Skocz do zawartości

Drugi teleskop Ultra Traveller


leech10

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze jedno pytanie , jaką nasadkę kątową kupić 45 czy 90??

Ja mam 90st., ale jest to nasadka z pryzmatem odwracającym, a nie star diagonal -wszystko jedno, czy pryzmatyczny, czy [najczęściej] lustrzany. Mam nadzieję,że rozumiesz różnicę? Chodzi o orientację obrazu. Moja daje taką samą, jak analogiczna złączka 45st, bo tez ma dachowy pryzmat odwracający. Generalnie, to 90st. jest wygodniejsza przy patrzeniu na obiekty wysoko na niebie, ale z ich dostępnością na polskim rynku było krucho -teraz chyba są. W moim przypadku zastosowanie "ziemskiej" kątówki było istotne ze względu na ewentualną rezygnację z szukacza. Diagonalne kątówki astro z kolei dają obraz wyprostowany tylko w jednej płaszczyźnie. Jeśli będziesz używał szukacza i rezygnujesz z obserwacji naziemnych, nie ma to znaczenia. Teoretycznie diagonale dają też lepszy obraz, ze względu na brak wprowadzającego zaburzenia wiązki kantu pryzmatu dachowego, obecnego w kątówkach prostujących obraz. Ale w tanim, krótkoogniskowym refraktorku różnicy nie zauważysz, chyba,że oba typy kątówek wsadzisz z różnych półek jakościowych, ale to inna bajka.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Właściwie powinienem napisać inaczej. Ta 90st. odwracająca [ponoć niezłej jakości] daje obrazy takie same [także w Maku] jak kątówka diagonalna dołączona w zestawie do Maka. Te kitowe diagonale są zwykle dość podłe. Więc nie umiem wykluczyć,że np. w Maku przy dużych powiększeniach lepszej klasy diagonal dałby różnicę.

Ale znów wracamy do kwestii refraktorka F/5, o małej aperturze i powiększeniach do 100x

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze liczysz. Dlatego pisałem w poście #67 co jeszcze trzeba kupić żeby nie było niespodzianek. I dlatego też jest to dobra sprawa dla tych, którzy tak jak leech10 czy ja już coś mają. Z drugiej zaś strony jaką sensowną tubę kupisz za 250 zł ?? 102/500 to już 800 zł.

Kątówka 90 stopni jest - jak to wyjaśnił kolega - teoretycznie lepsza i wygodniej się nią obserwuje w zenicie. Jeśli jednak chcemy również wykonywać obserwacje naziemne to wtedy raczej 45 stopni. W obu przypadkach mam na myśli tanie diagonale, bo raczej do tego sprzętu nie będziemy wkładać dielektryka (chyba że ktoś już go ma).

Co do ostrzenia z nasadką bino od mikroskopu - nie mam pojęcia.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupuję tubę (DO), nasadkę(DO), adapter (DO), statyw (planeta oczu)

 

Nie wiem o jakim statywie myślisz ale parę razy już tu napisano że jest to nienajlepszy pomysł. Ja też trochę starałem się powalczyć na statywie i była to kompletna porażka. AZ3 daje minimum komfortu w pracy z tą tubą a mikroruchy są nieocenione. Chyba że myślisz o ultra przenośnym sprzęcie i wtedy statyw wydaje się być rzeczywiscie bardziej mobilny, za to musi być dobrej klasy (głowica !) i cenowo pewnie wyjdzie to jak AZ3 jeśli nie drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakim statywie myślisz ale parę razy już tu napisano że jest to nienajlepszy pomysł. Ja też trochę starałem się powalczyć na statywie i była to kompletna porażka. AZ3 daje minimum komfortu w pracy z tą tubą a mikroruchy są nieocenione. Chyba że myślisz o ultra przenośnym sprzęcie i wtedy statyw wydaje się być rzeczywiscie bardziej mobilny, za to musi być dobrej klasy (głowica !) i cenowo pewnie wyjdzie to jak AZ3 jeśli nie drożej.

 

 

skrzypu, dobrze się rozumiemy? chodzi mi o Montaż azymutalny Sky-Watcher AZ3 (przed chwilą zamówiony)...mówię na to statyw sorki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam że na szybkie wypady wystarczy.

Uff, ale temat wymęczony :lol:

 

Miłych obsewacji !

Pozdrawiam !

 

 

Dziękuję i wzajemnie...

jeszcze tylko pytanko, czy ta nasadka bedzie ok, bo chcę ją kupić??

 

 

http://deltaoptical.pl/nasadka-ktowa-sky-w...t-125,d572.html

 

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję i wzajemnie...

jeszcze tylko pytanko, czy ta nasadka bedzie ok, bo chcę ją kupić??

 

 

http://deltaoptical.pl/nasadka-ktowa-sky-w...t-125,d572.html

 

 

Dzięki

 

 

Jak najbardziej. Jeśli ma to być nisko budżetowa nasadka to będzie lepsza od SW 45* . Co do wydatków to jak dopiero zaczyna się kompletować sprzęt to taki trawelek drogo wychodzi, ale jak ktoś już ma trochę gratów w domu to w zasadzie wystarczy mu zakup samej OTA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No racja to drogo wychodzi. Statyw foto, który zamowilem to 270 i dziś kupilem..... plecak 30L aby to wszytko pomieścić na wyjazd w "jednym kawałku" To nastepne 270. Jeszcze jak latnana NLV 9mm bym chciał kupić to będzie.... 1100 zl. No a zaczło sie od taniego travellerka :D

Tak to niestety jest. Pomimo, ze mam osprzęt od Maka to jednak dużo mi brakowało. Nawet plecaka odpowiedniego niemiałem. Ten naszczęście przyda się takze podczas innych wypadów bo i tak miałem już od dawna coś kupić. Ale tak czy siak w tym tygodniu 800 zł poszło

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No racja to drogo wychodzi. Statyw foto, który zamowilem to 270 i dziś kupilem..... plecak 30L aby to wszytko pomieścić na wyjazd w "jednym kawałku" To nastepne 270. Jeszcze jak latnana NLV 9mm bym chciał kupić to będzie.... 1100 zl. No a zaczło sie od taniego travellerka :D

Tak to niestety jest. Pomimo, ze mam osprzęt od Maka to jednak dużo mi brakowało. Nawet plecaka odpowiedniego niemiałem. Ten naszczęście przyda się takze podczas innych wypadów bo i tak miałem już od dawna coś kupić. Ale tak czy siak w tym tygodniu 800 zł poszło

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

 

Hej, no niestety...jak chce się mieć coś sensownego, to i zapłacić troszkę trzeba... :D

Mnie niepokoi inna sprawa...otóż dostępność az3, jest dość słaba, znalazłem w jednym sklepie i teraz czekam w napięciu...kiedy przyślą, jescze okaże się, że zostanę z samą tubą...przez kilka tygodni :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zadzwonić do DO do centrali, może uda się im przesłać z Warszawy do Ciebie ?? W Wawie w salonie jest.

 

 

Wszystko pięknie...myślałem o tym wcześniej ale coś mi odbiło i zamówiłem w PlanetaOczu - Sprzęt optyczny - teleskopy, noktowizory Yukon, lunety, lornetki, mikroskopy...i co gorsza potwierdziłem zamówienie... :mellow: bo niby sprzęt dostępny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Sklepy delty niestety nie wysylaja. Od tego jest centrala. Jestem prawie codziennie w Delcie w Katowicach i wiem co o tym :D

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

Tak? Ja dzwoniłem do centrali...prosili abym sie wstrzymał, bo montaż będzie przrd samymi Świętami lub po...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.