Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem znawcą w pogodzie ale moim zdaniem może być inwersja. Porównałem temp. jaką zapowiadają na Kasprowym - Zakopane, Łomnicki Szczyt - Poprad, Łomnicki Szczyt - Strbske Pleso, Śnieżka - Jelenia Góra, to różnica temp jest około 3 stopni cieplej na szczytach górskich niź w dolinach od niedzieli do środy. Porównanie robiłem na stronie weather online. Mam nadzieje że sie nie myle.

Edytowane przez Kornut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj na Śnieżce była ładna inwersja (dość wysoko, na oko jakieś 1100-1200 m), dzisiaj znowu nic nie widać. Na mapach pogody z ICMu dzisiaj i jutro jeszcze kręci się sporo chmur średnich, ale z piątku na sobotę ma się wyklarować.

Jest jeszcze jeden element tej układanki - Wicio się nie odezwał. Może wyczuł pismo nosem i już ruszył na łowy, i dlatego go nie ma? Jeśli tak, to życzmy mu wszyscy >300 km, a sami też, w miarę możliwości, spróbujmy coś złapać w nadchodzący weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos inwersji - z dzisiejszego komentarza ICM "(dane z pomiarów w Legionowie dostępne poprzez serwer Uniwersytetu Wyoming weather.uwyo.edu/upperair/sounding.html ) nad Legionowem dzisiejszej nocy inwersja zaczynała się od wysokości 870 m, a temperatura w czasie wznoszenia się o 600 metrów wzrosła o prawie 9 stopni".. Pytanie tylko czy jest też w górach i czy jest "korzystna widocznościowo"

Sytuacja jest bardzo złozona. Przez południową Polskę przwala się "kropla chłodu" - czyli porcja mroźnego powietrza o niewielkich rozmiarach. Na Kasprowym jest w tej chwili -12, na Lysej horze -11, na Seraku -17 a na Sniezce -11 i wszędzie mgła. Mroźne powietrze jest ciężkie i jego zasięg pionowy nie jest duży a więc inwersja jest tu jak najbardziej oczywista. Na pionowym sondazu z Legionowa wygląda do ładnie bo blizej centym wyzu ale na południu znajduje sie strefa frontowa i stąd mgła w górach choć wczoraj np na Sniezce było piekne morze chmur.

Co dalej ? Piatek, sobota ma być inwersja na poziomie 1000 - 1500 m, powyzej powietrze bardzo przejrzyste, w niedziele znów pogorszenie pogody. Znacznie lepsze warunki do DO spodziewane są w przyszłym tygodniu wtorek - czwartek. Inwersja zejdzie ponizej 1000 m a wilgotnosc ma byc bardzo niska, co oznacza przejrzyste powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden element tej układanki - Wicio się nie odezwał. Może wyczuł pismo nosem i już ruszył na łowy, i dlatego go nie ma? Jeśli tak, to życzmy mu wszyscy >300 km, a sami też, w miarę możliwości, spróbujmy coś złapać w nadchodzący weekend.

Rzczywiście miałem jechać w Tatry aby powtórzyć zdjęcia Stoja i może złapać coś dalszego ale robota uziemiła mnie we Wrocławiu. Poza tym w tym roku styczeń nie sprzyjał nam a zwykle II dekada stycznia to jest najlepszy czas na DO. Mam nadzieję, że uda mi się wreczcie gdzieś wyrwać w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas porównuje temp i jak się sprawdzi co zapowiadają będzie spora inwersja. Na poniedziałek na Łomnicy zapowiadają -14 a w Popradzie -25 bardzo duża różnica temperatury.

Już planuję wyjazd na Kralova Hole jak był by ktoś zaintersowany zapraszam. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczyt Śnieżki wciąż w chmurze, jak pokazuje (a właściwie nie pokazuje) obraz z kamery. Na Lysej jest podobnie. Coś przyroda się na nas obraziła...

 

nie wiem o której Łysej mówisz Krzysiek_S, ale ta w b. śląsko-morawskim podaje widoczność obecnie 65km, w okolicach południa było ponad 70 - a na kamerce widać piękne słońce i chmury w dole..

 

a tak poza tym, jak myślicie kiedy będą lepsze warunki jutro czy w niedzielę?? bo mam zamiar się na Skrzyczne wybrać i mam dylemat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas porównuje temp i jak się sprawdzi co zapowiadają będzie spora inwersja. Na poniedziałek na Łomnicy zapowiadają -14 a w Popradzie -25 bardzo duża różnica temperatury.

