Skocz do zawartości

Plossl 8mm TeleVue


Lars

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj kurier dostarczył kolejny okular do mojej kolekcji :helo: Jest to Plossl 8mm firmy TeleVue.

 

Parametry :

 

ogniskowa - 8mm

pole własne - 50*

masa - 50 g

Eye Relief - 6mm

średnica - 1,25"

powłoki - FMC (zielone)

 

PIERWSZE WRAŻENIA

 

Okular jest bardzo mały i lekki, nie bez powodu został przez niektórych nazwany naparstkiem :szczerbaty:. Muszlę oczną można łatwo odgiąć i wtedy łatwo się ogarnia całe pole widzenia. Niestety, muszla mogłaby być bardziej miękka - bardziej przypomina plastik niż gumę, ale po odgięciu to nie przeszkadza.

Okular przyjechał względnie dobrze zapakowany w TeleWujowym pudełeczku, (DO paczkę zabezpieczyła paczkę tak jak zawszae :D ) okular owinięty w w foliowy woreczek był owinięty grubą warstwą folii bąbelkowej. Ponadto, w pudełeczku znajduje się ulotka od TeleVue, na której znajdziemy wykaz innych okularów TV, ich ER, pole własne, średnicę diafragmy oraz źrenicę wyjściową dawaną przy różnych światłosiłach. Na drugiej stronie kartki jest krótka instrukcja korzystania z okularu (oblicznie powiększenia, barlowy, pole widzenia etc.)

 

OBSERWACJE OBIEKTÓW NAZIEMNYCH

 

Niestety, patrząc na latarnię 500 metrów dalej, dobrze opisać okularu się nie da :), ale :

Pole jest wolne od astygmatyzmu w około 80% - 85%, obraz jasny i kontrastowy. Aby okular wyostrzył, trzeba go odrobinę wysunąć z wyciągu i tam zablokować, wtedy jest OK.

 

CDN w zależności od pogody :unsure:

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kurier dostarczył kolejny okular do mojej kolekcji :helo: Jest to Plossl 8mm firmy TeleVue....

Napisz jak sprawuje się podczas astro obserwacji. Zawsze się zastanawiałem czy warto kupić ten okular, mając prawie w tej samej cenie lantana LV 9 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak sprawuje się podczas astro obserwacji. Zawsze się zastanawiałem czy warto kupić ten okular, mając prawie w tej samej cenie lantana LV 9 mm.

Postaram się, ale u mnie na Mazowszu właśnie przeszła burza :burza: Na szczęście ICM zapowiada jutro poprawę pogody to zrobię co się da. Niestety okular będzie mi dawał powiększenie 187x, więc może być trudno coś wyciągnąć z Jowisza. :unsure:

 

Co do okularu :

 

- Plossl posiada znakomite wyczernienie - nie tak jak w innych Plosslach.

- Zapomniałem dodać, że wraz z okularem dostajemy taką bajerancką naklejkę "Powered by TeleVue", którą można sobie przykleić np. na teleskop albo na portfel :)

- ER wystarcza :szczerbaty:

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

ponoć ten okular jest jednym z lepszych planetarnych wyjadaczy, szczególne wrażenia są zapewnione na Jowiszu, gdzie delikatne brązowe zabarwienie uwypukla strukturę pasów. Także czekamy na dalsze relacje.

Sam czekam na parę takich okularów do obserwacji w bino. Zobaczymy jak się sprawdzą, postaram się w tym wątku coś dopisać,

pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam ten okular już od roku z syntą 1200/200.

Jest bardzo dobry. Daje świetne obrazy na planetach (zerknijcie na moje opisy obserwacji Jowisza i szkice tej planety). Doskonale sprawuje się też przy rozdzielaniu ciasnych podwójnych i gromad kulistych. Nie zamieniłbym go na lantana.

 

dobrych warunków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Rowniez posiadam TV8. i wiele innych rothos'.

 

Moim zdaniem okular nie ma dobrego wyczernienia, od strony wylotu pokryty jest "swiecaca czarna farba"-na tuzej przestrzeni.

