Skocz do zawartości

Atik 314E


Mariusz Wołoszyn

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądam sobie kamerki ATIKa i tak wpadła mi w oko Atik 314E a ponieważ nic o nim jeszcze na Astro-forum nie było to postanowiłem, że zapytam czy ktoś może coś ma ciekawego do powiedzenia na jego temat.

 

Jest to generalnie młodszy brat Atik 314L, czyli wszystkie parametry ma identyczne z wyjątkiem chipa. O ile mam dobre informacje to nawet rozdzielczość jest ta sama, różnica jest tylko w czułości. No i teraz pytanie, czy warto?

Cena to prawie 1/3 (1500 vs 940Euro) różnicy, więc nie w kij dmuchał (licząc w drógą stronę L jest o ponad 50% droższa od E). Czy różnica w jakości też będzie aż tak duża?

 

A z innej beczki: jak wygląda współpraca Maxima z dwoma ATIKami? Od jakiegoś czasu mam 16IC i generalnie jestem zadowolony ale w samym Maximie ściąganie gwiazdek do guidingu powoduje, że Maxim podczas ściągania danych się zatrzymuje (odpalany jest proces w backgroundzie). Pytanie czy jak będą dwie kamerki to czy nie będzie tu jakiś interakcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik 314L -> Pixel Size 6.45 uM x 6.45 uM

 

Atik 314E -> Pixel Size 4.65 uM x 4.65 uM

 

To chyba ta najważniejsza różnica ;) Co do innych to nie wiem, ale jeśli ktoś wie to miło będzie się zaznajomić.

 

Pozdrawiam :Beer:

 

A no właśnie... Tak coś czułem, że to byłoby zbyt piękne. :(

Tutaj: http://www.robtics.nl/product_info.php?cPa...products_id=790 oczywiście podali błędnie że jest 6.45.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa atiki 314L i 16IC poprawnie pracują w maximie, do czasu aż doinstalowałem koło filtrowe nota bene też atika, wszystko pracowało poprawnie zaraz po instalacji, ale następnego dnia po restarcie maxim za nic nie chciał uruchomić kamery guidującej czyli 16IC

wyskakuje kretyński komunikat o błędzie "Invalid Handle" w oknie które nazywa się ArtemisCCD.dll

na razie w sieci znalazłem to: http://forums.ni.com/ni/board/message?boar...hread.id=280789 na razie z tym sobie nie poradziłem

 

a wracają do tematu, atik 16IC ma standard USB 1.1 i to niestety powoduje długie ściąganie obrazów z kamery,

to, że cała reszta się wtedy muli, niestety musisz się z tym pogodzić, niezależnie od mocy procesora, ilości pamięci, maxim nadaje priorytet kamerze guidującej, co ciekawe atki 314L już na USB 2.0 nie wywołuje takiego mulenia

jedyną alternatywą jest albo "niedotykanie" komputera w czasie focenia, albo osobny komputer na serwer, a drugim np. przez zdalny pulpit obsługa maxima w tym pierwszym

 

a co do kamery zamiast 314E, może jeszcze pomyśl nad DSI III pro, ma ten sam chip co 314L, a jest zdecydowanie tańsza, ale niestety brak aktywnego chłodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie... Tak coś czułem, że to byłoby zbyt piękne. :(

Tutaj: http://www.robtics.nl/product_info.php?cPa...products_id=790 oczywiście podali błędnie że jest 6.45.

 

Ja zdobyłem dane z atik-instruments.com

Kurcze, taka pomyłka nie powinna mieć miejsca w żadnym sklepie :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik 314E - matryca ICX205AL -> http://www.pco.de/download/?url=%2Fdata%2FICX205AL.pdf

Atik 314L - matryca ICX285AL -> http://www.pco.de/download/?url=%2Fdata%2FICX285AL.pdf

 

ICX205AL - czułość 450mV, dark signal 16mV, pixel 4.65um

ICX285AL - czułość S1 ( cokolowiek to znaczy ) 1300mV, S2 4000mV, dark signal 11mV, pixel 6.45um

 

obie matryce mają tą samą ilość pixeli.

