Skocz do zawartości

smog


Vatgern

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się otworzyć ten wątek, ponieważ w chmurach głupio było to umieszczać.

 

A oto zdjęcie Krakowa sprzed paru minut. Zdjęcie z kompakta, perspektywa niezbyt wiernie oddana, ale z balkonu widać to świetnie.

Zachmurzenie niewielkie swoją drogą, ale w lewej części zdjęcia wyraźnie widoczna chmura smogu nad centralną częścią miasta, zdjęcie z Ruczaju, co chyba widać bo UJ się w kadrze zmieścił :)

post-11551-1228483856_thumb.jpg

Edytowane przez Vatgern
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się otworzyć ten wątek, ponieważ w chmurach głupio było to umieszczać.

 

A oto zdjęcie Krakowa sprzed paru minut. Zdjęcie z kompakta, perspektywa niezbyt wiernie oddana, ale z balkonu widać to świetnie.

Zachmurzenie niewielkie swoją drogą, ale w lewej części zdjęcia wyraźnie widoczna chmura smogu nad centralną częścią miasta, zdjęcie z Ruczaju, co chyba widać bo UJ się w kadrze zmieścił :)

 

Będać w sierpniu 2003 roku na praktykach w Krakowie widziałem coś takiego (albo nawet gorszego) z Kopca Piłsudskiego (chyba, było to 5 lat temu i nie pamiętam nazwy; w każdym razie z któregoś z kopców). Wtedy akuart przez kilkanaście dni była słoneczna i ciepła pogoda i długo nie padało. Bardzo wyraźnie było widać zanieczyszczenie powietrza nad centrum miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pisałem z balkonu widać wyraźny stożek nad centrum miasta, teraz się zachmurzyło i lepszego zdjęcia nie zrobię:(

 

Kraków leży na przedłużeniu Bramy Krakowskiej i otwiera się na Kotlinę Sandomierską, jest otoczony wysoczyznami, i otwarty tylko na wschód, więc świetnie się nadaje do obserwacji tego typu rzeczy, podobnie jak Zakopane :)

Edytowane przez Vatgern
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy z romantycznego Krakowa. Dziś rano tj. 20 minut temu wyszedłem na balkon pooddychać cudownym miejskim powietrzem i... musiałem wrócić się po aparat. Myślałem, żeby się do centrum wybrać, ale niestety wiem z czego składa się ta "atmosferka". Muszę sobie przypomnieć adres www gdzie są podawane wyniki pomiarów składu powietrza i sprawdzić jak tam normy dziś. W sumie od trzech dni się strasznie kisi to miasto, wieczorem to nie da się nosa wychylić, węgielek, węgielek, tylko nie taki do jedzenia.

post-11551-1228990101_thumb.jpg

post-11551-1228990213_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś był wyjatkowy bezchmurny dzień , wczoraj w nocy dochodziło do - 18 stopni ( podobnie jak teraz)

niebo w nocy żyleta ale w dzień koszmar, szaro buro ,niebo miało blady kolor coś jak na pustyni przy mocnym wietrze lub smogu w Shanghaju. :D

 

Po raz pierwszy od kilkunastu lat z Gubałówki nie widziałem miasta .

Ale za to widoczność powyżej była niesamowita , co nawet wspominają koledzy w dalekich obserwacjach.

 

 

IMG_5427a.jpg

Widok z Gubałówki

IMG_5574a.jpg

Widok z Palenicy Kościeliskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś był wyjatkowy bezchmurny dzień , wczoraj w nocy dochodziło do - 18 stopni ( podobnie jak teraz)

niebo w nocy żyleta ale w dzień koszmar, szaro buro ,niebo miało blady kolor coś jak na pustyni przy mocnym wietrze lub smogu w Shanghaju. :D

 

Faktycznie nieładne nagromadzenie aerozoli atmosferycznych. Ale co się dziwić, potężne wypromieniowanie ciepła w kosmos(tak jak powiedziałeś, chmur nie ma, a i samej pary wodnej jest mało) powoduje stworzenie się bardzo wyraźnej inwersji radiacyjnej, no i się rozumie zastoisk chłodnego powietrza(nawet i mroźnego, dzisiaj w Zakopanem było najchłodniej wśród stacji synoptycznych, na wys 2m -14,9, przy gruncie, tj. na wys. 5cm n.p.g aż -23st. C). A że nie wieje(jesteśmy bardzo blisko centrum wyżowego, gdzie jest słaby gradient baryczny) nie może zachodzić turbulentne mieszanie się warstw powietrza z różnych wysokości. No i smog gotowy :huh:

 

Wiele wskazuje, że dzisiaj sytuacja się powtórzy.

 

Pozdr.

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.