Mozna to bardzo latwo naprawic,kupujac gumowa okragla podkladke ,ktora wczesniej trzba troche-zmatowic.

 

Okular ma maly LER/mniejszy niz w orthos'/ i niezbyt duze pole, w porownaniu z ortho daje rownie podobne ostre obrazy ale troche o brazowym odcieniu- duzo opisow i porownan jest na cloudynights.

 

Predysponowan do Planet i to nie wszystkich- Jowisz , Wenus ale Saturn juz lepiej wypadnie w ortho.

 

W porownaniu z Lantanami- duzo ostrzejszy obraz/TV/ ale maly LER-klopoty w zimie-szybko paruje.

 

To taki moj maly tip's z paroletniej obserwacji :Salut:

 

Ciemnego nieba i jasnego piwa

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Okular ma maly LER/mniejszy niz w orthos'/ i niezbyt duze pole, w porownaniu z ortho daje rownie podobne ostre obrazy ale troche o brazowym odcieniu...

No właśnie...to zapewne b.dobrej jakości okular, ale to jednak plossl ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami. Dlatego nie jestem do końca przekonany, czy jest on wart swojej ceny...ortho jest od niego trochę tańszy, a czy ustępuje mu jakością obrazu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do planet, na Cloudynights szkło zostało ocenione jako "ciepłe" - najlepsze do Jowisza, Marsa i globu Saturna.

 

Trudno będzie ocenić czy ten plossl jest lepszy/gorszy od ortho Baadera, ponieważ nie ma tam ogniskowej 8mm.

 

U mnie na razie czyściutkie niebo :helo:

 

Pozdrawiam i życzę równie pogodnego nieba,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...to zapewne b.dobrej jakości okular, ale to jednak plossl ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami. Dlatego nie jestem do końca przekonany, czy jest on wart swojej ceny...ortho jest od niego trochę tańszy, a czy ustępuje mu jakością obrazu ?

 

 

Zalezy jakie ortho. :Salut:

 

Moim skromnym zdaniem- probowalbym go upolowac na zlocie i porownal z tym co masz ,to co mi odpowiada nie musi odpowiadac innym,kazdy patrzy pod swoim katem widzenia.

 

Jezli nosisz okulary - zostal bym jednak przy lantanie.

 

Wielokrotnie porownywalem Pentax-y z ortho,T.V i mimo wielu soczeweke Pentax-a , dawal on zawsze najbardziej klarowne obrazy planet.

 

No ale to okular z innej bajki cenowej,ale warto wiedziec co kupic majac troche kasy :Salut:

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wielokrotnie porownywalem Pentax-y z ortho,T.V i mimo wielu soczeweke Pentax-a , dawal on zawsze najbardziej klarowne obrazy planet...

Miałem okazję porównywać LV 6 mm z ortho 6 mm /Baadera/ na Celestronie 80ED i muszę powiedzieć, że to starcie wygrał lantan. I wcale nie brałem pod uwagę większy LER LV 6, bo w moim przypadku nie jest to aż takie ważne. Dla mnie istotne było to, że w środku pola oba okulary dawały obrazy na porównywalnym poziomie. Jednak na skraju pola, obraz był zdecydowanie lepszy w LV 6...nie ma się co czarować, ortho na skraju swego pola widzenia nie daje zbyt idealnego obrazu. Niektórzy mówią, że ortho ma lepszą transmisję niż LV z uwagi na mniejszą ilość soczewek, ale ja nigdy tego nie potrafiłem zauważyć.

Edytowane przez Marek B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję porównywać LV 6 mm z ortho 6 mm /Baadera/ na Celestronie 80ED i muszę powiedzieć, że to starcie wygrał lantan. I wcale nie brałem pod uwagę większy LER LV 6, bo w moim przypadku nie jest to aż takie ważne. Dla mnie istotne było to, że w środku pola oba okulary dawały obrazy na porównywalnym poziomie. Jednak na skraju pola, obraz był zdecydowanie lepszy w LV 6...nie ma się co czarować, ortho na skraju swego pola widzenia nie daje zbyt idealnego obrazu. Niektórzy mówią, że ortho ma lepszą transmisję niż LV z uwagi na mniejszą ilość soczewek, ale ja nigdy tego nie potrafiłem zauważyć.