Jedna na guider, druga do focenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa atiki 314L i 16IC poprawnie pracują w maximie, do czasu aż doinstalowałem koło filtrowe nota bene też atika, wszystko pracowało poprawnie zaraz po instalacji, ale następnego dnia po restarcie maxim za nic nie chciał uruchomić kamery guidującej czyli 16IC

wyskakuje kretyński komunikat o błędzie "Invalid Handle" w oknie które nazywa się ArtemisCCD.dll

na razie w sieci znalazłem to: http://forums.ni.com/ni/board/message?boar...hread.id=280789 na razie z tym sobie nie poradziłem

Ups... to niefajnie. Też chciałem kupić sobie ten sterownik USB do koła... :(

 

a wracają do tematu, atik 16IC ma standard USB 1.1 i to niestety powoduje długie ściąganie obrazów z kamery,

to, że cała reszta się wtedy muli, niestety musisz się z tym pogodzić, niezależnie od mocy procesora, ilości pamięci, maxim nadaje priorytet kamerze guidującej, co ciekawe atki 314L już na USB 2.0 nie wywołuje takiego mulenia

Akurat trochę się znam na programowaniu systemowym, w szczególności także na obsłudze USB i wiem, że to nie musi tak wyglądać. Transmisja może się spokojnie odbywać w tle i nie powodować całkowitego zatrzymania programu. Trzeba to tylko trochę inaczej rozwiązać programowo. Jedną kwestią jest to, że transfer musi trwać określony czas a inną to, że (w tym wypadku) Maxim w tym czasie po prostu staje. Wygląda jakby programiści z Atika poszli tutaj na łatwiznę.

 

a co do kamery zamiast 314E, może jeszcze pomyśl nad DSI III pro, ma ten sam chip co 314L, a jest zdecydowanie tańsza, ale niestety brak aktywnego chłodzenia

Kiedy mi się aktywne chłodzenie całkiem spodobało :) To diabelnie wygodna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koło filtrowe Atika z obsługą przez ASCOMA to zupełna nowość, jest na rynku raptem od tygodnia czy dwóch, więc mam nadzieję, że to po prostu bolączki wieku dziecięcego

pogrzebałem trochę i znalazłem: http://www.artemisccd.co.uk/atik314.htm

mam nadzieję, że to pomoże

 

a co do mulenia komputera, podejrzewam, że to zamierzone działanie programu, chociaż zdaje sie w ostatnim updacie maxima pojawiła się możliwość wybrania priorytetu (high, normal) działania kamery 16IC w opcjach sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas ty Szybki Bilu :o Już masz to koło.

Napisz coś więcej. Czy można w nim zmienić filtr ręcznie lub pilotem czy tylko przez komputer ?

Fajnie by było jakbyś dał fotkę rozkręconego, tak aby było widać napęd i bebechy elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę o nim było już tu: http://astro-forum.org/Forum/pierwsze-prob...rem-t23450.html

filtry można zmieniać tylko przez komputer, wygląda to tak:

Atik_FiRa_USB.jpg

fakt, mogłem porobić trochę zdjęć rozkręconego, ale w sumie tam nie ma czego oglądać, silnik napędza koło przez docisk, przez jakiś wałeczek chyba gumowy, czujnik położenia jest magnetyczny, nie na diody jak w większości kół filtrowych, generalnie to bardzo proste urządzenie, pojęcia nie mam czemu jest takie drogie

na minus jeszcze może to, że silnik jest bez żadnej obudowy, kable wystają na wierzchu, jakikolwiek, chćby plastikowy kapselek mógłby go zakrywać, a tak to wygląda jak niedorobiony atm

