Skocz do zawartości

problem z ustawieniem ostrości


KonradSz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkie koleżanki i wszystkich kolegów!Niedawno rozpocząłem swoją przygodę z astronomią, a raczej z obserwacją nieba, niedawno też kupiłem pierwszy mój teleskop: Orion 80 ED, ogniskowa 910 mm, dokupiłem też okular Soligor 4 mm. Na początek skupiłem się na obserwacji planet: Saturna i Jowisza. Dopóki używam okulara z zestawu 10 mm wszystko jest w porządku. Natomiast jak usiłuję przejść na okular 4 mm nie mogę ustawić ostrości. Gdzie może być tego przyczyna?Czy w małej średnicy refraktora, czy małej przejrzystości powietrza? Pomóżcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to i to.

Z okularem 4mm nasz powiększenie ok 230 razy.

To jest graniczne powiększenie dla 80mm refraktora.

230x jest też blisko granicznego powiększenia dla naszych polskich warunków atmosferycznych.

Biorąc pod uwagę to że Jowisz jest bardzo nisko , a Saturn raczej w ogóle na razie nie nadaje się do obserwacji to wygląda , że wszystko jest w normie.

Nawet gdybyś trafił w idealne powietrze do obserwacji to obrazy będą średnie.

Ponadto ten okular jest słabiutki.

Miałem Soligora 6mm i przy ogniskowej 1100mm nie nadawał się do obserwacji.

Było ciemno i nie ostro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej nie, a mógłbyś jeszcze napisać co więcej pisze na tej tabliczce znamionowej?

 

ale mniejsza już o napisy, po prostu zmierz średnicę przedniej soczewki, oraz odległość od soczewki do miejsca w którym ostrzą Ci okulary, może tak zaraz dojdziemy co to za rurka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź! A czy rozwiąże mój problem zakup jakiegoś pośredniego okulara np 6 Czy przy przejrzystości wrześniowego powietrza ostrość będzie lepsza?

Dłuższy okularek , ale też i nieco lepszej jakości plus lepsza pogoda powinno pomóc.

Tyle że z planetami do oglądania teraz kiepsko.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jest to normalny achromat a nie ED - co ciekawe na stronie astrokraka ani w orionie takiego modelu nie znalazłem <_< . Jedynie to z tych modeli jest 90/910 normalny achromat. Pewnie jakaś super specjalna promocja była :szczerbaty:.

A na poważnie to o takich powiększeniach jak piszesz to ZAPOMNIJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że nie jest to ED a EQ, jeszcze nie znam się na tym.Co do specjalnej promocji, nie sądzę. Instrukcja jest wspólna dla 90/910 i 80/910. Szkoda, że żartując nie napisałeś dlaczego nie używać takich powiększeń.Napisałem przecież, że dopiero zaczynam swoje obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że nie jest to ED a EQ, jeszcze nie znam się na tym.Co do specjalnej promocji, nie sądzę. Instrukcja jest wspólna dla 90/910 i 80/910. Szkoda, że żartując nie napisałeś dlaczego nie używać takich powiększeń.Napisałem przecież, że dopiero zaczynam swoje obserwacje.

 

Nie ma się co irytować tylko wpisać w google "maksymalne powiększenie teleskopu" a rezultaty same wyskoczą np. http://ptma-chorzow.astronomia.pl/porady/porady.html.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) niedawno też kupiłem pierwszy mój teleskop: Orion 80 ED, (...)

 

Myślę, że ten!Dane się zgadzają, mój jest biały.

 

Jakby to powiedzieć, pisałes o ED i pod kontem ED dostałes odpowiedzi. To co ci sprzedali w Astrokraku to achromat dosyc popularny za wielką kałużą, ale nie jako teleskop do obserwacji, tylko jako prosty guider. Głównie ze wzgledu na niską cene (nówka ok 150$ , uzywki nawet ponizej 100$).