 

 

To jest wlasnie to co ja nazywam -ROZDZIELENIEM WLOSA NA 4 CZESCI :Salut:

 

Ja ilekroc porownywalem ortho. z lantanem -zawsze w lantanie mialem ciemniejszy i mniej ostry obraz.

Jedynym wyjatkiem byl Penetax- ktory wydaje sie posiadac lantanowe szklo w swoim ukladzie.

 

Widac ilu ludzi tyle opinii, i niech tak bedzie.

 

Cimnego nieba.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszej nocy niestety nie miałem zbyt dobrych warunków do obserwacji DS, ponieważ ziemia była jeszcze mokra od przedwczorajszego deszczu. Ponadto, chmury zasłaniały najbardziej akurat potrzebne kawałki nieba :(. Całkiem sporo czasu poświęciłem jednak obserwacjom Księżyca.

 

Okular rzeczywiście należy do tzw. "ciepłych" szkieł. Księżyc nadal był biały, ale można było zobaczyć subtelne ciepłe odcienie. Takie samo zjawisko, ale już mocniejsze, widać było w LVW 13mm. Aberracja chromatyczna była prawie niewidoczna - widać było jedynie odrobinę koloru na skraju Księżyca, według mnie można ją pominąć i mnie praktycznie nie przeszkadzała w obserwacjach.

Na Jowiszu (okular daje mi 187x powiększenia) widać było dwa pasy równikowe i właściwie tyle. Seeing nie pozwalał na więcej.

Mnie ER nie sprawiał problemów, po odgięciu muszli oczne obserwuje się całkiem wygodnie, ale nie używam okularów do obserwacji, chociaż noszę je codziennie.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: Zalete LER-a mozna dopiero sprawdzic zima,gdy temp.oka jest duzo wieksze od temp. szkla ,maly ER powduje ,ze oko nalezy umiescic duzo blizej niz ma to miejsce w Lantanie, i zaparowane szkielko mamy gotowe. :Salut: owszem mozna wytrzec ale jak mowi przyslowie-CZESTE MYCIE SKRACA ZYCIE.

 

 

To czy nosisz okulary czy nie rowniez zalezy od wielu wzglednych - jesli masz mala wade a mimo to lekarz zalecil Ci nosic okuary rzeczywisci nie ma to duzego wplywu na jakosc i komfort ogladanych obrazow ale pomysl o ludziach ktorzy maja tak silna wade wzroku ,ze np. czytaja gazete trzymaja ja w odlegl. 0.5 cm oka.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że długi ER jest bardzo wygodny - sam mam przecież lantana, ale nie popadajmy w skrajności. :D:Beer: W okularach nie obserwuję, ponieważ jest to dla mnie wybitnie niewygodne, nawet w LVW <_< .

A na parowanie szkła nie ma niestety rady :unsure:

 

Wracając do Plossla :

 

Okular bardzo ładnie rozbija gromady kuliste ( 187x) aż do samego centrum gromady. Mgławice planetarne też w nim ładnie wyglądają, widać lekki, niebieskawy odcień mgławic.

 

Jowisz tak jak zwykle :Boink:

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luke,

 

Jak chcesz napisac dobre porownanie to porownaj swoje 6 tki z 8 T.V.

 

Opisz roznice zarowno w transmisji swiatla jak i komforcie obserwacji , parowaniu szkla itp.wiem ze powiekszenia i zrenice wyjsciowe nie beda te same ale mozna to wyposrodkowac droga empiryczna.

Porownanie twoje bedzie tym lepsze im mniej bedziesz uzywal okreslen typu; wdechowe,zapierajace dech ,wspaniale,ladnie wygladajace itp.

 

Wierze w Ciebie i czekam na krotka notatke.

 

ciemnego nieba

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.