 

a Atika za wcześnie pochwaliłem, niestety wygląda na to, że jest jakiś zimny lut ,albo coś nie kontaktuje, działa i jest wykrywany tylko wtedy kiedy jest w ciepłym pomieszczeniu wtedy w menadżerze urządzeń w Kontrolerach uniwersalnej magistrali szeregowej jest widoczny jako oddzielne urządzenie Atik 16IC, natomiast każda zmiana położenia czy temperatury, czyli podpięcie go w obserwatorium za żadne skarby nie chce się już wykryć :(

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to koło filtrowe, ciesze się, że wybrałem SBIGa... Zależało mi na ograniczeniu liczby kabli do minimum, w St2000xm koło jest właściwie zintegrowane z kamerą, żadnych dodatkowych kabelków poza jednym krótkim. ATIK mógł chyba lepiej tą kwestię rozwiązać... Trzeba pamietac, że im więcej komponentów tym gorzej - taki zestaw nie sprawdziłby się podczas wyjazdów. Co innego w obserwatorium :)

 

Mam nadzieje, że wszystko zadziała!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Atika za wcześnie pochwaliłem, niestety wygląda na to, że jest jakiś zimny lut ,albo coś nie kontaktuje, działa i jest wykrywany tylko wtedy kiedy jest w ciepłym pomieszczeniu wtedy w menadżerze urządzeń w Kontrolerach uniwersalnej magistrali szeregowej jest widoczny jako oddzielne urządzenie Atik 16IC, natomiast każda zmiana położenia czy temperatury, czyli podpięcie go w obserwatorium za żadne skarby nie chce się już wykryć :(

może to tylko kabelek. Jest możliwość wymiany samego kabelka USB?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt, mogłem porobić trochę zdjęć rozkręconego, ale w sumie tam nie ma czego oglądać, silnik napędza koło przez docisk, przez jakiś wałeczek chyba gumowy, czujnik położenia jest magnetyczny, nie na diody jak w większości kół filtrowych, generalnie to bardzo proste urządzenie, pojęcia nie mam czemu jest takie drogie

na minus jeszcze może to, że silnik jest bez żadnej obudowy, kable wystają na wierzchu, jakikolwiek, chćby plastikowy kapselek mógłby go zakrywać, a tak to wygląda jak niedorobiony atm

 

Właśnie o to chodzi że proste i drogie.

Już sie we mnie druga natura odezwała. Kombinatora :D

Mam takie koło tylko że manualne.

Dlatego chętnie bym popatrzył jak to wygląda z napędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może to tylko kabelek. Jest możliwość wymiany samego kabelka USB?

pozdrawiam

to niestety nie kabelek, choć całkiem możliwe, że gniazdo USB w kamerze

 

 

Dlatego chętnie bym popatrzył jak to wygląda z napędem.

jutro postaram się Jacku sfocić środek koła

 

i sorry Mariuszu za te wszystkie off topy w Twoim wątku :rolleyes:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i sorry Mariuszu za te wszystkie off topy w Twoim wątku :rolleyes:

 

Niezamaco ;)

Sam chętnie obejrzę jak wygląda Twój egzemplarz i porównam z tym co mam u siebie.

 

Jeśli możesz/chcesz to zrób też fotki kontrolera w środku. Ciekaw jestem co tam siedzi.

 

p.s. zdawało mi się, że kontroler USB pozwala także na przełączanie ręcznie, nie tylko z komputera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kończę już ładować baterie w aparacie (niestety zapomniany EOS poszedł w kąt ;) ) zaraz porobię zdjęcia

mam nadzieję że dobiorę się i do samego drivera, też mnie ciekawość zżera co tam za wynalazek siedzi :glodny: nad którym Atik pracował chyba od roku

 

a co do sterowania, to chyba jednak nie, po kupieniu upgrade'u sterowania przez usb, po prostu odłącza się jedną skrzyneczkę, tę z czerwonym guzikiem, a podłącza drugą z kabelkiem

niestety

 

 

==edit==

powstała jakaś próba recenzji tego koła filtrowego Atika,

zapraszam tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=23549&hl=

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.