Już planuję wyjazd na Kralova Hole jak był by ktoś zaintersowany zapraszam. Pozdrawiam

To w takim razie Ci kibicuję - przed wyjazdem przejrzyj sobie DEM-y z Kralovej zalinkowane ostatnio przez Mateusza i tą symulację na Hey-u: http://www.heywhatsthat.com/?view=QHKACNM4

żeby wiedzieć dokładnie, czego (zwłaszcza na 308-310 kilometrze na prawo od góry Tokajskiej) szukać na horyzoncie :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, witaj, Witku - jednak jesteś na miejscu. Cóż... nadeszło piątkowe popołudnie, a szczyt Śnieżki wciąż w chmurze, jak pokazuje (a właściwie nie pokazuje) obraz z kamery. Na Lysej jest podobnie. Coś przyroda się na nas obraziła...

 

Tak jak pisałem sytuacja pogodowa jest bardzo skoplikowana i prognozy co chwilę się zmieniają. Wg najnowszych weekend będzie ładny, już teraz w górach jest pogodnie. Lepsza będzie niedziela, kiedy to inwersja zejdzie poniżej 800 mnpm ale sobota też nie będzie zła. Za to w przyszłym tygodniu ma byc zdecydowanie gorzej. Jeszcze w pn rano w Karpatach ładnie, później nastąpi przebydowa pogody, wyż skandynawsko-rosyjski ustapi i bedziemy mieć początkowo spływ cieplejszego powietrza z zachodu a później zimnego z pn-zach a to oznacza koniec inwersji i dalsze opady sniegu, którego to wbrew widokom za oknami jest niedostatek przede wszystkim na Podhalu ale też i w Karkonoszach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem rano w b. śląskim i znowu lipa....widoczność ta sama co tydzień temu, jeseników brak... może jutro będzie lepiej..

Dzięki za cenną informacje. Mamy zamiar wybrać się jutro na Pradziada, ale w takim razie musimy to dokładnie sprawdzić przed wyjazdem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzisiaj po raz kolejny byłem na Pradziadzie (wschód słońca) :) . Niestety bardzo się rozczarowałem. O ile w samych Jesionikach inwersja na wysokości około 800 m, to już wszędzie dalej o wiele wyżej. Karkonoszy nie było widać zupełnie, nawet Śnieżnik przymglony, a to tylko 30 km <_<. Z kolei na wschód totalna porażka. Wysokość inwersji oceniam minimum na 1500 m. Jednie tuż przed wschodem słońca na kilka minut pokazały się Tatry(chyba jedyny plus). Jak uznam jakieś zdjęcia za ciekawe to wieczorem wrzucę. Na razie się regeneruję po 110 km przejechanych rowerem w siarczystym mrozie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenną informacje. Mamy zamiar wybrać się jutro na Pradziada, ale w takim razie musimy to dokładnie sprawdzić przed wyjazdem.

 

Dziwna ta pogoda. Wszystkie dane meteo wskazuja na dobra pogode a gorach a tu od południa na Seraku mgła, zreszta cały dzień wilgotność była bardzo duza. Podobnie wKarkonoszach. Inwersja jednak była dość mocna, bo przy ziemi temp nie przekroczyła -10 st a w górach -8 do - 9. Na sondazu z Wrocławia widać bardzo wyraźna inwersję na wysok 600 m. W sumie 11 st róźnicy. Powietrze tez bardzo suche - wilgotn. poniżej 20 % http://www.weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2010&MONTH=01&FROM=2312&TO=2312&STNM=12425 A tu w górach taka niemiła niespodzianka. Jutro powinno byc lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda na prawdę piękna, ale wybitnie nie dalekoobserwacyjna. Gdzie ta zapowiadana inwersja? Bardzo słaba różnica temp. w górach także kicha jest nawet do 1200m. Przejrzałem zdjęcia kolegi który był rano na Skrzycznym i dla nas lipa straszna. Co prawda warunki do górskich spacerów wyborowe ale widoczność nie więcej jak 50-70km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda na prawdę piękna, ale wybitnie nie dalekoobserwacyjna. Gdzie ta zapowiadana inwersja? Bardzo słaba różnica temp. w górach także kicha jest nawet do 1200m. Przejrzałem zdjęcia kolegi który był rano na Skrzycznym i dla nas lipa straszna. Co prawda warunki do górskich spacerów wyborowe ale widoczność nie więcej jak 50-70km.

