Skocz do zawartości

M33 z XCM'a


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

I tu się pojawia problem, każdy monitor inaczej świeci, daje inna barwę.

U mnie niby jest ok, ale jak widać tylko u mnie.... :rolleyes:

No w tym problem, ale nie powinien. Nie masz kogoś w Lublinie z kalibratorem? Warto zapłacić i chociaż +/- skalibrować. Oczywiście jakość kalibracji zależy od jakości monitora, ale nawet na "podłej" sztuce da się coś poprawić.

 

Tak sobie ostatnio myślałem, że w astrofotografii używa się tak zaawansowanych manipulacji, że wymagania co do monitora zbliżają się do poziomu profesjonalnego. Taka to ciekawostka...

 

Myślę, że gdybyś zobaczył teraz tą fotografię u mnie, to byś skopał swój monitor :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 Adam_Jesion Nawet nie idąc tak daleko wystarczy skalibrować najpierw zgrubnie (możliwe to jest n.p. z poziomu sterowników nVIdia, nie wiem jak z resztą producentów), to już wiele wniesie.

2 Adamo Ciągle ten brązowy zafarb widzę niestety :unsure: Co do materiału -- kawał dobrej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konwersja wszystkich klatek musi być przeprowadzona przed obróbką, razem z biasami i darkami.

Potem kalibracja i wyrównanie no i składanie.

Nie robię obróbki na tifach.

Wszystko robię na FITSach a potem już eksportuje do BMP i lecę do PS

Mogę Ci udostępnić taka klatkę tylko dopiero w niedziele bo w domu mi Iplus spadł do prędkości GPRS :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konwersja wszystkich klatek musi być przeprowadzona przed obróbką, razem z biasami i darkami.

Potem kalibracja i wyrównanie no i składanie.

Nie robię obróbki na tifach.

Wszystko robię na FITSach a potem już eksportuje do BMP i lecę do PS

Mogę Ci udostępnić taka klatkę tylko dopiero w niedziele bo w domu mi Iplus spadł do prędkości GPRS :angry:

Nie do końca rozumiem pierwszy akapit, napiszę więc, jak być powinno:

 

1. Kalibracja CFA czystego, czyli przed konwersja do koloru. Kalibracja to dark, bias. W tym etapie wykonujemy wszystkie operacje które tyczą się matrycy i tego co z niej schodzi.

 

2. Synteza koloru - czyli konwersja CFA do koloru

 

3. Wyrównanie i stackowanie.

 

4. Postprodukcja - czyli wszystko to, co robimy później (krzywe, histogram, logarytm, etc.)

 

Pozostaje jeszcze kwestia flatów. Tu są dwie metody, albo odejmować na poziomie punktu 1, albo 2. W różnych setupach różnie wychodzi. Nie chcę nikomu nic narzucać, ale sugeruję sprawdzić to organoleptycznie z własną kamerą.

 

Reszta jest pewna jak w szwajcarskim banku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie wyszło. Te skorygowane wersje Adamo i Adama :) oczywiscie lepsze. XCM ma dynamike ktorej trudno szukac w canonie ( wiem z autopsji)

Generalnie uwazam ze przy braku duzej ilosci czasu i pogody z dnia na dzien kolorowe wersje CCD pozwalaja zebrac material i miec wyniki od razu co przynosi satyfakcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem pierwszy akapit, napiszę więc, jak być powinno:

 

1. Kalibracja CFA czystego, czyli przed konwersja do koloru. Kalibracja to dark, bias. W tym etapie wykonujemy wszystkie operacje które tyczą się matrycy i tego co z niej schodzi.

 

2. Synteza koloru - czyli konwersja CFA do koloru

 

3. Wyrównanie i stackowanie.

 

4. Postprodukcja - czyli wszystko to, co robimy później (krzywe, histogram, logarytm, etc.)

 

Pozostaje jeszcze kwestia flatów. Tu są dwie metody, albo odejmować na poziomie punktu 1, albo 2. W różnych setupach różnie wychodzi. Nie chcę nikomu nic narzucać, ale sugeruję sprawdzić to organoleptycznie z własną kamerą.

 

Reszta jest pewna jak w szwajcarskim banku.

 

Spróbuje wykonać 1 pkt. i zobaczę jak wyjdzie.

Wcześniej robiłem konwersje do koloru na samym końcu i okazało sie że wychodzi jakiś raster. Zobaczcie na ostatnie moje 2 komety.

http://astro-forum.org/Forum/C-2006-OF2-Br...on--t22998.html

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=305844

 

MarciniePC, masz rację dynamika lepsza od canona ale myśle nad kupnem czegoś czułego na do słabych komet.

Fotografia komet jest wymagająca gdyż długie czasy nie wchodzą w grę bo kometka ucieka.

I tak myślę co kupić w rozsądnych pieniądzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarciniePC, masz rację dynamika lepsza od canona ale myśle nad kupnem czegoś czułego na do słabych komet.

Fotografia komet jest wymagająca gdyż długie czasy nie wchodzą w grę bo kometka ucieka.

I tak myślę co kupić w rozsądnych pieniądzach.

Do komet nie potrzebujesz dużej matrycy - więc masz problem z głowy. Polecam rozejrzeć się za kamerkami na chipach Sony (DSI II, III, Atik, Starshooter, etc.). Pytanie tylko, co to są rozsądne pieniądze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do komet nie potrzebujesz dużej matrycy - więc masz problem z głowy. Polecam rozejrzeć się za kamerkami na chipach Sony (DSI II, III, Atik, Starshooter, etc.). Pytanie tylko, co to są rozsądne pieniądze?

Witam

Nie musi być duża matryca lecz duża czułość.

Kasa możliwa do zaakceptowania to 3kpln.

Zastanawiałem się nad jakimś najczulszym chipem do webkamerki ale sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do komet nie potrzebujesz dużej matrycy - więc masz problem z głowy. Polecam rozejrzeć się za kamerkami na chipach Sony (DSI II, III, Atik, Starshooter, etc.). Pytanie tylko, co to są rozsądne pieniądze?

 

Czytałem na forum Astromartu opinię jednego typka co z DSI III Pro przesiadł się na ST2000XM i pisał, że zniknął problem przepalania gwiazd i jasnych obiektów ( np jąder galaktyk ) .... tak więc z tym DSI coś jest nie do końca tak jak powinno być ....

 

Link do wątku na astromarcie : http://www.astromart.com/forums/viewpost.a...s_id=&page=

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.