Jump to content

Zorza informacje z pola walki on-line


Mirek Krasnowski
 Share

Recommended Posts

Rozmawiałem właśnie z Piotrem Perczakiem i Papatkim obydwoje zrobili sobie przerwę na kolacyjkę ale to co widzieli zachęciło ich do powrotu na stanowiska. Michał podaje, że maximum powinno być pomiędzy 23-24 czasu polskiego. Kto jeszcze nie wyjechał za miasto a może to zrobić niech jedzie tak duża aktywnośc słońca w trzy lata po maximum jest zjawiskiem wyjątkowym i może się zdarzyć tak, że następne Zorze w kraju bedziemy mieli za 6-7 lat.

Link to comment
Share on other sites

Na Boga nie siedźcie we Wrocławiu tylko jedźcie na pólnoc. Z miasta bedziecie mieli bardzo małe szanse coś zobaczyć jesteście zbyt daleko na południu. Musicie jechac w miejsce gdzie normalnie jest ciemny pólnocny horyzont. Jeszcze zdążycie maximum za jakies 1,5 godziny ale wyjeżdżać musicie natychmiast. Jazda za miasto!!!.

Link to comment
Share on other sites

Wlasnie wrocielem... Jestem w ogromnym szoku. Nigdy nic takiego nie widzialem. Zywa, dynamiczna zorza!!! Zielono-czerwone slupy az po Polaris. Wielki woz caly zatopiony w zieleni. Mam na fotkach. Zaraz zgrywam i wrzucam. Nie sadzilem ze w Warszawie cos takiego mozna zobaczyc. U mnie przygaslo juz do zera daltego sie zwinalem. Mam nadzieje, ze nie bedzie lepiej bo sie wkurze.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie dzwonił Waldek to co mówił przez telefon nie nadaje się w 50% do cytowania na publicznym forum :D Już miał się zwijać bo mu zorza przygasła drugi raz, a tu jak nie błysnie słupy sięgały Kasiopei mówił, że tego sie nie da sfotografować to trzeba zobaczyć. Zaczynam mieć coraz wiekszego doła. Chyba zaczyna sie maximum zjawiska.

Link to comment
Share on other sites

dzwonił znowu Waldek siedzi sam na jakimś polu za Obornikami i mówi, że nie wraca do domu wypstrykał cały film, a to co widzi jest lepsze od sexu. Słupy czerwonej jarzącej się zorzy do zenitu. papatki wrócił i spowrotem wyjezdża za miasto. Maximum trwa.

Są nowe informacje na temat erupcji plazmy na słońcu. Trzymajcie kciuki za bezchmurne niebo przez najblizsze dni podobne spektakle mocno prawdopodobne. Nadchodzi koniec świata. :D Przestaję odbierać telefony bo mnie kurwica bierze. Właśnie dzwoni Michał Witkowski W Toruniu jazda na maxa kto wrócił do domu niech wraca na pole maximum jest zachwycające dobrze, że z Gdyni nie dzwonią bo bym zjadł telefon.

Link to comment
Share on other sites

Zadzwoniłem do kolegi nieastronoma, którego namówiłem na wyjazd za miasto chciałem usłyszeć relację człowieka, który bedzie "obiektywny". To co usłyszałem przeszło moje oczekiwania jest zachwycony, feria barw i kolorów na niebie, a ja idę otworzyć flaszkę. maximus orgazmus trwa.

Link to comment
Share on other sites

JEST ALE SŁABA WE WROCŁAWIU!

Obserwowałem niebo od godziny 20 i nie widziałem jej. Jednak teraz o 23.30 wyszedłem, żeby sprawdzić czy nie jest widoczna. Ku mojemu zdumieniu nad północno-zachodnim horyzontem dostrzegłem słup świetlny biegnący równolegle od Albireo do Deneba. A potem w rejonie Lutni i Smoka niebo na chwilę rozświetliło się na zielono. Ładny widok, ale nie jest to taka zorza, jaką widziałem w Wałbrzychu w listopadzie 1989 roku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.