 

W związku z tym co powyzej, zapomnij o poradach , ze zbliżyłes się do maksymalnych uzytecznych powiekszeń tego teleskopiku. Ty je dawno i zdrowo przekroczyłes, w dodatku na nienajwyzszych lotów okularze. (o ile ten twój soligor ma naprawde 4mm, jest wiele głosów, że wiele ze szkieł tej serii ma pokłamane parametry i po pomiarach wychodzi im ogniskowa w okolicach 5mm z hakiem)

 

Najsensowniejszą poradą beędzie chyba zalecenie zakupu okularu który da ci w okolicach max 150x (dla twojego oriona bedzie to okular o ogniskowej w okolicach 6-7mm. Pamietaj tez , ze niezaleznie od jakosci okularów jakie zastosujesz i ich ogniskowych, obrazy obiektów połozonych nisko nad horyzontem, beda zdegradowane.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

To co najważniejsze to seeing.

Ja mam Maka 127 i okular planetarny Plossl 10. W moim wypadku daje to powiększenie 150x ale i tak jest trudno ustawić ostrość np. Na Jowiszu. Nieraz widziałem wiele pasów chmur. Raz zobaczyłem WCP. Ale w większości takiego powiera nie dam rady zastosować. I to na Maku, który jest do planet właśnie stworzony. OK można się doczepić do Plossla ale z nim tak źle nie jest. Najważniejsza i tak jest pogoda. Na początku to się panicznie bałem że Maka sobie podczas jazdy rozkolimowałem, może nawet lusta obluzowałem ale nie:-) To pogoda. Ja Ci proponuje tak: Power Max 150 a nawet ~120 i to ze względu na pogodę(no ok sprzęt trochę też mały ). Lepiej używać sprzętu często z mniejszym powerkiem. Pozatym zrób teast seeingu na jasnej gwieździe. np. Vega. Jak w dużym powerze gwiazda będzie mocno się "ruszać" to seeing masz kiepski. (Możesz znaleźć takie animacje gwiazd dla poszczególnych wartośći seeingu- to dość dobry test, pozwoli Ci się przygotować do tego, co możesz zobaczyć).

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tak łatwo będzie o opinie na temat refraktora Orion Astroview 80mm ponieważ nie myślę aby wiele osób w Polsce miało ten teleskop. W internecie znajdziesz jednak z pewnością jakieś opinie. Te, na które ja trafiłem pokazują, że to sprzęt dobrej jakości choć pojawiają się pewne zastrzeżenia co do wyciągu okularowego. Na portalu cloudynights.com jest obszerniejsza recencja podobnego sprzętu:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1319

 

p.s. obecnie refraktory achromatyczne nie są w modzie ale wiele osób szczególnie na Zachodzie ma do nich sentyment, ja także. Sporo ciekawostek na temat refraktorów achromatycznych można znaleźć w internecie, na przykłd:

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=2915

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinię to raczej Ty jako użytkownik możesz wystawić.

My daliśmy kilka porad kierując się parametrami jakie podałeś.

Niestety produkowaliśmy się w kirunku teleskopu z obiektywem ED bo tak napisałeś.

Twój jednak okazał się achromatem , a to co innego.

Hans przecież już napisał.

Porady dotyczące max. powiększeń, dł. ogniskowej okularu itp skoryguj o jakieś 30% i będzie OK.

Najlepiej poczytaj tu

http://www.celestia.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

To naprawdę świetna baza wiedzy w jednym miejscu.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli jesteś młodym, początkującym obserwatorem to może warto zakupić jakiś poradnik dla nowicjuszy.

Najlepiej trzecie wydanie tej pozycji - Terrence Dickinson & Alan Dyer "The Backyard Astronomer's Guide": http://www.empik.com/the-backyard-astronom...u,prod1496091,p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Penie warto kupić książkę , ale dlaczego po angielsku?

Znajomość tego tego języka nie jest aż tak powszechna, żeby młodemu początkującemu w pierwszej kolejności proponować poradnik do astronomii w j.angielskim.

Chyba się trochę zapędziłeś.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.