Skocz do zawartości

Wyższe ceny sprzetu firmy Vixen


profesor

Rekomendowane odpowiedzi

Zarówno w Delcie Optical oraz w Astrokraku ceny sprzętu firmy Vixen poszły ostro w górę. Np ceny okularów LVW 3,5 mm, 5 mm, 8 mm, 13mm , 17 mm i 22 mm wzrosły o 70 zł. Inny asortyment również podrożał. Czy to wina spadku ceny złotówki, czy wysoki popyt na te towary podkręca cenę.

Zdążyłem jeszcze kupić montaż Porta po starej cenie, teraz kosztuje już 899,- zł.

Chyba macki kryzysu dopadły również astroamatorów.

Pozdrawiam Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno w Delcie Optical oraz w Astrokraku ceny sprzętu firmy Vixen poszły ostro w górę. Np ceny okularów LVW 3,5 mm, 5 mm, 8 mm, 13mm , 17 mm i 22 mm wzrosły o 70 zł. Inny asortyment również podrożał. Czy to wina spadku ceny złotówki, czy wysoki popyt na te towary podkręca cenę.

 

Raczej nie popyt :rolleyes: , po prostu w ciągu trzech miesięcy dolar zdrożał z 2,05PLN do 2,64PLN (29%) i ciągle drożeje, i nikt nie zamierza dokładać do interesu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, bo np. sprzęt Coronado jak się pojawił u nas ok. maja 2005r przy kursie USD jakieś 3,5 PLN, to ceny ani drgnęły nawet przy kursie 2,1 PLN. Ale to podobno przez paskudnego niemieckiego dilera na Europę... Tak więc wrażliwość na kursy jest, ale tylko w jedną stronę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim wypadku ponownie mozna rozwazac opcje sciagniecia osprzetu spoza Polski. chociaz w przypadku szkla zasze pozostaje jakies ryzyko uszkodzenia.

probowal w ogole ktos cos takiego?

 

pzdr,

tehen

Tylko, ze drozszy dolar oznacza ze samodzielnie sciagajac sprzet tez zaplacisz o 30% wiecej (bo mniej wiecej o tyle umocnil sie dolar).

Poza tym wiele osob kupowalo tu rozne rzeczy za oceanem i nie jest to jakis problem. Podajesz adres, kupujesz, placisz, oni Ci wysylaja i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze drozszy dolar oznacza ze samodzielnie sciagajac sprzet tez zaplacisz o 30% wiecej (bo mniej wiecej o tyle umocnil sie dolar).

Poza tym wiele osob kupowalo tu rozne rzeczy za oceanem i nie jest to jakis problem. Podajesz adres, kupujesz, placisz, oni Ci wysylaja i tyle.

 

Noszę się właśnie z zamiarem kupna jakiegoś okularka i też zauważyłem tę zwyżkę...Natomiast mam pytanie związane z postem wyżej, czy nie dochodzą jakieś opłaty związane z cłem przy kupnie okularka w sklepie w USA..???Bo do ceny na pewno dochodzi transport około 30 $....pytanie czy to cały koszt takiego interesu...

Edytowane przez Thoma23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc wrażliwość na kursy jest, ale tylko w jedną stronę...

 

Oczywiście, to stara zasada działania handlu... :angry: Wystarczy podjechać na stację benzynową. Ropa od czerwcowych rekordów spadła z 145USD/baryłkę do 66USD/baryłkę a ceny paliw (nawet po uwzględnieniu % udziału ropy w cenie paliwa) spadły proporcjonalnie dużo mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noszę się właśnie z zamiarem kupna jakiegoś okularka i też zauważyłem tę zwyżkę...Natomiast mam pytanie związane z postem wyżej, czy nie dochodzą jakieś opłaty związane z cłem przy kupnie okularka w sklepie w USA..???Bo do ceny na pewno dochodzi transport około 30 $....pytanie czy to cały koszt takiego interesu...

 

Tutaj z pewnością znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...3&hl=zakupy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie bardzo chwalę zakupy w warszawskim sklepie DO. Przy płatności gotówką BARDZO mili sprzedawcy dali mi rabat. LVW 22mm 619 --> 600 zł. W końcu oszczędzają na opłatach za obsługę kart. A za dwie dychy można kupić paliwko na jedną wyprawę do Sikor.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, to stara zasada działania handlu... :angry: Wystarczy podjechać na stację benzynową. Ropa od czerwcowych rekordów spadła z 145USD/baryłkę do 66USD/baryłkę a ceny paliw (nawet po uwzględnieniu % udziału ropy w cenie paliwa) spadły proporcjonalnie dużo mniej.

Cena ropy spadla o 52% a ceny na stacjach o ok 4%. Cena ropy to obecnie ok 45% ceny benzyny. Psikus polega na tym, ze gdy ceny ropy skocza do gory, to zanim stacje zdaza kupic w hurtowni benzyne po wyzszej cenie juz podnosza ceny w dysrtybutorach.

