Skocz do zawartości

Gwiazda Keplera (ja kto właściwie jest?)


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałem że jest to gwiazda wędrująca że co rok przez teleskop Habbl'a można zobaczyć jak się przesuwa między innymi gwiazdami. Ale jak wpisałem sobie tą nazwę w wikipedię to mi wyskakuje że ta gwiazda już wybuchła, chociaz nie pisze kiedy. A na Stellarium znowu pisze że jest to gwiazda. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może chodzi Ci o Gwiazdę Bernarda??

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazda_Bernarda

 

P.S: A jej ruch na przestrzeni lat można śledzić nawet samemu przez teleskop :)

 

 

Tak w ogóle to Gwiazda Barnarda a nie Bernarda od nazwiska pioniera fotografii nieba, obserwatora i odkrywcy komet Edwarda Barnarda ( 1857-1923). Zrewolucjonizował astrofotografię nieba przy wykorzystaniu szerokokątnych obiektywów i długich ekspozycji. Zbiór fotografii Barnarda został opublikowany już po jego śmierci, w 1924 jako "Atlas fotograficzny wybranych okolic Drogi Mlecznej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Ale jak wpisałem sobie tą nazwę w wikipedię to mi wyskakuje że ta gwiazda już wybuchła, chociaz nie pisze kiedy. A na Stellarium znowu pisze że jest to gwiazda. :/

Sprawę wędrującej gwiazdy już Tobie rozjaśniono. Ja dodam tylko, że "Gwiazdą Keplera" nazywa się to, co pozostało po supernowej, którą obserwował Kepler w roku 1604. I tak właśnie "pisze" w Wiki. Niestety, nie udało mi się zauważyć, "jak pisze Stellarium". ;)

 

Nota bene, za dwa dni (9 października) będziemy obchodzić 404, okrągłą (;) ) rocznicę ostatniego wybuchu supernowej w Drodze Mlecznej.

Edytowane przez E.Eri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nota bene, za dwa dni (9 października) będziemy obchodzić 404, okrągłą (;) ) rocznicę ostatniego wybuchu supernowej w Drodze Mlecznej.

Liczba "404", pupilka internautów: Error 404: NOT FOUND albo strona nie istnieje.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać, że ze względu na jej duży ruch własny (10,3 sekundy kątowej na rok) Gwiazda Barnarda była dobrym celem dla badań astrometrycznych.

Peter van de Kamp poświęcił wiele lat na badanie zaburzeń w ruchu własnym tej gwiazdy. Do wyznaczania zaburzeń van de Kamp używał trzech gwiazd odniesienia.

 

W artykule "Parallax, proper motion acceleration, and orbital motion of Barnard's Star." (Astronomical Journal. Marzec 1969) van de Kamp twierdził, że Gwiazda Barnarda ma towarzysza o masie ok 1,7 masy Jowisza, który okrąża ją w ciągu 25 lat.

 

W następnym artykule "Alternate dynamical analysis of Barnard's Star." (Astronomical Journal. Sierpień 1969) z jednego towarzysza zrobiły się dwa, o masach ok 1,1 i 0,8 masy Jowisza, okrążające Gwiazdę Barnarda w ciągu 26 i 12 lat.

 

Późniejsze badania (m.in. z użyciem kosmicznego teleskopu Hubble'a) nie wykazały istotnych zaburzeń w ruchu własnym Gwiazdy Barnarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, możliwe. Z kolegą wymyśliliśmy teorię że ta gwiazda o której mówicie mogła być wyrzucona przez czarną dziurę! No wiecie, czarna dzióra ją rozpędziła gdy gwiazda obok niej blisko przelatywała!

Dlaczego akurat czarna "dzióra" w Waszej teorii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akurat czarna "dzióra" w Waszej teorii?

No bo jak z satelitami, które wykorzystują obroty planet do rozpędzenia się! Tak samo gdy gwiazda przeleci blisko czarnej dziury no to jak jej nie wezsie to ją wyrzuci w przestrzeń! :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd pomysł, że coś ją wyrzuciło w przestrzeń? Jeśli na ruch tej gwiazdy miały wpływ jakieś obiekty to raczej obłoki gazowo-pyłowe (rozpraszanie Spitzera-Schwarzschilda)

 

duży ruch własny tej gwiazdy wynika z niewielkiej odległości oraz różnicy w wektorach prędkości Słońca i Gwiazdy Barnarda. Mówiąc prościej obie te gwiazdy posiadają inne orbity wokół centrum Galaktyki i dlatego mijają się w przestrzeni

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.