Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Niestety nie mam RAWa, robiac zdjecia dzien wczesniej zmienilem w ustawieniach aparatu bez RAW bo brakowal mi juz miejsca. Wczorajsze warunki byly kiepskie, byc moze to co widac na zdjeciu to drzewa.Jedyne co pozostaje to czekac na dobre warunki. Musze zaopatrzyc sie w wieksza ogniskowa bo 230km to duzo i 400mm to za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warunki nie były odpowiednie mimo silnego wiatru, duże zadymienie atmosfery było, ludziska palą na polach co się da. W lepszych warunkach tam byłem i nie widziałem nic. Jaka jest skala stopniowa na tych symulacjach dla Salomina? Czy wierzchołki Tatr mogą być widoczne gołym okiem, czy trzeba lornetki, bo umiejscowienie to wiem gdzie, ale jakie to ma rozmiary kątowe? Jakąś kreseczkę na miarę jednego czy poł stopnia, np. wielkość tarczy słonecznej dla porównania.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam RAWa, robiac zdjecia dzien wczesniej zmienilem w ustawieniach aparatu bez RAW bo brakowal mi juz miejsca. Wczorajsze warunki byly kiepskie, byc moze to co widac na zdjeciu to drzewa.Jedyne co pozostaje to czekac na dobre warunki. Musze zaopatrzyc sie w wieksza ogniskowa bo 230km to duzo i 400mm to za mało.

400 mm wystarczy zdecydowanie. Ja już zrezygnowałem z większych ogniskowych i 400 mm to max. czego używam. Postaraj się też by wykonać panoramę horyzontu w tamtym kierunku następnym razem będzie łatwiejsza identyfikacja na podstawie terenu oraz obiektów typu: budynki, kominy etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie natomiast zastanawia dlaczego Tatry są tak samo dobrze widoczne jak wzniesienia o 170 km bliższe ?

Też mnie to zastanawia bo warunki wczoraj nie były tak dobre jak chociażby dzień wcześniej.

 

Jaka jest skala stopniowa na tych symulacjach dla Salomina? Czy wierzchołki Tatr mogą być widoczne gołym okiem, czy trzeba lornetki, bo umiejscowienie to wiem gdzie, ale jakie to ma rozmiary kątowe? Jakąś kreseczkę na miarę jednego czy poł stopnia, np. wielkość tarczy słonecznej dla porównania.

Symulacja na 200mm dla pełnej klatki także bez szaleństw. Myślę że gołym okiem jednak nie do odróżnienia od reszty horyzontu. No chyba że o zachodzie na tle pomarańczowego nieba.

 

salomin 287m 300mm.jpg

(300mm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobota była rewelacyjna. Akurat byłem w Busku i Tatry było widać rewelacyjnie. Było widać także Babią. Z Krakowa także przepiękny widok na góry.

Znajomy są akurat w Wielkiej Fatrze. Udzieliłem im wskazówek jak polować na Alpy z Ostredoka i Borisova. Jak tam była taka widoczność jak w Polsce to nie mam bata - na pewno były widoczne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobota była rewelacyjna. Akurat byłem w Busku i Tatry było widać rewelacyjnie. Było widać także Babią. Z Krakowa także przepiękny widok na góry.

Znajomy są akurat w Wielkiej Fatrze. Udzieliłem im wskazówek jak polować na Alpy z Ostredoka i Borisova. Jak tam była taka widoczność jak w Polsce to nie mam bata - na pewno były widoczne!

 

05.10.2012 Austriackie kamery pokazywały Max

Z Monachium

http://www.foto-webcam.eu/webcam/muenchen/2012/10/05/1930_hu.jpg

Trochę na Pd od Szumawy dokładnie z tego punktu

https://maps.google.pl/maps?q=Johann+Menauer++Grandsberg+6+94374+Schwarzach&hl=pl&ll=48.947759,12.854004&spn=0.109581,0.25732&sll=50.246665,19.004371&sspn=3.414617,8.234253&hq=Johann+Menauer++Grandsberg+6+94374+Schwarzach&radius=15000&t=p&z=13

 

Padło 240km z kamerki!!