 

Przecież jest inwersja ale niska - np w Raciborzu jest -21,3 st a na Seraku - 10, w Jeleniej Górze -16,4, a na Sniezce -9,4. Czy to nie inwersja? Tyle, że w górach powietrze tez jest wilgotne - ok 95 % a juz kilkadziesiąt km na pn ponizej 20 %. Nad Czechami sa jeszcze pozostałości bardzo słabego frontu ale jutro na prawdę ma byc lepiej - a jak to zobaczy ten kto się zdecyduje na wyjazd. Nie spodziewam sie rewelacji ale może to być najlepszy dzien z ostatnich i najblizszych weekendów.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna ta pogoda. Wszystkie dane meteo wskazuja na dobra pogode a gorach a tu od południa na Seraku mgła, zreszta cały dzień wilgotność była bardzo duza. Podobnie wKarkonoszach. Inwersja jednak była dość mocna, bo przy ziemi temp nie przekroczyła -10 st a w górach -8 do - 9. Na sondazu z Wrocławia widać bardzo wyraźna inwersję na wysok 600 m. W sumie 11 st róźnicy. Powietrze tez bardzo suche - wilgotn. poniżej 20 % http://www.weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2010&MONTH=01&FROM=2312&TO=2312&STNM=12425 A tu w górach taka niemiła niespodzianka. Jutro powinno byc lepiej.

Z Pradziada było widać, ze właśnie w kierunku na Wrocław inwersja zeszła najniżej, a na wschód była niemal o raz wyżej <_<:blink:

 

 

Robert, ty chyba medal dostaniesz. Jesteś bezkonkurencyjny w extremalnym kolarstwie zimowo-górskim.notworthy.gif

Jedni nazwą to pasją, a inni głupotą :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś był ten dzień, w którym można było z nizin oglądać przed wschodem Tatry. Dalej gołym okiem, już od siebie, widzę Diablaka i Pilsko, a inwersja jest gdzieś na wysokości między Jałowcem a Małą Babią. Nie robiłem zdjęć bo już na forum z mojego PO takowe są.... Ciekawe czy Robert znów zaliczył Pradziada, bo dziś by widział zapewne więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Ciekawe czy Robert znów zaliczył Pradziada, bo dziś by widział zapewne więcej...

 

Niestety od poniedziałku do piątku jest czas kiedy to trzeba się pokazywać w pracy ;) Na takie wypady mogę pozwolić sobie jedynie w weekendy. Zimą sezon kolarski jest martwy więc staram się z tego korzystać. Od kwietnia się zaczyna ściganie i praktycznie co tydzień jest wyjazd. Oczywiście nie znaczy to, że odpuszczę DO :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wykorzystując ostatni dzień inwersji wybrałem się na Cergov 1040m, planowałem Kralova Hole ale plany uległy zmianie. Autkiem podjechałem do Chaty pod Cergovem gdzie na szczyt jest tylko 20 min podejścia. Widząc nadciągającą zmianę pogody nie spodziewałem się dalekich obserwacji a tu zaskoczenie po wyjściu na szczyt w kierunku wschodnim ukazały mi się całe Bieszczady ładnie ośnieżone szczyty: Rawka, Tarnica, całe pasmo Pikuja i jedno pasmo którego nie wiem myślę że to była Borżawa ale żadna symulacja mi nie pokazuje że widać Borżawe z Cergova może to była Połonina Równa.

Zdjęcia zrobiłem ale robię analogiem i troszkę czasu to zajmie wywołanie i skanowanie postaram się zamieścić jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już wszystko wiem przeglądałem zdjęcia ze Sławkowskiego i to była Połonina Równa. Panorama z Cergova na wschód jest prawie podobna do tej ze Sławkowskiego tylko Borżawy nie widać.

Mimo wszystko z niecierpliwością czekamy na efekty fotograficzne wyprawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna ta pogoda, Dzisiaj pogodynki nie zapowiadały inwersji, a warunki wydawały się rewelacyjne.

http://kamery.humlne...0&velikost=2048

W takich warunkach - małe zachmurzenie w nocy niska inwersja jest zawsze i tylko pytanie co jest ponad nią. A tam napłynęło jeszcze chłodniejsze, tym razem suche i pogoda w górach była wyśmienita. Prognozy ostatnio słabo się sprawdzają. Nie mówię tu rożnych pogodynkach, bo opracowywane sa duzo wcześniej i nie nadążają za zmianami ( np wczoraj Katolickie Radio Rodzina we Wrocławiu zapowiadało na noc intensywne opady śniegu a tu tylko lekki cirrus, kot by sie usmiał szczerbaty.gif ) ale o danych źródłowych jakim są modele numeryczne, np GFS, na podstawie których opracowuje się prognozy. Te najpierw zapowiadały ładny poczatek tygodnia, później już opady śniegu i silny wiatr, a w niedzielę rano znów powrócono do wersji pogody wyżowej. I żałuję, bo miałem wziąść pare dni urlopu na wypad w góry ale w obliczu perspektywy, mgły śniegu, mrozu i silnego wiatru zrezygnowałem a tu taka niespodzianka. Jedno jest pewne, że od czwartku przebudowa pogody na niżową ze spływem wilgotnego i zimnego powietrza z północy i koniec z jako takimi warunkami obserwacyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.