Dobrze ze w sprzecie astro nie ma tego typu 'zmian'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena ropy spadla o 52% a ceny na stacjach o ok 4%. Cena ropy to obecnie ok 45% ceny benzyny. Psikus polega na tym, ze gdy ceny ropy skocza do gory, to zanim stacje zdaza kupic w hurtowni benzyne po wyzszej cenie juz podnosza ceny w dysrtybutorach.

Dobrze ze w sprzecie astro nie ma tego typu 'zmian'.

 

Dla niewtajemniczonych polecam porównanie kursu PLN/USD z lipca i z wczoraj. Sama cena ropy to nie wszystko - póki co w Polsce nie obowiązuje waluta USD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niewtajemniczonych polecam porównanie kursu PLN/USD z lipca i z wczoraj. Sama cena ropy to nie wszystko - póki co w Polsce nie obowiązuje waluta USD.

Prosze bardzo:

lipiec - 145 x 2.05 = 297,25

dzis - 72 x 2.61 = 187,92

 

Wniosek - ropa kosztuje dzis w zlotowkach 63% tego co w lipcu.

Mamy spadek ceny ropy o 37%

Spadek cen na stacjach 3-4%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważcie, że ropy nie kupuje się na zasadzie: "Dziś kupuję, a jutro mam ją w rafinerii i przetwarzam". Obowiązują kontrakty terminowe. Jeśli Orlen kupił ropę po np. 120$ za baryłkę z dostawą za 3 miesiące, to taką cenę zapłaci. Jeśli ropa zdrożeje zyska, jeśli stanieje - straci. I dlatego ceny na stacjach są niemrawe. Pewnie jacyś "mundrzy analitycy" w firmach paliwowych wywróżyli z fusów, ż ropa będzie po 200$ i kupili na górce po 150$. Dzisiaj biorą premie za dobre zarządzanie. I tak jest na całym świecie. Dlatego mamy kryzys i recesję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recesji nie mamy a kryzysu bym do tego nie mieszal.

Poza tym ropy nie kupuje sie z tak dlugimi kontraktami, bo jej cena jest zbyt niestabilna na takie ryzyko. Poza tym ceny hurtowe (lotos, orlen) szybciej spadaja niz ceny na stacjach. W druga strone jest inaczej. Cena ropy lekko skoczy to zanim ceny hurtowe zdaza podskoczyc, ceny na stacjach juz szybuja w gore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recesji nie mamy a kryzysu bym do tego nie mieszal.

Poza tym ropy nie kupuje sie z tak dlugimi kontraktami, bo jej cena jest zbyt niestabilna na takie ryzyko. Poza tym ceny hurtowe (lotos, orlen) szybciej spadaja niz ceny na stacjach. W druga strone jest inaczej. Cena ropy lekko skoczy to zanim ceny hurtowe zdaza podskoczyc, ceny na stacjach juz szybuja w gore.

 

 

Wyolbrzymiłem sprawę dla lepszego zrozumienia, dlaczego ceny na stacjach nie zmieniają się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. W USA ruchy te są dużo bardziej widoczne, ponieważ mogą regulować ceny rzucając ropę z zapasów, które są później uzupełniane. Mają też walutę, w której dokonuje się transakcji. Gdyby rozliczenia dokonywać w Euro, to mieliby dodatkowo uwzględnianie różnic kursów i reakcja cen na stacjach byłaby wolniejsza (jak u nas - przelicznik USD/PLN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mimo wszystko odeszliśmy od dyskusji i z podwyżki cen astro doszliśmy do ropy i kontraktów terminowych - czyli jednak mamy symptomy kryzysu bo społeczeństwo zaczyna o tym mówić a to zawsze pierwszy krok :lol:

A wracając do tematu to tydzień temu kupiłem w Kanadzie nową kamerę Oriona - cena w przeliczeniu na złotówki wyszła niższa niż w stanach - i to jest spowodowane tylko i wyłącznie różnicami w kursach walut, bo sklep kupił produkt kiedy jeszcze oba dolary były w cenie porównywalnej.

Jeżeli teraz dystrybutor sprowadza sprzęt z za oceanu to nie ma się co dziwić, że ceny idą w górę - przecież nikt do interesu nie będzie dopłacał. W naszej branży raczej nie stosuje się zabezpieczania transakcji swapami walutowymi. :ha:.

 

Niestety, jak dolar dalej będzie szedł do góry to obawiam się, że ceny artykułów które nas interesują również poszybują w ślad za zmianami kursów.

Edytowane przez rkamin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, jak dolar dalej będzie szedł do góry to obawiam się, że ceny artykułów które nas interesują również poszybują w ślad za zmianami kursów.

A pewnie jeszcze troche bedzie szedl do gory. Dopoki w USA nie zacznie sie znowu boom gospodarczy (a wraz z nim masowa produkcja pieniedzy) to raczej dolar nie oslabnie za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.