http://www.foto-webcam.eu/webcam/grandsberg/2012/10/05/1920_hu.jpg

 

http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/panqueryfull.aspx?mode=newstandard&data=lon%3A12.85142%24%24%24lat%3A48.94823%24%24%24alt%3Aauto%24%24%24altcam%3A2%24%24%24hialt%3Atrue%24%24%24resolution%3A60%24%24%24azimut%3A193%24%24%24sweep%3A92.2%24%24%24leftbound%3A146.9%24%24%24rightbound%3A239.1%24%24%24split%3A20%24%24%24splitnr%3A5%24%24%24tilt%3A-1.18055555555556%24%24%24tiltsplit%3Afalse%24%24%24elexagg%3A1.2%24%24%24range%3A300%24%24%24colorcoding%3Atrue%24%24%24colorcodinglimit%3A72%24%24%24title%3AJohann%20Menauer%20%20Grandsberg%206%2094374%20Schwarzach%24%24%24description%3A%24%24%24email%3A%24%24%24language%3Aen%24%24%24screenwidth%3A1880%24%24%24screenheight%3A1200

 

Z Boubina na Szumawie raczej kiepsko

http://sumavaeu.humlnet.cz/preview/201210/original/bucina/f201210051705.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo zastałem ;) Wybrałem się na Górę Wielką w D.G. bo dziś stamtąd słońce miało zachodzić za dziadkiem i wydawało się że nad Jesenikiem jest pełno chmur. Wg satki tam było czysto. Sądzę że to co widzieliśmy to nie było nad Jesenikiem ale dalej te chmury były i dlatego nie było widać szczytów...

 

 

PA081496.jpg

symulacja

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem troche nad tym Salominem. Wygląda to tak że na zdjęciu, które zamiesciłem nie widać Tatr. To co widać na lewo od wieży kościoła to prawdopodobie drzewa. Na Google Earth poprowadziłem sobie odcinek pomiedzy szczytem Łomnica, a miejscem w którym stoi wieża, na której byłem i tak samo z Gerlachem. Okazuje się, że Tatry powinny znajdować się troche na lewo od wieży kościła na moim zdjęciu. Kościół znajduje sie w miejscowości Chmielów, 42km od Salomina, to bedzie mój punkt orientacyjny w polowaniu na Tatry. Polowałem na Tatry z Sandomierza kilka dni i udało się. Teraz pozostaje tylko Salomin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z tego co widzę jutro wg prognoz o wschodzie mogą być mega warunki. Temperatura bliska zera, powinny się pojawiać niskie lokalne mgły a chmury jeśli będą to poniżej 500m npm. Sądzę że może być grubo!

 

misja Fatra z Czeladzi mode on :)

 

Namówiłeś mnie. Jutro oświcie jestem na górce. Tylko cały czas się waham gdzie uderzyć. Czy czasem 530m n.p.m. nie będzie za mało. Z drugiej strony z innych górek to tylko Tatry a dawno Bieszczadow nie robilem. Sam nie wiem.

Edytowane przez Piotrekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo zastałem ;) Wybrałem się na Górę Wielką w D.G. bo dziś stamtąd słońce miało zachodzić za dziadkiem i wydawało się że nad Jesenikiem jest pełno chmur. Wg satki tam było czysto. Sądzę że to co widzieliśmy to nie było nad Jesenikiem ale dalej te chmury były i dlatego nie było widać szczytów...

 

Przez cały dzień Jesioniki były w chmurach co widać na obrazach z kamer ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłacało się wstać rano.Co prawda szału nie było ale białe Tatry przebijały się przez chmury. Bieszczady też w chmurach ledwo widoczne. Ale wiecie co? I tak byl fajny klimat, ta wilgoć, te baranki na szczytach Beskidu Niskiego, te mgły ścielące się tuż przy ziemi. Ten wschód słońca przbijający się między chmurami...Warto było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacja meteo na Górze Niebyleckiej w sobotę pokazywała widzialność przeciętną, no ale to sporo na południe od Salomina:

:

 

dla porównania, świetnego 28 września wyglądało to tak:

 

 

 

Podaj proszę bezpośredni link do sprawdzania Visibility

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo zastałem ;) Wybrałem się na Górę Wielką w D.G. bo dziś stamtąd słońce miało zachodzić za dziadkiem i wydawało się że nad Jesenikiem jest pełno chmur. Wg satki tam było czysto. Sądzę że to co widzieliśmy to nie było nad Jesenikiem ale dalej te chmury były i dlatego nie było widać szczytów...

 

 

PA081496.jpg

symulacja

Merti podpowiedz mi jak tam dojechałeś. Byłem tam ostatnio obczaić Górę Wielką ale z takimi problemami tam dojechałem, że masakra. Mój fiacik ledwo dyszał po tych polnych drogach:-) Swoja drogą panorama ciekawa z tej górki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.