalem przy zakupie teleskopu.

 

3. W innym temacie ktos cos napisal o jakims specjalnym filtru gdy sie patrzy na ksiezyc bo moze wypalic oczy, o co w tym chodzi bo nie zabardzo sie orientuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. A czy jest duża róznica miedzy okularem o ogniskowej 25mm a 32mm?

 

2. A co myslicie o tych okularach http://allegro.pl/search.php?string=okular...6&country=1

po 49 zl, bo ktos wczesniej napisal ze najtańsze PL sa od 100 zl. Z wygladu przypominaja mi te ktore dostalem przy zakupie teleskopu.

 

3. W innym temacie ktos cos napisal o jakims specjalnym filtru gdy sie patrzy na ksiezyc bo moze wypalic oczy, o co w tym chodzi bo nie zabardzo sie orientuje.

 

Alledrogo to sobie odpusc.

To sa najbardziej kitowe okulary na swiecie, nie ma sensu nawet na nie patrzec.

Roznica miedzy 25mm i 32mm to 7mm jak latwo policzyc :szczerbaty:

ale w praktyce rzadko sie stosuje przejscia o 7mm przy tym przedziale ogniskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.