Skocz do zawartości

Miotła Wiedźmy


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

10 tysięcy lat temu, jeszcze przed pierwszymi, zapiskami ludzkości, na niebie nagle pojawił się rozbłysk światła, który wygasał przez kilka tygodni. Dzisiaj wiadomo, że światło to pochodziło od eksplozji supernovej, która wytworzyła ten piękny kolorowy, rozszerzający się obłok nazywany Mgławicą Włóknistą (ang. Veil Nebula).

 

veil2a.jpg

 

Zdjęcie przedstawia zachodnią część Mgławicy, znaną jako NGC 6960, lub mniej znaną jako Mgławica Miotła Wiedźmy (en. Witch's Broom Nebula). Ten gwałtownie rozszerzający się bąbel gazu, swój kolor zawdzięcza wzajemnemu zderzaniu się cząsteczek. Te pozostałości po wybuchu znajdują się w odległości około 1400 lat świetlnych od Słońca, w gwiazdozbiorze Łabędzia. Rozmiar kątowy mgławicy jest ponad trzykrotnie większy od rozmiaru kątowego Księżyca. Gwiazda w centrum kadru (52 Cygni) jest widoczna gołym okiem, ale nie jest ona związana z pozostałościami po wybuchu supernowej

 

EOS 350Dm + MPCC + UHCS w C8N na EQ6

ISO800, exp. 10x ok.10 min (łącznie ponad półtorej godziny - sporo materiału, ale niestety, po niemal całonocnym użeraniu się ze sprzętem, zbierany już prawie nad ranem )

a opis na podstawie opisu z APOD'a: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap070101.html

 

 

resize ostatniej klatki:

IMG_0035res.jpg

więc niestety już niewiele kontrastu

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny opis i fota również! Niełatwo coś zrobić w tak krótkie i ciepłe noce...gratulacje. Ze swojej strony mogę tylko zaproponować podniesienie poziomu jasności gwiazd, tak żeby ta najjaśniejsza nie była szara a miała czystą biel. Spróbuj też powalczyć z gradientami. 1h 40" to naprawdę mało materiału, wierz mi :) Myślę, że 2h to taka granica dobrej jakości fotek bez specjalnego wyciągania.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo Wam dziękuję :)

qba masz racje, gwiazdka jest szara, materiału za mało, choć Veil jest dość jasnym obiektem, to chyba o ten grandient chodzi, który zawsze wyłazi, jak się chce koniecznie wyciągnąć z surówki wszystkie soki ;)

może to będzie lepsze:

 

veil2b.jpg

tylko, że to z jpga, w domu poćwiczę jeszcze fity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak "na kolanie" podjąłem próbe odjęcia gradientu, mam nadzieje że się nie pogniewasz :D

..

 

pewnie, że tak!

... jak nie powiesz jak to się robi :rolleyes:

teraz wygląda wygląda świetnie

.. oczywiście ten brak gradientu (nie fotka, żeby nie było, że sam siebie chwale ;) )

dzięki wielkie Piotrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po gradiencie - mamy ciemniutkie niemo :)

Próbuje czegoś dociec . Jacku wytłumacz skąd w SW8" jest taki a nie inny układ spajaków przy gwiazdach ? Wyciąg wjeżdża do tuby za głeboko ? pajak LW ?

 

niestety tubus teleskopu się gnie, próbowałem już cuda, nawet kolimować z aparatem powieszonym na pasku na kolimatorze, niestety muszę chyba wymienić tubus, albo go jakoś usztywnić

 

chyba, że rzeczywiście to odblaski, bo wyciąg dość głęboko wchodzi światło rury, a że powierzchnia tulejki wyciągu jest na wysoki połysk, więc może dlatego?

teleskop to Celestron nie SW, choć w sumie to prawie to samo

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.